Uzyskaj dostęp do tej i ponad 250000 książek od 14,99 zł miesięcznie
Jedne z najważniejszych utworów w polskiej kulturze - “Treny” Jana Kochanowksiego są dostępne w Legimi za darmo w formie ebooka, zarówno w formacie epub jak i mobi.
Kochanowski jest jednym z najbardziej znanych polskich przedstwicieli kultury i literatury doby renesansu. Wraz z Mikołajem Rejem stworzyli podwaliny literackiego języka polskiego. Tren jako gatunek literacki do polskiej literatury wprowadził właśnie Kochanowski. Jest to z założenia utwór żałobny opiewający znaną postać. Wspomina się w nim najwybitniejsze cechy i czyny zmarłej osoby.
Poeta swoje utwory pisał po stracie ukochanej córki - Urszulki. “Treny” są wyrazem zwiątpienia w renesansową, humanistyczną filozofię życia. Są one świadectwem bólu ojca, który nie może pogodzić się z odejściem dziecka. Kochanowski zmaga się w nich ze sobą, z filozofią, z własnym cierpieniem.
“Treny” są wyjątkowym tekstem w skali europejskiej. Kochanowski złamał konwencję trenu skupiając się na swojej córce i stawiając siebie i swoje uczucia na pierwszym planie. Jednocześnie jako cykl spełniają klasyczne wymagania gatunku. Pokazują osobistą drogę od niewypowiedzianego żalu po stracie, przez wątpliwości w sens i bunt przeciwko Bogu, po ukojenienie i pogodzenie się z losem.
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Liczba stron: 64
Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:
Tekst Trenów został tu podany według drugiego wydania, ostatniego opublikowanego za życia poety, które ukazało się w roku 1583 w Drukarni Łazarzowej w Krakowie. Tekst przygotowałem zgodnie z kryteriami zawartymi w opracowaniu Zasady wydawania tekstów staropolskich. Projekt – typ B (edycje popularnonaukowe), Wrocław 1955. Zdecydowałem się jednak zachować pewne cechy językowe, których nie uwzględnia się w edycjach popularnonaukowych, zwłaszcza dawne końcówki fleksyjne i większość dawnych form ortograficznych.
Edycja utworu nie opiera się w całości na żadnym z wydań współczesnych, choć uwzględniono zarówno rozstrzygnięcia zawarte w edycji opracowanej w ramach sejmowego wydania Dzieł wszystkich Kochanowskiego przez Marię Renatę Mayenową, Lucynę Woronczakową oraz Jerzego Axera i Marię Cytowską, jak i wydaniu przygotowanym przez Janusza Pelca dla serii Biblioteki Narodowej.
Przy tworzeniu komentarza obok wyżej wspomnianych wydań bardzo pomocna była wcześniejsza edycja Trenów w serii Biblioteki Narodowej w opracowaniu Tadeusza Sinki, a także podstawowe słowniki, w tym Słownik polszczyzny XVI wieku oraz – w zakresie wyjaśnień historyczno-mitologicznych – współczesne wydania klasycznego Dictionary of Phrase and Fable Ebenezera Cobhama Brewera.
Gwiazdką oznaczono wyrazy, które są używane do dziś, ale których znaczenie w jest odmienne od znaczenia obecnego.