Uzyskaj dostęp do ponad 250000 książek od 14,99 zł miesięcznie
Chcesz zdrowo się odżywiać i jednocześnie zadbać o planetę?
Jedz dużo warzyw i mało mięsa! Poznaj kuchnię w duchu fleksitarianizmu!
Minęły już czasy, kiedy codziennie na stole musiał się pojawić kawałek mięsa. Jednak dieta wegetariańska, choć coraz bardziej popularna, ze względów zdrowotnych lub po prostu z tęsknoty za niektórymi smakami, nie jest dla każdego. Rozwiązaniem „pomiędzy” jest fleksitarianizm, czyli kuchnia w większości roślinna, jednak dopuszczająca od czasu do czasu produkty pochodzące od zwierząt.
Michalina Dudowicz, autorka popularnego profilu na Instagramie inmykitchen_pl, dzieli się swoimi doświadczeniami związanymi z elastycznym sposobem jedzenia – naturalnym i bez wyrzeczeń. W książce znajdziesz przepisy na śniadania, obiady i kolacje; makarony, sałatki, tapasy i desery. Jajka sadzone po azjatycku? Placuszki jogurtowe z sosem borówkowym i limonką? Tarta ze szparagami i szynką dojrzewającą? A może pieczone marchewki z dipem z ricotty?
Dzięki tej książce bez trudu skomponujesz fleksitariańskie menu. Elastyczne, pyszne, zdrowe i przede wszystkim łatwe do stosowania! Skusisz się?
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Liczba stron: 66
Autorka: Michalina Dudowicz
Redakcja: Jolanta Olejniczak-Kulan
Korekta: Katarzyna Zioła-Zemczak
Projekt graficzny okładki i makiety: Studio KARANDASZ
Elementy graficzne makiety: Adobe Stock: freebird, realstockvector, radoma
eBook: Atelier Du Châteaux
Zdjęcia na okładce: Adobe Stock: Tatyana Yagudina, Ilona Missori (zdjęcie bio autorki)
Zdjęcia:
Fotografia Katarzyna Sawicka: s. 6, 11
Pozostałe zdjęcia: Michalina Dudowicz
Redaktor prowadząca: Agnieszka Knapek
Redaktor projektu: Agnieszka Filas
Kierownik redakcji: Agnieszka Górecka
© Copyright by Michalina Dudowicz
© Copyright for this edition by Wydawnictwo Pascal
Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część tej książki nie może być powielana lub przekazywana w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody wydawcy, za wyjątkiem recenzentów, którzy mogą przytoczyć krótkie fragmenty tekstu.
Bielsko-Biała 2023
Wydawnictwo Pascal sp. z o.o.
ul. Zapora 25
43-382 Bielsko-Biała
tel. 338282828, fax 338282829
[email protected], www.pascal.pl
ISBN 978-83-8317-231-6
Bardzo mi miło, że zdecydowaliście się zajrzeć do mojej książki. Nazywam się Michalina Dudowicz, pochodzę z malowniczej, otoczonej jeziorami i lasami Iławy, a od kilkunastu lat mieszkam z rodziną na zielonym warszawskim Żoliborzu. Być może kojarzycie mnie z mediów społecznościowych, gdzie od ponad pięciu lat pod nazwą @inmykitchen_pl oddaję się swojej radosnej pasji i zapraszam was do mojej kuchni. Prowadzę też blog o tej samej nazwie.
Jak to wszystko się zaczęło? Gotowanie nie było moją wielką namiętnością w czasach dzieciństwa i wczesnej młodości. Posiłki wolałam raczej jeść, niż przygotowywać. A zarówno moja babcia, która jest z zawodu kucharką, jak i mama, zawsze gotowały fenomenalnie. Mielony babci nie ma sobie równych do dzisiaj – nawet w tak prostej potrawie konsystencja i jakość składników potrafią ogromnie wpłynąć na smak. Babcia nigdy nie bała się eksperymentować z nowymi przyprawami, nawet egzotycznymi, mimo że wywodziła się z tradycyjnej polskiej szkoły kulinarnej.
Moja przygoda z gotowaniem zaczęła się dopiero po zakończeniu studiów, które spędziłam w Gdyni. Wejście w dorosłość wymagało usamodzielnienia, także w ramach przyrządzania posiłków. Początkowo szło to dosyć opornie, jednak po pewnym czasie robiło się coraz ciekawiej. Potrawy smakowały już nie tylko mężowi, ale także rodzinie i coraz szerszemu gronu znajomych, a później też dzieciom. Niestety, aktywność zawodowa nie pozwalała mi na pełne rozwinięcie skrzydeł w tym kierunku, a media społecznościowe w tym czasie były dopiero na etapie rozwoju.
Wszystko zmieniło się podczas drugiego urlopu macierzyńskiego, w 2018 roku, kiedy miałam trochę więcej czasu i telefon z w miarę dobrym aparatem. Zaczęłam fotografować swoje potrawy bez żadnego konkretnego planu, ale sprawiało mi to przyjemność. Zawsze pociągały mnie kierunki artystyczne, kiedyś sporo malowałam, lubiłam ładne i estetyczne wnętrza oraz przestrzenie. Wtedy odkryłam, że estetycznie może być także na talerzu i wokół niego, a robienie zdjęć to też sztuka przynosząca wiele satysfakcji. Założyłam wówczas profil na Instagramie, wkrótce zaczął też działać blog i tak to się dalej potoczyło.
Dzisiaj twórczość kulinarna jest już moim głównym zajęciem, na które poświęcam mnóstwo czasu i które daje mi jeszcze więcej radości i satysfakcji. Tworzę dla was przepisy, fotografuję potrawy i nagrywam filmy na swoje kanały oraz dla szerokiego grona marek i klientów. Kocham to, co robię, i zamierzam dalej realizować się na tym polu. Teraz przyszła pora na książkę. Mam nadzieję, że spotka się ona z pozytywnym odbiorem. Zapraszam więc do lektury i wspólnego gotowania.
Na początku chciałabym nawiązać do tytułu książki i wyjaśnić pojęcie fleksitarianizmu. W skrócie jest to sposób odżywiania, w którym ograniczamy spożycie mięsa. Nazwa wywodzi się od angielskich słów „flexible”, czyli elastyczny i „vegetarian”, czyli wegetarianin (osoba niespożywająca mięsa). Mnie najbardziej podoba się pierwszy człon tej nazwy, bo nie przepadam za sztucznymi ograniczeniami, a za to bardzo lubię swobodę i elastyczność.
Fleksitarianinem może nazwać się praktycznie każdy, kto postara się spożywać mniej mięsa. Można zacząć od ograniczenia go jednego dnia w tygodniu, można go spożywać co drugi dzień albo tylko dwa dni w tygodniu itd. Dotyczy to również innych produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak sery i jaja. Wiadomo jednak, że jedzenie stanowi jedną z największych przyjemności, więc warto zadbać o to, by było dobre, a nie każda mięsna potrawa ma roślinny zamiennik o wystarczających walorach smakowych.
Ja elastyczną wegetarianką zostałam zupełnie nieświadomie i bez żadnych wyrzeczeń. Prawdę mówiąc, nigdy nie odczuwałam potrzeby zjedzenia kawałka mięsa do każdego posiłku, jednak od kilku lat tego mięsa było w mojej kuchni coraz mniej, a to ograniczenie nastąpiło całkiem naturalnie. Po prostu nie miałam na nie ochoty i gdyby nie mój mąż, prawdopodobnie jadłabym go jeszcze mniej.
Od kiedy ograniczyłam spożycia mięsa, mam dużo lepsze samopoczucie, więcej energii, lepiej śpię. Co najważniejsze, regularne treningi w końcu zaczęły przynosić efekty i wróciłam do wagi sprzed drugiej ciąży, a moja sylwetka stała się bardziej smukła. Nieprzypadkowo dieta fleksitariańska w 2019 roku została uznana za trzecią najlepszą na świecie w rankingu U.S. News and World Report, zaraz za śródziemnomorską oraz DASH. Naukowcy stawiają ją bardzo wysoko w kategoriach diet dla cukrzyków czy osób z nadwagą. Z własnego doświadczenia mogę potwierdzić, że to prawda.
Są również inne aspekty świadomej rezygnacji z codziennego spożycia mięsa. Dużą rolę odgrywa ekologia, gdyż według ONZ hodowla zwierząt odpowiada za aż 14,5% światowej emisji gazów cieplarnianych. Ograniczając zakup i konsumpcję mięsa i promując ten trend, możemy choć w niewielkim stopniu dołożyć cegiełkę dla dobrej przyszłości planety i następnych pokoleń. Nie zapominajmy także o aspektach moralnych. W dzisiejszych czasach masowe hodowle można porównać do fabryk, dobro zwierząt nie ma praktycznie żadnego znaczenia. Jakość mięsa z takich hodowli, a następnie wielkich przetwórni, również pozostawia wiele do życzenia. Dlatego starajmy się kupować mięso świadomie, u sprawdzonych, najlepiej lokalnych dostawców. Nie liczy się ilość tylko jakość, a różnica w smaku w finalnym daniu będzie ogromna.
Należy także pamiętać o kontekście historycznym. 100–150 lat temu średnie spożycie mięsa w Polsce, biorąc pod uwagę wszystkie stany społeczne, wynosiło około 20 kilogramów rocznie na osobę. Dzisiaj waha się ono w granicach 60–70 kilogramów, czyli jest kilkukrotnie wyższe. Związane jest to oczywiście z rewolucją przemysłową, rozwojem cywilizacyjnym oraz ogólnym wzrostem zamożności społeczeństwa. Jednak czy przez te 100 lat organizm ludzki zmienił się tak bardzo, że potrzebuje tak dużego wzrostu spożycia produktów mięsnych? Jaki może mieć to wpływ na nasz układ pokarmowy oraz inne aspekty zdrowotne? Tym bardziej że nasz tryb życia staje się coraz bardziej siedzący, coraz mniej zawodów wymaga regularnej aktywności fizycznej. W tym czasie pojawiło się także wiele chorób cywilizacyjnych. Nie mam pojęcia, na ile są one związane ze wzrostem spożycia mięsa, a na ile ze spadkiem jakości spożywanych pokarmów i ich coraz większym przetworzeniem. Staram się po prostu słuchać swojego organizmu i kierować się zdrowym rozsądkiem.
Nie oznacza to, że kiedyś całkowicie zrezygnuję z mięsa. Bardzo lubię jeść, poznawać nowe smaki, regionalne potrawy z różnych zakątków świata. Uwielbiam ryby, nie pogardzę raz na jakiś czas dobrej jakości stekiem lub burgerem albo chrupiącym kurczakiem. Wszystko jest dla ludzi. Ponadto całkowita rezygnacja z mięsa może powodować, że w organizmie wystąpią braki niektórych niezbędnych dla niego mikroskładników i witamin z grupy B, egzogennych aminokwasów oraz zawartych w rybach nienasyconych kwasów tłuszczowych, zbawiennych głównie dla mózgu. Nie chcę się zagłębiać w ten temat, ponieważ nie jestem dietetyczką ani specjalistką od żywienia człowieka i korzystam w tym zakresie z ogólnodostępnych źródeł. Bazuję na swoim samopoczuciu oraz wygodzie, nie przepadam za suplementami diety, nie chcę również tracić czasu na wizyty w specjalistycznych sklepach dla wegan w poszukiwaniu roślinnych zamienników dla wszystkiego. Ponadto gotuję dla całej rodziny, mam dwójkę rosnących jak na drożdżach i wiecznie głodnych dzieci, więc muszę zadbać o ich pełne brzuszki i odpowiedni rozwój.
Chciałam, aby ta książka jak najwierniej oddawała to, co sama gotuję i zjadam na co dzień. Znajdziesz w niej 100 autorskich przepisów na śniadania, przekąski i obiady lub kolacje oraz desery. Ponad 70% z nich jest na dania wegetariańskie i wegańskie, kilkanaście propozycji zawiera ryby i owoce morza, nie zabrakło też przepisów na potrawy typowo mięsne. Na pewno będziesz w stanie skomponować z nich smaczną i zdrową codzienną dietę w duchu fleksitarianizmu.
Inspiruję się kuchniami i smakami z całego świata, części dań próbowałam podczas różnych podróży. Są tu nawiązania zarówno do kuchni europejskich, jak i orientalnych, które dzięki bogactwu przypraw znakomicie sprawdzają się w potrawach wegetariańskich i wegańskich.
Staram się korzystać z produktów świeżych, zdrowych i łatwo dostępnych. W moich przepisach znajdziesz dużo warzyw i owoców oraz pachnących ziół. Jeśli pojawiają się składniki wysoko przetworzone, jak np. wędliny czy boczek, to ważne, aby były jak najlepszej jakości i z jak najmniejszą ilością sztucznych dodatków.
Starałam się, aby przepisy były jak najprostsze i szybkie w wykonaniu. Nie zawsze jest to możliwe w przypadku ciast i deserów, jednak większość potraw zrobi każdy, nawet osoby z niewielkim doświadczeniem w kuchni. Jeśli jednak komuś któryś z przepisów sprawiłby trudność, może pisać do mnie na moim profilu IG @inmykitchen_pl, postaram się pomóc.
danie wegetariańskie
2 porcje
15 minut
2 jabłka
1 łyżka masła
1 łyżka miodu
1 szklanka płatków owsianych
1 szklanka wody
1 szklanka napoju owsianego lub mleka
cynamon do smaku
Pokrój jabłka bez obierania ze skórki. Podsmaż szybko na dużym ogniu z masłem. Uważaj, żeby się nie rozpadły. Zdejmij patelnię z ognia, dodaj miód i wymieszaj.
Płatki gotuj z wodą i napojem owsianym przez około 2–3 minuty. Owsiankę serwuj z jabłkami, posypaną obficie cynamonem.
danie wegetariańskie
2 porcje
10 minut (plus noc w lodówce)
50 g twarogu
½ szklanki jogurtu naturalnego
½ szklanki napoju owsianego
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
1 łyżeczka miodu lub syropu klonowego
½ szklanki płatków owsianych
2 łyżeczki nasion chia
kilka świeżych lub mrożonych truskawek
1 garść prażonych płatków migdałów
W misce dokładnie rozgnieć twaróg z jogurtem. Wlej napój owsiany, miód lub syrop klonowy, ekstrakt z wanilii i dodaj płatki owsiane oraz nasiona chia. Wymieszaj wszystkie składniki i wstaw na noc do lodówki.
Rano ponownie wymieszaj, jeśli konsystencja będzie zbyt gęsta, to dolej odrobinę napoju owsianego.
Podawaj z truskawkami i płatkami migdałów.
danie wegetariańskie
2 porcje
15 minut
2 jabłka – około 450 g
100 g malin, świeżych lub mrożonych
½ łyżeczki cynamonu
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
100 ml mleka owsianego
120 g płatków owsianych górskich
2 łyżki miodu lub syrop klonowy
1 jogurt grecki
W naczyniu żaroodpornym o wymiarach 21 x 15 cm umieść pokrojone w kostkę jabłka (nie ma potrzeby obierania ich ze skórki). Dodaj świeże lub wcześniej rozmrożone na sitku maliny. Oprósz wszystko cynamonem i dodaj ekstrakt z wanilii, po czym wlej mleko owsiane. Całość wymieszaj.
W misce umieść płatki owsiane. Wlej miód lub syrop klonowy i połącz składniki. Na wcześniej przygotowanych owocach rozsyp kruszonkę z płatków.
Wstaw do rozgrzanego piekarnika. Piecz przez 40 minut w temperaturze 180°C z włączonym termoobiegiem.
Podawaj z jogurtem greckim.
danie wegańskie
2 porcje
15 minut
1 garść orzechów laskowych
1 łyżeczka oleju kokosowego lub oliwy
1 gruszka
¼ szklanki syropu klonowego
¾ szklanki płatków owsianych
1 szklanka wody
1 szklanka napoju owsianego
½ łyżeczki kardamonu
cynamon do smaku
Na suchej patelni podpraż z grubsza posiekane orzechy laskowe. Następnie przełóż je na talerz.
Na rozgrzanej patelni z olejem ułóż gruszkę pokrojoną w plastry i podsmażaj z każdej strony, tak aby się zarumieniła. Następnie zdejmij patelnię z ognia i zalej gruszkę syropem klonowym.
Płatki owsiane gotuj z wodą, napojem owsianym i kardamonem przez około 2–3 minuty.
Owsiankę przelej do miseczek i ułóż na niej gruszki, oblej wszystko powstałym syropem i posyp orzechami laskowymi oraz cynamonem.
danie wegańskie
2 porcje
15 minut
2 łyżeczki ziaren sezamu
¾ szklanki płatków owsianych
1 szklanka wody
1 szklanka napoju owsianego
1 łyżka pasty tahini
Sos malinowy:
1 szklanka świeżych lub mrożonych malin
1 łyżka cukru trzcinowego
Podgotuj maliny z cukrem i odstaw.
Na suchej, rozgrzanej patelni podpraż ziarna sezamu.
Płatki gotuj z wodą i napojem owsianym przez około 2–3 minuty. Dodaj pastę tahini. Przełóż danie do miseczek, polej sosem malinowym i oprósz ziarnami sezamu.
danie mięsne
1 porcja
40 minut
1 mała bułka wiejska
1–2 plastry dobrej jakości szynki
1 jajko
1 łyżka posiekanego szczypiorku
2 łyżki tartego żółtego sera (cheddar, masdamer)
sól, pieprz do smaku
Do podania:
kilka listków młodego szpinaku
Odetnij górę bułki i wyjmij większość miąższu. Środek wyłóż 1–2 plastrami szynki.
W misce wymieszaj jajko z posiekanym szczypiorkiem i tartym serem, dopraw solą i pieprzem. Masę przelej do bułki.
Wstaw do rozgrzanego piekarnika. Piecz przez około 30 minut w temperaturze 180oC, z włączonym termoobiegiem.
Podawaj ze świeżym szpinakiem.
danie mięsne
2 porcje
10 minut
1 kromka chleba na zakwasie
masło do smażenia
1 duże jajko
2 łyżki tartego żółtego sera typu masdamer lub gouda
1 plaster dobrej wędzonej szynki
1 garść poszatkowanego szczypioru
świeżo mielony pieprz do smaku
Na patelni z 1 łyżeczką roztopionego masła podsmaż z obu stron kromkę chleba, po czym przełóż ją na talerz. Na patelnię dodaj jeszcze trochę masła i usmaż na niej jajecznicę. Kiedy będzie lekko ścięta, zdejmij z ognia i dodaj tarty ser. Mieszaj, aż ser się rozpuści.
Na wcześniej przygotowanej grzance połóż plaster szynki, a na nim jajecznicę. Całość posyp szczypiorem i świeżo mielonym pieprzem.
danie wegetariańskie
2 porcje
15 minut
oliwa do smażenia
¼ cebuli dymki
200 g świeżych pomidorów śliwkowych lub krojonych z puszki
sól i pieprz do smaku
1 łyżka tartego parmezanu
1 jajko
Na małej patelni rozgrzej oliwę i podsmaż pokrojoną cebulkę dymkę. Dodaj pomidory (świeże wcześniej pokrój w kostkę) i podsmażaj przez chwilę. Dopraw solą i świeżo mielonym pieprzem.
Dodaj łyżkę tartego parmezanu i wymieszaj. Na środku wbij jajko i smaż, aż białko będzie ścięte.
danie wegetariańskie
2 porcje
10–15 minut
1 dojrzałe awokado
1 łyżka jogurtu greckiego
½ ząbka czosnku
1 łyżeczka soku z cytryny
1 płaska łyżeczka mielonej kolendry
2 kromki chleba za zakwasie
2 jajka
świeża kolendra do smaku
sól i pieprz do smaku
oliwa do smażenia
W naczyniu rozgnieć widelcem awokado, dodaj jogurt, przeciśnięty przez praskę czosnek, sok z cytryny i mieloną kolendrę. Dopraw solą i świeżo mielonym pieprzem. Całość dokładnie wymieszaj.
Skropione oliwą kromki chleba podsmaż na suchej patelni, aż się zarumienią, i zdejmij. Na tej samej patelni usmaż jajka na oliwie. Na grzankach rozsmaruj grubą warstwę pasty z awokado, na niej ułóż jajka sadzone.
Dopraw solą i posiekanymi listkami świeżej kolendry.
danie wegetariańskie
1 porcja
10–15 minut
2 cm świeżego imbiru
¼ świeżej papryczki chili
2 łyżki oliwy
2 łyżeczki ziaren sezamu
2 jajka
2 łyżeczki sosu sojowego
szczypior do smaku
Na oliwie podsmaż obrany i pocięty w cienkie paski imbir oraz drobno pokrojoną papryczkę chili. Dodaj ziarna sezamu i wbij jajka. Smaż, aż białko będzie całkowicie ścięte.
Na talerzu jajka skrop sosem sojowym i oprósz posiekanym szczypiorem.
danie wegetariańskie
1 porcja
10–15 minut
4–5 orzechów włoskich
1 pęczek natki pietruszki
30 g sera grana padano lub parmezanu
2 ząbki czosnku
100 ml oliwy
1 łyżka soku z cytryny
2 jajka
sól i pieprz do smaku
płatki chili, opcjonalnie
Aby zrobić pesto, na suchej patelni podpraż orzechy. W misie blendera umieść natkę pietruszki wraz z łodygami, orzechy, tarty ser, przeciśnięty przez praskę czosnek. Wlej sok z cytryny oraz oliwę. Dopraw solą i świeżo mielonym pieprzem. Zmiksuj całość, konsystencja pesto powinna być grudkowata, nie gładka. Jeśli trzeba, wlej więcej oliwy.
Na rozgrzaną patelnię z odrobiną oliwy wbij jajka i podsmażaj. W międzyczasie na nie do końca ścięte białka dodaj 2–3 łyżeczki pesto. Smaż dalej, aż jajka osiągną twój ulubiony stopień wysmażenia. Oprósz danie płatkami chili.
danie mięsne
2 porcje
15 minut
70 g cukinii
1 ząbek czosnku
2 jajka
1 plaster łososia wędzonego na zimno
oliwa
sól i pieprz do smaku
szczypior do smaku
Cukinię zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Na oliwie podsmaż przeciśnięty przez praskę czosnek. Po chwili dodaj cukinię, dopraw solą i pieprzem. Podsmażaj przez kolejne 2–3 minuty.
Po tym czasie dodaj roztrzepane jajka i smaż pod przykryciem na małym ogniu, aż omlet będzie ścięty.
Przełóż na talerz, na wierzchu ułóż plaster łososia i oprósz posiekanym szczypiorem. Skrop oliwą.
danie mięsne
4 porcje
20 minut
60 g tuńczyka z puszki w sosie własnym w kawałkach
3 jajka
1 łodyga selera naciowego
¼ niedużej czerwonej cebuli
1 łyżka kaparów
1 łyżka majonezu lub jogurtu greckiego
½ łyżki musztardy francuskiej
sól i pieprz do smaku
świeży koperek do smaku
Do miski przełóż odsączonego z zalewy tuńczyka. Rozdrobnij go widelcem.
Jajka ugotuj na twardo. Następnie obierz i pokrój w kostkę.
Seler naciowy oraz cebulę pokrój w drobną kostkę. Składniki połącz z tuńczykiem. Dodaj kapary, majonez lub jogurt grecki i musztardę. Dopraw solą i świeżo mielonym pieprzem. Całość wymieszaj.
Pastę podawaj na ulubionym pieczywie z posiekanym koperkiem.
danie wegetariańskie
7 bułek
30 minut
Ciasto:
250 g twarogu
2 jajka
2 łyżki oleju rzepakowego
2 łyżeczki cukru
1 łyżeczka cukru waniliowego
250 g mąki pszennej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
14 kostek czekolady mlecznej
Do posmarowania:
1 łyżka mleka
1 jajko
Do posypania:
cukier puder
W naczyniu umieść twaróg, jajka, olej, cukier oraz cukier waniliowy. Całość rozgnieć widelcem i wymieszaj. Następnie wsyp mąkę, proszek do pieczenia i zagnieć masę rękoma.
Nasmaruj ręce olejem do lepienia bułek. Na porcji masy ułóż po dwie kostki czekolady i uformuj bułkę. Układaj w niedużych odstępach na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.
Przed wsadzeniem do piekarnika posmaruj bułki jajkiem wymieszanym z mlekiem. Piecz przez 20–25 minut w temperaturze 180°C, z włączonym termoobiegiem.
Przed podaniem oprósz cukrem pudrem.
danie wegetariańskie
8–10 placków
15 minut
1 jajko
1 łyżeczka cukru waniliowego
200 g jogurtu naturalnego
80 g mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
skórka starta z ½ limonki
olej do smażenia
Sos borówkowy:
120 g borówek
1 łyżeczka soku z limonki
1 łyżeczka cukru trzcinowego
Jajko ubijaj przez minutę z cukrem waniliowym. Dodaj jogurt, mąkę, proszek do pieczenia i skórkę z limonki, a następnie krótko zmiksuj całość do połączenia składników.
Na rozgrzaną patelnię z odrobiną oleju nakładaj po 1 łyżce masy i smaż na rumiano z każdej strony.
Borówki podsmaż na małej patelni z cukrem i sokiem z limonki, aż puszczą sok.
Placki podawaj oblane sosem borówkowym i jogurtem naturalnym.
danie wegetariańskie
3 suflety
30 minut
2 jajka (rozmiar L)
250 g twarogu
1 cytryna
1 łyżka mąki pszennej
50 g jogurtu greckiego
20 g cukru
szczypta soli
masło do smarowania kokilek
Białka jajek oddziel od żółtek. Twaróg, żółtka, mąkę, skórkę otartą z cytryny oraz jogurt grecki zmiksuj na gładką masę.
Ubij 2 białka ze szczyptą soli i cukrem. W masę twarogową wmieszaj delikatnie szpatułką ubite białka.
3 kokilki o średnicy 10 cm każda wysmaruj masłem i przelej do nich przygotowaną wcześniej masę.
Wstaw do rozgrzanego piekarnika. Piecz przez 20–25 minut w temperaturze 180oC, z włączonym termoobiegiem.
Suflety podawaj oprószone cukrem pudrem lub oblane ulubionym sosem owocowym.
danie wegetariańskie
4 porcje
30 minut
5 jajek
250 ml ulubionego mleka (roślinnego lub krowiego)
150 g mąki pszennej lub orkiszowej pełnoziarnistej
200 g świeżych truskawek
1 łyżka masła
sól do smaku
Do podania:
3–4 łyżki jogurtu
1 łyżka miodu lub syropu klonowego
1 garść truskawek
Piekarnik rozgrzej do temperatury 220oC. Umieść w nim żeliwną patelnię lub naczynie żaroodporne o średnicy 25 cm.
W tym czasie przygotuj masę na naleśnik. Jajka wbij do miski i miksuj z odrobiną soli przez mniej więcej minutę. Dodaj mleko i mąkę, ponownie miksuj do połączenia się składników.
Truskawki pokrój na mniejsze części i dodaj do ciasta.
Wyjmij rozgrzaną patelnię, rozpuść na niej masło i wlej masę naleśnikową.
Wstaw do rozgrzanego piekarnika. Piecz przez 25–30 minut w temperaturze 220oC, z włączonym termoobiegiem.
Podawaj ze świeżymi truskawkami, jogurtem i miodem.
danie wegetariańskie
2 porcje
10 minut (plus noc w lodówce)
350 ml jogurtu naturalnego
2 łyżki nasion chia
1 łyżka wiórków kokosowych
1 duże dojrzałe mango
W misce wymieszaj jogurt, nasiona chia i wiórki kokosowe. Przykryj całość i wstaw na noc do lodówki. Następnego dnia ponownie wymieszaj.
Mango obierz. Odkrój około ¼ i pokrój w kostkę. Pozostałą część zmiksuj na purée.
W dwóch szklankach lub słoiczkach o pojemności 250 ml ułóż warstwę jogurtu kokosowego z chia, purée z mango i ponownie warstwę jogurtu. Na wierzch dodaj pokrojone w kostkę mango.
danie wegańskie
2 porcje
30 minut
100 g ryżu jaśminowego
250 ml mleka kokosowego
250 ml mleka owsianego
1 łyżka cukru trzcinowego
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
Sos jagodowo-truskawkowy:
150 g jagód mrożonych lub świeżych
1 łyżeczka cukru trzcinowego
50 g truskawek mrożonych lub świeżych
Do podania:
1 garść pistacji
W rondlu podgotuj jagody z truskawkami i cukrem.
Ryż opłucz pod bieżącą wodą. Umieść w niedużym garnku. Wlej mleko owsiane i kokosowe. Dodaj cukier i ekstrakt z wanilii. Zagotuj. Gotuj pod przykryciem na małym ogniu, od czasu do czasu mieszając. Kiedy ryż zmięknie i osiągnie kremową konsystencję, przełóż go do miseczek.
Pudding oblej przygotowanym wcześniej sosem i obsyp posiekanymi pistacjami.
danie mięsne
5–6 porcji
3–4 godziny
700 g udźca wołowego 2 szklanki czerwonego wytrawnego wina
3 łyżki oliwy
1 czerwona cebula
4 ząbki czosnku
1 łyżka suszonego tymianku oraz rozmarynu
3 łyżki koncentratu pomidorowego
2 łodygi selera
2 duże marchewki
2 szklanki wody
2 szklanki czerwonego wytrawnego wina
1 łyżeczka miodu
3 liście laurowe
3 ziela angielskie
sól i pieprz do smaku
Wołowinę wyjmij z lodówki na minimum godzinę przed obróbką termiczną. Udziec wołowy natrzyj oliwą, solą i pieprzem. Podsmaż krótko do zarumienienia z każdej strony i zdejmij z patelni.
Na tej samej patelni z odrobiną oliwy podsmaż drobno pokrojoną cebulę i posiekany czosnek.
Następnie dodaj tymianek i rozmaryn, koncentrat pomidorowy oraz pokrojone na mniejsze kawałki seler i marchewki. Wlej odrobinę wody i zagotuj.
Przełóż zawartość patelni do naczynia żaroodpornego, wlej 2 szklanki wody, 2 szklanki wina oraz 1 łyżeczkę miodu. Wymieszaj. Dodaj liście laurowe i ziele angielskie. Przypraw solą i pieprzem. W marynacie umieść podsmażony wcześniej udziec wołowy.
Naczynie przykryj i wstaw do rozgrzanego piekarnika. Piecz w temperaturze 170oC przez 3–4 godziny z włączonym termoobiegiem.
Udziec podawaj z purée ziemniaczanym lub bagietką.
danie mięsne
3 porcje
30 minut
150 g kiełbasy chorizo
450 g ziemniaków
½ średniej cebuli
2 ząbki czosnku
1 garść młodego szpinaku
3 jajka
oliwa do smażenia
sól i pierz do smaki
Do podania:
1 garść natki pietruszki
Kiełbasę pokrój w…
.
.
.
…(fragment)…
Całość dostępna w wersji pełnej