Uzyskaj dostęp do tej i ponad 250000 książek od 14,99 zł miesięcznie
Odkryj moc sirtuin, aby zachować zdrowie i młody wygląd.
Prawie 100 przepisów na koktajle sirtuinowe, pyszne sałatki, a także wiele innych receptur z produktami bogatymi w sirtuiny.
Aby cieszyć się zdrowiem i ładną sylwetką, nie trzeba odmawiać sobie jedzenia. Z pomocą przychodzą substancje zwane sirtuinami. Stosunkowo niedawno odkryte odgrywają ważną rolę w regulacji długości życia, a tym samym w terapii wielu chorób związanych z podeszłym wiekiem i otyłością. Dieta SIRT, polegająca na spożywaniu produktów z wysoką zawartością aktywatorów sirtuin, może wpływać na metabolizm tłuszczów i węglowodanów, a także opóźnić starzenie i wydłużyć czas życia.
Autorki, doświadczone dietetyczki, proponują autorską wersję oryginalnej diety SIRT rodem z Wysp Brytyjskich: zdrowszą, mniej rygorystyczną i bogatszą kalorycznie. Omawiają różne produkty dostarczające sirtuin, w tym słynne TOP 20, czyli dwadzieścia pokarmów, które zawierają ich najwięcej, takich jak jarmuż, pietruszka, czerwone wino, truskawki, rukola. Podpowiadają, jak wykorzystać je w kuchni.
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Liczba stron: 82
Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:
Spis treści
Rozdział 1 Kilka (trudnych) prawd o dietach
Nie istnieje dieta cud
Złudne obietnice
Cierpliwość popłaca
Modne diety a zdrowie
Nie wszystkie diety są złe
Rozdział 2 Sirtuiny – z czym to się je?
Co to są sirtuiny?
Działanie sirtuin na organizm
Aktywatory sirtuin
Dieta sirt – założenia
Okiem dietetyka
Sirtuiny mają moc!
Rozdział 3 Co jeść, by schudnąć
Polifenole kluczem do sukcesu
Najważniejsze polifenole
Komponowanie posiłku
20 najbardziej wartościowych produktów
Urozmaicaj swoją dietę
A co do picia?
Rozdział 4 Dieta to nie wszystko
Ruszaj się!
Relaks sprzyja chudnięciu
Zasada 7U
Przepisy. Koktajle i napoje
Koktajl sirtuinowy z selerem naciowym i matchą
Koktajl sirtuinowy z pomarańczą
Koktajl sirtuinowy z truskawkami i matchą
Lemoniada sirt
Koktajl z winogron i truskawek
Pomarańczowy koktajl sirtuinowy
Aromatyczny zielony sok
Koktajlowa szarlotka
Koktajl z kiwi
Rozgrzewający napój z kurkumą
Koktajl czekoladowy
Koktajl truskawkowy na ostro
Przepisy. Śniadania
Omlet z kolendrą i awokado
Szakszuka
Gryczane crunchy
„Jajecznica” z tofu
Pasta z awokado z kolendrą
Pasta paprykowa ze słonecznikiem i ciecierzycą
Przepisy. Zupy
Zupa z selera z natką pietruszki i orzechami
Jarmużowa zupa krem
Marchewkowa zupa z kurkumą
Zupa krem z kalafiora z kolendrowym pesto
Przepisy. Lunche i obiady
Makaron po azjatycku z marchewką i szpinakiem
Kasza gryczana z burakami i orzechami
Kasza gryczana z marchewką i jarmużem
Makaron z łososiem i kolendrą
Kasza gryczana zapiekana z białym serem
Curry z pieczarkami, fasolką i tofu
Gulasz wołowy z czerwonym winem
Pieczona cykoria
Pieczony łosoś z marynatą musztardową
Pieczona pierś z kurczaka z pietruszkowym pesto
Krewetki z makaronem z cukinii
Curry z kurczaka z selerem i jarmużem
Chili con carne
Leczo z soją
Faszerowana czerwona cebula
Curry z papryki i tofu
Jarmuż z pieczonymi ziemniakami i czerwoną cebulą
Kotlety sojowe
Spring rolls
Placki z cukinii z parmezanem i łososiem
Przepisy. Sałatki
Sałatka z rukoli i truskawek
Sałatka z czerwonej cebuli, truskawek i fety
Sałatka z kaszy gryczanej, makreli i buraka
Sałatka z winogronami i selerem naciowym
Sałatka z komosy ryżowej i kolendry
Sałatka z makaronem z cukinii i pietruszkowym pesto
Tabouleh ziołowe
Sałatka z łososiem i kaszą jaglaną
Sałatka z szynką parmeńską i figami
Sałatka ze szpinaku i fig
Sałatka z czerwonej cykorii i wędzonego sera
Sałatka z czerwonej cykorii i czerwonej pomarańczy
Sałatka z gruszki i selera naciowego
Sałatka z truskawkami i serem halloumi
Sałatka z daktylami i selerem
Sałatka z tuńczykiem i cykorią
Sałatka z kaszy pęczak, kurczaka i gruszki
Sałatka z mango i czerwonej cebuli
Sałatka z ogórka, mango i cukinii
Sałatka z brokułu, rzodkiewki i kurczaka curry
Sałatka z kuskusem i cukinią
Przepisy. Dodatki do dań i dipy
Chipsy z jarmużu
Pieczone frytki z batatów
Pesto z kolendry
Domowy makaron
Pesto z pietruszki
Konfitura z czerwonej cebuli
Humus aksamitny
Dip jogurtowy
Dip curry
Dip z zielonego groszku
Przepisy. Desery
Budyń gryczano-kokosowy z musem z daktyli
Czekoladowy budyń jaglany z truskawkami
Mus owocowy sirt
Owocowo-jogurtowy przekładaniec
Daktylowe praliny
Mus czekoladowy z banana
Deser z chia
Pieczone jabłka
Pieczone banany
Truskawki pod gryczaną kruszonką
Deser truskawkowo-orzechowy
Mus czekoladowy z tofu
Bibliografia
Rozdział 1
W dzisiejszym świecie panuje kult szczupłej i zgrabnej sylwetki. Piękne ciało to klucz do szczęścia, sukcesów zawodowych i udanego związku. Presja medialna i społeczna powoduje, że nawet dzieci krytycznie patrzą na swoje ciało i próbują schudnąć, by wyglądać jak ich sławni idole. Z badań wynika, że aż 90% dorosłych kobiet przyznaje się do stosowania przynajmniej jednej diety w swoim życiu i aż 70% stosowało diety wyszczuplające już wielokrotnie.
Do naszej poradni zgłasza się wielu pacjentów, którzy stosowali restrykcyjne diety wyszczuplające. Owszem, udało im się schudnąć, czasem nawet znacznie, a przy okazji wyniszczyć swój organizm. Finał takich diet jest niemal zawsze taki sam i nazywa się efekt jojo, czyli powrót do dawnej wagi, a nawet jej znaczny wzrost.
Zanim więc rozpoczniesz kolejną cudowną dietę, pamiętaj, że zaledwie 1% osób stosujących takie rozwiązania udaje się utrzymać trwały efekt. A co z resztą? Reszta siada na kanapie z tabletem, wertuje internet i znów szuka sposobu na utratę pięciu kilogramów w kilka dni i kolejnej diety cud… od następnego poniedziałku. Jeśli należysz do takich osób, lektura tej książki jest naprawdę dobrym pomysłem.
Jako dietetyczki z 18-letnim doświadczeniem uważamy i nie boimy się mówić o tym głośno, że coraz to nowe „cudowne diety” i środki na odchudzanie to po prostu globalny biznes. Ich twórcy wykorzystują nasze słabości (do słodyczy, podjadania między posiłkami, niechęć do aktywności fizycznej itd.) i dają nam ułudę szybkiego efektu.
Ponadto szybkie tempo życia, brak czasu dla siebie, gonitwa za lepszą pracą i przyszłością dla naszych dzieci powodują, że zapominamy o tym, co w życiu najważniejsze. Chcemy szybko odhaczyć kolejny punkt na liście rzeczy do zrobienia, więc wolimy nic nie jeść przez dwa tygodnie, by mieć odchudzanie z głowy, niż zmieniać stopniowo nasze nawyki, pracować nad sobą systematycznie, uczyć się i myśleć długofalowo, czyli dbać o siebie. W ten sposób można przez całe życie szukać cudownej diety i walczyć z nadprogramowymi kilogramami... A dietetyczny biznes się kręci, producenci dostosowują się do naszych „potrzeb” i wprowadzają na rynek coraz to nowsze rozwiązania dietetyczne, podtrzymując przekonanie, że eliminacja glutenu czy laktozy, dieta niełączenia lub dieta ketogeniczna to właśnie sposób na idealną sylwetkę w krótkim czasie.
Zaledwie 1% osób stosujących modne, rygorystyczne diety udaje się trwale schudnąć.
O tym, że nadwaga i otyłość szkodzą zdrowiu, nie musimy chyba nikogo przekonywać. Jeśli chcesz schudnąć – to świetnie, uświadomienie sobie problemu i chęć rozwiązania go to pierwszy krok do sukcesu. Ale planując odchudzanie, zadbaj przede wszystkim o to, aby sobie nie zaszkodzić. Restrykcyjne i źle zbilansowane diety mogą być bardziej niezdrowe niż nadprogramowe kilogramy. Poza tym, jak już wiesz, ryzyko efektu jojo jest bardzo duże.
Wybierz taki sposób odchudzania, który oprócz upragnionej sylwetki da ci dobre samopoczucie, zdrową cerę, piękne włosy… Ale tego nie osiągniesz w tydzień czy w miesiąc. Dlatego tak ważne są cierpliwość i zdrowy rozsądek.
Wiemy z doświadczenia, że długofalowe zmiany nawyków żywieniowych są trudne, a brak natychmiastowego efektu może zniechęcać, ale najważniejsze to się nie poddawać i działać dalej. Do tego właśnie namawiamy naszych pacjentów, a także ciebie!
Od wielu lat media lansują diety, w których eliminuje się lub znacząco ogranicza pewne składniki odżywcze, takie jak białka, tłuszcze czy węglowodany, obwiniając je o niepowodzenia w chudnięciu i niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Bardzo popularna swego czasu była niskowęglowodanowa dieta Dunkana, która powodowała zaburzenia pracy nerek, zaparcia, nieprzyjemny zapach z ust, niedobory pokarmowe i zmęczenie. Niedawno pojawiła się też moda na ekstremalnie wysokotłuszczowe diety ketogeniczne, które mogą obciążać wątrobę, zaburzać pracę przewodu pokarmowego i niekorzystnie wpływać na układ krążenia. Gdy chodzi o zdrowie, nie dawaj się łatwo ponieść trendom panującym w mediach społecznościowych i na forach. Kieruj się zdrowym rozsądkiem, a w przypadku wątpliwości co do stosowania danej diety skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem.
Nie eksperymentuj ze swoim zdrowiem i nie chodź na skróty. Zamiast stosować cudowne i szybkie (za to szkodliwe) diety, małymi krokami zmieniaj nawyki żywieniowe. To przynosi najtrwalsze efekty!
Warto również dodać, że eliminacja pewnych składników pokarmowych z naszej diety może wpłynąć na niedobory witamin i składników mineralnych. Dieta paleo wyklucza nabiał, a co za tym idzie, odpowiednią ilość wapnia. Dieta bezglutenowa eliminuje zdrowe pełnowartościowe produkty z wysoką zawartością błonnika czy witamin z grupy B i magnezu, a takie właśnie ograniczenia według najnowszych badań mogą powodować wzrost zachorowalności na cukrzycę typu 2. Dieta ketogeniczna może natomiast prowadzić do niedoborów potasu i wapnia.
Z najbardziej popularnych diet polecamy dietę DASH, MIND i przede wszystkim dietę śródziemnomorską. Zwróć jednak uwagę, że nie mają one na celu znacznego odchudzenia w krótkim czasie. Te diety to raczej sposób na życie i ich założenia warto wprowadzić na dłużej niż tylko na czas potrzebny do zrzucenia zbędnej wagi – najlepiej, aby taki sposób odżywiania został z nami na zawsze.
Zwróć uwagę, że powyższe diety opierają się na produktach takich, jak: oliwa z oliwek extra virgin, kurkuma, kakao, ostra papryka, zielone warzywa liściaste, czerwone wino, orzechy czy jagody. Wszystkie te składniki bardzo pozytywnie wpływają na nasz organizm (szczególnie na układ krążenia i układ nerwowy, wysokość ciśnienia czy poziom cholesterolu). Okazało się również, że te pokarmy mają szczególnie wysoką zawartość pewnych związków, które aktywują geny kodujące białka znane jako sirtuiny. I tu dochodzimy do sedna sprawy i powodu, dla którego napisałyśmy tę książkę. Od jakiegoś czasu bowiem naukowcy bacznie przyglądają się sirtuinom dającym nadzieję na „wieczną młodość i zdrowie”. Dlatego i my pochylamy się nad tym tematem. Zatem, jaka jest prawda?
Rozdział 2
Białka Sir (Silent information regulator) należą do specyficznych enzymów występujących w prawie wszystkich organizmach żywych i mają duże znaczenie dla długości i jakości życia. Potocznie zwane genem długowieczności i genem szczupłości są ważnym obiektem badań gerontologów, ale również obiecującym odkryciem w kontekście skutecznego odchudzania.
Mówiąc najprościej, sirtuiny to białka wytwarzane w organizmie, które mają pozytywny wpływ na zdrowie, długowieczność i proces chudnięcia.
Sirtuiny występują w jądrze komórkowym, cytoplazmie i mitochondriach. Oznaczane są u ssaków skrótami od SIRT1 do SIRT7. Odgrywają istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Świat dowiedział się o nich w 2003 roku, kiedy odkryto, że resweratrol – substancja przeciwutleniająca znajdująca się w skórce czerwonych i czarnych winogron – znacznie wydłuża życie drożdży. Idąc tym tropem, zaczęto bardzo dokładnie badać i szukać innych związków, które mogą wpływać tak korzystnie również i na nasze zdrowie.
Z wielu badań wynika, że sirtuiny odgrywają ważną rolę w regulacji długości życia, ale również mogą być wykorzystywane w terapii wielu chorób związanych z podeszłym wiekiem i otyłością. Naukowcy odkryli, że niektóre produkty pobudzają działanie sirtuin – nazywamy je aktywatorami sirtuin. Odpowiednia dieta z wysoką zawartością aktywatorów sirtuin może wpływać na metabolizm tłuszczów, węglowodanów, opóźnić starzenie i wydłużyć życie. Taką dietę nazywamy dietą sirtuinową, w skrócie – dietą sirt.
Najsilniejszymi aktywatorami sirtuin są: papryczka chili, kapary, kakao, kawa, oliwa z oliwek, zielona herbata, jarmuż, lubczyk, daktyle, czerwona cebula, czerwone wino, rukola, soja, truskawki, kurkuma czy orzechy włoskie. Warto, aby na stałe zagościły w twojej diecie.
Trzeba jednak podkreślić, że badania te dotychczas były wykonywane głównie na gryzoniach, więc dobroczynny wpływ takiej diety na ludzki organizm nie został jeszcze naukowo potwierdzony. Niektórzy badacze uważają nawet, że rola i działanie sirtuin zostały mocno przecenione. Inni twierdzą, że nadal bez odpowiedzi pozostaje wiele pytań, które wymagają intensywnych badań nad właściwościami i możliwościami zastosowania sirtuin. Dotychczasowe badania wykazały jednak korzystny wpływ sirtuin na procesy zachodzące w organizmie.
Dieta sirt została opracowana przez Aidana Gogginsa i Glena Mattena – naukowców z Uniwersytetu w Surrey w Anglii. W 2016 roku dietę tę opisali w książce The SirtFood Diet (wydanie pol. patrz Bibliografia). Dieta sirt łączy ograniczenie kaloryczne ze spożyciem specjalnych zielonych koktajli, które są bogate w aktywatory sirtuin.
Najważniejsze w diecie sirt są produkty, które należy włączyć do codziennego jadłospisu, a nie te, które trzeba wyeliminować. Na pierwszym etapie powinniśmy wykluczyć jedynie produkty przetworzone i niezdrowe (np. fast food, instant) oraz te z białej mąki. W porównaniu z innymi dietami nie są to duże restrykcje, a na początku stosowania diety sirt można schudnąć nawet trzy kilogramy tygodniowo! W pierwszych dwóch etapach dieta zakłada znaczne ograniczenie kalorii, ale trwa ono tylko przez kilka dni.
Dieta sirt to nie tylko dieta odchudzająca, ale przede wszystkim sposób odżywiania, który warto stosować przez całe życie.
Goggins i Matten, autorzy diety sirt, dzielą jej wprowadzenie na cztery etapy, które w skrócie przedstawiłyśmy poniżej i omówiłyśmy w kolejnych akapitach.
Fazy diety sirt
Faza 1
Etap I
Czas trwania: 1.–3. dzieńKaloryczność: 1000 kcalCo spożywamy: 3 koktajle sirtuinowe + 1 posiłek sirtuinowyEtap II
Czas trwania: 4.–7. dzieńKaloryczność: 1500 kcalCo spożywamy: 2 koktajle sirtuinowe + 2 posiłki sirtuinoweFaza 2
Etap III
Czas trwania: 8.–14. dzieńKaloryczność: brak konkretnych restrykcji kalorycznychCo spożywamy: najlepiej 3 główne posiłki, 1–2 przekąski + 1 koktajl sirtuinowyEtap IV
Czas trwania: od 15. dniaKaloryczność: brak konkretnych restrykcji kalorycznychCo spożywamy: brak ścisłych zaleceń, ważne jest spożywanie produktów sirtuinowych i picie zielonych koktajliJak widzisz, największe wyzwanie stanowią pierwsze trzy dni, kiedy spożycie kalorii zostaje ograniczone do 1000 kcal, a całodzienne menu składa się z trzech porcji zielonego koktajlu sirtuinowego i jednego stałego posiłku.
Od 4. do 7. dnia wartość energetyczną posiłków należy zwiększyć do 1500 kcal, a w ciągu dnia wypić dwa koktajle i zjeść dwa stałe dania przygotowane na bazie produktów sirtuinowych.
W dniach od 8. do 14. brak konkretnych restrykcji kalorycznych, ale w jadłospisie musisz uwzględnić co najmniej jeden koktajl i trzy posiłki przygotowane na bazie produktów sirtuinowych.
Od 15. dnia zadbaj o jak największy udział w diecie produktów sirtfood – postaraj się jeść trzy posiłki sirtuinowe oraz jedną lub dwie przegryzki.
Do tej pory ustalono, że poszczególne sirtuiny:
spowalniają procesy starzenia (na poziomie komórkowym)dezaktywują wolne rodniki, które są główną przyczyną wielu schorzeń: nowotworów, chorób układu krążenia czy skórybiorą udział w procesach naprawczych uszkodzonego materiału genetycznegopozytywnie wpływają na metabolizmprzyspieszają spalanie tłuszczuregulują poziom glukozy i insuliny w organizmiekorzystnie wpływają na aktywność hormonów tarczycyTwórcy diety sirtuinowej obiecują:
duży spadek masy ciała w krótkim czasie (średnio 3,2 kg tygodniowo)utratę wagi wynikającą ze zmniejszonej ilości tkanki tłuszczowej, a nie mięśniowejbrak uczucia głoduwzrost poziomu energii życiowej i poprawę samopoczuciabrak konieczności wykonywania wyczerpujących ćwiczeńładniejszy wyglądA jak my, dietetyczki, oceniamy tę dietę? Ze względu na liczbę posiłków w ciągu dnia i ich niską kaloryczność (szczególnie w pierwszym etapie diety) taki spadek masy ciała, jaki obiecują twórcy diety sirt, jest możliwy. Redukcja energetyczności o 30–50% CPM (całkowitej przemiany materii) jest jednak dosyć drastyczna, dlatego diety tej nie może stosować każdy. Tak niska podaż energii zmusza organizm do korzystania z nagromadzonych zapasów, co zgodnie z teorią sirt może aktywować gen szczupłości i młodości (ale nie ma wystarczającej liczby badań na ludziach, aby potwierdzić wpływ sirtuin na masę ciała i wyciągnąć rzetelne wnioski). Zrzucenie trzech kilogramów w ciągu tygodnia to przede wszystkim efekt ograniczenia kaloryczności posiłków, a dobre samopoczucie i lepszy wygląd w dłuższej perspektywie to zasługa posiłków bogatych w witaminy, składniki mineralne i przeciwutleniacze.
Spożywanie ubogokalorycznych posiłków, nawet tylko przez 1–2 tygodnie, wywołuje uczucie głodu, drażliwość, zmęczenie i – mimo zapewnień autorów diety sirt – też zanik masy mięśniowej (przy źle dobranych proporcjach makroskładników diety). To nie są dobre efekty i nikt nie jest w stanie na tak ubogiej energetycznie diecie długo funkcjonować. Kolejnym negatywnym skutkiem takiego odżywiania są napady wilczego głodu, a w konsekwencji efekt jojo. Dlatego drastycznym cięciom energetycznym mówimy – nie! Inne założenia diety sirt są jednak jak najbardziej polecane, dlatego w dalszej części książki będziemy namawiać cię do wprowadzenia ich w nieco zmodyfikowanej, złagodzonej wersji.
Nie szukajmy „cudownych” rozwiązań. Najważniejsze są zmiana myślenia i nawyków żywieniowych oraz zdrowe podejście do jedzenia. Mimo krytycznych uwag na temat diety sirt z poprzedniego akapitu uważamy, że sirtuiny i żywność sirtuinowa mogą mieć bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie, wygląd i samopoczucie.
Rozdział 3
Rozdział 4
Przepisy
• Koktajl sirtuinowy z selerem naciowym i matchą
• Koktajl sirtuinowy z pomarańczą
• Koktajl sirtuinowy z truskawkami i matchą
• Lemoniada sirt
• Koktajl z winogron i truskawek
• Pomarańczowy koktajl sirtuinowy
• Aromatyczny zielony sok
• Koktajlowa szarlotka
• Koktajl z kiwi
• Rozgrzewający napój z kurkumą
• Koktajl czekoladowy
Przepisy
• Omlet z kolendrą i awokado
• Szakszuka
• Gryczane crunchy
• „Jajecznica” z tofu
• Pasta z awokado z kolendrą
• Pasta paprykowa ze słonecznikiem i ciecierzycą
Przepisy
• Zupa z selera z natką pietruszki i orzechami
• Jarmużowa zupa krem
• Marchewkowa zupa z kurkumą
• Zupa krem z kalafiora z kolendrowym pesto
Przepisy
• Makaron po azjatycku z marchewką i szpinakiem
• Kasza gryczana z burakami i orzechami
• Kasza gryczana z marchewką i jarmużem
• Makaron z łososiem i kolendrą
• Kasza gryczana zapiekana z białym serem
• Curry z pieczarkami, fasolką i tofu
• Gulasz wołowy z czerwonym winem
• Pieczona cykoria
• Pieczony łosoś z marynatą musztardową
• Pieczona pierś z kurczaka z pietruszkowym pesto
• Krewetki z makaronem z cukinii
• Curry z kurczaka z selerem i jarmużem
• Chili con carne
• Leczo z soją
• Faszerowana czerwona cebula
• Curry z papryki i tofu
• Jarmuż z pieczonymi ziemniakami i czerwoną cebulą
• Kotlety sojowe
• Spring rolls
• Placki z cukinii z parmezanem i łososiem
Przepisy
• Sałatka z rukoli i truskawek
• Sałatka z czerwonej cebuli, truskawek i fety
• Sałatka z kaszy gryczanej, makreli i buraka
• Sałatka z winogronami i selerem naciowym
• Sałatka z komosy ryżowej i kolendry
• Sałatka z makaronem z cukinii i pietruszkowym pesto
• Tabouleh ziołowe
• Sałatka z łososiem i kaszą jaglaną
• Sałatka z szynką parmeńską i figami
• Sałatka ze szpinaku i fig
• Sałatka z czerwonej cykorii i wędzonego sera
• Sałatka z czerwonej cykorii i czerwonej pomarańczy
• Sałatka z gruszki i selera naciowego
• Sałatka z truskawkami i serem halloumi
• Sałatka z daktylami i selerem
• Sałatka z tuńczykiem i cykorią
• Sałatka z kaszy pęczak, kurczaka i gruszki
• Sałatka z mango i czerwonej cebuli
• Sałatka z ogórka, mango i cukinii
• Sałatka z brokułu, rzodkiewki i kurczaka curry
• Sałatka z kuskusem i cukinią
Przepisy
• Chipsy z jarmużu
• Pieczone frytki z batatów
• Pesto z kolendry
• Domowy makaron
• Pesto z pietruszki
• Konfitura z czerwonej cebuli
• Humus aksamitny
• Dip jogurtowy
• Dip curry
• Dip z zielonego groszku
Przepisy
• Budyń gryczano-kokosowy z musem z daktyli
• Czekoladowy budyń jaglany z truskawkami
• Mus owocowy sirt
• Owocowo-jogurtowy przekładaniec
• Daktylowe praliny
• Mus czekoladowy z banana
• Deser z chia
• Pieczone jabłka
• Pieczone banany
• Truskawki pod gryczaną kruszonką
• Deser truskawkowo-orzechowy
• Mus czekoladowy z tofu
Jedz i chudnij z dietą sirt
Magdalena Jarzynka-Jendrzejewska Ewa Sypnik-Pogorzelska
Copyright © 2020 by Wydawnictwo RM 03-808 Warszawa, ul. Mińska 25 www.rm.com.pl
Żadna część tej pracy nie może być powielana i rozpowszechniana, w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny) włącznie z fotokopiowaniem, nagrywaniem na taśmy lub przy użyciu innych systemów, bez pisemnej zgody wydawcy. Wszystkie nazwy handlowe i towarów występujące w niniejszej publikacji są znakami towarowymi zastrzeżonymi lub nazwami zastrzeżonymi odpowiednich firm odnośnych właścicieli. Wydawnictwo RM dołożyło wszelkich starań, aby zapewnić najwyższą jakość tej książce, jednakże nikomu nie udziela żadnej rękojmi ani gwarancji. Wydawnictwo RM nie jest w żadnym przypadku odpowiedzialne za jakąkolwiek szkodę będącą następstwem korzystania z informacji zawartych w niniejszej publikacji, nawet jeśli Wydawnictwo RM zostało zawiadomione o możliwości wystąpienia szkód.
UWAGA: zdjęcia zamieszczone w tej książce mają charakter poglądowy.
ISBN 978-83-8151-151-3 ISBN 978-83-8151-152-0 (ePub) ISBN 978-83-8151-153-7 (mobi) ISBN 978-83-8151-154-4 (pdf)
Edytor: Anna PaczuskaRedaktor prowadzący: Irmina Wala-PęgierskaRedakcja: Anna PaczuskaKorekta: Mirosława SzymańskaProjekt okładki: Anna StaniszewskaProjekt graficzny książki: Dolina LiterekFotoedycja: Anna JędrzejecZdjęcia na okładce i ilustracje: Shutterstock.incKoordynacja produkcji wersji elektronicznej: Tomasz ZajbtOpracowanie wersji elektronicznej: Marcin FabijańskiWeryfikacja wersji elektronicznej: Justyna Mrowiec
W razie trudności z zakupem tej książki prosimy o kontakt z wydawnictwem: [email protected]