32,90 zł
Dziecko to nie segregator biurowy, do którego można wkładać dawki wiedzy niczym zapisane kartki papieru.
Neurobiolog, lekarz i psychiatra Joachim Bauer dowodzi, że młody człowiek jest w stanie w pełni rozwinąć swój potencjał tylko wówczas, gdy dorasta w sprzyjającym otoczeniu. Ironia współczesnego systemu edukacji polega na tym, że powstał on na długo zanim zaczęliśmy badać możliwości i ograniczenia ludzkiego mózgu. Aby stworzyć nową, efektywną szkołę musimy oprzeć się na aktualnych odkryciach naukowych i zaakceptować fakt, że relacje między uczniem a nauczycielem oraz przyjazne środowisko szkolne, są podstawą dobrze funkcjonującej edukacji. W dążeniu do tego celu niezbędna jest współpraca nauczycieli, uczniów oraz rodziców, która pozwoli na zwiększenie poczucia sprawczości i motywacji do twórczego działania każdej ze stron.
PIERWSZE WYDANIE KSIĄŻKI UKAZAŁO SIĘ POD TYTUŁEM: "Co z tą szkołą?"
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi lub dowolnej aplikacji obsługującej format:
Liczba stron: 160
Słowo od wydawcy
Publikacja, którą przekazujemy w państwa ręce, jest drugim wydaniem cieszącej się dużym zainteresowaniem książki Co z tą szkołą? Siedem perspektyw dla uczniów, nauczycieli i rodziców.
Zapewne zrodzi się pytanie, dlaczego zdecydowaliśmy się na zmianę tytułu, skoro książka w swojej pierwotnej wersji przemówiła już do znaczącej grupy czytelników.
Dla wielu z nas, którzy aktywnie uczestniczymy w życiu naszych dzieci, jest już oczywiste, jak „uzdrowić” szkoły. Należy zacząć od podstaw – przede wszystkim od zmiany nastawienia uczestników procesu edukacyjnego. Przez ostatnie lata my, rodzice, oraz my, nauczyciele, zachowywaliśmy się względem siebie jak konkurencja, z którą należy walczyć, zamiast zawiązywać sojusze. Oskarżając się wzajemnie i przerzucając odpowiedzialność, zapominamy, że przyświeca nam wspólny cel. Przekrzykując się w udowadnianiu, kto ma rację, bez wysłuchania argumentów drugiej strony, gubimy to, co najważniejsze. Przestajemy słyszeć wołanie naszych dzieci – uczniów, że w takiej rzeczywistości, jaką im fundujemy my, dorośli, one już nie dają rady.
Dlatego nie chcemy już zadawać pytania „Co z tą szkołą?”. Chcemy natomiast wskazać drogę, którą należy pokonać, aby nasze dzieci mogły uczęszczać do szkoły efektywnej, przyjaznej i opartej na wzajemnym szacunku. Bo – cytując za Joachimem Bauerem – „Dobre relacje między uczniem a nauczycielem są fundamentem procesu edukacyjnego; to aparat transfuzyjny umożliwiający przekazywanie wiedzy młodemu człowiekowi”. A ten proces nie dokona się w pełni bez odpowiedniej postawy rodzicielskiej.
Niech nowy tytuł naszej książki będzie symbolem trwających obecnie przemian. Pragniemy w ten sposób zaakcentować ten aspekt treści zaprezentowanych przez Joachima Bauera, który do tej pory nie miał okazji w pełni wybrzmieć. Wierzymy, że dotrzemy z nim do jeszcze większej grupy. Wiemy, że wydawane przez nas książki inspirują i potrafią wytyczać nowe ścieżki. Mamy więc nadzieję, że coraz więcej osób, już gotowych na zmiany, dostrzeże w nich realną pomoc dla tworzenia efektywnej edukacji.
WYDAWNICTWO DOBRA LITERATURA POLECA
Jessica Woody
ANTYbullyingowa książka dla dziewczyn
Praktyczne sposoby radzenia sobie z dręczeniem rówieśniczym i budowania pewności siebie
• Jeśli kiedykolwiek doświadczyłaś przemocy ze strony rówieśników, ta książka jest dla ciebie. • Jeśli kiedykolwiek spotkałaś osobę, która doświadczyła przemocy, to ta książka również jest dla ciebie. • Jeżeli jesteś świadkiem sytuacji przemocowych, albo bierzesz w nich udział, też sięgnij po tę książkę. • Jeśli interesuje cię szeroko pojęta tematyka psychologii lub pedagogiki, to koniecznie przeczytaj tę książkę. • A jeśli jesteś rodzicem dziecka w wieku szkolnym, to jest to lektura obowiązkowa.
WYDAWNICTWO DOBRA LITERATURA POLECA
Gerald Hüther, Uli Hauser
Wszystkie dzieci są zdolne
Jak marnujemy wrodzone talenty
Książka Wszystkie dzieci są zdolne wyjaśnia, dlaczego w obecnym systemie wychowania i edukacji konieczne są radykalne zmiany. Przestarzała koncepcja „różnicowania talentów” nie tylko ma zgubny wpływ na dzieci, lecz także szkodzi całemu społeczeństwu. Powinniśmy zaprzestać wywierania presji na naszych najmłodszych.
Wyniki badań nad mózgiem pokazują bardzo wyraźnie, że każde dziecko jest na swój sposób zdolne. Warto zatem tę wiedzę przełożyć na edukacyjną rzeczywistość.
POLECAMY TAKŻE KSIĄŻKIPOPULARNONAUKOWE Z SERII:
• Kontrasty i Kontrowersje
Książki, których autorzy podejmują ważne, nierzadko kontrowersyjne tematy i stawiają odważne hipotezy. Są tu publikacje prowokujące do dyskusji, zmieniające perspektywę, inspirujące i dające do myślenia. Takie, które pozostawiają po sobie cenne ślady.
W serii tej ukazały się m.in. Cyfrowa demencja Manfreda Spitzera, Granica bólu Joachima Bauera oraz Wypalone dzieci Michaela Schulte-Markworta.
• Nowe Ścieżki Edukacji
Książki poruszające istotne tematy dotyczące szkoły i wychowania. Seria kierowana jest do nauczycieli, pedagogów oraz rodziców poszukujących nowych strategii edukacyjnych oraz motywacji do zmian.
W tej serii ukazały się m.in. Uczyć (się) z pasją Pernille Ripp, Kompetencje bez tajemnic Daniela Hunzikera oraz Kim jesteśmy – a kim moglibyśmy być Geralda Hüthera.
www.literaturainspiruje.pl
Książki wywołujące burzę emocji.
Literatura oparta na faktach, beletrystyka,publicystyka popularnonaukowa.
Książki, które inspirują i dają do myślenia,pozostawiając po sobie cenne ślady.
Zapraszamy do wspólnej wędrówki!
www.literaturainspiruje.pl