Uzyskaj dostęp do tej i ponad 250000 książek od 14,99 zł miesięcznie
Zrewolucjonizuj swój trening!
Cyndi Dale, ekspertka w dziedzinie pracy z energią, łączy najnowsze badania naukowe z praktycznymi technikami, aby pomóc osobom aktywnym fizycznie poprawić wydolność organizmu i osiągnąć niewyobrażalne wcześniej wyniki.
Przeplatając teorię z praktyką, autorka skupia się na rozwiązaniach energetycznych dla wszelkich wyzwań związanych ze sportem. Przybliża tajniki równowagi energetycznej, podpowiada, jak zminimalizować stres i przyspieszyć regenerację ciała.
Znajdziesz tu:
wskazówki, jak optymalnie wykorzystać energię w treningu i życiu codziennym;
ćwiczenia, które zwiększą twoją siłę, wytrzymałość i skupienie;
innowacyjne techniki pracy z energią, które zrewolucjonizują twój trening;
narzędzia służące nie tylko zapobieganiu urazom, ale także skutecznemu ich leczeniu;
strategie radzenia sobie ze wzlotami i upadkami.
Niezależnie od tego, czy trenujesz rekreacyjnie, czy zawodowo, ta książka otworzy przed tobą drzwi do nieznanych dotąd możliwości. Przygotuj się na transformację swojego ciała, umysłu i osiągnięć sportowych!
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Liczba stron: 393
Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:
Możesz przegrać, gdy kogoś pokonasz, i możesz wygrać, gdy zostaniesz pokonany. Dołóż wszelkich starań, aby zrobić wszystko, co w twojej mocy.
– John Wooden,odnoszący sukcesy trener koszykówki z dwudziestosiedmioletnim stażem na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, cytat z książki The Wisdom of Wooden
Informacje zawarte w tej książce nie są przeznaczone do diagnozowania ani leczenia problemów medycznych, emocjonalnych lub behawioralnych. Aby rozwiązać problemy społeczne, emocjonalne, psychiczne, medyczne, behawioralne lub terapeutyczne, należy skonsultować się z licencjonowanym specjalistą, takim jak psychoterapeuta, psychiatra lub lekarz.
Autorka i wydawca nie ponoszą odpowiedzialności za sytuacje wymagające zaangażowania licencjonowanego profesjonalisty, dlatego zachęcamy do skonsultowania się ze specjalistą, jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące stosowania czy skuteczności technik i spostrzeżeń zawartych w tej książce. Zamieszczone odniesienia służą wyłącznie celom informacyjnym i nie stanowią rekomendacji.
Studia przypadków i opisy osób zostały zmienione w sposób uniemożliwiający ich identyfikację. Wszelkie podobieństwo do rzeczywistych osób żyjących lub zmarłych jest całkowicie przypadkowe.
Nazywam się Ryan Morris i byłem zawodowym baseballistą drużyny Cleveland Indians. Zostałem wybrany w czwartej rundzie draftu i moim marzeniem było grać tak długo, jak to możliwe.
Niestety, operacja barku była przyczyną nagłego końca mojej kariery. Czułem determinację, aby poznać przyczyny kontuzji, i przez lata dążyłem do tego celu. Postanowiłem zostać trenerem, aby zaoferować sportowcom bardziej osobiste podejście niż to, którego doświadczyłem w czasie mojej kariery.
Uzyskałem certyfikaty trenera motorycznego i specjalisty biomechaniki, a w trakcie swojej kariery trenerskiej przyjąłem holistyczne podejście do pracy ze sportowcami. Lubię nazywać siebie mechanikiem baseballu.
Podczas treningów ze sportowcami dogłębnie przyglądam się ułożeniu ich ciała, mobilności, sile, a także biomechanice. Wiem, że wielu trenerów pracujących indywidualnie również przyjmuje takie podejście, co Cyndi wyraźnie akcentuje w swojej książce. Jej specjalizacja w dziedzinie uzdrawiania energetycznego podkreśla znaczenie przygotowania ciała, co obejmuje priorytetowe traktowanie diety, potrzebę opracowania planów budowania siły i zatrudnienia profesjonalistów w celu oceny kinematyki i mechaniki.
W trakcie mojej kariery zrozumiałem, że każdy sportowiec jest wyjątkowy pod względem fizycznym, psychicznym, emocjonalnym i duchowym. Dlatego powinien mieć własną, zbudowaną na miarę, drogę do sukcesu. Może ona obejmować także różne techniki pracy z energią.
Dzięki moim doświadczeniom z osobistej pracy z Cyndi oraz jej synem Gabe’em, odkryłem zupełnie nowy sposób oceny możliwości moich klientów. Cyndi pomogła mi dostrzec zmiany w energii sportowców, czego wcześniej nie próbowałem. Teraz czuję, że znacznie lepiej rozumiem kwestie ich biomechaniki. Cieszę się niezmiernie z możliwości współpracy z Cyndi i Gabe’em, i nie mogę się doczekać, aby ją kontynuować.
– Ryan Morris, trener miotaczy baseballu
i były zawodowy miotacz ligi MLB
Napisanie tej przedmowy stanowi dla mnie wyjątkową przyjemność. Moje pierwsze zetknięcie z pracą Cyndi nad uzdrawianiem energią nastąpiło dobrze ponad 10 lat temu w momencie, kiedy odbywałem swoją podróż duchowego wzrostu.
Jestem praktykującym kardiologiem i zajmuję się medycyną od ponad 20 lat. Zawsze towarzyszyło mi głębokie wewnętrzne przekonanie – trudne do określenia poczucie – że w życiu liczy się coś więcej niż tylko tradycyjna medycyna i etyka, których mnie uczono. Wracając do domu po wyczerpującym dniu w szpitalu, zatrzymałem się w lokalnej księgarni i przeglądając działy samorozwoju i uzdrawiania, natknąłem się na dwie książki Cyndi: The Complete Book of Chakra Healing i Biblia energetycznej anatomii człowieka.
Być może czułem energetyczne przyciąganie do książek, które przywoływały w jakiś sposób moją ciekawską nieświadomość. Poczułem, że podejście Cyndi daje obietnicę odpowiedzi na liczne pytania dotyczące tego, jak fizyczne serce łączy się ze swoją metafizyczną przestrzenią i jakie są jej powiązania z ludzkim ciałem. Po tym pamiętnym dniu znalazłem rozwiązania, których szukałem przez lata, głównie dzięki zrozumieniu związku pomiędzy medycyną energetyczną a ciałem fizycznym. Z entuzjazmem stosuję te idee w codziennej praktyce – zarówno w kardiologii, jak i dbaniu o własne zdrowie fizyczne.
Dobrze zdefiniowane medytacje stały się częścią moich codziennych rytuałów energetycznych. Wkrótce odkryłem, że dzięki tym technikom poprawiło się moje zdrowie fizyczne i emocjonalne. Przez lata kontynuowałem samokształcenie, korzystając z kolejnych wspaniałych książek Cyndi przekazujących bogatą wiedzę na temat medycyny energetycznej, uzdrawiania i dobrego życia. W końcu pewnego dnia zdecydowałem, że nauczę się tych technik w bardziej bezpośredni sposób – osobiście od Cyndi – i wykorzystam je w bardziej wszechstronnych zastosowaniach. Zainspirowany, dołączyłem do jej słynnego programu praktyk zawodowych i uczyłem się bezpośrednio od samej mistrzyni. Było to fantastyczne doświadczenie, bogate w cenną wiedzę!
Moja podróż na tym się nie zakończyła. Do dziś rozwija się i ewoluuje, jak się dzieje w przypadku wielu tego typu przedsięwzięć. W ramach rozwijającej się praktyki łączę światy medycyny tradycyjnej i kardiologii oraz medycyny alternatywnej. Regularnie omawiam swoje metody z pacjentami, łącząc subtelną energię z fizyczną przestrzenią serca i ciała. Jako autor i mówca motywacyjny dzielę się swoimi przemyśleniami z publicznością i czytelnikami na całym świecie.
Z biegiem czasu i w ramach mojej własnej odysei uzdrawiania zostałem trenerem CrossFitu i wyczynowym triatlonistą. Miałem to szczęście, że udało mi się tchnąć w swoje życie mnóstwo energetycznej mądrości Cyndi, co dało mi ogromną satysfakcję i zapewniło lepsze wyniki na wszystkich poziomach medycyny i sportu. To niezwykle ekscytujące, jak te ważne koncepcje można przeplatać ze wszystkimi aspektami życia, w tym sportu. Do pewnego stopnia wszyscy jesteśmy sportowcami (lub powinniśmy nimi być), ponieważ ruch jest istotną częścią zdrowia i dobrego samopoczucia na każdym poziomie.
Wszystkim czytelnikom najnowszego dzieła Cyndi chciałbym powiedzieć, że jestem entuzjastycznie nastawiony do waszych osobistych odkryć i przemian, które na was czekają. Zapraszam do delektowania się nimi i bycia świadkami cudów, których doświadczycie podczas własnej sportowej podróży, korzystając z cennych narzędzi znajdujących się w tej książce.
Przekazuję wam błogosławieństwo miłości, światła i mądrości.
– doktor Nitin Bhatnagar, holistyczny lekarz, kardiolog, pisarz,
architekt życia i mówca motywacyjny
Po raz pierwszy zastosowałam technikę energetyczną na moim synu – w każdym razie przy innych ludziach – kiedy miał 16 lat.
Byłam wtedy z Gabe’em w Północnej Karolinie na boisku do baseballu. Zatrudniłam dwóch osobistych trenerów, aby poprawić skuteczność Gabe’a w rzucaniu. Ja tylko mu towarzyszyłam.
Większość moich sportowych doświadczeń polegała na tym, że byłam po prostu mamą na trybunach. Nie śmiejcie się. To ekskluzywny klub kobiet, które przygotowują kanapki, pakują kremy z filtrem przeciwsłonecznym i cierpią z powodu klęsk żywiołowych: od letnich tornad po wiosenne śnieżyce. Biorąc jednak pod uwagę, że jestem światowej sławy uzdrowicielką energetyczną i w związku z tym mam dobrze rozwiniętą intuicję, wielokrotnie wykraczałam poza typową pozycje mamy młodego sportowca.
W końcu w ciągu kilkudziesięciu lat mojej kariery pomogłam niezliczonej liczbie sportowców – od amatorów po należących do elity w swojej dyscyplinie. Pracowałam także z wieloma trenerami. Dlaczego nie miałbym więc przekazać kilku wskazówek dotyczących wykorzystania energii moim dzieciom, a w szczególności mojemu najmłodszemu synowi?
Jednakże nieformalne zasady obowiązujące w sporcie na wszystkich poziomach są jasne, a jedna z nich jest szczególnie święta – rodzicom nie wolno wtrącać się publicznie do treningu. W najlepszym przypadku twoje komentarze sprawią, że zostaniesz wyrzucony z treningu lub meczu. W najgorszym twoje dziecko spędzi kilka miesięcy na ławce rezerwowych.
Dlatego właśnie siedząc na zimnej stalowej trybunie w nieogrzewanym obiekcie w Charlotte, próbowałam zająć się własnymi sprawami. Moje zesztywniałe od zimna palce wydziobywały na laptopie kolejną książkę o medycynie energetycznej i intuicji. Coś jednak nie dawało mi spokoju. Empatycznie wyczuwałam problem w lewym ramieniu mojego syna. Wiedziałam, że odczuwa ból, ponieważ coś ciągle strzelało mi w ramieniu, a słabe ruchy palców nie mogły być tego powodem.
W końcu się odezwałam.
– Gabe, czy coś jest nie tak z twoim lewym ramieniem?
Syn spojrzał na mnie i zamrugał. Nic nie powiedział.
Jego trenerzy wydawali się zaskoczeni. Najwyraźniej niczego nie zauważyli, głównie dlatego, że Gabe jest praworęcznym miotaczem. Ja jednak nie mogłam zignorować upiornego pulsowania poruszającego się w górę i w dół mojego ramienia. Więc parłam do przodu. Mamy wiedzą, jak to zrobić.
– Możesz nam przecież powiedzieć, jeśli boli cię ramię.
– Tak – przyznał Gabe, prawą ręką trzymając lewe ramię. – Boli tak bardzo, że nawet nie mogę go podnieść.
Rzeczywiście, nie mógł unieść go wyżej niż na kilka centymetrów. Kiedy trenerzy wpatrywali się w nas, roztoczyłam moją energetyczną „magię”. W ciągu dziesięciu minut ramię Gabe’a wróciło do pełnej sprawności.
Co zrobiłam? W zasadzie wykorzystałam te same techniki, które stosowałam jako profesjonalna uzdrowicielka energetyczna i intuicyjna na przestrzeni lat u prawie siedemdziesięciu tysięcy klientów i studentów. Jako autorka prawie trzydziestu książek stałam się dość dobrze znana dzięki popularyzacji zasad pracy z energią i ich praktycznego zastosowania. Uczyłam tego w krajach takich jak Rosja, Chiny, Belize, Kostaryka, Holandia i Peru. Po latach indywidualnej pracy ze sportowcami i trenerami postanowiłam podzielić się wiedzą, którą zastosowałam w przypadku ramienia Gabe’a. Krótko mówiąc – to, co zrobiłam dla Gabe’a, nazywa się medycyną energetyczną.
Absolutnie wszystko składa się z energii, od piłki do koszykówki po emocje, których doświadcza koszykarz podczas zawodów. Każde wyzwanie, przed którym stają sportowcy, niezależnie od tego, czy są tego świadomi, czy nie, spowodowane jest problemami energetycznymi. Każde rozwiązanie również jest związane z energią. Tak naprawdę trenerzy sportowi, od rodziców zawodników z Małej Ligi po wybitnych specjalistów z profesjonalnych drużyn, nieustannie uczą swoich podopiecznych wykorzystania energii definiowanej jako informacja, która wibruje.
Druga część równania – medycyna – to wszystkie działania, które zapewniają większą swobodę. Fizycznie nie zrobiłam nic, żeby rozluźnić ramię Gabe’a. Wykorzystałam do tego energie subtelne.
Jak wyjaśnię szerzej w tej książce, istnieją dwa podstawowe rodzaje energii. Jedna strona medalu to energia fizyczna. W sporcie cały czas skupiamy się na niej, licząc na przykład podniesione kilogramy, przebiegnięte kilometry, makro- i mikroelementy w żywności, dostosowując precyzję mechaniczną i stosując tym podobne działania. Fizyczne poprawki i narzędzia mają absolutnie kluczowe znaczenie. Są ważną częścią sportowego równania, niezależnie od tego, czy lubisz piesze wycieczki, czy jesteś zawodowym piłkarzem. O wielu z tych czynników fizycznych będę mówić w tej książce.
Jednak 99,999 procent tego, co tworzy naszą rzeczywistość, składa się z niewidzialnej energii, którą nazywam energią subtelną. Moja książka nauczy cię wszystkiego o subtelnej energii i jej wpływie na wyniki sportowe, co musisz wiedzieć jako sportowiec lub trener. Będziemy wykorzystywać narzędzia medycyny energetycznej, ale będę nazywała to podejście „pracą z energią”, a nie „medycyną energetyczną”. Jak zobaczysz, dojście do pewnej wprawy wymaga dużo pracy, ale przynosi niezwykłe efekty.
Wiem, że to podejście sprawdza się w sporcie, ponieważ wielokrotnie widziałam, jak działa. Zastosowałam techniki opisane w tej książce, aby pomóc kontuzjowanemu piłkarzowi w leczeniu uszkodzenia więzadła pobocznego przyśrodkowego (MCL) w czasie o połowę krótszym niż średni czas regeneracji. Dzięki mojemu wsparciu wypalona narciarka zjazdowa odzyskała pasję i pewność siebie i znów zaczęła wygrywać zawody. Byłam niezwykle podekscytowana, gdy młoda zawodniczka softballu z liceum podniosła swoje umiejętności na tyle, że mogła zdobyć stypendium na studia. Pomagałam siedemdziesięciopięcioletniej kobiecie w opracowaniu i przestrzeganiu programu szkoleniowego przygotowującego do duchowej pielgrzymki w Hiszpanii. Kiedyś użyłam subtelnej energii na złamanej ręce siatkarza. Staliśmy w małej grupie i wszyscy westchnęli, gdy obrzęk wielkości piłki golfowej zniknął na naszych oczach.
Koncepcje pracy energetycznej i energii subtelnej nie są całkowicie obce światowi sportu. Być może słyszałeś lub stosowałeś niektóre z najbardziej podstawowych technik medycyny energetycznej. Należą do nich hipnoterapia, czyli hipnoza sterowana; reiki – dostarczanie uniwersalnych energii uzdrawiających, akupunktura – użycie igieł w celu pobudzenia energii życiowej chi, a także modlitwa, która polega na proszeniu o pomoc siły wyższej. Być może znasz już pewne środki wibracyjne, takie jak esencje kwiatowe, kryształy i inne.
Jest jednak wiele innych skutecznych metod i chcę, abyś poznał najlepsze z najlepszych, niezależnie od tego, czy jesteś amatorskim, czy zawodowym sportowcem albo trenerem. Musisz pamiętać, że jako rodzic młodego sportowca również pełnisz funkcję trenera.
Czy jesteś gotowy na tę podróż? Oto krótka mapa tego, co odkryjesz w dwóch częściach tej książki. Krótko mówiąc, część pierwsza (rozdziały od pierwszego do czwartego) zawiera informacje na temat energii i jej roli w sporcie oraz przedstawia najważniejsze techniki energetyczne. Następnie w części drugiej (rozdziały od piątego do jedenastego) omawiam główne obszary aktywności sportowych.
Rozdział 1. Ważne terminy i wiedza naukowa. Po zdefiniowaniu niektórych terminów, na przykład „sportowiec”, „trener” czy „wydajność”, przeanalizujemy główne obszary zainteresowań sportowych, takich jak zawody, treningi, wydajność, zapobieganie kontuzjom i ich leczenie. Zastanowimy się, dlaczego koncepcje i narzędzia energetyczne mogą mieć tak ogromne znaczenie w sporcie.
Rozdział 2. Energia jako przyczyna. Energia jest podstawową przyczyną problemów sportowych, ale może również dostarczyć wszystkich potrzebnych rozwiązań. Omówimy długą listę rodzajów energii, które tworzą blokady lub wyzwania dla sportowca.
Rozdział 3. System energetyczny. Tutaj dowiesz się wszystkiego o subtelnym systemie energetycznym i jego powiązaniach z twoim umysłem i ciałem. Czy wiesz już coś o czakrach? A może polach aurycznych, meridianach i częstotliwościach? Omówimy tutaj wszystkie te zagadnienia.
Rozdział 4. Techniki uzyskania gotowości. Czas podnieść piłkę/kij/rakietę/gwizdek. Koncepcje i techniki opisane w tym rozdziale pozwolą ci przygotować się na ciągłe doskonalenie wydajności.
Rozdział 5. Porażka i sukces. Krótko i rzeczowo – przeanalizujmy trzy „P” prowadzące do porażki i trzy „P” oznaczające sukces.
Rozdział 6. Mechanika. Niezależnie od dyscypliny sportowej mechanika jest kluczową kwestią. Jak osiągnąć doskonałą mechanikę bez popadania w perfekcjonizm? Przyjrzymy się słynnym mistrzom, którzy zrobili to na swój własny sposób. Udostępnię ci narzędzia i wskazówki, które pozwolą ci osiągnąć to samo.
Rozdział 7. Przygotowanie. Każda gra zaczyna się od przygotowań. Możesz wykorzystać potężne techniki energetyczne i wibracyjne, które pomogą ci stworzyć i realizować plan przygotowań.
Rozdział 8. Kontuzje. To zdarza się każdemu. Organizm ludzki jest podatny na kontuzje. Jakie energetyczne koncepcje i techniki mogą pomóc w zapobieganiu urazom, ich leczeniu i powrocie do zdrowia? Poznasz je tutaj.
Rozdział 9. Występ. W końcu nadchodzi dzień zawodów, cokolwiek to dla ciebie oznacza! Jakie subtelne techniki pomogą ci pokonać tremę i wszelkie wpadki w trakcie gry? Jak poradzisz sobie z negatywnym nastawieniem przeciwników, w tym z własnym wewnętrznym sabotażystą? Podam kilka wskazówek dotyczących konkretnych sportów.
Rozdział 10. Kręta droga. W sporcie zawsze będą wzloty i upadki. Dla zapewnienia stabilności ważne jest odzyskanie równowagi, a następnie powrót do pionu. Pomóż sobie – lub swojemu sportowcowi – utrzymać równowagę i, jeśli to konieczne, wyjść ze spirali spadkowej.
Rozdział 11. Dla trenerów. W pewnym sensie prawie wszyscy ludzie otaczający sportowca są jego trenerami. Dotyczy to rodziców, sędziów, trenerów sportowych i pracowników medycznych. Możesz także być sportowcem i jednocześnie pomagać innym sportowcom. Jak poradzić sobie z tak odpowiedzialną pracą? Jak zachować równowagę, gdy sportowiec podlega ciągłym wzlotom i upadkom? W tym rozdziale dowiesz się szczegółowo, jak dostosować techniki zawarte w tej książce, aby pomóc młodym sportowcom. Spotkasz się także ze swoim wewnętrznym dzieckiem. To echa dzieciństwa, które skrywają w sobie zarówno traumę, jak i talent.
Pomiędzy tymi okładkami kryje się mnóstwo informacji na temat energetycznych aspektów sportu, których nie znajdziesz nigdzie indziej. Bez względu na to, czego jeszcze się nauczysz, moja książka pomoże ci dotrzeć do najważniejszego miejsca: twojego energetycznego „ja”. Wykorzystując te wiedzę, dotrzesz do subtelnego świata i nawiążesz kontakt ze swoim duchem, a także duchem sportu.
Przygotuj się i działaj
Nie ma na świecie gry, w którą można zagrać bez uprzedniego przygotowania. Nie ma też trenera, który mógłby przyzwoicie trenować, nie mając pojęcia, co musi osiągnąć.
Cztery rozdziały w części pierwszej pomogą ci przygotować się, aby zostać najlepszym sportowcem lub trenerem, jakim możesz być. Wiele książek twierdzi, że tak się stanie, ale ta jest inna, ponieważ większość zawartych tutaj informacji prawdopodobnie będzie dla ciebie nowa. Omówię podstawy pracy z energią, abyś mógł zrozumieć jej podstawowe zasady oraz to, dlaczego jest tak ważna dla świata sportu. Wprowadzę cię w anatomię subtelnych energii, która współpracuje z anatomią energii fizycznych, aby pracować na twój sukces, a przy tym jest o wiele potężniejsza!
Pierwsza część książki jest zachętą do osiągnięcia celu, do którego zmierzamy. Przedstawiam tu wiele podstawowych technik energetycznych i środków wibracyjnych, które musisz znać, aby osiągnąć naprawdę wysoką wydajność.
Do biegu… gotowi… start!
W jaki sposób energia wspomaga wszelkiego rodzaju sporty
Kiedy umysł jest pod kontrolą, a duch w zgodzie z celem, ciało może osiągnąć znacznie więcej, niż nam się wydaje.
– Rich Roll, sportowiec wytrzymałościowy, cytat z książki Ukryta siła
Moja klientka płakała. Uczyła się tańca od siódmego roku życia. Jej specjalnością był taniec jazzowy i wielokrotnie próbowała dostać główną rolę w przedstawieniach swojego zespołu, ale za każdym razem ją pomijano.
Podczas jednej z naszych pierwszych sesji dotarłyśmy do sedna problemu. Nie był on wynikiem złej mechaniki, kontuzji ani spadkowej tendencji formy. Głównym czynnikiem był stres. Kto na jej miejscu nie wpadłby w depresję i nie zaczął zadawać sobie trudnych pytań? Jednak sednem problemu nie było to, co mógł odkryć typowy terapeuta sportowy lub trener.
Były za to odpowiedzialne znaczniki energii, o który dowiesz się wszystkiego w rozdziale czwartym. Istnieją pewne formy niewidzialnych energii, które powodują złe traktowanie przez innych ludzi. Zgadza się! Pomyśl o znaczniku energii jak o dużej, samoprzylepnej karteczce przyklejonej do ciała. Zapisane są na niej słowa skierowane w stronę świata zewnętrznego. Osoby podatne na ten przekaz ze względu na swoje wewnętrzne zaprogramowanie „czytają” notatkę i odpowiadają w podobny sposób.
W przypadku mojej klientki notatka mówiła: „Nie pozwól tej osobie odnieść sukcesu”.
Dostrzegłam ten znacznik energii dzięki intuicji i mogłam go odczytać oczami umysłu. Intuicja jest jednym z najważniejszych narzędzi, których możesz użyć, aby opanować potężne techniki opisane w tej książce. Pomogę ci aktywować i wykorzystać twój własny dar intuicji, co opiszę szerzej w rozdziale czwartym. Nauczysz się zwracać uwagę na głos intuicji, ponieważ zawsze mówi prawdę.
Jak to ujęła moja klientka: „Tak! Zawsze czułam, że mam przypięta łatkę pecha. Jak mogę się jej pozbyć?”.
Gdy zgłębiłyśmy temat, odkryłyśmy, że tę łatkę niechcący przypięła jej zazdrosna siostra. Oczywiście nie chciała wyrządzić jej krzywdy, ale mimo to tak się stało. Większość tego, jak wpływamy na innych, a oni na nas, dzieje się podświadomie. Po dłuższym zastanowieniu moja klientka doszła do wniosku, że problem nie występuje tylko w sporcie – właściwie nie udało jej się osiągnąć większych sukcesów w żadnej dziedzinie. Choć była niegdyś pewną kandydatką do stypendium sportowego, przegapiła swoją szansę. Kiedy udzieliła wywiadu dla mediów, nie został wyemitowany.
Gdy już odnajdziesz źródło swoich problemów, możesz użyć wielu prostych, subtelnych narzędzi energetycznych, aby cofnąć większość szkód, a następnie wznieść się na wyższy poziom niż kiedykolwiek. Tak właśnie stało się z moją klientką. Po kilku sesjach była w stanie pozbyć się swojego negatywnego znacznika, a kilka tygodni później dostała swoją pierwszą główną rolę.
Chcę, żebyś zrozumiał jedną podstawową rzecz: to nie jest magia – to energia.
Wiem, że na pewno doświadczyłeś już kiedyś różnicy pomiędzy poczuciem, że jesteś pełen energii, a jej kompletnym brakiem. Kiedy wypełnia cię energia, twoja wytrzymałość wzrasta. Możesz intensywnie pracować i bawić się tym, co robisz. A kiedy brakuje ci energii? Jesteś nieobecny, ograniczony i nie masz motywacji. Treningi się dłużą, podobnie jak inne aktywności związane z uprawianiem sportu.
W tym momencie pragniesz cudu.
Przypomina mi to moment, kiedy Gabe poprosił mnie, żebym wyszła na dwór i pobawiła się z nim. Powiedziałam mu wtedy, że jestem zbyt zmęczona.
– W takim razie włóż nową baterię – zasugerował. – Wygląda na to, że stara jest całkowicie zużyta.
Praca z energią nie gwarantuje dokładnie takich samych rezultatów, jak włożenie nowej baterii, ale pozwala ci połączyć się z niewyczerpanym źródłem energii. Możesz pobrać z niego odpowiednią ilość, aby zrobić to, co należy. Jeśli chcesz zastosować tę koncepcję, musisz zacząć od zrozumienia kwestii energii.
Jak wyraziłam to we wstępie, energia to informacja, która wibruje. Zastanówmy się teraz, co to oznacza, także w odniesieniu do sportu.
Informacja wpływa na energię, określając, w jaki sposób ma się zmaterializować. Inaczej mówiąc, jest to zestaw danych, które mogą określać na przykład, że jakiś obiekt to kij do lacrosse, a nie naklejka na zderzak. Te kluczowe dane nie znajdują się wyłącznie wewnątrz obiektu, ale także poza nim.
Weźmy na przykład baseball. Potrzebna jest do niego piłka o białej powierzchni ze szwami. Co dzieje się, kiedy miotacz podnosi piłkę i rzuca? Jego intencją jest zmiana tej piłki. Choć może być trudno to zauważyć, powierzchnia piłki będzie inna po rzucie, a już na pewno po uderzeniu kijem.
Chcesz kolejnego przykładu zewnętrznych wpływów na sport? Weźmy zasady stosowane przez sędziego w piłce nożnej. Te zasady to zestaw danych, od którego zależy na przykład, czy piłka złapana poza linią oznacza aut. Każda twoja aktywność sportowa, jakakolwiek by była, może zostać określona lub zmieniona przez informacje pochodzące z zewnątrz.
Drugą częścią naszej formuły energetycznej są wibracje. Istnieje wiele sposobów definiowania wibracji. Na najbardziej podstawowym poziomie wibracje to ruch. W naszym świecie absolutnie wszystko jest w ciągłym ruchu. Dotyczy to obiektów, ludzi, a także niewidzialnych elementów składowych tego, co wydaje się nam stałe, jak materia. Zgadza się: cząsteczki, atomy i kwanty – najmniejsze znane jednostki materii – są w ciągłym ruchu.
Kiedy coś się porusza, przesuwa do przodu i do tyłu, w górę i w dół, a być może we wszystkich kierunkach jednocześnie. Technicznie rzecz biorąc, oscylacje te występują z różnymi częstotliwościami, przy czym częstotliwość jest liczbą wystąpień zdarzenia w określonym przedziale czasu. Odkryjesz, że twoja wydajność w trakcie zawodów lub szansa odniesienia sukcesu w programie treningowym będzie sprowadzać się do częstotliwości. Opowiem o tym więcej w rozdziale trzecim, a na razie zastanówmy się, jak ważne są wibracje dla twoich umiejętności sportowych.
Wróćmy do baseballu. Jeśli jesteś miotaczem, różnica między narzutem możliwym do odbicia a narzutem, którego nie można odbić, często sprowadza się do wibracji. Liczba rotacji piłki zmienia jej trajektorię. Czy rzut minie bazę domową, czy może o włos ją przekroczy? Ruch piłki, który określa, czy sędzia zawoła „ball”, czy „strike”, ma charakter wibracyjny.
W baseballu również wibracje kija są niezwykle ważne. Kij uderza piłkę i wywołuje z kolei jej wibracje. Chcesz odbić piłkę poza boisko? Nadlatująca piłka musi wirować lub wibrować naprawdę szybko, w przeciwnym razie nie będzie miała wystarczającej mocy, aby polecieć daleko. Doświadczeni pałkarze intuicyjnie wiedzą, jak najlepiej uderzyć piłkę na podstawie wskazówek wibracyjnych, takich jak tor nadlatującej piłki i wydawany przez nią dźwięk. Kwestie związane z wibracjami są ważne również w krykiecie, golfie, tenisie, hokeju, hurlingu, softballu i innych sportach[1].
Jakie złe lub dobre wiadomości wynikają z naszej definicji energii dla sportowców i trenerów?
Przyczyny wszystkich problemów w sporcie mają charakter energetyczny. W końcu wszystko składa się z energii, więc jest to logiczny wniosek (to raczej zła wiadomość).
Rozwiązania wszystkich kwestii związanych ze sportem również mają charakter energetyczny (dobra wiadomość).
Aby odpowiednio zareagować na sportowe wyzwanie, możesz zmienić informacje, wibracje lub jedno i drugie (dobra wiadomość).
Aby skomplikować sprawę, istnieją dwa różne rodzaje energii, o czym już mówiłam (to raczej zła wiadomość).
Oznacza to jednak, że masz wiele możliwości przekształcenia problemu w szansę (dobra wiadomość).
Będziesz w stanie zamienić złe wiadomości w dobre, kiedy lepiej zrozumiesz kwestię dwóch rodzajów energii.
Powiedziałam już, że istnieją zarówno fizyczne, jak i subtelne formy energii. Co oznacza to rozróżnienie dla świata sportu?
Nie możemy odnieść sukcesu w sporcie bez energii fizycznej. Najczęściej stosowaną definicją energii jest „zdolność do wykonania pracy”. Już z samej definicji słowa sportowiec – osoba, która jest dobra w sporcie i innych formach ćwiczeń fizycznych – wynika, że aby osiągać sukcesy, musisz skupić się na wykorzystaniu energii fizycznych wewnątrz i na zewnątrz siebie. Musisz stale ćwiczyć, nosić odpowiednią odzież, zdrowo się odżywiać, wysypiać się i robić strasznie dużo pompek. Twój wiek i uprawiany sport nie mają tu znaczenia – aktywność fizyczna jest konieczna, aby osiągnąć poprawę wydajności.
Najprostszym sposobem na zrozumienie roli energii fizycznych i ich związku ze sportem jest zastanowienie się nad potrzebnym sprzętem. Jeśli grasz w badmintona, na górze listy znajduje się rakieta. Wiesz, że istnieje dzięki energii fizycznej, ponieważ możesz ją zobaczyć, dotknąć, a nawet powąchać (nie żebyś zwykle tak robił, ale…). A co tam, jeśli chcesz, możesz nawet polizać rakietę, żeby poznać jej smak. Kiedy rakieta śwista w powietrzu, wydaje dźwięk. Wszystkie pięć twoich podstawowych zmysłów kieruje cię do energii fizycznych.
Energie fizyczne można dostrzec za pomocą zmysłów, są również dość oczywiste dla innych. W końcu nie tylko ty możesz rozpoznać rakietę do badmintona.
Jako sportowiec musisz stale zwracać uwagę na energie fizyczne. Jeśli rakieta do badmintona jest uszkodzona lub nieprawidłowo naciągnięta, będzie to miało negatywny wpływ na twoje wyniki. Jeżeli natomiast sprzęt jest w świetnym stanie, a ty nie radzisz sobie zbyt dobrze, to lepiej przyjrzeć się sobie.
Trenerzy sportowi prawie zawsze skupiają się na znaczeniu energii fizycznej i odpowiednich narzędziach jej wykorzystania. Trener to osoba, która wspiera sportowca w osiągnięciu jego potencjału. Sportowcy potrzebują wielu osób, które mogą uznać za swoich trenerów i które wspierają ich w dążeniu do celów. Do tej grupy zaliczają się rodzice, trenerzy nieprofesjonalni, płatni lub nieopłacani mentorzy, psychologowie sportu oraz blogerzy i inne autorytety w dziedzinie sportu. Obejmuje ona również profesje medyczne, jak fizjoterapeuci i lekarze. Jeśli jesteś sportowcem, warto myśleć o sobie jak o jednym ze swoich trenerów! W końcu spędzasz bardzo dużo czasu, pracując dla swojego sukcesu, prawda?
Prawda jest jednak taka, że sportowiec wymaga znacznie więcej niż tylko wsparcia w dziedzinie fizycznej. Właśnie dlatego tak wielu sportowców i trenerów szuka sposobów oceny i kontrolowania subtelnych energii, niezależnie od tego, czy są tego świadomi, czy nie. Kiedy koncentrujesz się na funkcjonowaniu swojego umysłu, reakcjach emocjonalnych, pozytywnym lub negatywnym nastawieniu lub sposobach uspokojenia się, gdy czujesz lęk, pracujesz tak naprawdę z subtelnymi energiami. Próbujesz także wykorzystać niemal nieograniczony ocean mocy, który może pomóc ci, podobnie jak innym sportowcom, w każdym aspekcie aktywności sportowej. Niestety, subtelne energie jest znacznie trudniej zdefiniować niż fizyczne, mimo że stanowią ponad 99 procent całej naszej energii. Dzieje się tak dlatego, że nie można ich łatwo zmierzyć. Nazywane także energiami psychicznymi, intuicyjnymi, bioenergetycznymi lub kwantowymi, są trudno uchwytnym, ale wszechpotężnym kluczem do wszechświata, w tym do świata sportu.
Najdokładniejszym sposobem wyjaśnienia idei subtelnych energii jest pryzmat fizyki kwantowej. Obszar ten obejmuje badanie kwantów, które są subatomowymi – bardzo małymi – polami energii. To nie są po prostu jakieś tam nudne stare energie. Ich całe bogactwo objawia się dopiero poza granicami trójwymiarowej rzeczywistości, o czym napiszę dalej.
Kwanty lub subtelne energie:
Stają się naprawdę „obecne” lub „rzeczywiste” dopiero wtedy, gdy zostaną poddane obserwacji. Oznacza to, że dopóki naprawdę nie zaczniesz atakować, kopać, lobować, uderzać lub robić cokolwiek innego z piłką lub jakimkolwiek przyrządem, którego używasz w swojej dyscyplinie sportu, wszystko jest możliwe. To z kolei oznacza, że im więcej czasu i skupienia poświęcisz na ćwiczenie tego, co chcesz osiągnąć, tym łatwiej będzie pozyskać odpowiednie ilości energii kwantowej, aby osiągnąć to, czego chcesz.
Mogą przeskakiwać z jednego stanu do drugiego. Z fizycznego punktu widzenia działają jak fale – wznoszące się i opadające w czasie i przestrzeni – i jednocześnie jak cząsteczki, które są nieruchome. Dla sportowca lub wspierającego go trenera oznacza to, że niezależnie od tego, jak trudna jest sytuacja, można ją zmienić. Doznałeś kontuzji? Przybyłeś na ostatnim miejscu? Masz trudności podczas treningu? Nie możesz wytrzymać na optymalnej diecie? To nie musi trwać wiecznie!
Przemieszczają się tam, gdzie chcą, kiedy nie są obserwowane. Przed chwilą powiedzieliśmy, że kwanty nie są do końca obecne w określonym punkcie, dopóki nie zostaną zaobserwowane (trochę jak małe dzieci w klasie, które nie chcą siedzieć na miejscu, dopóki nauczyciel nie nalega). Ciekawą konsekwencją tego faktu jest to, że kiedy nikt nie patrzy – kiedy odwracasz uwagę od piłki – kwanty mogą stać się naprawdę kreatywne. Mogą się poruszać i
presto
: możesz potencjalnie wezwać je w zupełnie inne miejsce. Dlaczego nie pozwolić kwantom rozwiązać problemu, kiedy ty zajmujesz się czymś zupełnie innym? Dlaczego nie pozwolić swoim ruchliwym kwantom podróżować do miejsca, gdzie mogą uzupełnić uzdrawiającą energię, podczas gdy twój umysł jest gdzie indziej?
Są poddane dziwnemu prawu nazywanemu zasadą nieoznaczoności. Teoria ta mówi, że nie możemy znać jednocześnie położenia i pędu kwantu (zostań ze mną – to skomplikowana, ale naprawdę ważna sprawa). Jeśli to prawda, nasze marzenia muszą być zgodne z prawami natury i realizować się stosunkowo powoli. Ale… naukowcy odkryli, że można określić położenie i pęd kwantu, jeśli porusza się on z prędkością większą niż prędkość światła
[2]
.
Czy wiesz, co może poruszać się z prędkością większą niż światło? Informacja, która nie ma masy i ciężaru. Coś w rodzaju twoich nieokiełznanych, ale ukierunkowanych pragnień.
Tak, to dobra wiadomość. Oznacza to, że twoje życzenia naprawdę mogą się spełnić, ponieważ działają bardzo szybko i mogą sprawić, że przekroczysz swoje obecne możliwości.
W rozdziale czwartym przedstawię konkretne ćwiczenie, które pomoże ci wysyłać swoje myśli do wszechświata za pomocą określonego rodzaju energii zwanej falami skalarnymi, które przenoszą informacje szybciej niż prędkość światła. Nazywam te fale Uzdrawiającymi Strumieniami Łaski, ponieważ wierzę, że łaska – czyli aktywna miłość – składa się właśnie z tych fal. Korzystając z tych szczególnych fali energii, możesz dowiedzieć się, jak zmienić sposób, w jaki wpływa na ciebie twoja przeszłość, obecna rzeczywistość, a nawet przyszłość. Możesz tym samym dokonywać rzeczywistych zmian we wszystkich dziedzinach, od biomechaniki po leczenie urazów. Wyobraź sobie, co się stanie, jeśli dawna kontuzja nie będzie już wywierać negatywnego wpływu na twój organizm, nawet jeśli nie wróciłeś do dawnego poziomu wydajności.
▶ Zawsze obracają się wokół osi. Tak, mimo że kwanty są bardzo małe i pozornie chaotyczne, organizują się wokół punktu centralnego. To dobra wiadomość dla sportowców. Jeśli jesteś wyśrodkowany wokół swojej osi, np. kręgosłupa, możesz kontrolować działanie mechaniki swojego ciała, jak również swoją szybkość. Możesz także osiągnąć równowagę mentalną, niezbędną, aby wejść w stan przepływu (
flow
), czyli uzyskać zdolność do naturalnego, instynktownego poruszania się i zmiany wraz z zachodzącymi zdarzeniami. Myślę, że spodoba ci się ćwiczenie 38, które pozwala osiągnąć taki stan.
▶ Po spotkaniu pozostają połączone i nadal na siebie oddziałują. Zgadza się. Jeśli dwa kwanty – albo ludzie czy obiekty – poznają się, choćby po prostu mijając się na boisku lub na bieżni, pozostają połączone. To zjawisko nazywa się splątaniem kwantowym. To, co wpływa na jedno, może wpływać na drugie.
Wiążą się z tym oczywiście złe i dobre wiadomości.
Zła wiadomość: jeśli wcześniej przegrałeś z jakąś drużyną, jest większa szansa, że stanie się tak ponownie. Łatwiej będzie ci wpaść w spiralę negatywnego sposobu myślenia.
Dobra wiadomość: jeśli ktoś, kogo znasz, po cichu cię wspiera, na przykład mama obecna na trybunach lub przyjaciel na drugim końcu świata, ich pozytywne nastawienie może poprawić twoje wyniki.
Na pewno słyszałeś już o tym wszystkim, najprawdopodobniej w kategoriach takich jak siła pozytywnego myślenia. Krótko mówiąc, chodzi o to, abyś stał się tym, kim myślisz, że możesz się stać. Ta koncepcja naprawdę działa tylko wtedy, gdy zrozumiesz działanie subtelnych energii, które wpływają na twoja aktywność sportową.
Chcesz więcej dowodów? Ze świata pozasportowego warto poznać koncepcje Mahendry Kumara Trivediego, znanego jako Trivedi lub Guruji.
W 1995 Guruji zaczął zmieniać rzeczywistość fizyczną poprzez udzielanie prostych błogosławieństw. Przez kilka minut po prostu skupiał się na sytuacji, którą chciał zmienić w pozytywny sposób. Badania wykazały, że jego błogosławieństwa przyniosły konkretne efekty – na przykład zwiększyły kiełkowanie i przeżywalność nasion pobłogosławionych roślin do 99,5 procent w porównaniu z 60–65 procent w przypadku upraw kontrolnych[3]. Zwiększyły się też plony na pobłogosławionych poletkach ciecierzycy o 350 procent w porównaniu z plonami na poletkach kontrolnych[4].
Czym jest błogosławieństwo, jeśli nie modlitwą, intencją, pełnym skupienia sposobem na przesunięcie subtelnych energii? Osobiście znam sportowców, którzy poprawili swoje wyniki w niewiarygodnym stopniu dzięki prostemu zrozumieniu tej idei.
James to młody Brytyjczyk, który uczęszczał do szkoły przygotowawczej na Wschodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Chłopak kochał tenis – tak naprawdę żył i oddychał dla tenisa. Był pewien, że jego życie nie będzie miało sensu, jeśli nie zostanie zawodowym tenisistą. Jego matka poprosiła mnie, abym pomogła mu poprawić umiejętności w tej dziedzinie, ponieważ w najlepszym przypadku mógłby być zawodnikiem III dywizji.
W Stanach Zjednoczonych szkoły wyższe i uniwersytety prowadzące programy sportowe są podzielone na dywizje. Podział ten jest oparty na wielkości szkoły, wynikach w poszczególnych konkurencjach i poziomie finansowania programu i infrastruktury sportowej. W szkołach dywizji I sport jest dobrze finansowany i przyznają one dość wysokie stypendia. Szkoły dywizji II przyznają znacznie mniejsze stypendia, zaś szkoły dywizji III nie przyznają żadnych. Ogólnie rzecz biorąc, najlepsi zawodnicy – którzy mają największe szanse na sport zawodowy – zwykle uczęszczają do szkół dywizji I, chociaż jest możliwe, aby uczniowie szkół innych dywizji również osiągnęli znaczące sukcesy.
Mój młody klient James nie miał dużych szans na uczęszczanie do szkoły z przyzwoitymi wynikami w tenisie, a tym bardziej na zostanie zawodowcem.
Pracowaliśmy razem w trakcie pięciu sesji. Użyłam podstawowych technik, które przedstawiam w rozdziale czwartym. Pod koniec semestru był rekrutowany przez szkoły dywizji I i II. Mało tego, jego oceny również znacznie się podniosły i poczuł się na tyle pewnie, aby poznać swoją pierwszą dziewczynę. Co się zmieniło? Jego poczucie własnej wartości wzrosło, gdy zrozumiał, że może kontrolować swoje subtelne energie. Kierując się tą myślą, zaczął wprowadzać małe zmiany, które przyniosły duże efekty.
Co ciekawe, ostatecznie przyjął ofertę szkoły dywizji II. W trakcie semestru jego cele uległy zmianie. Zdecydował, że chce zostać inżynierem, a nie zawodowym tenisistą, chociaż chciał nadal grać w tenisa dla rozrywki. Nie uważam tego za sportową porażkę – przeciwnie, ten młody człowiek lepiej poznał siebie. Innymi słowy, stał się bardziej świadomy.
Dalsza część dostępna w wersji pełnej
[1] D. Russell, Acoustics and Vibration of Baseball and Softball Bats, Pennsylvania State University, 2017.
[2] C. Dale, Czakry dla zaawansowanych. Kompleksowy przewodnik efektywnej pracy z energią czakr i metodzie czterech ścieżek uzdrawiania, tłum. Renata Czernik, Studio Astropsychologii, Białystok 2023.
[3] B.S. Vidyapeeth, Krishi Konkan, Alphonso Mango – Spongy Tissue, Dapoli University, Department of Agricultural Botany, Dapoli, Indie, 20 czerwca 2006.
[4] J.S. Bohra, Response of Mustard and Chickpea to the Blessings of Guruji, Department of Agronomy, Institute of Agricultural Sciences, Banaras Hindu University, Varanasi 2006.
TYTUŁ ORY GINAŁ U:
Energy Work for the Everyday to Elite Athlete:
How to Achieve Optimal Sports Performance
Redaktorka prowadząca: Ewa Pustelnik
Wydawczyni: Katarzyna Masłowska
Redakcja: Magdalena Kawka
Korekta: Małgorzata Denys
Ilustracje: Mary Ann Zapalac,
Llewellyn Art Department
Projekt okładki: Łukasz Werpachowski
Ilustracja na okładce: © Hanna Syvak, © zionbalkon / Stock.Adobe.com
Translated from
Energy Work for the Everyday to Elite Athlete:
How to Achieve Optimal Sports Performance
Copyright © 2023 Cyndi Dale
Llewellyn Art Department
Published by Llewellyn Publications
Woodbury, MN 55125 USA
www.llewellyn.com
Copyright © 2024 for the Polish edition by Wydawnictwo Kobiece
Agnieszka Stankiewicz-Kierus sp.k.
Copyright © for the Polish translation by Marcin Masłowski, 2024
Wszelkie prawa do polskiego przekładu i publikacji zastrzeżone. Powielanie i rozpowszechnianie z wykorzystaniem jakiejkolwiek techniki całości bądź fragmentów niniejszego dzieła bez uprzedniego uzyskania pisemnej zgody posiadacza tych praw jest zabronione.
Informacje zawarte w tej książce nie służą do postawienia diagnozy, leczenia, udzielenia zaleceń ani nie zastąpią porady uprawnionego pracownika ochrony zdrowia.
Wydanie elektroniczne
Białystok 2024
ISBN 978-83-8371-181-2
Grupa Wydawnictwo Kobiece | www.WydawnictwoKobiece.pl
Na zlecenie Woblink
woblink.com
plik przygotowała Katarzyna Rek