Tytuł dostępny bezpłatnie w ofercie wypożyczalni Depozytu Bibliotecznego.
[PK]
Tę książkę możesz wypożyczyć z naszej biblioteki partnerskiej!
Książka dostępna w katalogu bibliotecznym na zasadach dozwolonego użytku bibliotecznego.
Tylko dla zweryfikowanych posiadaczy kart bibliotecznych.
Rok 1981. Jan Paweł II, moralny autorytet i symbol oporu milionów Polaków, jest niewygodny dla komunistycznych władz w Warszawie. Dla Kremla staje się wręcz groźny. Jest potężny... ale przecież nie nieśmiertelny. Na biurko Jacka Ryana trafia dokument wykradziony przez szyfranta moskiewskiej centrali KGB: Andropow zamierza zlikwidować polskiego papieża. Ryan nie zna jednak szczegółów planu. I nie wie, kto, gdzie i kiedy dokona zamachu.
[Opis wydawcy]
Cykl: Jack Ryan, t. 3
Książka dostępna w zasobach:
Gminna Bibliotek Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Komorowie
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Liczba stron: 927
Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:
Tom CLANCY
Przełożył
Jan Kraśko
Warszawa 2011
Tytuł oryginału: Red Rabbit
Copyright © 2002 by Jack Ryan Limited Partnership All rights reserved
Polish edition copyright © Grupa Wydawnicza Foksal sp. z o.o., 2013
Copyright © for the Polish translation by Jan Krasko
Projekt okładki: Krzysztof Kiełbasiński Korekta: Jacek Ring Skład: TYPO 2
ISBN 978-83-7747-911-7
sonsacll
www.fabrykasensacji.pl
Wydawca:
© Grupa Wydawnicza Foksal sp. z o.o. ul. Foksal 17, 00-372 Warszawa tel. 22 826 08 82, faks 22 380 18 01 www.gwfoksal.pl
Druk i oprawa: Drukarnia Skleniarz
Danny'emu 0. i strażakom z 52. drużyny 52. jednostki
Bohaterami bywają często najzwyklejsi ze zwykłych ludzi.
Henry David Thoreau
Najdonioślejsze w życiu człowieka jest to, że opanował on sztukę przekonywania duszy do dobra lub zła.
Pitagoras
Człowiek, który nie uznaje zrządzeń niebios, zawsze będzie człowiekiem przeciętnym.
Konfucjusz
Doszedł do wniosku, że najbardziej przerażające będzie prowadzenie samochodu. Kupił już jaguara - dżegjuaara: będzie musiat zapamiętać, że tak to się tu wymawia - ale chociaż był w salonie aż dwukrotnie, za każdym razem podchodził do samochodu ze zlej strony. Sprzedawca nie śmiał się z niego, lecz Ryan był pewien, że chcial. Dobrze chociaż, że nie wsiadł lewymi drzwiami i nie zrobił z siebie kompletnego idioty. Prawidłową stroną drogi była tu strona lewa: to też będzie musiał wbić sobie do głowy. Lewy pas międzystanó-wek - nie, autostrad: w tym kraju nazywano je autostradami - byt pasem wolnym. Wszystkie elektryczne wtyczki miały tu tęgiego zeza. A w domu nie było centralnego ogrzewania, mimo wysokiej ceny, jaką za niego zapłacił. Ani centralnego ogrzewania, ani klimatyzacji, chociaż klimatyzacja nie była tu pewnie konieczna. Angielski klimat nie należał do najgorętszych: miejscowi zaczynali padać na ulicach, gdy temperatura przekraczała dwadzieścia cztery stopnie Celsjusza. Ciekawe, jak by się czuli w Waszyngtonie. Najwyraźniej rymowanka o „wściekłych psach i Angolach” była już nieaktualna.
Ale cóż, mogło być gorzej. Ostatecznie miał kartę uprawniającą do zakupów w Greenham Commons, pobliskiej bazie sił powietrznych, w sklepie zaopatrywanym przez Air Force Exchange Service, służbę kwatermistrzowską znaną jako PX, tak więc nie groził im przynajmniej brak amerykańskich hot dogów i produktów podobnych do tych, które kupował w rodzinnym Marylandzie.
I wszędzie te fałszywe nuty, tyle fałszywych nut. Ot, choćby angielska telewizja. Zupełnie nie przypominała amerykańskiej, to oczywiste. Nie żeby chcial wegetować przed fosforyzującym ekranem - to mu raczej nie groziło - ale mała Sally potrzebowała codziennej dawki kreskówek. Poza tym, nawet jeśli czytał coś ważnego, wyciszone, dochodzące z tła odgłosy jakiegoś idiotycznego talk--show zawsze działały na niego uspokajająco. Ale dzienniki były całkiem niezłe, natomiast gazety bardzo dobre - lepsze od tych, które czytywał w domu, chociaż już teraz wiedział, że będzie mu brakowało porannej „Far Side”. Miał nadzieję, że zastąpi ją „International Tribune”. Mógł kupować ją w kiosku na stacji. Tak, musiał przecież śledzić przebieg rozgrywek baseballowych.
Ci od przeprowadzek - tu nazywano ich spedytorami - uwijali się jak w ukropie pod czujnym okiem Cathy. Dom jako taki nie był zły, choć dużo mniejszy od ich domu na Peregrine Cliff; na czas wyjazdu wynajęli go pułkownikowi piechoty morskiej, który nauczał dziarskich młodzieńców i poważne dziewczęta z Akademii Marynarki Wojennej. Okna sypialni wychodziły na ogród o powierzchni - tak na oko - tysiąca metrów kwadratowych; pośrednik handlu nieruchomościami bardzo go wychwalał. Poprzedni właściciele musieli spędzać tam masę czasu, sadząc szpalery pięknych róż, głównie czerwonych i białych, pewnie dla uczczenia dynastii Lancasterów i Yorków. Między czerwonymi i białymi zasadzili też różowe dla przypomnienia, że rodziny te połączyły się ze sobą, by stworzyć dynastię Tudorów i - po śmierci Elżbiety I, ostatniej przedstawicielki tego rodu - założyć królewską dynastię, którą Ryan nie bez powodów bardzo polubił.
Pogoda też była całkiem, całkiem. Przyjechali tu przed trzema dniami i przez ten czas ani razu nie padało. Słońce wschodziło wcześnie i zachodziło późno, natomiast zimą, tak przynajmniej słyszał, pokazywało się tylko i momentalnie znikało. Nowi przyjaciele z Departamentu Stanu mówili mu, że długie noce mają fatalny wpływ na zdrowie dzieci, że maluchy źle je znoszą: maluchy takie jak ich czteroipółletnia Sally. Pięciomiesięczny Jack pewnie jeszcze takich rzeczy nie zauważał i spał jak zabity. Spał i teraz, pod opieką niani, Margaret van der Beek, młodej, rudowłosej córki pastora metodystów z RPA; dziewczyna miała świetne referencje, które tutejsza policja dokładnie sprawdziła. Pomysł zatrudnienia niani nie przypadł Cathy do gustu. Na myśl, że jej własnym dzieckiem miałby opiekować się ktoś obcy, krzywiła się tak, jakby ktoś przeciągnął przy niej paznokciami po tablicy, lecz tu, w Anglii, był to stary, powszechnie szanowany zwyczaj, który sprawdził się doskonale w przypadku niejakiego Win-stona Spencera Churchilla. Panna Margaret została też prześwietlona przez agencję sir Basila, natomiast agencja, w której pracowała, miała oficjalne poparcie rządu Jej Królewskiej Mości. Ale cóż, znaczyło to tyle co nic i Jack był tego świadom. Przed wyjazdem przeszedł odpowiednie przeszkolenie i wiedział, że „opozycja” - tego angielskiego określenia używano również w Langley - wielokrotnie penetrowała wywiad brytyjski. W CIA panowało przekonanie, że ich spenetrować jeszcze nie zdołała, ale on miał co do tego duże wątpliwości. Ci z KGB byli cholernie dobrzy, a ludzie, wiadomo, są chciwi. Rosjanie płacili dość kiepsko, lecz niektórzy byli gotowi zaprzedać duszę i wolność za marne grosze. No i nie nosili na ubraniu tablic z migającym napisem: Jestem zdrajcą.
Ze wszystkich szkoleń najbardziej zmęczyło go szkolenie na temat środków bezpieczeństwa. Chociaż jego ojciec był policjantem, Jack nigdy nie nauczył się myśleć tak jak on. Żmudne selekcjonowanie i analizowanie informacji napływających do wydziału wraz z tonami nic niewartych śmieci nie miało nic wspólnego z podejrzliwym zerkaniem na kolegów i udawaniem, że cudownie się z nimi współpracuje. Często zastanawiał się, czy którykolwiek z nich tak na niego zerka, i doszedł do wniosku, że chyba jednak nie. Ostatecznie ciężko na to stanowisko zapracował, czego dowodziły stare blizny na ramieniu, nie wspominając już o koszmarnej nocy w Chesapeake Bay, o snach, w których pistolet - mimo jego rozpaczliwych wysiłków - nigdy nie chciał wypalić, o krzyku przerażonej Cathy, o dzwonkach alarmowych, które wciąż dzwoniły mu w uszach. Tamtą bitwę na pewno wygrał. W takim razie dlaczego w snach zawsze było inaczej? Może potrafiłby mu to wyjaśnić jakiś psychiatra, ale, jak mawiały doświadczone żony, trzeba mieć tęgiego świra, żeby do takiego pójść.
Sally biegała w kółko, oglądając nową sypialnię, podziwiając nowe łóżko, które składali ci od przeprowadzek. On schodził im z drogi. Cathy twierdziła, że nie nadaje się do nadzorowania tego rodzaju prac, mimo swojej skrzyneczki z narzędziami, bez której żaden Amerykanin nie czuje się prawdziwym mężczyzną i którą rozpakował niemal natychmiast po przyjeździe. Oczywiście ci od przeprowadzek mieli swoje narzędzia i - rzecz jasna - zostali prześwietleni przez Secret Intelligence Service, wywiad brytyjski, żeby jakiś prowadzony przez KGB agent nie podłożył im w domu pluskwy. Nic z tego, staruszku, nie tym razem.
- Gdzie jest nasz turysta? - Czyjś głos. I ten amerykański akcent.
Ryan zajrzał do holu, żeby sprawdzić, kto to, i...
- Dan! Jak się masz?
- Wynudziłem się w biurze, więc wpadliśmy z Lizą, żeby zobaczyć, co u was. -1 rzeczywiście: tuż za Danem Murrayem, doradcą prawnym ambasady amerykańskiej w Londynie, stała jego piękna żona, święta Liza, słynna męczennica, patronka żon pracowników FBI.
Tomoonw
Podeszła do Cathy, żeby objąć ją jak siostrę i ucałować, po czym natychmiast wybyły do ogrodu. Cathy uwielbiała róże, co Jackowi bynajmniej nie przeszkadzało. Posiadaczem wszystkich genów ogrodniczych w rodzinie Ryanów był jego ojciec, lecz nie wiedzieć czemu, nie przekazał ich synowi.
Dan spojrzał na niego.
-Wyglądasz... koszmarnie.
- Długi lot, nudna książka - odparł Jack.
- Nie spałeś? - Murray był wyraźnie zaskoczony.
- W samolocie?
- Aż tak cię to dobija?
- Dan, płynąc okrętem, widzisz przynajmniej, że po czymś płyniesz. W samolocie nie widać nic.
Dan zachichotał.
- Lepiej do tego przywyknij, brachu. Będziesz latał tam i z powrotem, jak maszynka. Nabijesz tyle kilometrów, że dadzą ci zniżkę.
- Pewnie tak. - To dziwne, ale przyjmując propozycję pracy w Londynie, jakoś o tym nie pomyślał. Dureń. Co za dureń. Będzie musial latać do Stanów co najmniej raz w miesiącu; dla kogoś, kto boi się samolotów, nie była to zbyt kusząca perspektywa.
- Jak tam przeprowadzka? Można im zaufać. Bas korzysta z ich usług od ponad dwudziestu lat, moi kumple z Yardu też na nich nie narzekają. Potowa z tych facetów to byli gliniarze. - A gliniarze - Dan nie musiał tego dodawać -są bardziej wiarygodni niż agenci czy szpiedzy.
- Aha, to znaczy, że w kiblu nie ma podsłuchu - wymruczał Jack. - Świetnie. - Nie miał w tej branży zbyt wielkiego doświadczenia, ale wiedział już, że życie funkcjonariusza agencji wywiadowczej różni się nieco od życia wykładowcy historii w Akademii Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Podsłuch w kiblu pewnie był, tylko że podsłuchiwali ludzie sir Basila.
- Wiem, stary, wiem - odrzekł Murray. - Ale są też i dobre nowiny: będziesz mnie często widywał, jeśli tylko nie masz nic przeciwko temu, rzecz jasna.
Ryan ze znużeniem kiwnął głową i zdołał się nawet uśmiechnąć.
- Przynajmniej będę miał z kim chodzić na piwo.
- To ich narodowy sport. Więcej spraw załatwiają w pubie niż w biurze. My jeździmy do podmiejskich klubów, oni chodzą do pubu.
- Piwo mają niezłe.
- Lepsze niż siuśki, które pijemy w Stanach. Ja już się przestawiłem.
- W Langley mówili, że robisz dla Emila Jacobsa.
- Owszem, coś tam dla niego robię. - Murray kiwnął głową. - Prawda jest taka, że jesteśmy w tym lepsi od was. Ci z operacyjnego nie otrząsnęli się jeszcze po siedemdziesiątym siódmym i nie wiem, czy prędko się otrząsną.
Ryan musiał się z tym zgodzić.
- Admirał też tak uważa. Bob Ritter to błyskotliwy facet, może nawet aż za bardzo błyskotliwy, ale ma w Kongresie za mato kumpli i nie może rozbudować swego imperium, jakby tego chciał.
Admirał Greer był zastępcą dyrektora CIA do spraw wywiadu, Bob Ritter szefem wydziału operacyjnego. Często dochodziło między nimi do kłótni.
- Po prostu mu nie ufają, i tyle - dodał Murray. - Scheda sprzed dziesięciu lat, po Franku Churchu, przewodniczącym senackiej komisji do zbadania działalności CIA. Wiesz, jak to jest. Ci z Senatu szybko zapomnieli, kto tymi operacjami tak naprawdę kierował. Kanonizowali szefa i ukrzyżowali wojskowych, którzy próbowali - choć niemrawo - wykonywać jego rozkazy. Kurczę, to była zwyczajna... - Murray długo szukał odpowiedniego słowa. - Nie wiem, Niemcy mówią: Schweinerei. Nie umiem tego przetłumaczyć, ale dobrze to brzmi.
Jack rozciągnął usta w uśmiechu.
- Tak - mruknął. - Lepiej niż „obsuwa”.
Próba zabójstwa Fidela Castro, operacja CIA przeprowadzona za wiedzą i pod kierownictwem prokuratora generalnego Stanów Zjednoczonych za prezydentury Johna Kennedy’ego, przypominała operację rodem z kreskówek z Wesołym Dzięciołem i siostrzeńcami kaczora Donalda: wzięli w niej udział politycy próbujący udawać Jamesa Bonda, postać stworzoną przez nieudacz-nego brytyjskiego agenta. Ale filmy to filmy, a życie to życie, o czym Ryan przekonał się na własnej skórze najpierw w Londynie, a potem w salonie własnego domu.
- Powiedz mi, Dan, jak to naprawdę z nimi jest. Dobrzy są?
- Angole? - Murray ruszył do drzwi i wyszli na trawnik. Ci od przeprowadzek byli niby czyści, ale Dan pracował w FBI. - Basil to fachman światowej klasy. Dlatego tak długo siedzi na tym stołku. Był świetnym agentem operacyjnym, pierwszy zaczął podejrzewać Philby’ego; pamiętaj, że był wtedy nie-opierzonym żółtodziobem. Jest dobrym administratorem, to jeden z najlot-niejszych umysłów, z jakimi kiedykolwiek miałem do czynienia. Tutejsi politycy, i ci z rządu, i ci z opozycji, lubią go i darzą zaufaniem. Niełatwo do tego dojść. Przypomina naszego Hoovera, ale Hoovera bez kultu jednostki. Lubię go. Milo się z nim pracuje. Poza tym on bardzo lubi ciebie.
- Mnie? Dlaczego? Nic takiego nie zrobiłem.
- Bas to łowca talentów. Uważa, że masz w sobie to coś. Zachwycał się twoją zeszłoroczną „Pułapką na Kanarki”, tą sztuczką na przecieki, poza tym to, że uratowałeś ich przyszłego króla, też ci chyba nie zaszkodziło. Będziesz tu bardzo popularny, chłopie. Jeśli uznają, że trafiłeś na afisz nie bez powodu, czeka cię świetlana przyszłość, przynajmniej w tej branży.
- Bomba. - Ryan wciąż nie był pewny, czy chce tej przyszłości. - Pamiętasz? Byłem zwykłym bukmacherem, a teraz jestem wykładowcą historii.
- To już przeszłość. Patrz w przyszłość, Jack. W Merrill Lynch byłeś ponoć całkiem niezły, tak?
- Fakt, trochę zarobiłem - przyznał Ryan. Tak naprawdę zarobił bardzo dużo i nadal zarabiał. Ci z Wall Street paśli się jego krwią.
- No to zajmij się teraz czymś na serio. Mówię ci to z prawdziwą przykrością, ale w wywiadzie nie ma zbyt wielu bystrzaków. To moja branża, siedzę w tym i wiem. Mnóstwo pasożytów, kilku w miarę inteligentnych facetów i jedna, może dwie gwiazdy pierwszej wielkości. Masz wszelkie zadatki, możesz zostać kimś. Jim Greer też tak uważa. I Basil. Umiesz myśleć niekonwencjonalnie. Ja też. Dlatego nie uganiam się już za bankowymi rabusiami z Riverside w Filadelfii. Aleja, brachu, nie zarobiłem miliona dolców na giełdzie.
- Dan, to, że ktoś ma szczęście, nie znaczy jeszcze, że jest równym facetem. Joe, ojciec Cathy, zarobił dużo więcej, niż kiedykolwiek ja zdołam, mimo to jest apodyktycznym, zadufanym w sobie sukinsynem.
- Ale jego córeczka wyszła za rycerza Jej Królewskiej Mości, prawda?
Jack uśmiechnął się z zażenowaniem.
- No wyszła.
- To otwiera tu mnóstwo drzwi, stary. Anglicy uwielbiają tytuły. - Murray westchnął. - No dobra. Dacie się namówić na piwo? Tu niedaleko jest miły pub, Cygańska Ćma. Ta przeprowadzka doprowadzi was do szału, zobaczysz. To gorsze niż budowa domu.
Jego biuro mieściło się w podziemiach Centrali. Pewnie tak było bezpieczniej, ale dlaczego, tego nikt mu nigdy nie wyjaśnił. Okazało się jednak, że dokładnie takie samo pomieszczenie znajduje się w centrali Głównego Przeciwnika, tyle że tam nazywano je imieniem wysłannika bogów, Merkurego - musial przyznać, że gdyby jego naród wierzył w jakiegoś boga, byłaby to nazwa bardzo adekwatna. Na jego biurko spływały wszystkie depesze i szyfrówki z dekrypta-żu. Analizował je pod kątem treści i kodów, przekazywał do odpowiednich biur, a gdy do niego wracały, odsyłał je tam, skąd przyszły. Ilość materiałów kryptograficznych wahała się w zależności od pory dnia: rano dominowały materiały przychodzące, po południu wychodzące. Najżmudniejszą rzeczą było oczywiście szyfrowanie, ponieważ niemal wszyscy agencji operacyjni używali jednora-zówek, jedynych w swoim rodzaju kluczy kodowych. Przechowywano je w pomieszczeniach po jego prawej stronie. Pracujący tam urzędnicy strzegli wszelkiego rodzaju tajemnic i przekazywali je odpowiednim władzom - sekrety dotyczące zarówno życia seksualnego włoskich parlamentarzystów, jak i dokładnej hierarchii celów amerykańskiego ataku jądrowego.
To dziwne, ale żaden z nich nigdy nie rozmawiał o tym, co odszyfrował, co zaszyfrował, co odebrał i co wysłał. Robili to niemal bezmyślnie. Może właśnie dlatego ich zwerbowano? Zupełnie by go to nie zdziwiło. Pracował w agencji stworzonej przez geniuszy i obsługiwanej przez ludzkie roboty. Gdyby ktoś potrafił zbudować roboty mechaniczne, na pewno by je tu zatrudniono, ponieważ maszyny niemal zawsze robiły to, do czego je zaprojektowano.
Ale maszyny nie potrafiły myśleć, tymczasem jeśli Centrala miała funkcjonować - a funkcjonować musiała - myślenie i zapamiętywanie bardzo się przydawało, przynajmniej w jego pracy. Centrala była tarczą i mieczem państwa, a państwo potrzebowało i tarczy, i miecza. Natomiast on był kimś w rodzaju listonosza: musiał pamiętać, gdzie co szło. Nie wiedział wszystkiego, wiedział jednak dużo więcej niż ludzie pracujący na innych piętrach gmachu. Znał nazwy poszczególnych operacji, miejsca, gdzie je przeprowadzano, znał nawet niektóre rozkazy operacyjne i przydział zadań. Nazwiska i twarze większości agentów były mu obce, znał za to ich cele oraz kryptonimy zwerbowanych przez nich informatorów. Na ogół wiedział również, jakiego rodzaju informacje ludzie ci przekazywali.
Pracował w Centrali już dziesiąty rok. Zaczął w 1973, zaraz po ukończeniu wydziału matematyki na państwowym uniwersytecie w Moskwie. Miał ścisły, bardzo zdyscyplinowany umysł i łowcy talentów z KGB szybko go wytropili. Świetnie grał w szachy i, jak przypuszczał, to właśnie dzięki szachom wyrobił sobie doskonałą pamięć. Natomiast dzięki wiedzy, którą zyskał, analizując rozgrywki starych arcymistrzów, niemal zawsze potrafił przewidzieć następny ruch przeciwnika. Byt taki czas, gdy zamierzał nawet poświęcić się szachom zawodowo, lecz chociaż zawzięcie trenował, jego wysiłki spełzły na niczym. Borys Spa-ski, wówczas młody szachista, rozgromił go sześć do zera - dwa rozpaczliwe remisy niczego mu nie daty - raz na zawsze grzebiąc jego nadzieje na sławę, fortunę i... podróże. Zajcew ciężko westchnął. Podróże. Przeczytał mnóstwo książek geograficznych i zamknąwszy oczy, często widział przeróżne obrazy, głównie czarno-białe: Canale Grandę w Wenecji, londyńską Regent Street, cudowną Copacabanę w Rio de Janeiro, szczyt Mount Everestu zdobyty przez Hillary’ego, gdy on, kapitan Zajcew, uczył się dopiero chodzić, wszystkie te miejsca, których nie dane mu będzie zobaczyć. Nigdy. Nie, on na pewno ich nie zobaczy. Nie zobaczy ich przecież ktoś z jego uprawnieniami, ktoś, kto miał dostęp do najpilniej strzeżonych tajemnic państwowych. Nie, Komitet Bezpieczeństwa Państwowego bardzo na takich ludzi uważał. Nikomu nie ufał, o czym wielu przekonało się na własnej skórze. Tylu próbowało z tego kraju uciec -dlaczego? Tylu próbowało uciec, jednocześnie tyle milionów oddało za ten kraj życie. Za Związek Radziecki, za rodinu... od wojska uchroniły go początkowo matematyka i szachy, a potem to, że zwerbowano go do KGB, że zaczął pracować w gmachu na placu Dzierżyńskiego numer 2. Wraz z pracą przyszło ładne mieszkanie, całe siedemdziesiąt pięć metrów w nowo zbudowanym bloku. I stopień wojskowy: Zajcew był już kapitanem-majorem, a za kilka tygodni czekał go awans na pełnego majora, co w sumie nie było takie złe. Ba!, niedawno zaczęto wypłacać mu pensję w kupończykach, mógł więc robić zakupy w sklepach za żółtymi firankami, w których sprzedawano zachodnie towary i w których - to najważniejsze - nie było tak długich kolejek. Żona bardzo się z tego cieszyła. Wkrótce, niczym młody carewicz, miał stanąć na pierwszym szczeblu nomenklatury i zadzierając głowę, zastanawiać się, jak wysoko może zajść. Lecz w przeciwieństwie do prawdziwych carewiczów znalazł się tam nie dzięki błękitnej krwi i pochodzeniu, tylko dzięki swoim zasługom. Fakt ten bardzo wzmacniał jego poczucie męskości.
Tak, całkowicie na to zasłużył, to ważne. Dlatego powierzano mu tak liczne tajemnice, ot, choćby tę: agent o kryptonimie Kasjusz, Amerykanin z Waszyngtonu - wyglądało na to, że ma dostęp do ważnych informacji politycznych, wielce cenionych przez ludzi z czwartego piętra Centrali, do informacji, które często przekazywano do Instytutu Amerykańsko-Kanadyjskiego. A instytut je analizował. Kanada interesowała KGB tylko pod względem jej uczestnictwa w amerykańskim systemie obronnym i tylko dlatego, że niektórzy z tamtejszych polityków, zwłaszcza ci starsi, nie przepadali za swoim południowym sąsiadem - tak przynajmniej donosił ich rezydent z Ottawy. Ciekawe, myślał Zajcew. Polacy też nie kochali swych wschodnich sąsiadów, ale oni - jak z nieukrywaną przyjemnością doniósł przed miesiącem warszawski rezydent KGB - robili to, co im kazano, o czym - ku swej niewątpliwej niewygodzie - przekonał się ten związkowy rozrabiaka. Towarzysz pułkownik Igor Aleksiejewicz Tomaszewski nazywał ich „kontrrewolucjonistycznymi szumowinami”. Uważano go za wschodzącą gwiazdę KGB, pewnie dlatego, że służył na Zachodzie. To właśnie tam wysyłano najlepszych.
Niewiele ponad trzy kilometry dalej, po drugiej stronie miasta, Ed Foley i jego żona Mary Patricia właśnie wchodzili do mieszkania. Mary prowadziła za rączkę synka, małego Eddiego. W jego wielkich, niebieskich oczach gościła dziecięca ciekawość, ale nawet on, czteroipółletni brzdąc, wyczuwał już, że Moskwa to nie Disney World. Jego rodzice zdawali sobie sprawę, że szok kulturowy grzmotnie go w głowę niczym młot bojowy samego Thora, choć wiedzieli również, że cios ten poszerzy trochę jego horyzonty. Nie tylko jego, ich też.
- No tak... - mruknął Ed Foley, omiatając wzrokiem wnętrze. Przed nimi mieszkanie zajmował urzędnik konsularny ambasady, który spróbował przynajmniej trochę tu posprzątać, bez wątpienia z pomocą jakiegoś moskwianina. Podsyłał im ich radziecki rząd: byli bardzo pracowici i wierni... obu szefom naraz. Tak... Przed długim lotem z nowojorskiego lotniska imienia Kennedyego na moskiewskie Szeremietiewo Ed i Mary Pat przeszli wielotygodniowe przeszkolenie.
- A więc to jest nasz nowy dom, hę? - rzucił Foley z wystudiowaną obojętnością w głosie.
- Witajcie w Moskwie - powiedział Mikę Barnes, urzędnik służby zagranicznej, miejscowy karierowicz, który z ramienia ambasady - akurat miał dyżur -witał przybywających do Moskwy dyplomatów. - Przed wami mieszkał tu Char-lie Wooster. Świetny facet. Wrócił do Foggy Bottom. Grzeje się pewnie w letnim słoneczku.
- A tutaj? - spytała Mary Pat. - Jak jest tu latem?
- Tak jak w Minneapolis - odrzekł Barnes. - Niezbyt gorącoJ^aiestM parno. Zimy też nie są zbyt surowe. Pochodzę z Minneapolis - do^ł.wyjaśiiiaj^co. -Oczywiście niemieccy żołnierze by się z tym nie zgodzili, napoleońscy teżi z drugiej strony nikt nie twierdzi, że Moskwa to Paryż, praw|a? 5/Cp
- Tak, opowiadano mi o tutejszym nocnym życiu. - Ed zachichotał. Akurat jemu w zupełności to odpowiadało. Nie musiał być szefem paryskiej placówki i czaić się na każdym kroku, poza tym placówka w Moskwie była najlepszą, najciekawszą fuchą, jakiej mógł się kiedykolwiek spodziewać. Ba!, nie przypuszczał nawet, że ją dostanie. Myślał, że wyślą go do Bułgarii czy gdzieś, ale żeby tak od razu tu, do Moskwy, do jaskini lwa? Dzięki Bogu, że Mary Pat urodziła Eddiego, kiedy go urodziła. Ledwie trzy tygodnie przed przewrotem w Iranie. Ciąża przebiegała z kłopotami i lekarz nalegał, żeby wróciła na poród do Nowego Jorku. Tak, rzeczywiście, dzieci to boży dar... No i dzięki temu mały Eddie był nowojorczykiem, a on, Ed, chciał, żeby jego syn od urodzenia kibicował Jankesom i Rangersom. Nie licząc spraw zawodowych, najbardziej cieszył się z tego, że tu, w Moskwie, zobaczy w akcji najlepszych hokeistów świata. Chrzanić balet i koncerty symfoniczne. Ci skurwiele naprawdę umieli jeździć na łyżwach. Szkoda, że nie rozumieli baseballu. Pewnie był dla nich za trudny. Ech, mużyki, mużyki. Tyle tam uderzeń, że nie wiadomo, które wybrać...
- Małe jest - powiedziała Mary Pat, spoglądając na pękniętą szybę w oknie. Mieszkanie mieściło się na piątym piętrze. Przynajmniej nie będzie dochodził tu hałas uliczny. Osiedla dla obcokrajowców - ich getto - było ogrodzone i strzeżone. Rosjanie twierdzili, że to dla ich bezpieczeństwa, ale napady uliczne na obcokrajowców nie stanowiły w Moskwie wielkiego problemu. Obowiązujące prawo zakazywało przeciętnemu obywatelowi posiadania obcej waluty, poza tym obywatel ów nie miałby gdzie jej wydać. Dlatego napadanie na Amerykanów czy Francuzów było bez sensu. Ewentualna pomyłka też nie wchodziła w grę: dzięki swemu ubraniu ludzie ci wyróżniali się w szarym tłumie jak pawie wśród wron.
- Dzień dobry! - Brytyjski akcent. Rumiana twarz ukazała się chwilę później. - Jesteśmy waszymi sąsiadami. Nigel i Penny Haydock. - Facet, wysoki i chudy, miał około czterdziestu pięciu lat i przedwcześnie posiwiałe rzadkie włosy. Jego żona, młodsza i ładniejsza, niż na to zasługiwał, weszła za nim z tacą kanapek i białym winem na powitanie.
- Eddie, prawda? - spytała.
Dopiero wtedy Ed zauważył, że kobieta ma na sobie obszerną sukienkę: tak na oko była w szóstym miesiącu ciąży. A więc informacje, które przekazano im podczas szkolenia, potwierdzały się w każdym szczególe. Foley ufał CIA, ale z doświadczenia wiedział, że trzeba je sprawdzać, zawsze i wszystkie, od nazwisk sąsiadów poczynając, na niezawodności spłuczek toaletowych kończąc. Zwłaszcza w Moskwie, pomyślał, wchodząc do ubikacji. Nigel Haydock ruszył za nim.
- Kanalizacja działa, choć jest trochę hałaśliwa - wyjaśnił. - Ale nikt nie narzeka.
Ed pociągnął za uchwyt. Rzeczywiście, spłuczka hałasowała jak wszyscy diabli.
- Sam naprawiłem - pochwalił się Nigel. - Złota rączka jestem. - I cicho dodał: - Uważaj, co tu mówisz. Wszędzie są te cholerne pluskwy. Zwłaszcza w sypialni. Ci przeklęci ruscy uwielbiają liczyć nasze orgazmy. Penny i ja staramy się ich nie zawieść. - Uśmiechnął się chytrze.
Cóż, do niektórych miast nocne życie trzeba było importować...
- Siedzisz tu już dwa lata? - Woda leciała i leciała. Foley miał ochotę podnieść pokrywę i sprawdzić, czy Haydock nie zastąpił zaworu patentem własnego pomysłu. Nie, po co. Doszedł do wniosku, że na pewno zastąpił, nie musiał tam nawet zaglądać.
- Dwudziesty dziewiąty miesiąc. Siedem do końca. Urocze miejsce. Na pewno ci mówili, że dokądkolwiek pójdziesz, zawsze będziesz miał pod ręka „przyjaciela”. Ale nie wolno ich lekceważyć. Ci z Drugiego Zarządu Głównego są nieźle wyszkoleni... - Woda przestała lecieć i Haydock ponownie zniżył głos. - Prysznic. Ciepła woda zwykle jest, ale rura potwornie klekoce, tak samo jak u nas. - Odkręcił kran, żeby to zademonstrować. Rzeczywiście, rura klekotała. Czyżby ktoś celowo ją poluzował? Pewnie tak. Na pewno obecna tu złota rączka.
- Ekstra.
- Tak, czeka cię tu sporo roboty. Oszczędzaj wodę: bierz prysznic z przyjaciółką. Tak mówią w Kalifornii?
Foley parsknął śmiechem - pierwszy raz od przyjazdu do Moskwy.
-Tak, chyba tak. - Przyjrzał się Nigelowi. Był zaskoczony, że Haydock przedstawił się tak wcześnie, ale może skrytość na odwyrtkę, czyli pełna jawność, była u Anglików czymś normalnym. W szpiegostwie obowiązywało wiele różnych zasad, a Rosjanie słynęli z tego, że ich przestrzegali. Dlatego Bob Ritter powiedział mu tak: zapomnij o regułach, a przynajmniej o części reguł. Nie wyłaź spod przykrywki i kiedy tylko będziesz miał okazję, udawaj glu-piego jankesa. Powiedział też, że Nigel Haydock jest jedynym facetem, któremu mogą zaufać. Był synem oficera wywiadu. Jego ojciec, zdradzony przez samego Kima Philby’ego, należał do grupy nieszczęśników, którzy polecieli do Albanii, by opaść na spadochronach prosto w ramiona komitetu powitalnego KGB. Nigel miał wtedy pięć lat i był już na tyle duży, by zapamiętać, jak to jest, gdy wróg zabija ci ojca. Musiały nim kierować motywacje równie silne jak te, które kierowały Mary Pat, a te były nie do przebicia. Po kilku drinkach Ed mógłby nawet przyznać, że pod tym względem żona jest jeszcze bardziej zawzięta od niego. Nienawidziła tych sukinsynów tak, jak dobry Pan Bóg nienawidził grzechu. Haydock nie był szefem placówki, był za to filarem niemal wszystkich operacji, jakie wywiad brytyjski przeprowadzał w Moskwie. Sędzia Moore, dyrektor CIA, bardzo Anglikom ufał: po aferze z Philbym na własne oczy widział, jak miotaczami płomieni gorętszych nawet od tych, jakimi oczyścił Agencję James Jesus Angleton - szef kontrwywiadu CIA za kadencji Williama Colby’ego - sterylizują wszystkie kąty, likwidując wszelkie potencjalne przecieki. Foley z kolei ufał sędziemu, prezydent też. Właśnie to było w tym fachu najbardziej zwariowane: nie mogłeś nikomu ufać, jednak ufać komuś musiałeś.
Cóż, pomyślał, sprawdzając, czy woda jest gorąca. Nikt nigdy nie twierdził, że w naszej branży obowiązuje jakaś logika. Klasyczna metafizyka. Po prostu metafizyka.
- Kiedy przyjadą meble?
- Kontener powinien być teraz na dworcu kolejowym w Leningradzie. Myślisz, że będą w nim grzebać?
Haydock wzruszył ramionami.
- Wszystko sprawdź - ostrzegł groźnie i nagle złagodniał. - Nigdy nie wiadomo, jak bardzo będą dokładni. KGB to wielka machina, biurokracja do potęgi. Słyszysz jakieś słowo, ale jego prawdziwe znaczenie poznajesz dopiero wtedy, gdy za słowem idzie czyn. Ot, choćby pluskwy w waszym mieszkaniu: ile z nich tak naprawdę działa? Tu nie ma ani brytyjskiego Telecomu, ani AT&T. To przekleństwo tego kraju i woda na nasz młyn, ale woda też może być zatruta. Nigdy nie ma całkowitej pewności. Kiedy ktoś cię śledzi, nigdy nie wiesz, czy facet jest doświadczonym zawodowcem, czy zasmarkanym kretynem, który nie potrafi trafić do kibla. Wszyscy wyglądają tak samo i tak samo się ubierają. Z naszymi też jest różnie, ale ich biurokracja jest tak koszmarnie rozbuchana, że niekompetentny kretyn ma tu dużo większe szanse na przetrwanie. To oczywiste: rozdęta biurokracja ich chroni. Chroni albo i nie. W Century House też mamy paru kretynów.
Foley kiwnął głową.
- W Langley nazywamy to wydziałem do spraw wywiadu.
- Tak? A my Pałacem Westminsterskim - odrzekł Haydock z charakterystyczną dla niego stronniczością. - Prysznic działa. Chyba dość już tego sprawdzania.
Foley zakręcił kran i wrócili do salonu, gdzie Penny i Mary Pat zawierały bliższą znajomość.
- Mamy przynajmniej gorącą wodę, kochanie.
- To miło. - Mary Pat spojrzała na swego gościa. - Gdzie robicie zakupy?
- Mogę cię tam zabrać - odrzekła z uśmiechem Penny. - Niektóre rzeczy można sprowadzić z Helsinek. Są świetnej jakości: angielskie, francuskie, niemieckie, nawet amerykańskie. Wiesz, soki owocowe, konserwy i tak dalej. Produkty łatwo psujące się pochodzą zwykle z Finlandii, ale są bardzo dobre, zwłaszcza jagnięcina. Mają świetną jagnięcinę, prawda, Nigel?
- Fakt - zgodził się z nią mąż. - Nie ustępuje nowozelandzkiej.
- Ich steki pozostawiają trochę do życzenia - wtrącił Mikę Barnes. - Ale my mamy swoje. Co tydzień ściągamy je z Omaha. Całe tony; rozprowadzamy je wśród przyjaciół.
- To prawda - potwierdził Nigel. - Karmicie krowy kukurydzą, dlatego mają znakomite mięso. Boję się, że wszyscy wpadliśmy w nałóg.
- Niech Bóg ma w opiece amerykańskie siły powietrzne - ciągnął Barnes. -Zaopatrują w wołowinę wszystkie NATO-wskie bazy, a my jesteśmy na ich liście. Mięso przyjeżdża zamrożone, nie tak dobre jak prosto ze sklepu, ale i tak przypomina nam dom. Mam nadzieję, że przywieźliście grilla. Ustawiamy je na dachu i pichcimy. Węgiel drzewny też sprowadzamy. Te Iwany ani w ząb tego nie rozumieją. - Mieszkanie nie miało balkonu, może dlatego, żeby ochronić ich przed smrodem dieslowskich spalin, które spowijały miasto.
- A jak jest z dojazdem do pracy? - spytał Foley.
- Najlepiej jeździć metrem - odrzekł Barnes. - Jest naprawdę świetne.
- Czyżbyś chciał zostawić mi samochód? - spytała Mary Pat z pełnym nadziei uśmiechem. Taki mieli plan, tego oczekiwała, ale wszystko to, co spodziewane i oczekiwane, było w ich branży jedną wielką niespodzianką. Przypomina-lo to gwiazdkę: zawsze miało się nadzieję, że Święty Mikołaj dostał list, ale nigdy nie było się tego całkowicie pewnym.
- Miasto jak miasto - powiedział Barnes. - Da się jeździć, tylko trzeba przywyknąć. Przynajmniej macie państwo ładny samochód. - Poprzedni lokator zostawił im w spadku białego mercedesa 280. Wóz był rzeczywiście ładny. Nawet trochę za ładny jak na czteroletni pojazd. W Moskwie było niewiele samochodów. Dyplomatyczne tablice rejestracyjne rzucały się w oczy i tutejsi milicjanci, ci z drogówki, natychmiast je zauważali. Niechybnie zauważali je również zmotoryzowani agenci KGB, którzy nieustannie te wozy śledzili. I znowu: Anglia na odwyrtkę. Mary Pat będzie musiała nauczyć się jeździć jak mieszkanka Indianapolis na pierwszej wycieczce do Nowego Jorku.
- Ulice są ładne i szerokie - kontynuował Barnes. - A stancja benzynowa jest ledwie trzy przecznice stąd, w tamtą stronę. - Machnął ręką. - Wielka, olbrzymia. Rosjanie takie lubią.
- Bosko. - Mary Pat grała pod publiczkę i już wchodziła w rolę pięknej, słodkiej idiotki. Na całym świecie uważano, że ładne kobiety są zwykle głupie, szczególnie blondynki. Ostatecznie kobietę głupią odgrywało się dużo łatwiej niż mądrą; wystarczyło popatrzeć na hollywoodzkie gwiazdy.
- Mają tu warsztaty samochodowe? - spytał Ed.
- To mercedes, mercedesy się nie psują - zapewnił ich Barnes. - W ambasadzie niemieckiej jest facet, który naprawi każdą usterkę. Z NATO-wskimi sojusznikami łączą nas bardzo serdeczne stosunki. Lubicie piłkę nożną?
- To dobre dla dziewczynek - odrzekł Foley.
- Grubianin - mruknął Nigel Haydock.
- Amerykański futbol to jest to - odparował Foley.
- Beznadziejnie głupia, barbarzyńska gra, pełna przemocy i przerw na naradę - pogardliwie prychnął Anglik.
Ed posłał mu szeroki uśmiech.
- Zjedzmy coś.
Usiedli. Tymczasowe meble były całkiem niezłe, podobne widywało się w bezimiennych motelach w Alabamie. Na łóżku dawało się spać, a środek przeciw robactwu uśmiercił pewnie większość tego, co łaziło i pełzało po podłodze. Taką przynajmniej mieli nadzieję.
Kanapki były niezłe. Mary Pat wstała, wzięła szklanki, odkręciła kran i...
- Na pani miejscu bym tego nie robił - ostrzegł ją Haydock. - Niektórzy od tej wody chorują.
- Tak? Przejdźmy na „ty”, NigeL Mam na imię Mary Pat.
Dopiero teraz zostali sobie oficjalnie przedstawieni.
- Tak. Pijemy tu butelkowaną. Kranówka jest dobra do kąpieli. Można ją też przegotować do mrożonej herbaty czy kawy. Tu jest jeszcze gorzej niż w Leningradzie. Podobno moskwianie są na nią odporni, ale my, zagraniczniacy, możemy mieć poważne kłopoty żolądkowo-jelitowe.
- A szkoły? - Mary Pat bardzo martwiła się o szkołę dla małego Eddiego.
- Amerykańsko-Brytyjska jest bardzo dobra - odrzekła Penny. - Sama pracuję tam na ćwierć etatu. Mają znakomity program nauczania, zwłaszcza dla młodzieży z ogólniaka.
- Nasz Eddie zaczyna już czytać, prawda, kochanie? - spytał dumny ojciec, Ed Foley.
- Czyta tylko Królika Piotrusia i kilka bajek, ale jak na czterolatka to całkiem nieźle - potwierdziła z zadowoleniem matka, Mary Pat Foley.
Tymczasem mały Eddie odkrył tacę z kanapkami i właśnie coś żuł. Co prawda nie była to jego ukochana kiełbasa, gotowana i lekko podsuszana, ale głodne dziecko nie jest wybredne. Ukryte w bezpiecznym miejscu czekały na niego cztery duże słoiki masła orzechowego Skippy Super Chunk. Rodzice uznali, że dżem winogronowy dostaną wszędzie - dżem tak, masło orzechowe najpewniej nie. Wszyscy mówili, że tutejszy chleb jest niezły, choć daleko mu było do Czarodziejskiego Chleba, na którym wychowywały się amerykańskie dzieci. Dlatego w kontenerze z meblami i rzeczami, które jechały teraz pociągiem z Leningradu do Moskwy, podróżowała również mechaniczna dzieża. Mary Pat, świetna kucharka, była prawdziwą artystką od wypieków i postanowiła, że to właśnie chleb będzie jej biletem wstępu do śmietanki towarzyskiej ambasady.
W tej samej chwili, niedaleko od miejsca, w którym siedzieli, doręczano komuś list. Kurier, pułkownik wywiadu, przyjechał z Warszawy - wysłał go polski rząd, a właściwie jedna z jego agencji wysłała go do odpowiedniej agencji rządu radzieckiego. Pułkownik wołałby tej misji uniknąć. Był komunistą - musiał być komunistą, w przeciwnym razie nie powierzono by mu tak odpowiedzialnego zadania - lecz był też Polakiem, a treść listu dotyczyła Polski. W tym sęk.
List był kserokopią oryginału, posiania, które specjalny kurier przywiózł do Warszawy - do jednego z najważniejszych warszawskich urzędów - ledwie przed trzema dniami.
Jego adresat znal pułkownika osobiście. Pamięta! go i lubił. Rosjanie wykorzystywali swoich zachodnich sąsiadów do wielu zadań. Polacy mieli wyjątkowy talent wywiadowczy z tego samego powodu co Izraelczycy: byli otoczeni przez nieprzyjaciół. Od zachodu graniczyli z Niemcami, od wschodu z Rosjanami. Nieszczęśliwe położenie geograficzne zaowocowało tym, że wielu najlepszych i najbardziej inteligentnych Polaków prędzej czy później trafiało do wywiadu.
Odbiorca listu doskonale o tym wiedział. Co więcej, znał już na pamięć treść całego posłania. Otrzymał je poprzedniego dnia. Ale ta krótka zwłoka zupełnie go nie zaskoczyła. Polski rząd po prostu się zastanawiał, rozważał znaczenie listu. Jego odbiorca nie miał im tego za złe. Rząd każdego państwa poświęciłby na to co najmniej dzień. Takie postępowanie, tego rodzaju przeczekiwanie i odkładanie na później, leżało w naturze wszystkich ludzi u władzy, choć przecież ludzie ci musieli wiedzieć, że gra na zwłokę jest tylko stratą czasu i energii. Ale ludzkiej natury nie potrafił zmienić nawet marksizm i leninizm. Smutne to, lecz prawdziwe. Nowy Radziecki Człowiek, tak samo jak Nowy Polski Człowiek, był w końcu tylko człowiekiem.
Balet, który się teraz rozgrywał, był równie stylizowany jak taniec zespołu imienia Kirowa z Leningradu - odbiorca listu niemal słyszał muzykę. W sumie wola! amerykański jazz, ale tak czy inaczej muzyka baletowa była jedynie ozdobą, schematycznym systemem bodźców, które nakazywały tancerzom podrygiwać i podskakiwać jak ładne, dobrze wytresowane pieski. Baletnice były oczywiście za szczupłe jak na rosyjskie gusta, ale prawdziwe kobiety, te z krwi i kości, byłyby o wiele za ciężkie i te małe, udające mężczyzn cioty nie zdołałyby ich udźwignąć.
O czym on myślał? I dlaczego? Powoli opadł na skórzany fotel i otworzył kopertę. Posłanie spisano po polsku - on po polsku mówić nie umiał, ani mówić, ani czytać - lecz do posłania dołączono rosyjskie tłumaczenie. Oczywiście zamierzał przekazać list swoim tłumaczom - tłumaczom i dwóm, trzem psychologom, którzy przeanalizują jego treść i sporządzą portret psychologiczny nadawcy, wielostronicowy dokument, który on - choć to strata czasu - będzie musiał przeczytać. Potem będzie musial donieść o tym swoim politycznym zwierzchnikom - nie, swoim kolegom, swoim towarzyszom - żeby z kolei oni zmarnowali swój czas, analizując wagę wszystkich dodatkowych materiałów, i wreszcie podjęli jakąś decyzję.
Przewodniczący zastanawiał się, czy pułkownik zdaje sobie sprawę, w jak wygodnej sytuacji są jego polityczni szefowie. W końcu musieli tylko przekazać list swoim politycznym szefom, czyli postąpić tak, jak postępowali wszyscy pracownicy rządowi na całym świecie, bez względu na miejsce ich urzędowania i wyznawaną przez nich filozofię: musieli po prostu pchnąć dokument drogą służbową wyżej. Wasale wszędzie są tylko wasalami.
Przewodniczący podniósł wzrok.
- Towarzyszu pułkowniku, dziękuje, że zwróciliście na to naszą uwagę. Prze-każcie moje pozdrowienia i wyrazy szacunku waszemu dowódcy. Możecie odejść.
Polak stanął na baczność, zasalutował w ten dziwny polski sposób, zrobił w tył zwrot i pomaszerował do wyjścia.
Jurij Andropow odczekał, aż zamkną się drzwi i ponownie spojrzał na dołączone do listu tłumaczenie.
- A więc grozisz nam, Karolu, hę? - Zacmokat, pokręcił głową i cicho dodał: - Jesteś odważny, ale twoja ocena sytuacji wymaga poprawek, mój duchowny towarzyszu...
Zamyślony, ponownie podniósł wzrok. Na ścianach gabinetu wisiało to, co wisiało niemal we wszystkich rządowych gabinetach, i z tej samej przyczyny: żeby wypełnić czymś pustkę. Obrazy. Dwa renesansowe oleje, wypożyczone z kolekcji jakiegoś dawno już nieżyjącego cara czy szlachcica. I portret, całkiem niezły portret Lenina: blada twarz i wypukłe czoło, dobrze znane milionom ludzi na całym świecie. Obok portretu zaś kolorowe zdjęcie obecnego sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, towarzysza Leonida Breżniewa. Zdjęcie kłamało: zamiast twarzy zniedołężniałego, starego capa, który zasiadał u szczytu stołu prezydialnego w Biurze Politycznym, przedstawiało twarz młodego, pełnego wigoru mężczyzny. Cóż, wszyscy się starzeją, lecz gdzie indziej ludzie tacy jak on po prostu rezygnowali z urzędu i przechodzili na honorową emeryturę. Gdzie indziej, ale nie tutaj, nie w tym kraju... Przewodniczący Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego spojrzał na list. Ten człowiek też nie zrezygnuje, pomyślał. To stanowisko też jest dożywotne.
Ale nie chcąc zrezygnować, może zburzyć od dawna ukształtowaną równowagę. W tym właśnie tkwiło niebezpieczeństwo.
Niebezpieczeństwo?
Konsekwencje były nie do przewidzenia i już samo to mogło być groźne. Jego koledzy z Biura Politycznego, ostrożni, zalęknieni starcy, na pewno dojdą do tego samego wniosku.
Dlatego też nie mógł ograniczyć się jedynie do zreferowania problemu. Nie, musiał przedstawić im skuteczny sposób zapobieżenia niebezpieczeństwu.
Na ścianie gabinetu powinny też wisieć portrety dwóch na wpół zapomnianych już ludzi. Feliksa Dzierżyńskiego, Żelaznego Feliksa, założyciela CzeKa, Czriezwyczajnej Komissii po bor’bie s kontrriewolucyjej i sabotażom, poprzedniczki KGB.
No i oczywiście portret Józefa Wissarionowicza Stalina. Stalin rzucił kiedyś pytanie bardzo adekwatne do sytuacji, w jakiej znalazł się teraz Jurij Andro-pow. Zrobił to w roku 1944. A teraz... Teraz pytanie było jeszcze bardziej na czasie.
Cóż, zobaczymy, zadumał się Andropow. Decyzja należała do niego. Przecież każdy może po prostu... zniknąć. To, że myśl ta przyszła mu do głowy, powinno go zaskoczyć, jednak nie zaskoczyło. Ten gmach, zbudowany przed osiemdziesięciu laty jako pałacowa siedziba Towarzystwa Ubezpieczeniowego „Rosija”, był świadkiem wielu takich zniknięć, a pracujący tu funkcjonariusze wydali tysiące, wiele tysięcy wyroków śmierci. W podziemiach przeprowadzano kiedyś egzekucje. Zaprzestano ich niedawno, ledwie przed kilkoma laty, gdy siedziba KGB rozrosła się, pochłaniając cały gmach - ten i nowy kompleks przy moskiewskiej obwodnicy - mimo to pracujący tu ludzie wciąż szeptali o duchach, które krążąc cichymi nocami po podziemiach, straszyły uzbrojone w wiadra i miotły sprzątaczki z rozczochranymi jak u wiedźm włosami. Rząd tego kraju nie wierzył ani w duchy, ani w nieśmiertelność duszy, ale walka z przesądami prostych chłopów była znacznie trudniejsza niż walka o to, żeby inteligencja kupowała obszerne dzieła Włodzimierza Iljicza Lenina, Karola Marksa czy Fryderyka Engelsa, nie wspominając już o napuszonej prozie przypisywanej Stalinowi (tak naprawdę tworzyło ją grono wystraszonych ekspertów ze specjalnego komitetu, przez co proza ta była jeszcze gorsza), na którą dzisiaj - i całe szczęście - zapotrzebowanie zgłaszali jedynie najbardziej masochistyczni studenci i akademicy.
Tak, pomyślał Jurij Władimirowicz. Propagowanie wiary w zasady marksizmu przychodziło w sumie bez trudu. Najpierw wbijano je do głowy uczniom szkół podstawowych, potem młodym pionierom, następnie uczniom szkół średnich, komsomolcom, członkom Kół Młodych Komunistów, a jeszcze później najbystrzejsi z nich zostawali członkami partii i dostawali legitymacje, które „nosili na sercu” w metalowych papierośnicach.
Wtedy wiedzieli już, na czym to wszystko polega. Politycznie świadomi członkowie przychodzili na zebrania partyjne, bo żeby awansować, musieli na nie przychodzić. Podobnie było w starożytnym Egipcie: mądrzy, a może raczej mądrze przebiegli, dworacy klękali przed faraonem i żeby nie oślepnąć, zasłaniali sobie oczy przed jaskrawym blaskiem bijącym z jego oblicza. Podnosili ręce i bili pokłony, gdyż w faraonie, w tym uosobieniu żywego boga, widzieli źródło osobistej władzy i dobrobytu, dlatego też padając przed nim na kolana i oddając mu hołd, chętnie zaprzeczali swoim zmysłom i uczuciom. Wszystko, żeby tylko awansować. Tak samo było tu, w Związku Radzieckim. Ile to już lat? Pięć tysięcy? Mógłby to sprawdzić w jakiejś książce. Związek Radziecki wykształcił najsłynniejszych w świecie historyków epoki średniowiecza i bez wątpienia równie kompetentnych fachowców od starożytności, ponieważ medie-wistyka i studia nad starożytnością należały do dziedzin mało upolitycznionych. Wydarzenia, które zaszły w pradawnym Egipcie, były zbyt odległe od współczesności, żeby mieć jakiekolwiek znaczenie dla politycznych spekulacji Marksa czy niekończących się dywagacji Lenina. Dlatego właśnie niektórzy naukowcy się nimi zajmowali. Inni wybierali nauki ścisłe, ponieważ nauki ścisłe to nauki ścisłe - atom wodoru polityki nie uznaje.
Ale już rolnictwo tak, jak najbardziej. Rolnictwo to czysta polityka. Dlatego najlepsi i najbystrzejsi trzymali się od rolnictwa z daleka, woląc nauki polityczne. Bo tam, w naukach politycznych, upatrywali szansy na sukces. W głoszone przez siebie prawdy wierzyli tak samo jak w to, że Ramzes II był żyjącym synem boga słońca czy czyimś tam. Nie, nie, dumał Jurij Władimirowicz. Egipscy dworacy widzieli jedno: to, że Ramzes ma liczne żony i jeszcze więcej dzieci, że w sumie wiedzie całkiem niezłe życie. A dzisiaj były dacze na Wzgórzach Leninowskich i urlopy w Soczi. Czy świat w ogóle się zmienia?
Pewnie nie, pomyślał przewodniczący Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego. Jego praca miała temu zapobiegać.
A leżący na biurku list groził zmianami. Groźba była całkiem realna, więc musiał coś z nią zrobić. Musiał zrobić coś ze stojącym za groźbą człowiekiem.
To już się zdarzało. Zdarzyć się może i teraz.
Gdyby Jurijowi Andropowowi dane było pożyć dłużej, przekonałby się, że rozważając to, co w tej chwili rozważał, zapoczątkował rozpad własnego kraju.
Kiedy zaczynasz? - spytała Cathy.
Wokoło panowała cisza i spokój. Leżeli w łóżku. Jack cieszył się, że jest to ich własne łóżko. Łóżko w nowojorskim hotelu też było wygodne, ale nie było ich łóżkiem, poza tym miał dość swego teścia, jego dwupoziomowego apartamentu przy Park Avenue i koszmarnego zarozumialstwa. Zgoda, Joe Muller zgromadził na koncie ponad dziewięćdziesiąt milionów - mieli nowego prezydenta i kwota ta nieustannie rosła - ale co za dużo, to niezdrowo.
- Pojutrze. Po lunchu wpadnę tam, żeby się rozejrzeć.
- Powinieneś już spać.
Od czasu do czasu dochodził do wniosku, że małżeństwo z lekarką ma pewną wadę: przed lekarką nic się nie ukryje. Czuły, delikatny dotyk mógł być dotykiem mierzącym puls, temperaturę ciała i Bóg wie co jeszcze. Diagnoza? Lekarze potrafili ukryć diagnozę z miną zawodowego pokerzysty. No, przynajmniej niektórzy.
- Tak, to był długi dzień... - W Nowym Jorku dochodziła piąta po południu, ale jego „dzień” trwał dłużej niż dwadzieścia cztery godziny. Nie ma co, musiał nauczyć się spać w samolocie. Nie, żeby niewygodnie mu się siedziało. Dali mu służbowy bilet w klasie ekonomicznej, ale dzięki karcie American Express przeniósł się do klasy pierwszej, a już wkrótce, jako często podróżujący pasażer, na-bije tyle kilometrów, że przenosić go tam będą automatycznie. Bomba, pomyślał, świetnie. Zaprzyjaźnię się ze wszystkimi celnikami na Heathrow i w Waszyngtonie. Cóż, przynajmniej miał paszport dyplomatyczny i nie groziły mu żadne rewizje. Formalnie rzecz biorąc, pracował w ambasadzie amerykańskiej na Grosvenor Square, dokładnie naprzeciwko budynku, w którym podczas drugiej wojny światowej kwaterował sztab Eisenhowera, dlatego przysługiwał mu status dyplomatyczny, status nadczłowieka wolnego od wszelkich przyziemnych niedogodności w rodzaju przepisów obowiązującego w danym kraju prawa. Mógłby na przykład wwieźć do Anglii dwa kilogramy heroiny i bez pozwolenia nikt nie śmiałby tknąć jego bagażu. A pozwolenia mógłby po prostu nie udzielić, powołując się na przywileje dyplomaty i zwyczajny brak czasu. Tajemnicą poliszynela było, że dyplomaci nie zgłaszali do odprawy perfum dla żon (lub kochanek) czy alkoholu dla siebie, ale Ryan, który mierzył ich zachowanie katolicką miarką, uważał, że popełniają grzech lekki, bynajmniej nie śmiertelny.
Mętlik. Plątanina myśli przemęczonego mózgu. W tym stanie psychicznym Cathy nigdy nie wzięłaby do ręki skalpela. Jasne, trzymaliby ją na dyżurze przez kilkanaście godzin - niby po to, żeby przywykła do podejmowania decyzji w stresie - ale on zastanawiał się podświadomie, ilu pacjentów poświęcono na ołtarzu tego medycznego obozu dla rekrutów. Gdyby jakiś adwokat zdołał kiedyś wykoncypować, jak można na tym zarobić, to...
Cathy - według jej identyfikatora, dr med. Caroline Ryan, FACS (Członek Kolegium Amerykańskich Chirurgów) - przeszła już tę fazę szkolenia - jej mąż zamartwiał się wówczas o to, jak ona sobie poradzi za kierownicą małego, sportowego porsche po trzydziestu sześciu godzinach nieustannego dyżuru na położnictwie, pediatrii czy chirurgii ogólnej, a więc na oddziałach związanych z dziedzinami medycyny, które zupełnie jej nie interesowały, ale o których mu-siała coś wiedzieć, żeby zostać dobrą lekarką szpitala Johnsa Hopkinsa. Cóż, wiedziała i umiała na tyle dużo, że potrafiła zacerować mu ramię. Wtedy, tamtego popołudnia, przed pałacem Buckingham. Gdyby nie ona, wykrwawiłby się na śmierć na oczach żony i córki, co byłoby upokarzające dla wszystkich zainteresowanych, zwłaszcza dla Brytyjczyków. Przyznaliby mi szlachectwo pośmiertnie? Jack cicho zachichotał. A potem, po raz pierwszy od trzydziestu dziewięciu godzin, zamknął oczy.
- Mam nadzieję, że mu się tam spodoba - powiedział sędzia Moore na zakończenie codziennej narady ze swoimi zastępcami.
- Arthurze, nasi kuzyni wiedzą, co znaczy gościnność - zauważył James Greer. - Basil powinien być dobrym nauczycielem.
Ritter milczał. Jak na funkcjonariusza CIA Ryan, ten cholerny amator, zrobił sobie niezłą - ba! o wiele za dużą - reklamę. Zwłaszcza że pracował w DI, w wydziale do spraw wywiadu. Ritter uważał, że wydział ten powinien być pieskiem pokojowym ludzi z DO, wydziału operacyjnego. Jasne, James Greer był świetnym fachowcem i dobrze się z nim pracowało, sęk w tym, że był zwykłym funkcjonariuszem: funkcjonariuszem, nie agentem, których - wbrew przekonaniu tych z Kongresu - CIA najbardziej potrzebowała. Dobrze, że Moore rozumiał chociaż to. Ale jeśli poszło się do Kapitolu, zaczepiło paru kongresmanów odpowiedzialnych za przydział funduszy i powiedziało: „agent”, ci natychmiast wzdrygali się i cofali jak Drakula przed złotym krucyfiksem, czemu towarzyszył chóralny okrzyk przerażenia. Dopiero wtedy można było zacząć mówić.
- Ciekawe, w co go wprowadzą? - zastanawiał się na głos szef wydziału operacyjnego.
-Basil potraktuje go jak mojego osobistego przedstawiciela - odrzekł po namyśle sędzia Moore. - Podzielą się z nim wszystkim tym, czym dzielą się z nami.
- Przekabacą go - ostrzegł Ritter. - Wie o rzeczach, o których oni nie mają zielonego pojęcia. Spróbują wycisnąć z niego, co się da. A on nie umie się bronić.
- Bob, osobiście z nim o tym rozmawiałem - odparł Greer. Oczywiście Ritter dobrze o tym wiedział, ale - jak to Ritter - lubił sobie pogderać, jeśli coś szło nie po jego myśli. Greer zastanawiał się, co musiala przeżywać jego matka. -Nie lekceważ tego chłopaka. Jest inteligentny. Założę się o kolację ze stekiem, że wyciągnie z Anglików więcej niż oni z niego.
- Marny zakład - prychnął dyrektor wydziału operacyjnego.
- O kolację u Snydera - prowokował dyrektor wydziału do spraw wywiadu; restauracja Snydera mieściła się w Georgetown, tuż za Key Bridge, i była ich ulubioną knajpką.
Sędzia Moore, dyrektor Centralnej Agencji Wywiadowczej, obserwował tę potyczkę ze szczerym rozbawieniem. Greer umiał pociągnąć Rittera za ogon, a Ritter - nie wiedzieć czemu - nigdy nie potrafił porządnie mu się odgryźć. Może dlatego, że admirał mówił z wyszukanym wschodnim akcentem. Teksań-czycy, a Bob Ritter (podobnie jak sam Moore) pochodził z Teksasu, uważali się za lepszych od wszystkich tych, którzy mówili przez nos; przekonanie to umacniało się zwłaszcza wtedy, gdy grali w karty lub pili bourbona. Sędzia był ponad to, choć sprzeczki między Greerem i Ritterem bardzo go bawiły.
- Dobra, o kolację u Snydera. - Szef wydziału operacyjnego wyciągnął rękę.
Nadeszła pora, żeby dyrektor Moore zapanował nad przebiegiem narady.
- Panowie, skoro już to ustaliliśmy, pozostało nam tylko jedno. Prezydent żąda ode mnie raportu o sytuacji w Polsce.
Ritter zwlekał. Ich warszawską ekspozyturą kierował dobry fachowiec, ale co z tego, jeśli miał do dyspozycji tylko trzech agentów, w tym jednego siusiu-majtka. Mieli świetnego informatora w polskich kręgach rządowych oraz siedmiu agentów w wojskowych kręgach dowódczych.
- Arthur, oni nic nie wiedzą - odrzekł po chwili. - Codziennie tańczą wokół tej „Solidarności”. A muzyka ciągle się zmienia.
- Będzie tak jak zawsze - zgodził się z nim Greer. - Zrobią to, co każę im Moskwa. A Moskwa nie wie, co im kazać, przynajmniej na razie.
Sędzia zdjął okulary i przetarł oczy.
- Tak. Kiedy ktoś otwarcie stawia im czoło, nigdy nie wiedzą, co robić. Stalin natychmiast by wszystkich rozstrzelał, ale ci dzisiejsi nie mają tyle odwagi. I Bogu dzięki.
- Kolektywne rządy robią z każdego tchórza, a Breżniew nie potrafi już przewodzić. Z tego, co słyszę, muszą prowadzić go do toalety jak małe dziecko. - Ritter lekko przesadził, ale świadomość, że rosyjskie przywództwo wyraźnie mięknie, bardzo go cieszyła.
- A co mówi Kardynał? - Sędzia miał na myśli najważniejszą, najcenniejszą wtyczkę CIA, człowieka z Kremla, osobistego asystenta ministra obrony narodowej Dmitrija Fiodorowicza Ustinowa. Nazywał się Michaił Siemionowicz Filitow, ale, nie licząc garstki najwyższych urzędników CIA, wszyscy znali go jedynie z kryptonimu.
- Ustinow twierdzi, że Biuro Polityczne nie wymyśli nic pożytecznego, dopóki nie wybierze przywódcy z prawdziwego zdarzenia. Leonid jest coraz powolniejszy, coraz bardziej ociężały. Wszyscy o tym wiedzą, nawet zwykli ludzie. Obrazu telewizyjnego nie podretuszujesz.
- Jak myślicie, ile mu jeszcze zostało?
Szef wydziału operacyjnego i szef wywiadu wzruszyli ramionami.
- Nasi lekarze mówią - odrzekt Greer - że równie dobrze może zejść pojutrze, jak i za parę lat. Że ma alzheimera, ale łagodnego. I kardiomiopatię, która się nasila, bo zaczął nałogowo pić. Jest ponoć w początkowym stadium alkoholizmu.
- Oni wszyscy mają ten problem - zauważył Ritter. - Kardynał to potwierdza, i jego alkoholizm, i kłopoty z sercem.
- Ważna jest też wątroba, a on ją chyba solidnie nadwerężył - dodał eufemistycznie Greer.
Rozmowę o alkoholizmie podsumował Moore:
- Ale zabronić Rosjanom pić to tak, jak zabronić niedźwiedziom srać w le-sie. Wiecie co? Jeśli cokolwiek ich kiedyś zgubi, będzie to chroniczna niezdolność do spokojnego, zdyscyplinowanego przekazywania władzy.
-Cóż, Wysoki Sądzie. - Bob Ritter spojrzał na niego z szelmowskim uśmieszkiem. - Po prostu brakuje im adwokatów. Może tak podeślemy im ze sto tysięcy naszych?
- Aż tak głupi to oni nie są - odparł Greer. - Lepiej spuścić na nich parę rakiet, najlepiej posejdonów. Społeczeństwo poniosłoby mniejsze straty.
- Dlaczego dyskredytujecie mój szlachetny zawód? - rzucił sędzia, patrząc w sufit. - Ich system może uratować tylko prawnik, szanowni panowie.
- Naprawdę tak myślisz? - spytał Greer.
- Racjonalnie funkcjonujące społeczeństwo nie zaistnieje bez litery prawa, a litera prawa bez zarządzających prawem adwokatów. - Moore był kiedyś przewodniczącym teksańskiego sądu apelacyjnego. - Oni tego prawa jeszcze nie mają. Jak mogą je mieć, skoro Biuro Polityczne może skazać każdego na karę śmierci bez możliwości jakiegokolwiek odwołania? Ci ludzi muszą żyć tam jak w piekle. Na niczym nie mogą polegać. Jak w Rzymie za Kaliguli: przyszła mu do głowy jakaś myśl i myśl ta natychmiast nabierała mocy aktu prawnego. Do diabła, przecież nawet tam, w Rzymie, istniały prawa, których musieli przestrzegać wszyscy cesarze. W Rzymie, ale nie w państwie naszych rosyjskich przyjaciół.
Ritter i Greer nie rozumieli - a jeśli tak, to na pewno nie do końca - że sytuacja Rosjan jest dla dyrektora czymś strasznym. Sędzia Moore był kiedyś najwybitniejszym adwokatem w stanie słynącym ze świetnych prawników - najpierw adwokatem, a potem sędzią w środowisku pełnym ludzi mądrych i sprawiedliwych. Istnienie zasad prawa i konieczność ich przestrzegania było dla większości Amerykanów równie oczywiste jak to, że poszczególne bazy na boisku baseballowym dzieli odległość dwudziestu siedmiu metrów. Ale dla szefa wydziału operacyjnego i dla dyrektora wydziału do spraw wywiadu ważniejsze było to, że przed rozpoczęciem kariery prawniczej Arthur Moore znakomicie radził sobie w terenie jako agent.
- No i co mam powiedzieć prezydentowi?
- Prawdę - zaproponował Greer. - Że nic nie wiemy, bo oni nic nie wiedzą. Szczere i racjonalne: nic innego nie mógł odrzec, mimo to rzucił:
- Cholera jasna, Jim, płacą nam za to, żebyśmy wiedzieli!
Greer westchnął.
- Wszystko zależy od tego, jak bardzo poczują się zagrożeni. Polska jest dla nich tylko pionkiem, wasalem, marionetką, która podskoczy, kiedy każą jej skakać. Trzymają łapę na telewizji, wypisują, co chcą, w „Prawdzie”...
- Ale nie są w stanie cenzurować plotek, które docierają do nich przez granicę - przerwał mu Ritter. - Ani opowieści żołnierzy, którzy służyli w Niemczech, Czechosłowacji czy na Węgrzech. Ani Głosu Ameryki czy Wolnej Europy. - Glos Ameryki był pod bezpośrednią kontrolą CIA, podczas gdy Wolna Europa chlubiła się niemal całkowitą niezależnością, w którą nikt tak naprawdę nie wierzył. Ritter miał wielki wpływ i na jedną rozgłośnię, i na drugą. Rosjanie rozumieli i szanowali dobrą agitkę i propagandę.
- Jak myślicie, mocno ich przycisnęło? - zastanawiał się na głos sędzia.
- Jeszcze dwa lata temu uważali, że są górą - odrzekł Greer. - My mieliśmy inflację, nasza gospodarka szła na dno. Kolejki na stacjach benzynowych, burdel w Iranie. Oni mieli na karku tylko Nikaraguę. Morale podupadało, więc...
- Ale dzięki Bogu już nie podupada - wpadt mu w słowo Moore. - Początki całkowitego ozdrowienia? - Za mocno powiedziane, ale sędzia zawsze był optymistą, w przeciwnym razie jak mógłby piastować urząd dyrektora CIA?
- Wszystko na to wskazuje - odrzekł Ritter. - Rosjanie wolno się uczą. Nie należą do najlotniejszych myślicieli. To ich największa słabość. Ci z wierchusz-ki tak przesiąkli ideologią, że nie widzą, co się wokół nich dzieje. Moglibyśmy zrobić im kuku, naprawdę wielkie kuku, gdybyśmy tylko dokładnie przeanalizowali ich słabe punkty i spróbowali je wykorzystać.
- Myślisz? - rzucił dyrektor do spraw wywiadu.
- Nie, ja to wiem! - odparował dyrektor do spraw operacyjnych. - Są bezbronni i, co najlepsze, nawet nie zdają sobie z tego sprawy. Pora coś zrobić. Mamy nowego prezydenta, prezydenta, który nas poprze, jeśli tylko przedstawimy mu plan wart zainwestowania politycznego kapitału. Kongres tak się go boi, że na pewno mu nie przeszkodzi.
- Robercie - powiedział Moore - czuję, że chowasz coś w zanadrzu.
Ritter lekko się zawahał.
- Tak, żebyś wiedział. Myślę o tym od jedenastu lat, od chwili gdy ściągnęli mnie tu z terenu. Ale niczego nie zanotowałem. Niczego. Ani słowa. - Nie musial wyjaśniać dlaczego. Kongres miał prawo położyć łapę na każdym świstku papieru walającym się w tym budynku - no, prawie na każdym - ale nie mógł zarekwirować czegoś, co tkwiło jedynie w umyśle człowieka. Ale być może nadszedł czas, żeby wyłożyć kawę na ławę. - Jakie jest największe marzenie Ruskich?
- Rzucić nas na kolana - odparł Moore. Odpowiedź nie wymagała intelektu noblisty.
- Brawo. A nasze?
To pytanie wziął na siebie Greer.
- Nie wolno nam myśleć tymi kategoriami. My chcemy się z nimi dogadać, szukamy modus vivendi. - Tak twierdził przynajmniej „New York Times”, a „New York Times” był przecież głosem narodu. - No dobra, Bob. Powiedz nam wreszcie.
- Jak tym sukinsynom przyłożyć? - rzucił Ritter. - Ale przyłożyć tak, żeby to odczuli, żeby ich zabolało, żeby...
- Padli na kolana? - dokończył za niego Moore.
- A czemuż by nie? - zripostował Ritter.
- To w ogóle możliwe? - spytał sędzia, zaintrygowany tym, że jego zastępca potrafi tak myśleć.
- Arthurze, jeśli oni mogą wycelować w nas armatę, dlaczego my nie możemy wycelować armaty w nich? - Ritter ruszył do ataku. - Finansują naszych przeciwników politycznych, próbują utrudniać nam życie. W całej Europie organizują demonstracje, wzywając do zlikwidowania naszego arsenału atomowego, podczas gdy rozbudowują swój. A my nie możemy nawet zrobić przecieku i sprzedać prasie tego, co o tym wiemy...
- A gdyby coś od nas przeciekło, i tak by tego nie wydrukowali - zauważył Moore. Ostatecznie media też nie przepadały za bronią jądrową, chociaż skłonne byty tolerować broń radziecką, gdyż z tych czy innych powodów nie uważano jej za czynnik destabilizujący. Sędzia bał się, że Ritter chce sprawdzić, czy Rosjanie mają wpływ na amerykańskie środki masowego przekazu. Ale nawet gdyby taki wpływ mieli, śledztwo w tej sprawie zrodziłoby trujące owoce. Ci z mediów mieli własną wizję prawości i równowagi i bronili jej, jak skąpiec broni swego skarbu. CIA nie dysponowała żadnymi konkretnymi dowodami, jednak nie ulegało wątpliwości, że KGB ma pewien wpływ na amerykańską prasę, radio i telewizję. Dlaczego? Choćby dlatego, że łatwo ten wpływ można było wywrzeć. Wystarczyło im trochę poschlebiać, powierzyć im kilka niby-tajemnic i zostać ich zaufanym informatorem. Ale czy Rosjanie wiedzieli, jak niebezpieczna to może być gra? Amerykańskie media hołdowały kilku nienaruszalnym zasadom i wszelkie próby ich podważenia byłyby tym, czym jest igranie z uzbrojoną bombą: każdy zły ruch pociągnąłby za sobą olbrzymie koszty. Nikt z szóstego piętra tego gmachu nie miał złudzeń co do genialności radzieckich służb wywiadowczych. Owszem, Ruscy mieli zdolnych pracowników i dobrze ich szkolili, ale Komitet Bezpieczeństwa Państwowego miał też swoje słabe punkty. Jego funkcjonariusze przykładali do rzeczywistości czysto polityczny szablon, ignorując informacje, które do tego szablonu nie pasowały, słowem, zachowywali się tak, jak społeczeństwo, któremu służyli. Dlatego bywało, że po wielu miesiącach, a nawet latach żmudnych planowań i przygotowań jeden z funkcjonariuszy dochodził do wniosku, że życie na Zachodzie nie jest tak złe, jak mu je przedstawiano, i całą operację trafiał szlag. Najlepszym lekarstwem na kłamstwo jest prawda. Sęk w tym, że jest to lekarstwo o piorunującej sile: uderzy cię w łeb jak młot, a im jesteś inteligentniejszy, tym bardziej cię zaboli.
- To nieważne - odrzekł Ritter i ponownie ich zaskoczył.
- Dobrze, mów dalej - rzucił sędzia Moore.
- Musimy po prostu wymacać ich słabe punkty i zaatakować w taki sposób, żeby zdestabilizować ich całą gospodarkę.
- To bardzo trudne - zauważył Moore.
- Ty co? Bierzesz tabletki na ambicję? - spytał coraz bardziej zaintrygowany Greer. - Nasi polityczni zwierzchnicy usłyszą to i zemdleją.
- Tak, tak, wiem. - Ritter podniósł ręce. - Nie róbmy im krzywdy, bo zrzucą na nas bombę atomową. Dajcie spokój, przecież to, że przypuszczą na nas atak jądrowy, jest jeszcze mniej prawdopodobne niż to, że my przypuścimy atak na nich. Ludzie, toż oni się nas boją, boją się nas bardziej niż my ich. Chryste, oni boją się nawet Polski! Dlaczego? Dlatego, że w Polsce szaleje zaraza, która może rozprzestrzenić się na Rosję. Jej nazwa? Oczekiwania, rosnące oczekiwania. A rosnące oczekiwania to jedyna rzecz, której władza nie jest w stanie im zapewnić. Ich gospodarka jest jak stęchła, stojąca woda. Wystarczy tylko lekko ich popchnąć...
- „Wystarczy wyważyć drzwi i ta zmurszała struktura runie jak domek z kart” - zacytował sędzia Moore. - Już to słyszeliśmy, ale gdy sypnął śnieg, Adolf przeżył paskudną niespodziankę.
- Bo był idiotą i nie czytał Machiavellego - zripostował Ritter. - Najpierw się ich podbija, potem morduje. Po cholerę kogoś ostrzegać?
- Nasi dzisiejsi przeciwnicy mogliby go czegoś nauczyć - zgodził się z nim Greer. - Machiavellego oczywiście. No dobrze, Bob, ale co konkretnie proponujesz?
- Rozpoczęcie systematycznych badań nad słabymi punktami Rosjan i nad możliwościami skutecznego ich wykorzystania. Krótko mówiąc, proponuję opracować plan, którego realizacja mogłaby bardzo zaszkodzić naszym przeciwnikom.
- Do diaska, powinniśmy to robić cały czas - mruknął Moore, natychmiast kupując pomysł swego zastępcy. - James?
- Jestem za. Mogę zebrać ludzi i niech trochę pogłówkują.
- Ale nie tych co zawsze - zaoponował Ritter. - Oni nie wydumają nic nowego. Pora pomyśleć niekonwencjonalnie.
Greer zawahał się lekko i skinął głową.
- Dobra, osobiście ich wybiorę. Projekt specjalny. Jakiś kryptonim?
- Może „Infekcja”? - podsunął Ritter.
- A jeśli wszystko wypali i zorganizujemy jakąś operację, nadamy jej kryptonim „Zaraza”? - spytał ze śmiechem Greer.
Moore też zachichotał.
- Nie, już wiem - powiedział. - „Maska czerwonego moru”. Coś z Poego. Co wy na to?
- Tak naprawdę chodzi o to, żeby wydział operacyjny przejął kompetencje wydziału do spraw wywiadu, prawda? - myślał na głos Greer.
Przedsięwzięcie było dopiero zamysłem, ciekawym akademickim ćwiczeniem i przypominało plany szefów korporacji, którzy analizują słabe i mocne punkty konkurencyjnej spółki, żeby w odpowiednim momencie - jeśli tylko pozwolą na to okoliczności - rozbić ją na części i przejąć. Nie, Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, centrum ich zawodowego wszechświata, był tym, kim Bobby Lee był dla armii Potomacu, czym nowojorscy Jankesi byli dla bostońskich Red Soksów. Pokonanie go, choć to piękne i kuszące marzenie, było jedynie marzeniem.
Ale sędzia Moore pochwalał taki sposób rozumowania. Skoro człowiek nie mógł sięgać myślą gwiazd, po cholerę Bóg stworzył niebo?
W Moskwie dochodziła jedenasta w nocy. Jurij Andropow palił papierosa -marlboro - i sączył przednią starkę, brązową jak amerykański bourbon. Na wirującej tarczy adaptera leżał kolejny amerykański produkt, longplay Louisa Armstronga, który grał na trąbce wspaniały nowoorleański jazz. Podobnie jak wielu innych Rosjan, przewodniczący Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego uważał Murzynów za kogoś w rodzaju kanibalistycznych małp, ale Murzyni amerykańscy wynaleźli własną formę wspaniałej sztuki. Wiedział, że powinien lubić Borodina czy innych rosyjskich kompozytorów muzyki klasycznej, jednak w żywotności i dynamice amerykańskiego jazzu było coś, co bardzo mu odpowiadało.
Ale muzyka pomagała mu jedynie w myśleniu. Jurij Władimirowicz Andro-pow miał wypukłe czoło i zapadnięte policzki, co sugerowało obce rasowo pochodzenie, lecz umysł miał typowo rosyjski, to znaczy częściowo bizantyjski, częściowo tatarski, częściowo mongolski. Wszystkie te części skupiały się na jednym: na osiągnięciu wytkniętych celów. Celów Andropow miał aż za wiele, lecz najważniejszy był jeden: przewodniczący KGB chciał zostać nowym przywódcą państwa. Ktoś musiał ten kraj ocalić, a on dobrze wiedział, jak bardzo Związek Radziecki potrzebuje ocalenia. Jedną z korzyści, jakie zapewniało mu stanowisko przewodniczącego KGB, było to, że znał wszystkie sekrety i tajemnice - sekrety i tajemnice społeczeństwa, w którym roiło się od kłamstw, w którym kłamstwo było najwyższą formą sztuki. Odnosiło się to zwłaszcza do radzieckiej gospodarki. Ten rozchwiany i zwiotczały kolos był kolosem odgórnie sterowanym, co oznaczało, że każdej fabryce - i każdemu dyrektorowi fabryki - wyznaczano ściśle określony plan produkcyjny, który i fabryka, i jej dyrektor musieli zrealizować. Plany bywały realistyczne lub zupełnie nierealistyczne. Nie miało to żadnego znaczenia. Znaczenie miało jedynie to, że drakońskimi metodami wcielano je w życie. Oczywiście nie tak drakońskimi jak kiedyś. W latach trzydziestych i czterdziestych niemożność osiągnięcia celów wytkniętych w planie oznaczała dla dyrektora śmierć - tu, w podziemiach tego gmachu - ponieważ ci, którzy nie potrafili ich zrealizować, byli sabotażystami, bumelantami, wrogami ludu, zdrajcami w państwie, w którym zdrada, będąc najgorszą ze zbrodni, wymagała najwyższej kary, czyli kuli w łeb - kuli wystrzelonej ze starego smitha & wessona kalibru .44, jednego z rewolwerów zakupionych przez cara od Amerykanów.
Dyrektorzy szybko odkryli, że skoro nie potrafią sprostać założeniom planu w realnej produkcji, bez trudu mogą sprostać im na papierze, przedłużając sobie życie i nadal czerpiąc korzyści z zajmowanego stanowiska. Dowody ich klęski gubiły się zwykle w straszliwie rozrośniętej biurokracji, odziedziczonej po carach i jeszcze bardziej rozdętej za czasów marksizmu-leninizmu. KGB też był za bardzo zbiurokratyzowany i Andropow dobrze o tym wiedział. Mógłby coś powiedzieć, mógłby zagrzmieć, co wcale nie oznaczało, że sytuacja uległaby natychmiastowej poprawie. Ale tak, interwencja czasami pomagała - ostatnio coraz częściej i tylko dlatego, że prowadził regularne notatki, które wykorzystywał tydzień lub nawet kilka tygodni po tym czy innym wydarzeniu. I tak Komitet Bezpieczeństwa Państwowego powoli uczył się i zmieniał.
Jednakże fakt pozostawał faktem: symulowanie i pozorowanie było zjawiskiem powszechnym nawet w jego branży. Nie potrafiłby tego zmienić nawet sam Stalin, gdyby udało mu się wstać z grobu, a kogo, jak kogo, ale wskrzeszonego Stalina nikt tu już nie chciał. Rozpleniło się do tego stopnia, że sięgało szczytów hierarchii partyjnej. Członkowie Biura byli równie zdecydowani w działaniu jak kierownictwo kołchozu Wschód Słońca. Pokonując kolejne szczeble kariery politycznej, Jurij Władimirowicz zaobserwował, że nikt w tym kraju nie wie, co znaczy wydajność pracy, że większość spraw załatwia się tu, puszczając do kogoś oko i dając mu do zrozumienia, że w sumie nie jest to aż tak ważne.