Uzyskaj dostęp do tej i ponad 250000 książek od 14,99 zł miesięcznie
Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że depresja dotyka ok. 280 milionów osób na świecie; w Polsce choruje ok.1,2 mln. Jak ją rozpoznać u siebie i bliskich? Jak sobie z nią radzić? Jak zapobiegać nawrotom i zadbać o profilaktykę? Na te pytania odpowiadają specjaliści zdrowia psychicznego oraz osoby z doświadczeniem depresji. Teksty pochodzą z magazynu SENS z lat 2022-2023.
1. W swoim czasie. Jak dostrzec pierwsze objawy depresji? Odpowiada psycholożka kliniczna Karolina Gątarek
2. Mama jest trochę smutna, kochanie. Zdaniem psycholożki i psychoterapeutki Joanny Frejus warto budować silną sieć wsparcia społecznego, bo cudowna ciąża nie wyklucza wystąpienia epizodu depresyjnego.
3. Zamiast radzić – słuchajmy. Psycholożka Małgorzata Sukhareva zachęca, by zwracać uwagę na każdą nagłą i pogłębiającą się zmianę w zachowaniach młodych ludzi
4. Ale po co? Nastolatek, który na każdą propozycję odpowiada, że to bez sensu, tak naprawdę woła o pomoc w uwolnieniu się od poczucia bezradności – wyjaśnia suicydolożka Lucyna Kicińska.
5. Smutek na emeryturze. Starość, choroba somatyczna czy depresja? Różnice w objawach wskazuje psycholożka Magdalena Liberacka-Dwojak.
6. Żałoba. Po czym poznać, że smutek niesie ryzyko choroby – podpowiada psycholożka Anna Cyklińska
7. Zajęcia z samopoczucia. Psychiatra z Harvardu dr Adam Stern namawia do regularnej troski o swój dobrostan, bo sama wiedza ani świadomość zagrożeń nie wystarczą.
8. Zapisz w dzienniczku. Pomysły na to, jak tanio i skutecznie poradzić sobie z jesiennym spadkiem nastroju – podsuwa psycholożka dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska
9. Sposoby na sezonowe zaburzenie efektywne. Więcej światła, dobry sen, zbilansowana dieta – zastrzyk energii życiowej.
10. Co w tym śmiesznego? Emilia Dłużewska, autorka książki „Jak płakać w miejscach publicznych”, mówi, że bycie osobą wesołą nie wyklucza bycie w depresji.
11. Nie mam ochoty. Czy depresja zagraża seksualności? Odpowiada prof. Michał Lew-Starowicz.
12. Aplikacje na receptę. Wiedzą o cyfrowych narzędziach samopomocowych dzieli się psycholożka, dr Monika Kornacka
13. Wołanie o ratunek. O swojej walce z chorobą opowiada Aleksandra Chmielewska, autorka książki „Niewypowiedziane”.
14. Jeszcze jeden oddech. Człowiek to system naczyń połączonych. Tylko podejście holistycznie może pomóc trwale wyleczyć się z depresji.
15. Ruch po zdrowie. Włoski psychiatra dr Santo Rulfo przypomina o znaczeniu sportu w profilaktyce i terapii zdrowia psychicznego.
16. Męska depresja czy depresja męskości? O to, jak dzisiejszy świat przedefiniowuje rolę mężczyzny – pytamy psychiatrę prof. Marka Krzystanka.
Audiobooka posłuchasz w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na: