Hashimoto. Poradnik pacjenta - Ślubowska Katarzyna - ebook + książka

Hashimoto. Poradnik pacjenta ebook

Ślubowska Katarzyna

4,0

Opis

Jestem lekarzem z wieloletnim doświadczeniem. Gdy zaczynałam pracę w poradni rodzinnej, nie spodziewałam się, że tak często będę przyjmować pacjentów z chorobą Hashimoto. Wiele informacji na temat tego schorzenia można znaleźć w Internecie. Niestety bywają one nieprawdziwe, wprowadzają pacjentów w błąd lub są niezrozumiałe. Z kolei podczas wizyty u lekarza zwykle brakuje czasu na rozwianie wszelkich wątpliwości zgłaszanych przez chorych. Właśnie z myślą o nich powstała ta książka.

W poradniku w prosty i rzetelny sposób przedstawiłam najważniejsze informacje na temat choroby Hashimoto. Dowiesz się z niego między innymi:

·        Jak przebiega choroba Hashimoto i jakie może mieć powikłania.

·        Jak leczyć chorobę Hashimoto i czy można się od niej całkowicie uwolnić.

·        Jaką dietę stosować.

·       Jak pokonać trudności związane z chorobą, gdy planuje się ciążę.    

 

Katarzyna Ślubowska ukończyła Akademię Medyczną w Warszawie. W 2004 roku rozpoczęła pracę w Klinice Medycyny Transplantacyjnej i Nefrologii Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie. W toku ścieżki zawodowej i naukowej uzyskała dwie specjalizacje (z interny i nefrologii) oraz tytuł doktora nauk medycznych. Od 2017 roku głównym miejscem jej pracy jest poradnia rodzinna. Jest cierpliwym, wsłuchującym się w pacjentów lekarzem.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 83

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
Oceny
4,0 (54 oceny)
21
20
8
4
1
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.
Sortuj według:
Arneta

Nie oderwiesz się od lektury

Ciekawa, dla poznania co to za choroba.
10
wandola

Nie polecam

Publikacja bardzo powierzchowna, nie wniosła nic do mojego życia.
00
GabriS23

Nie oderwiesz się od lektury

Ogólne informacje przydatne
00
Aaronia

Nie oderwiesz się od lektury

Każdy, kto dowiedział się o tej chorobie i chce coś zrobić, aby żyć lepiej, najpierw powinien sięgnąć po tą książkę, a dopiero później czytać bzdury na forach czy grupach na jednym z popularnych serwisów społecznościowych. Cenna wiedza eksperta a nie „trenerów zdrowego odżywiania” czy dietetyków naciągaczy. Poparta badaniami pozycja. Gorąco polecam.
00
nikawegrzyn

Nie oderwiesz się od lektury

Bardzo rzeczowa książka, nie polecałabym nic innego co nie jest napisane przez lekarza
00

Popularność




Podziękowania

Ogrom­ne po­dzię­ko­wa­nia skła­dam mo­jej naj­lep­szej przy­ja­ciół­ce i re­dak­tor­ce Ju­sty­nie Mro­wiec za wszyst­kie cen­ne uwa­gi, fa­cho­wą re­dak­cję książ­ki oraz za nie­wy­czer­pa­ne po­kła­dy cier­pli­wo­ści.

Dzię­ku­ję Agniesz­ce i Oli za przed­pre­mie­ro­we re­cen­zje okiem pa­cjen­ta i czy­tel­ni­ka.

Dzię­ku­ję moim przy­ja­cio­łom i naj­bliż­szej ro­dzi­nie za oka­za­ne wspar­cie, życz­li­wość i wy­ro­zu­mia­łość.

Uwa­ga!

Po­rad­nik słu­ży do po­sze­rze­nia wie­dzy na te­mat cho­ro­by Ha­shi­mo­to, nie może za­stą­pić wi­zy­ty u le­ka­rza. Pa­mię­taj, że każ­dy z nas jest inny i wy­ma­ga in­dy­wi­du­al­ne­go po­dej­ścia te­ra­peu­tycz­ne­go. Je­śli po­dej­rze­wasz u sie­bie cho­ro­bę Ha­shi­mo­to lub inne scho­rze­nia, ko­niecz­nie udaj się do le­ka­rza, aby usta­lić po­stę­po­wa­nie w two­im kon­kret­nym przy­pad­ku.

Spis treści

Od Autorki

Rozdział 1. Co to jest tarczyca i do czego jej potrzebujemy?

Funkcje tarczycy i jej hormony

Ośrodki kontroli – podwzgórze i przysadka

Rozdział 2. Na czym polega choroba Hashimoto?

Jak się objawia choroba Hashimoto?

Jak diagnozujemy chorobę Hashimoto?

Wywiad lekarski a diagnoza

Rozdział 3. Dlaczego choruję?

Choroba Hashimoto a geny

Czynniki środowiskowe a choroba Hashimoto

Czy można się ustrzec choroby Hashimoto?

Rozdział 4. Leczenie choroby Hashimoto

Jak przyjmować syntetyczną L-tyroksynę?

L-tyroksyna a inne preparaty

Czy L-tyroksyna jest bezpieczna?

Dieta a leczenie L-tyroksyną

Inne choroby a leczenie L-tyroksyną

Leczenie nadczynności tarczycy w chorobie Hashimoto

Czy chorobę Hashimoto można wyleczyć całkowicie?

Choroba Hashimoto a rak tarczycy

Rozdział 5. Żywienie w chorobie Hashimoto

Zgodnie z piramidą żywienia

Dieta w chorobach towarzyszących Hashimoto

Choroba Hashimoto a gluten

Choroba Hashimoto a dieta bezmleczna

Czy warto suplementować selen?

Czy warto suplementować jod?

Czy zioła mi pomogą?

Rozdział 6. Choroba Hashimoto a ciąża

Zanim zostaniesz mamą…

Choroba Hashimoto u kobiety w ciąży

A co z karmieniem piersią?

Poporodowe zapalenie tarczycy

Rozdział 7. Choroba Hashimoto a choroby współistniejące

Rozdział 8. Doktor Google

Dodatek

Słowniczek

Bibliografia

Polecane strony internetowe

Od Autorki

Dro­dzy Czy­tel­ni­cy,

Je­stem le­ka­rzem z wie­lo­let­nim do­świad­cze­niem. Po za­koń­cze­niu stu­diów me­dycz­nych roz­po­czę­łam pra­cę w szpi­ta­lu, gdzie przez kil­ka­na­ście lat opie­ko­wa­łam się oso­ba­mi z bar­dzo cięż­ki­mi scho­rze­nia­mi. Od nie­daw­na pra­cu­ję głów­nie w po­rad­ni ro­dzin­nej. Le­cze­nie cho­rych w tej pla­ców­ce wy­da­je się lżej­sze niż le­cze­nie w wa­run­kach szpi­tal­nych, ale wca­le nie mniej od­po­wie­dzial­ne. Po­dej­mo­wa­ne tu de­cy­zje mogą za­wa­żyć na dal­szych lo­sach pa­cjen­tów.

Gdy za­czy­na­łam pra­cę w po­rad­ni ro­dzin­nej, nie spo­dzie­wa­łam się, że tak czę­sto będę przyj­mo­wać pa­cjen­tów (głów­nie ko­bie­ty) z cho­ro­bą Ha­shi­mo­to. Od­no­szę wra­że­nie, że sta­ty­sty­ki w ba­zach me­dycz­nych nie od­zwier­cie­dla­ją rze­czy­wi­stej licz­by osób do­tknię­tych tym scho­rze­niem.

Wie­le in­for­ma­cji na te­mat cho­ro­by Ha­shi­mo­to moż­na zna­leźć w In­ter­ne­cie, jed­nak w licz­nych wir­tu­al­nych po­rad­ni­kach, w któ­rych cza­sem trud­no zi­den­ty­fi­ko­wać au­to­ra tek­stu, czę­sto po­ja­wia­ją się prze­ka­zy nie­praw­dzi­we, sprzecz­ne, nie­zro­zu­mia­łe, a na­wet szko­dli­we. Z ko­lei pod­czas wi­zy­ty u le­ka­rza w na­szych pol­skich wa­run­kach zwy­kle bra­ku­je cza­su na roz­wia­nie wszel­kich wąt­pli­wo­ści zgła­sza­nych przez pa­cjen­tów. A tych wąt­pli­wo­ści oso­by cho­re mają nie­ma­ło, o czym do­brze się prze­ko­na­łam.

Dla­te­go po­sta­no­wi­łam przed­sta­wić w tej książ­ce w pro­sty, zro­zu­mia­ły i rze­tel­ny spo­sób jak naj­wię­cej istot­nych in­for­ma­cji na te­mat cho­ro­by Ha­shi­mo­to. Opi­sa­łam wie­le aspek­tów z nią zwią­za­nych. Nie­któ­re te­ma­ty po­ru­szy­łam do­głęb­nie, może na­wet zbyt szcze­gó­ło­wo, jed­nak uzna­łam, że jest to nie­zbęd­ne do zro­zu­mie­nia pew­nych zja­wisk. Po­rad­nik do­ty­czy osób do­ro­słych. Znaj­dzie­cie w nim m.in. od­po­wie­dzi na na­stę­pu­ją­ce py­ta­nia:

Co to jest tar­czy­ca i do cze­go jest nam po­trzeb­na?

Co to jest cho­ro­ba Ha­shi­mo­to i jak się ob­ja­wia?

Jak dia­gno­zu­je­my cho­ro­bę Ha­shi­mo­to?

Czy moż­na się ustrzec tej cho­ro­by?

Ja­kie zna­cze­nie mają geny, a ja­kie czyn­ni­ki śro­do­wi­sko­we?

Jak wła­ści­wie le­czyć cho­ro­bę Ha­shi­mo­to? Czy moż­na ją wy­le­czyć cał­ko­wi­cie?

Jaką die­tę sto­so­wać? Czy zio­ła po­ma­ga­ją?

Czy su­ple­men­to­wać se­len?

Czy su­ple­men­to­wać jod?

Co zmie­nić w na­szym ży­ciu, gdy cho­ro­ba się po­ja­wi?

Jak po­ko­nać wszel­kie trud­no­ści u ko­biet z cho­ro­bą Ha­shi­mo­to pla­nu­ją­cych cią­żę lub bę­dą­cych już w cią­ży bądź w okre­sie kar­mie­nia pier­sią?

Kie­dy pa­cjent lub pa­cjent­ka może być pod opie­ką swo­je­go le­ka­rza ro­dzin­ne­go, a kie­dy musi zgło­sić się do spe­cja­li­sty en­do­kry­no­lo­ga?

Z ja­ki­mi in­ny­mi scho­rze­nia­mi współ­ist­nie­je cho­ro­ba Ha­shi­mo­to? Czy na­le­ży ich ak­tyw­nie po­szu­ki­wać?

Ja­kie są po­wi­kła­nia cho­ro­by Ha­shi­mo­to i ja­kie jest ro­ko­wa­nie w tej cho­ro­bie?

Ja­kie pro­ble­my zwią­za­ne z nie­do­czyn­no­ścią tar­czy­cy spo­ty­ka­my u osób w wie­ku po­de­szłym?

Ży­czę przy­jem­nej i owoc­nej lek­tu­ry!

Ka­ta­rzy­na Ślu­bow­ska

Co to jest tarczyca i do czego jej potrzebujemy?

Tar­czy­ca to gru­czoł w kształ­cie mo­ty­la, zlo­ka­li­zo­wa­ny w przed­niej czę­ści szyi. Zbu­do­wa­na jest z dwóch pła­tów i łą­czą­cej je cie­śni (wię­zi­ny). Jej masa wy­no­si, za­leż­nie od wie­ku i płci, od 15 do 30 gra­mów.

Tar­czy­cę two­rzą pę­che­rzy­ki. Każ­dy z nich oto­czo­ny jest na­błon­kiem bio­rą­cym udział w pro­duk­cji hor­mo­nów tar­czy­co­wych. Wnę­trze pę­che­rzy­ków wy­peł­nia ko­lo­id, czy­li ro­dzaj żelu, ma­ją­cy zdol­ność prze­cho­wy­wa­nia tych hor­mo­nów. Głów­nym skład­ni­kiem ko­lo­idu jest ty­re­oglo­bu­li­na – biał­ko nie­zbęd­ne do syn­te­zy hor­mo­nów, sta­no­wią­ce dla nich rusz­to­wa­nie. Po­mię­dzy gru­py pę­che­rzy­ków wni­ka­ją pa­sma zbu­do­wa­ne z tkan­ki łącz­nej z bo­ga­tym una­czy­nie­niem i uner­wie­niem.

Wśród ko­mó­rek pro­du­ku­ją­cych hor­mo­ny tar­czy­cy obec­ne są tak­że tzw. ko­mór­ki C wy­twa­rza­ją­ce kal­cy­to­ni­nę. Od tyłu do bie­gu­nów gór­nych i dol­nych pła­tów tar­czy­cy przy­le­ga­ją przy­tar­czy­ce – gru­czo­ły pro­du­ku­ją­ce pa­ra­thor­mon. Za­rów­no pa­ra­thor­mon, jak i kal­cy­to­ni­na są hor­mo­na­mi re­gu­lu­ją­cy­mi go­spo­dar­kę wap­nio­wo-fos­fo­ra­no­wą oraz pra­wi­dło­wy roz­wój i prze­mia­ny ko­ści.

Funkcje tarczycy i jej hormony

Głów­ne za­da­nie tar­czy­cy to pro­duk­cja hor­mo­nów i ich ma­ga­zy­no­wa­nie. W tym pro­ce­sie nie­zbęd­ny jest jod, któ­ry tar­czy­ca gro­ma­dzi w pę­che­rzy­kach. Zwy­kle znaj­du­je się w nich 8–10 mg tego pier­wiast­ka. Dzien­ne za­po­trze­bo­wa­nie na jod róż­ni się w za­leż­no­ści od płci, wie­ku i sta­nu fi­zjo­lo­gicz­ne­go. Oso­ba do­ro­sła po­win­na do­star­czać or­ga­ni­zmo­wi oko­ło 150 µg jodu na dobę, ko­bie­ta w cią­ży lub kar­mią­ca pier­sią oko­ło 250 µg.

Hor­mo­ny tar­czy­cy są nie­zbęd­ne do pra­wi­dło­we­go funk­cjo­no­wa­nia czło­wie­ka – od pierw­szych ty­go­dni ży­cia pło­do­we­go aż do śmier­ci. Wa­run­ku­ją wła­ści­wy roz­wój ukła­du ner­wo­we­go, szcze­gól­nie kory mó­zgo­wej i una­czy­nie­nia ośrod­ko­we­go ukła­du ner­wo­we­go, co w oczy­wi­sty spo­sób wpły­wa na roz­wój umy­sło­wy. Są rów­nież ko­niecz­ne do doj­rze­wa­nia płcio­we­go, wpły­wa­ją na wzrost ko­ści i me­ta­bo­lizm nie­mal wszyst­kich ko­mó­rek w na­szym or­ga­ni­zmie, bio­rą udział w pro­ce­sach ener­ge­tycz­nych, w pro­duk­cji cie­pła, w re­gu­la­cji prze­mia­ny bia­łek, wę­glo­wo­da­nów i tłusz­czów.

Czyn­nym hor­mo­nem re­al­nie wpły­wa­ją­cym na po­wyż­sze pro­ce­sy jest T3, czy­li trój­jo­do­ty­ro­ni­na. Z ko­lei T4 – te­tra­jo­do­ty­ro­ni­na lub ina­czej ty­rok­sy­na, słu­ży przede wszyst­kim jako pre­kur­sor dla T3 (pre­kur­sor, czy­li coś, z cze­go T3 do­pie­ro po­wsta­nie). T4 jest od 3 do 8 razy mniej ak­tyw­na od T3. Tar­czy­ca pro­du­ku­je głów­nie tę słab­szą bio­lo­gicz­nie T4, a tyl­ko w nie­znacz­nej ilo­ści T3.

Oko­ło 85 pro­cent T3 po­wsta­je nie w tar­czy­cy, lecz poza nią – na tzw. ob­wo­dzie, głów­nie w wą­tro­bie, ner­kach, mię­śniach szkie­le­to­wych oraz w in­nych ko­mór­kach do­ce­lo­wych (tych, na któ­re T3 ma od­dzia­ły­wać). Pro­ces ten za­cho­dzi dzię­ki spe­cjal­nym en­zy­mom – de­jo­dy­na­zom, któ­re prze­kształ­ca­ją T4 w ak­tyw­ną hor­mo­nal­nie T3 i nie­ak­tyw­ny rT3. Nie­któ­re z de­jo­dy­naz mają też za za­da­nie nisz­czyć T3 i T4, tak aby za­cho­wa­na była rów­no­wa­ga.

Jed­nym z klu­czo­wych en­zy­mów bio­rą­cych udział w syn­te­zie hor­mo­nów tar­czy­cy jest ty­re­ope­rok­sy­da­za. Jej za­da­nie po­le­ga na prze­kształ­ca­niu jodu do ta­kiej for­my, któ­rą moż­na po­tem przy­łą­czyć do ty­re­oglo­bu­li­ny (biał­ka nie­zbęd­ne­go do pro­duk­cji hor­mo­nów tar­czy­cy). Na­stęp­nie w wy­ni­ku ko­lej­nych skom­pli­ko­wa­nych pro­ce­sów po­wsta­ją T3 i T4.

Za­rów­no T3, jak i T4 wią­żą się z biał­ka­mi krwi (tzw. biał­ka­mi trans­por­tu­ją­cy­mi hor­mo­ny tar­czy­cy), dzię­ki cze­mu są sta­le i rów­no­mier­nie do­star­cza­ne do tka­nek do­ce­lo­wych. Frak­cja wol­na (czy­li nie­zwią­za­na z biał­ka­mi trans­por­tu­ją­cy­mi) hor­mo­nów tar­czy­cy, czy­li tzw. FT3 (fre­eT3) i FT4 (fre­eT4), sta­no­wi od­po­wied­nio je­dy­nie oko­ło 0,3 pro­cen­ta i 0,03 pro­cen­ta cał­ko­wi­tej puli krą­żą­cych we krwi hor­mo­nów tar­czy­cy. Jed­nak tyl­ko wol­ne hor­mo­ny mogą wni­kać do ko­mó­rek i wy­wo­ły­wać efek­ty.

Ośrodki kontroli – podwzgórze i przysadka

Pro­du­ko­wa­nie i uwal­nia­nie hor­mo­nów tar­czy­cy pod­le­ga ści­słej kon­tro­li. Nad tymi pro­ce­sa­mi czu­wa­ją ta­kie ośrod­ki w mó­zgu jak pod­wzgó­rze i przy­sad­ka mó­zgo­wa, a do­kład­nie jej płat przed­ni. Oba na­rzą­dy zlo­ka­li­zo­wa­ne są bli­sko sie­bie, co uła­twia ich wza­jem­ne od­dzia­ły­wa­nia. Pod­wzgó­rze pro­du­ku­je tzw. ty­re­oli­be­ry­nę (TRH). To ona po­bu­dza przy­sad­kę do pro­du­ko­wa­nia hor­mo­nu ty­re­otro­po­we­go (TSH). Do­pie­ro TSH ak­ty­wu­je tar­czy­cę do uwal­nia­nia hor­mo­nów T3 i T4.

Je­śli w or­ga­ni­zmie jest nad­miar hor­mo­nów tar­czy­cy, to pra­ca za­rów­no pod­wzgó­rza, jak i przy­sad­ki jest ha­mo­wa­na i nie uwal­nia­ją one ani TRH, ani TSH, co pro­wa­dzi do wstrzy­ma­nia uwal­nia­nia hor­mo­nów tar­czy­cy.

Je­śli mamy nie­do­bór hor­mo­nów tar­czy­cy, to pod­wzgó­rze po­bu­dza­ne jest do pro­du­ko­wa­nia TRH, a przy­sad­ka uwal­nia TSH, co pro­wa­dzi do tego, że tar­czy­ca wy­twa­rza i uwal­nia T3 i T4.

To swo­isty układ sprzę­że­nia zwrot­ne­go. Ła­twiej go zro­zu­mieć, pa­trząc na ry­su­nek po­wy­żej. Pod­wzgó­rze za­zna­czo­no ko­lo­rem nie­bie­skim, przy­sad­kę żół­tym. Strzał­ki zie­lo­ne i plu­sy ozna­cza­ją po­bu­dza­nie, strzał­ki czer­wo­ne i mi­nu­sy – ha­mo­wa­nie. Fio­le­to­wa li­nia to dro­ga, któ­rą po­ko­nu­je TRH z pod­wzgó­rza do przed­nie­go pła­ta przy­sad­ki.

Za­tem w wa­run­kach fi­zjo­lo­gicz­nych na pra­wi­dło­wą syn­te­zę, prze­cho­wy­wa­nie i efekt koń­co­wy dzia­ła­nia hor­mo­nów tar­czy­cy wpły­wa nie tyl­ko sama tar­czy­ca, lecz tak­że pod­wzgó­rze, przy­sad­ka, en­zy­my na ko­mór­kach do­ce­lo­wych, biał­ka trans­por­tu­ją­ce krwi, za­so­by jodu i wie­le in­nych czyn­ni­ków.

Ozna­cza to, że za­bu­rze­nia hor­mo­nal­ne tar­czy­cy nie mu­szą wy­ni­kać je­dy­nie z cho­rób sa­mej tar­czy­cy, ale mogą być skut­kiem nie­pra­wi­dło­we­go funk­cjo­no­wa­nia in­nych na­rzą­dów i tka­nek na­sze­go cia­ła.

Życie z Hashimoto

Co trzeba zmienić w życiu, gdy choroba się pojawi?

Jak każ­da cho­ro­ba, tak i ta przede wszyst­kim zmu­si nas do częst­sze­go wy­ko­ny­wa­nia ba­dań i sys­te­ma­tycz­nych wi­zyt u le­ka­rza. Więk­szość pa­cjen­tów bę­dzie mu­sia­ła przejść na die­tę re­duk­cyj­ną, gdyż nie­le­czo­na nie­do­czyn­ność tar­czy­cy zwy­kle pro­wa­dzi do nie­kon­tro­lo­wa­ne­go przy­ro­stu masy cia­ła. Trze­ba bę­dzie dbać o pra­wi­dło­wą po­daż jodu, wi­ta­min i mi­ne­ra­łów. Każ­de­mu za­le­ca się re­gu­lar­ną ak­tyw­ność fi­zycz­ną i rzu­ce­nie pa­le­nia ty­to­niu. Więk­szość pa­cjen­tów bę­dzie mu­sia­ła przyj­mo­wać lek L-ty­rok­sy­nę.

Czy mając chorobę Hashimoto, można jeździć na wczasy nad morze?

Oczy­wi­ście tak. Te­re­ny nad­mor­skie są bo­gat­sze w jod niż te bar­dziej od­da­lo­ne od mo­rza, jed­nak ilość jodu, jaką do­star­cza­ją so­bie tu­ry­ści oraz sta­li miesz­kań­cy re­gio­nów nad­mor­skich, jest bez­piecz­na.

Na czym polega choroba Hashimoto?

Dlaczego choruję?

Leczenie choroby Hashimoto

Żywienie w chorobie Hashimoto

Choroba Hashimoto a ciąża

Choroba Hashimoto a choroby współistniejące

Doktor Google

Dodatek

HASHIMOTO. PORADNIK PACJENTA

Katarzyna Ślubowska

Copyright © 2019 by Wydawnictwo RM 03-808 Warszawa, ul. Mińska 25 www.rm.com.pl

Żadna część tej pracy nie może być powielana i rozpowszechniana, w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny) włącznie z fotokopiowaniem, nagrywaniem na taśmy lub przy użyciu innych systemów, bez pisemnej zgody wydawcy. Wszystkie nazwy handlowe i towarów występujące w niniejszej publikacji są znakami towarowymi zastrzeżonymi lub nazwami zastrzeżonymi odpowiednich firm odnośnych właścicieli. Wydawnictwo RM i Autorka dołożyli wszelkich starań, aby zapewnić najwyższą jakość tej książce, jednakże nikomu nie udzielają żadnej rękojmi ani gwarancji. Wydawnictwo RM i Autorka nie są w żadnym przypadku odpowiedzialni za jakąkolwiek szkodę będącą następstwem korzystania z informacji zawartych w tej publikacji, nawet jeśli zostali zawiadomieni o możliwości wystąpienia szkód.

ISBN 978-83-8151-016-5 ISBN 978-83-8151-017-2 (epub) ISBN 978-83-8151-018-9 (mobi) ISBN 978-83-8151-019-6 (pdf)

Edytor: Justyna Mrowiec Redaktor prowadzący: Irmina Wala-Pęgierska Koordynator projektu: Agnieszka Trzebska-Cwalina Redakcja: Justyna Mrowiec Korekta: Agnieszka Trzebska-Cwalina Projekt okładki: Anna Staniszewska Projekt książki: Dolina Literek Zdjęcia: Shutterstock.inc; oraz © Welcome Library/Creative Commons 4.0 International https://health.howstuffworks.com/diseases-conditions/rare/10-diseases-namedafter-people5.htm article: 10 Diseases Named After People by Melanie Radzicki McManus Koordynacja produkcji wersji elektronicznej: Tomasz Zajbt