Uzyskaj dostęp do ponad 250000 książek od 14,99 zł miesięcznie
Chciałabyś zanurzyć się w świat magii, ale nie wiesz, od czego zacząć?
Czarownica z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem w praktykowaniu i nauczaniu magii, przedstawia nowicjusz(k)om podstawowe narzędzia czarostwa. Ukazuje różnorodne tradycje wróżbiarskie, medytacje, aż po metody oczyszczania i ochrony.
Przedstawia pięć najczęściej wybieranych ścieżek współczesnej magii: magię chaosu, czarostwo, księgi zaklęć i grymuary, magię ceremonialną oraz pogaństwo. Omawia również kilka podstawowych magicznych pomysłów i technik, które można wykorzystać na każdej z opisanych ścieżek.
Każdy rozdział zawiera praktyczne sugestie, jak prowadzić swój magiczny dziennik, by móc dojść do wypracowania własnych, spersonalizowanych praktyk magicznych.
Dzięki tej książce początkujące czarownice odkryją swoją moc.
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Liczba stron: 205
Tytuł oryginału: How to Study Magic
Przekład: Anna Czajkowska
Redaktor inicjujący: Katarzyna Lipnicka-Kołtuniak
Redaktor prowadzący: Grażyna Muszyńska
Redakcja techniczna: Sylwia Rogowska-Kusz
Skład wersji elektronicznej: Robert Fritzkowski
Korekta: Katarzyna Szajowska , Marta Stochmiałek
Copyright © 2022 by Sarah Lyons
Interior and cover illustrations copyright © 2022 by Tobias Göbel
Cover copyright © 2022 by Hachette Book Group, Inc.
© for the Polish edition by MUZA SA, Warszawa 2024
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Żadna część niniejszej publikacji nie może być reprodukowana, przechowywana jako źródło danych i przekazywana w jakiejkolwiek formie zapisu bez pisemnej zgody posiadacza praw.
ISBN 978-83-287-3241-4
MUZA SA
Wydanie I
Warszawa 2024
–fragment–
DOSKONALE PAMIĘTAM DZIEŃ, W KTÓRYM DOTARŁO DO MNIE, ŻE MAGIA JEST PRAWDZIWA. Jechałam samochodem z rodzicami, a w radiu leciała audycja NPR o czarostwie w Ameryce. Mówiono o czymś, co nazywało się „wicca”, o ludziach, którzy rzucali zaklęcia i czcili starożytnych bogów. Jako ktoś, kto zawsze chciał, aby to było prawdziwe, ale powiedziano mi, że tak nie jest, nie mogłam uwierzyć w to, co słyszę.
Skoro tylko wróciliśmy do domu, pobiegłam do komputera (było to w czasach, gdy miało się tylko jeden, stacjonarny – jeśli w ogóle był) i zaczęłam szukać w internecie wszystkiego, co się dało na temat wicca, czarów i magii.
Minęło wiele czasu, a ja nadal szukam i zdobywam wiedzę, ale tego i owego już się nauczyłam. Miałam również przywilej obserwowania – najpierw z dystansu, potem od środka – jak zmienia się świat magii na przestrzeni ostatnich lat. Sposób, w jaki zgłębiałam magię, gdy byłam młodsza, różni się od tego, w jaki ludzie uczą się jej dzisiaj, i pod wieloma względami zazdroszczę młodym magom i czarownicom tego bogactwa informacji, do jakiego obecnie mają dostęp.
Jednak nawet teraz, kiedy wszystkie te informacje mamy na wyciągnięcie ręki, nie sądzę, żeby nauka magii stała się prostsza. Ba, pod pewnymi względami może być nawet bardziej dezorientująca. Co chwila powstaje tyle filmów, postów na TikToku czy blogach, książek, artykułów i tweetów, że może to być przytłaczające dla nowicjuszy, którym trudno jest oddzielić ziarno od plew.
Termin „okultyzm” pochodzi od słowa oznaczającego coś, co jest „ukryte”, i chociaż zdawałoby się, że współcześnie nic takie nie jest, okultyzm to nadal temat niełatwy do opanowania. Widywałam wielu nowicjuszy magii, którzy albo byli tak przytłoczeni, że po prostu rezygnowali, albo błądzili po manowcach, podążając ścieżką, która była dla nich nieodpowiednia. Chociaż nauka magii i okultyzmu nigdy tak naprawdę się nie kończy, uważam, że początek wcale nie musi być taki trudny.
Pomysł tej książki pojawił się, gdy próbowałam odpowiedzieć na pytanie, które prawdopodobnie zadawane jest mi najczęściej: „Jak zacząć to robić?”. To pytanie doprowadza mnie do szału – wstaję z fotela, zrywam mikrofon i wściekła wychodzę. Ale nie dlatego, że jest ono samo w sobie złe; wręcz przeciwnie, to bardzo dobre pytanie, ale tak naprawdę nie ma na nie odpowiedzi. Co mam tym ludziom powiedzieć? „Przeczytaj dziesięć tysięcy książek, zażyj jakieś psychodeliki i może zaszyj się w lesie na kilka lat”? Ta opcja nie będzie raczej satysfakcjonująca ani praktyczna dla większości ludzi. Można znaleźć dużo niesamowitych źródeł na temat magii i kilka świetnych książek wprowadzających do konkretnych ścieżek i koncepcji, ale bardzo niewiele dobrych pozycji dla początkujących, które przedstawią magię jako całość, ponieważ jest ona indywidualnym przedsięwzięciem.
Nie ma jednego poprawnego sposobu praktykowania magii, ale są lepsze i gorsze sposoby na jej naukę. Podstawowa wiedza na temat historii i kontekstu bardzo pomaga przy rozpracowywaniu innych, gdy decydujesz, jak według ciebie ma wyglądać twoja własna praktyka. Lubię myśleć o magii jako o swego rodzaju aktywnym zaangażowaniu w rozmowę z duchową rzeczywistością kosmosu, ale trudno jest prowadzić rozmowę, gdy nie zna się języka. Zasadniczo chcę, aby ta książka pomogła ci zrozumieć, co widzisz, gdy następnym razem wejdziesz do księgarni okultystycznej.
Nie będzie ona taka jak większość książek o magii ani też jak większość książek historycznych. Jednym z elementów praktykowania magii jest wiedza o tym, co robisz i dlaczego, a elementem wiedzy o tym, co robisz, jest faktyczne tego praktykowanie. Nie można nauczyć się magii tylko dzięki lekturze (jest pewna ironia w fakcie, że czytasz to w książce); musisz rozmaite rzeczy wypróbować. Dlatego każdy z głównych rozdziałów tej książki kończy się ćwiczeniem do wykonania i podpowiedziami do dziennika, które pomogą ci zastanowić się nad tym, czego się właśnie nauczyłeś. Dlatego też omówimy kilka podstawowych technik magicznych, zanim przejdziemy do głównych części poświęconych różnym gałęziom magii. Chcę, aby była to książka, z którą można się aktywnie zaangażować w magię, ponieważ jest to najlepszy sposób na jej naukę.
Żyjemy w bardzo dziwnych czasach; w zalewającym nas morzu informacji często brakuje nam dobrych narzędzi pomagających w nawigacji i przetrwaniu sztormów. Nie będzie to ostatnia książka o magii, jaką przeczytasz – a może nawet nie jest pierwsza – ale jeśli jesteś nowicjuszem w tym świecie, mam nadzieję, że da ci ona kompas, z którego będziesz mógł korzystać, szukając swojej drogi.
Dlaczego w ogóle chcesz zgłębiać magię?
To pytanie może wydawać się banalne, ale moim zdaniem jest bardzo ważne i należy je sobie zadać nie raz, lecz wielokrotnie, jako test własnych odczuć. Będę je zatem powtarzała w tej książce. Po co studiować magię? Co chcesz wynieść z magicznej praktyki? Czego brakuje ci teraz w życiu, a magia – w twoim mniemaniu – może ci to dać?
Te pytania są ważne, ponieważ pomogą ustalić, czego powinieneś się uczyć i na czym się skoncentrować. Jeśli chcesz szybko znaleźć pracę lub musisz udobruchać właściciela mieszkania, czarownictwo może być lepszym wyborem niż magia ceremonialna. A jeśli szukasz głębokiej, duchowej, wręcz dewocyjnej praktyki, praktyczne zaklęcia mogą nie dać ci satysfakcji.
Bardzo prawdopodobne również, że twoja odpowiedź na to pytanie będzie się zmieniać z czasem. Jako dziecko chciałam zajmować się magią, aby zyskać kontrolę nad swoim życiem, ale w miarę nabywania wiedzy i dojrzałości zdałam sobie sprawę, że pragnę również znaleźć sposób na zrozumienie świata i zbiór idei, które pomogą mi wyznaczać własną ścieżkę przez życie.
Bardzo możliwe, że nie znasz jeszcze odpowiedzi na to pytanie. Może po prostu czujesz powołanie, aby zająć się magią. To też świetnie! Może przemawia przeze mnie czarownica, ale myślę o magii jak o chwastach przebijających się przez beton nowoczesności. Choćbyśmy nie wiem jak się starali, aby pokryć brukiem ten chaos, one wciąż będą się pojawiać – a ty możesz być jedną ze szczelin, przez które się wydostają.
Inne pytanie, które często jest mi zadawane (prawie tak samo jak „jak się tego uczyć?”), to: „dlaczego magia jest teraz tak popularna?”. Zwykle mam wrażenie, że oczekuje się ode mnie takiej mniej więcej odpowiedzi: magia jest reakcją na świat, którego nie rozumiemy lub nad którym nie mamy kontroli, więc lgniemy do niej w trudnych czasach. Pewnie coś w tym jest, ale w tym pytaniu wyczuwam również podstawowe założenie, że magia to jedynie zachowanie społeczne, fantazja, która pojawia się, gdy świat staje się mroczny. Pewnie powinniśmy powiedzieć ludziom, którzy zbudowali piramidy lub odkryli grawitację, że oni też nic nie wiedzieli o świecie i po prostu reagowali na chaos! Naprawdę zaś w w magii chodzi o wiedzę, że rzeczywistość jest jak ulica dwukierunkowa – i nie jest to zawsze myśl pocieszająca ani reakcyjna.
Magia może być wieloma rzeczami naraz. Narzędziem pomagającym nam ulepszyć rzeczywistość. Filozofią pozwalającą zrozumieć świat, w którym żyjemy. Językiem, za pomocą którego możemy rozmawiać z Boskością. Jest to również technika autotransformacji i rozwoju. Na pewno odkryjesz, że na różnych etapach twojej magicznej praktyki różne aspekty magii budzą w tobie szczególny oddźwięk. Na razie – i może to być nasza pierwsza lekcja – chcę, abyś zaufał swojej intuicji. Często czujemy taką presję, aby zrobić i nauczyć się wszystkiego od razu, kiedy chodzi o magię. Chcę, abyś wziął głęboki oddech i zwolnił, nie poddając się tym wyimaginowanym naciskom. Prawdopodobnie masz już jakieś własne odczucia, które doprowadziły cię aż tutaj, i myślę, że możesz pozwolić, aby przeprowadziły cię też przez tę książkę. Zaufaj, że masz pełne prawo i powody, by chcieć poznawać magię. Zaufaj samemu sobie.
Nie żeby to miało jakiekolwiek znaczenie – ale jeśli ktoś będzie próbował ci wmówić, że magia jest wyłącznie domeną nastolatków i szarlatanów, przypomnij sobie, że „ważne” osobistości, takie jak sir Isaac Newton, sir Arthur Conan Doyle i W.B. Yeats, też ją praktykowały. Pierwsza kobieta, która kandydowała na prezydenta Stanów Zjednoczonych, Victoria Woodhull, była spirytystką i wierzyła, że potrafi rozmawiać ze zmarłymi. Rewolucja haitańska – pierwszy udany bunt niewolników w epoce nowożytnej – narodziła się z voodoo i starożytnych religii afrykańskich, które odrzucały zarówno śmierć, jak i kajdany. Moim zdaniem magia jest bardzo ważna i jeśli też tak uważasz, nie jesteś w tym sam.
ŚCIEŻKI OMÓWIONE W TEJ KSIĄŻCE
Magia to – mówiąc oględnie – obszerny temat, a jej pełna historia przeprowadziłaby cię od okresu neolitu aż do wiktoriańskich seansów. Ponieważ jednak nie jest to tylko książka historyczna, skoncentrujemy się na pięciu najczęściej wybieranych ścieżkach współczesnej magii. Nazywam je ścieżkami, a nie religiami czy filozofiami, ponieważ myślę, że to lepiej oddaje wrażenie bycia uczniem. Nie podpisujesz zobowiązania na całe życie ani nie wsiadasz do samolotu do dalekich krain, przynajmniej jeszcze nie teraz. Na początku podążasz jakąś ścieżką, oglądasz to, co na niej znajdujesz, i decydujesz, czy chcesz iść dalej, czy nie.
Ścieżki, którym przyjrzymy się w tej książce, to te, które najprawdopodobniej napotkasz, gdy zaczniesz zgłębiać magię. To o nich są pozycje publikowane przez głównych wydawców literatury okultystycznej, to o nich od czasu do czasu wspomina się w horrorach, i to one w jakiejś formie się pojawią, jeśli wpiszesz słowo „magia” w wyszukiwarkę. Chociaż ta lista nie jest wyczerpująca, myślę, że zrozumienie wszystkich tych ścieżek będzie ci dobrze służyć podczas nauki magii, nawet jeśli zdecydujesz, że żadna z nich nie jest dla ciebie.
A są one następujące:
MAGIA CHAOSU
Jeśli podoba ci się idea wydeptywania swojej własnej ścieżki, jeśli nie znosisz, kiedy inni dyktują ci ogląd rzeczywistości, i jeśli podoba ci się pomysł, żeby twoją duchowość definiowało motto „spróbujmy, a potem zobaczymy”, to spodoba ci się magia chaosu. Jest to postmodernistyczna forma magii i najmłodsza ścieżka w tej książce. Jej adepci utrzymują, że rzeczywistość jest konstruktem, który można zdefiniować na własne potrzeby, i że „nic nie jest prawdą, wszystko jest dozwolone”.
CZARY/CZAROWNICTWO/CZAROSTWO
Jeśli sięgnąłeś po tę książkę, istnieje duża szansa, że interesujesz się czarami. To prawdopodobnie najpopularniejsza obecnie forma magii, która obejmuje wierzenia ludowe, mądrość zielarzy, neopogański kult bogini i praktyczną magię Ziemi, w zależności od tego, kogo zapytasz. Jeśli cokolwiek z tego, co właśnie wymieniłam, brzmi dla ciebie atrakcyjnie, powinieneś zapoznać się z czarownictwem.
GRYMUARY
Jeśli zainspirowały cię horrory, w których pojawiają się starożytne księgi zaklęć, lub jeśli twój pomysł na dobrą zabawę to spędzanie całych dni w bibliotece, być może przyciągnie cię magia grymuarów. Grymuary to starodawne księgi zaklęć z Europy i Bliskiego Wschodu oraz zawarta w nich magia. Znajdziesz w nich demony, anioły, bóstwa i planety oraz sposoby komunikowania się z nimi.
MAGIA CEREMONIALNA
Jeśli jesteś człowiekiem, który lubi podejmować wyzwania, uwielbia jasno zdefiniowane cele i kolejne stopnie rozwoju i do którego przemawia idea wewnętrznej dyscypliny jako rdzenia duchowej praktyki, magia ceremonialna może być dla ciebie. Rozwinięta w średniowieczu i spopularyzowana w XIX wieku ta forma magii kładzie duży nacisk na naukę, rytuały i przechodzenie przez kolejne stopnie duchowego rozwoju.
POGAŃSTWO
Jeśli mniej pociąga cię praktyczna strona magii, a bardziej idea religii lub jeśli bardziej interesuje cię po prostu obcowanie z bóstwami i duchami niż skłanianie ich, by pracowały dla ciebie za pomocą zaklęć, warto przyjrzeć się pogaństwu. Pogaństwo to szeroki termin na określenie przedchrześcijańskiej duchowości, która coraz bardziej zyskuje popularność w ostatnim półwieczu.
ŚCIEŻKI NIEOMÓWIONE W TEJ KSIĄŻCE
Jest więcej magicznych ścieżek poza tą książką niż w niej. A oto powody, dla których nie omawiam ich wszystkich: 1) liczba słów i 2) po prostu nie jestem ekspertem od wielu z nich. Nie praktykowałam ich i nie czuję się właściwą osobą, aby je przedstawić.
Chodzi tu w szczególności o religie afroamerykańskie. Są to religie i formy magii, które niewolnicy sprowadzani z Afryki przez handlarzy przywieźli do obu Ameryk i na Karaiby. Tutaj należą takie religie jak voodoo, santeria, palo, quimbanda, umbanda i wiele innych. Większość z tych ścieżek wymaga jakiejś formy inicjacji, aby praktykujący mógł zostać uznany za członka danej religii (więcej o inicjacji później), a wszystkie obejmują bardzo skomplikowany światopogląd i historie, na których po prostu się nie znam.
Jeśli jesteś zainteresowany którąkolwiek z tych ścieżek, zalecam czytanie książek i blogów osób, które praktykują te religie, i jeśli to możliwe, uczenie się bezpośrednio od takich nauczycieli. W ostatnim rozdziale przedstawię kilka zalecanych lektur na wypadek, gdybyś chciał zgłębić te tradycje.
Jeśli w trakcie nauki magii znajdziesz praktykę, ścieżkę lub formę, która do ciebie przemawia, ale o której tutaj nie wspominam, mam nadzieję, że ta książka da ci podstawy i narzędzia, aby ją dalej zgłębiać.
JAK KORZYSTAĆ Z TEJ KSIĄŻKI
Zakładam, że jeśli sięgnąłeś po tę książkę, to już w jakiś sposób poznajesz magię. Być może masz w tej chwili otwartych sto stron przeglądarki, stos książek przy łóżku lub tysiąc filmów zapisanych do późniejszego obejrzenia (bo przecież w końcu to zrobisz… prawda?).
Pisząc tę książkę, starałam się wrócić do sposobu myślenia początkującego, zastanawiając się, co byłoby przydatne dla mnie, gdy zaczynałam.
A oto co przede wszystkim odkryłam podczas tego procesu: myślę, że na początku nauki bardziej niż czegokolwiek innego pragnęłam przyjaciela. Chciałam mieć kogoś, komu mogłabym zadawać pytania, kto mógłby sprawdzić, czy to, co robię, jest „poprawne”. Miałam wiele falstartów, zapędziłam się w tyle ślepych uliczek w przekonaniu, że to jest właśnie „absolutnie najlepsza, najbardziej poprawna forma magii”, aby później odkryć, że wszystko jest o wiele bardziej skomplikowane, niż się wydawało. W ostatecznym rozrachunku pewnie wyszło mi to na dobre. Wiele się nauczyłam, podążając tymi „niepoprawnymi” ścieżkami, i mam to szczęście, że teraz otacza mnie magiczną społeczność, z którą mogę „porównywać notatki”. Ale wciąż się zastanawiam, gdzie bym teraz była, gdybym na samym początku trafiła na książkę taką jak ta.
Mając to na uwadze, przedstawiam kilka różnych sposobów korzystania z tej książki.
Pierwsza opcja to przeczytanie jej od deski do deski, tak jak każdej innej. Po rozdziale poświęconym magii chaosu treść jest ułożona mniej więcej chronologicznie – jeśli pomoże ci to w nauce i umieszczeniu swojej wiedzy w kontekście, być może to będzie najwłaściwsze podejście. Niewykluczone jednak, że sięgnąłeś po tę książkę, by poznać jedną konkretną ścieżkę; w takim wypadku możesz od razu przejść do tego rozdziału. Możesz także użyć tej książki jako narzędzia, do którego się odwołujesz, gdy napotkasz coś, czego nie rozumiesz podczas dalszej nauki.
Różnica między tą książką a podobnymi encyklopediami, źródłami i pozycjami historycznymi polega na tym, że można z nią pracować. W następnym rozdziale omówimy kilka podstawowych magicznych pomysłów i technik, które można wykorzystać na każdej z opisanych tutaj ścieżek. Natknąłeś się na pomysł, który ci się spodobał, lub coś, co chcesz wypróbować? Ta książka ci w tym pomoże. Osobiście uważam, że o magii nie można tylko czytać. Aby ją zrozumieć, trzeba ją wypróbować. Tak więc, podobnie jak w przypadku dobrej książki kucharskiej, chcę, abyś czytał, kombinował i korzystał z tej książki kreatywnie.
* * *
koniec darmowego fragmentuzapraszamy do zakupu pełnej wersji
MUZA SA
ul. Sienna 73
00-833 Warszawa
tel. +4822 6211775
e-mail: [email protected]
Księgarnia internetowa: www.muza.com.pl
Wersja elektroniczna: MAGRAF sp.j., Bydgoszcz