Uzyskaj dostęp do tej i ponad 250000 książek od 14,99 zł miesięcznie
Autor książki "Jak myślą bogaci" porównuje zwyczaje w dziedzinie bogactwa klasy średniej do klasy światowej. Różnice są równie skrajne, co liczne. Strategia jest prosta: dowiedz się, jak myślą bogaci ludzie, rób to co oni i wzbogać się. Swoją wiedzę autor czerpie z licznych rozmów z milionerami. Przytacza know-how najbogatszych ludzi świata dając nam bezprecedensowy dostęp do ich stylu życia, biznesowych sekretów i porad.
Sposób prowadzonej przez Siebolda narracji sprawia, że treść jego książki jest jasna i zarazem łatwa do naśladowania. Jak sam wspomina, szukał surowej i nieocenzurowanej prawdy o tym, jak myślą bogaci ludzie a oni zgodzili się ów wiedzą z nim podzielić. Wynikiem setek rozmów jest ta brutalnie szczera książka, która niektórych zszokuje, a innych zainspiruje do działania.
„Dla ludzi przeciętnych rozrywka jest ważniejsza niż majątek – bynajmniej jednak nie dlatego, że nie chcieliby go mieć, lecz dlatego, że nie wierzą, że faktycznie by mogli. Zamożność to dla nich tak abstrakcyjna koncepcja, że w ogóle się nad nią nie zastanawiają. Tymczasem bogactwo może zdobyć każdy członek społeczeństwa, w którym ceni się umiejętność rozwiązywania problemów. Ludzie wybitni wierzą, że miarą ich majątku może być wartość tworzonych przez nich rozwiązań.” - fragment książki
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Liczba stron: 217
Audiobooka posłuchasz w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:
PODZIĘKOWANIA
Dziękuję Dawn Siebold, mojej żonie, mojej muzie i najlepszej przyjaciółce. Dziękuję Ci za nieustające wsparcie i słowa zachęty, którymi mnie obdarowywałaś podczas trwania tego projektu. Zawsze mi kibicowałaś, a Twój niewyczerpany entuzjazm inspiruje mnie od 26 lat.
Dziękuję Brendzie Robinson, mojej redaktor, za cierpliwość i wsparcie podczas pracy nad tą książką.
Dziękuję Sandrze Larson, która mnie wspierała od strony graficznej. Zawsze mogę na Ciebie liczyć!
Dziękuję Bruce’owi Serbinowi, mojemu wydawcy, za to, że z takim zaangażowaniem pomaga nam nieść światu przesłanie o znaczeniu siły nastawienia.
WPROWADZENIE
To nie jest książka o pieniądzach. To książka o sposobie myślenia. Każdy krótki rozdział dotyczy cennego spostrzeżenia, które sformułowałem w ciągu ostatnich 26 lat podczas rozmów z najbogatszymi ludźmi świata. W każdym rozdziale porównuję nastawienie „klasy średniej” i „klasy światowej”. Pojęcia te odnoszą się odpowiednio do ludzi przeciętnych i ludzi światowego formatu. Chodzi o to, aby przyjrzeć się, jak myśli o pieniądzach większość społeczeństwa, a jak do tego tematu podchodzą bogaci. Różnice są liczne i bardzo wyraźne.
Rozpocząłem tę podróż w 1984 roku, jeszcze jako student. Nie miałem wtedy grosza przy duszy i chciałem dowiedzieć się o sukcesie tego, czego mi nie mówiono podczas zajęć na uczelni. Odkryłem wówczas rzeczy, które odmieniły moje życie, a tę książkę piszę po to, żeby i twoje życie mogło się zmienić.
Ktoś może powiedzieć: „Przecież nie wszyscy bogaci ludzie robią to czy tamto”. I ten ktoś będzie mieć rację. W swoich porównaniach odwoływałem się do przekonań właściwych większości bogatych ludzi, z którymi miałem okazję rozmawiać. To samo dotyczy również szerszej zbiorowości ludzi przeciętnych.
Rozmawiałem z bogatymi ludźmi, ponieważ sam chciałem zdobyć bogactwo. Odkryłem, że aby je zdobyć, trzeba myśleć w pewien określony sposób. Przez 25 lat mojego życia myślałem o finansach tak, jak myśli większość ludzi – i dlatego byłem biedny. Gdy zmieniłem podejście, pieniądze nagle się pojawiły. Wszystko zaczęło się od zmiany sposobu myślenia. To pod jej wpływem zacząłem skutecznie działać i w końcu zostałem milionerem. Niech cię jednak ten mój – czy czyjkolwiek sukces – nie onieśmiela ani nie przytłacza. Ty również możesz go osiągnąć. Niech ta książka stanie się dla ciebie przewodnikiem.
Życzę ci wszystkiego najlepszego w twojej podróży. Jeśli zechcesz dać mi znać, jak ci idzie, zapraszam na stronę mentaltoughnessblog.com. Możesz tam opowiedzieć swoją historię.
Powodzenia!
Steven Siebold4 lipca 2010Gainesville, Georgia
KLASA ŚREDNIA SKUPIA SIĘ NA OSZCZĘDZANIU... KLASA ŚWIATOWA SKUPIA SIĘ NA ZARABIANIU
Ludzie przeciętni, w obawie przed stratą i niepewnością co do przyszłości, myślą przede wszystkim o tym, żeby gromadzić pieniądze i skutecznie je chronić. Tymczasem przedstawiciele klasy światowej, choć mają świadomość, że trzeba oszczędzać i inwestować, swoją energię intelektualną skupiają na gromadzeniu bogactwa poprzez służenie ludziom i rozwiązywanie problemów. Gdy w gospodarce dochodzi do korekty, przerażeni posiadacze oszczędności ponoszą straszliwe straty, które potem odrabiają latami. Przedstawiciele klasy światowej również tracą pieniądze, jednak podczas gdy większość ludzi wpada w popłoch, oni szybko zaczynają zastanawiać się nad tym, na czym można by zarobić. Ludzie przeciętni wyprzedają swój majątek, aby zapewnić sobie przetrwanie w krótkim okresie, a ludzie wybitni w takich chwilach robią zakupy, aby zapewnić sobie długoterminowy sukces. Jedną z tych grup napędza strach, drugą zaś motywują myśli o dostatku. Ludzie, którzy zawdzięczają majątek własnej pracy, często podejmują skalkulowane ryzyko, wiedzą bowiem, że nawet jeśli coś stracą, to potem uda im się to odrobić. Przedstawiciele klasy średniej wiecznie rozglądają się za bezpiecznymi inwestycjami, które by im zapewniły bogactwo, natomiast ludzie światowego formatu alokują swoje środki bardzo rozważnie – mając świadomość, że majątek zawdzięczają zaangażowaniu na rzecz innych. Większość ludzi myśli o pomnażaniu majątku przez pryzmat niewielkich zysków z inwestycji czy oszczędności. Mało kto zakłada, że fortunę może mu zapewnić umysł wart miliard dolarów. Odcinanie kuponów i codzienne ograniczanie się pochłania ludzi przeciętnych do tego stopnia, że większość okazji przechodzi im koło nosa. Bogaci tymczasem nie myślą o drobniakach nawet w obliczu załamania gospodarki. Nadal całą swoją energię myślową skupiają na tym, co naprawdę ważne, czyli na dużych pieniądzach. A ty? Czy skupiasz się na oszczędzaniu tu grosza i tam grosza, czy raczej myślisz o zbudowaniu imperium? Twój bieżący status finansowy stanowi odzwierciedlenie twojego dotychczasowego podejścia. Jeśli jesteś zamożny, idź dalej tym samym torem. Jeśli nie jesteś, pora coś zmienić.
„Pieniądze to potęga. Aby je zdobyć,
trzeba być rozsądnie ambitnym”.
– Russell Conwell
› LEKTURA DLA BOGATYCH
William Davis, The Rich: A New Study of the Species
❙❙ ZAGADNIENIE DO ANALIZY KRYTYCZNEJ
Na podstawie twoich dotychczasowych zachowań i wyników oceń swoje horyzonty myślowe: czy są wąskie, czy szerokie?
››❙ POLECANE DZIAŁANIE
Już dziś podejmij postanowienie, że będziesz myśleć ambitniej i dążyć do maksymalizacji swojego potencjału finansowego.