Uzyskaj dostęp do ponad 250000 książek od 14,99 zł miesięcznie
„Makijażowy anti-aging” to jedyna taka książka na rynku.
Rzetelny poradnik przygotowany przez profesjonalistkę z myślą o kobietach 35+, które pragną nauczyć się samodzielnie wykonać efektowny i szybki makijaż każdego dnia, a także zadbać o skórę i samopoczucie.
To doskonała publikacja również dla wizażystów, którzy chcą poszerzyć wiedzę w zakresie makijażu kobiet dojrzałych.
Książka zawiera mnóstwo praktycznych porad, polecanych produktów oraz wskazówek krok po kroku.
Spektakularne metamorfozy przeszły m.in. Helena Norowicz i Izabela Trojanowska.
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Liczba stron: 201
Wstęp
Wybierając zawód wizażysty, nie spodziewałam się, że będzie na mnie ciążyć tak duża odpowiedzialność. Doradzanie kobietom, czym powinny pielęgnować skórę i jakie kosmetyki czy kolory stosować do swojego typu urody, to trudne zadanie. Każda skóra jest inna, każda kobieta ma inne potrzeby i oczekiwania. Najlepsi wizażyści świata mawiają: „Nigdy nie słuchaj przyjaciółki, ona ma inną skórę i inne potrzeby niż ty”.
Prawda jest jednak taka, że w moim zawodzie nie da się uniknąć pytań zarówno kosmetycznych, jak i dotyczących technik makijażu. Jednym z największych makijażowych wyzwań, zarazem przynoszącym najwięcej satysfakcji, jest makijaż skóry dojrzałej. W tej książce dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem, by zaspokoić codzienne potrzeby kobiet po trzydziestym piątym roku życia, bo to właśnie w tym okresie wkraczamy w dojrzałość. Okazuje się, że istnieją pewne uniwersalne rozwiązania, które można dostosować do własnych potrzeb.
Chyba nikt obecnie nie bagatelizuje sztuki, jaką jest makijaż. Od wielu lat udzielam się zawodowo na dwóch kontynentach, w Europie i Ameryce Północnej. Niezależnie od tego, czy pracuję z klientkami w Polsce, kandydatkami na Miss America w USA, czy maluję modelki za kulisami pokazów na New York Fashion Week, wciąż obserwuję wyjątkową metamorfozę kobiet. Nabierają pewności siebie, stają się bardziej świadome swojej wartości, podbijają świat – a to wszystko również, a może przede wszystkim dlatego, że czują się piękne. Sekret udanego makijażu tkwi w akceptacji różnorodności i umiejętnym podkreślaniu naturalnej urody.
Kocham to, co robię, i pragnę dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi. Pracowałam zarówno w szkołach makijażu, jak i na uniwersytetach, gdzie prowadziłam autorskie zajęcia kreowania wizerunku, makijażu i stylizacji. Po wielu latach praktyki edukacyjnej zdecydowałam się otworzyć własną akademię. Makeup Manufacture Academy (www.mmacademy.pl) to miejsce dla każdej kobiety zainteresowanej nauką makijażu i doboru stylizacji dla siebie, a także idealna przestrzeń do nauki profesjonalnego wizażu. Pracuję z klientami indywidualnymi, przygotowuję warsztaty i szkolenia. Jako redaktorka działu urody i autorka bloga (www.makeupmanufacture.pl) dzielę się trikami i newsami ze świata makijażu.
Podobnie jak każdy w pracy, również ja staję przed wyzwaniami, które wymagają wyjątkowego zaangażowania. Do takich należała praca w zespole słynnych wizażystów: Danessy Myricks, Jamesa Vincenta i Aarona de Mey. Kiedy spotykam za kulisami takie osobowości, jak królowa sportu Serena Williams, trendsetterka Kim Kardashian czy redaktor naczelna „Vogue’a”, światowej biblii mody, Anna Wintour, wiem, że podążam w dobrym kierunku. To, co robię, bez względu na wykonywane zadania, daje mi satysfakcję i radość.
Równie wielkim wyzwaniem była ta niezwykła publikacja, którą trzymasz w rękach. Wielokrotnie doświadczyłam braku odpowiednich podręczników, które mogłabym wykorzystać podczas prowadzonych przeze mnie zajęć ze studentami, postanowiłam więc takowy napisać. Efektem jest niniejsze kompendium, w którym zebrałam wszystkie swoje doświadczenia i wiedzę nabywaną latami.
To książka zarówno dla osób aspirujących do zawodu wizażysty, jak i dla ciebie: kobiety dojrzałej, która chce poznać tajniki codziennego makijażu.
Przygotowałam więc publikację, która edukuje, inspiruje i podaje praktyczne rozwiązania dotyczące make-upu. Możesz mi zaufać.
Piękno nie zna wieku
Często słyszy się, że z dojrzałością kobiety muszą sobie „radzić”. Proces starzenia się dotyczy jednak całego społeczeństwa i wszyscy się z nim mierzymy. Nie zostawaj z tyłu, staraj się być świadoma zmian zachodzących w swoim wyglądzie i zainwestuj w wiedzę, która dotychczas była dostępna tylko dla profesjonalnych wizażystów. To właśnie ten makijażowy poradnik pozwoli ci spojrzeć inaczej na niepożądaną zmarszczkę na czole, a przede wszystkim poda prostą receptę, jak podkreślić urodę i czuć się dobrze we własnej skórze. Nie stawaj w szranki z młodością – po co konkurować z czymś, czego już doświadczyłaś? Tego stereotypu nie warto powielać! Wiara w siebie, życiowa mądrość i doświadczenie, które posiadasz, są bezcenne i to na nich powinnaś budować poczucie własnej atrakcyjności.
Dojrzałość jest sexy!
Dzięki niej zyskujesz:
większą świadomość własnych potrzeb i oczekiwań,wiedzę i doświadczenie pozwalające podejmować właściwe decyzje,odwagę do eksperymentowania,czas i środki, by zadbać o swój wygląd i dobre samopoczucie,wolność i otwartość na zmiany.Doceń to!
Kobieta dojrzała jest świadoma swojej wartości i zna swoje potrzeby. Po trzydziestym piątym roku życia, kiedy zaczyna się okres dojrzałości, kobieta supermenka wychowuje dzieci i dynamicznie rozwija karierę. Mówi się, że największe sukcesy zawodowe osiąga w okolicach pięćdziesiątki. Dopiero wtedy zaczyna czuć się spełniona i nareszcie ma więcej czasu dla siebie. Wykorzystaj te chwile na regenerację i pielęgnację – kto tak naprawdę jest ważniejszy dla ciebie jak nie ty? Jesteś doświadczona życiowo, masz swoje przyzwyczajenia i rytuały. Jednym z nich jest poranna czynność – wykonywanie makijażu. Stając codziennie przed lustrem, próbujesz stworzyć go tak, aby nie dodawać sobie lat. Dowiedz się, czy wykonujesz makijaż poprawnie, i poznaj odpowiedzi na dręczące cię pytania. Czasami techniki i przyzwyczajenia praktykowane przez lata mogą nie być już skuteczne. Pozwól, że przeprowadzę cię krok po kroku przez tajniki makijażu kobiety dojrzałej.
Przygotowałam wiele praktycznych wskazówek i trików zgodnie z najnowszymi trendami. Niczego przed tobą nie ukrywam, bo uważam, że dzielenie się wiedzą zawsze przynosi korzyść. Spotkasz tutaj modelki o naturalnej urodzie, w wieku od 40 do 85 lat, które są kobietami takimi jak ty. Każda z nich jest wyjątkowa, każda ma odmienną pasję, wykonuje inny zawód i ma szczególny typ urody. Każdą z moich modelek charakteryzuje inny styl życia i każda ma zróżnicowane oczekiwania, także względem pielęgnacji czy makijażu. Życie Beaty Pawlikowskiej podróżującej po całym świecie różni się od pracy w filmach i na deskach polskich teatrów, która jest codziennością Heleny Norowicz.
W książce znajdziesz również nazwy kosmetyków, wskazówki specjalistów od masażu, diety i pielęgnacji, a nawet najlepsze miejsca na zakupy. Dowiesz się, jak dobierać produkty do potrzeb skóry, przeczytasz o nurcie eko i o tym, jak trafnie wydawać pieniądze na kosmetyki. Poświęć trochę czasu i zainwestuj go w siebie, bo na to zasłużyłaś!
Rozdział pierwszy
WYZWANIA SKÓRY DOJRZAŁEJ
W tym rozdziale:
sprawdzisz, jak starzeje się skóra i jakie są tego objawy,zdemaskujesz głównych wrogów młodości i nauczysz się z nimi walczyć,odkryjesz, jak styl życia i dieta wpływają na wygląd skóry,dowiesz się, jakie zabiegi poprawiają kondycję cery,poznasz sprawdzone kosmetyki i nauczysz się dobierać je odpowiednio do swoich potrzeb.Jeśli myślałaś, że dojrzałość dotknęła cię niespodziewanie i czujesz się mniej atrakcyjna niż 10 lat temu, mam dla ciebie ważną wiadomość. Skóra zaczyna się starzeć już po 25. roku życia, a pierwsze zmarszczki pojawiają się czasami nawet wcześniej. O skórze dojrzałej mówimy zazwyczaj, gdy rozpoczyna się okres menopauzy, ale pamiętaj, że każdy starzeje się we własnym tempie. Możliwe, że dobre geny i styl życia pozwolą ci zachować piękną i promienną skórę aż do siedemdziesiątki. Zdarza się jednak, że już po 30. roku życia skóra będzie nosiła znamiona upływu czasu.
Oznaki starzenia się skóry to między innymi utrata elastyczności, nadmierna suchość, przebarwienia i oczywiście zmarszczki. Zazwyczaj staje się również cieńsza, bardziej szorstka, naczynia włosowate robią się kruche, co powoduje ich pękanie i tworzenie się tzw. pajączków. Taka cera wymaga wyjątkowej pielęgnacji. Jest wiotka i ma tendencję do przesuszania. Zmienia się owal twarzy, powstają różnego rodzaju niedoskonałości. Obniża się nawet czubek nosa, a skóra na powiekach opada. U niektórych kobiet pojawiają się również tzw. chomiki, czyli opadające boczne części policzków. Brzmi przerażająco? Potraktuj to jako wyzwanie, przecież wiele tych zmian można łatwo skorygować makijażem.
Typowe objawy starzenia się skóry. Sprawdź, czy dotyczą ciebie:
skóra traci jędrność,
drobne zmarszczki się pogłębiają i są bardziej widoczne,
cera wygląda na zmęczoną i poszarzałą,
odczuwalne stają się napięcie i suchość naskórka,
pojawiają się zmiany zabarwienia – przebarwienia, pękające naczynka, ziemisty koloryt,
występują zmiany w strukturze skóry – staje się cienka i pergaminowa lub pogrubiona, szorstka.
Najwięksi wrogowie skóry dojrzałej to zmarszczki, suchość, pękające naczynka, wrażliwość, przebarwienia i… światło słoneczne. Niestety, za większość zniszczeń w skórze odpowiada właśnie słońce, z którego często korzystamy nieumiejętnie. Przebarwienia i zmarszczki występują po nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV, podobnie jak przesuszenie czy wrażliwość prowadząca czasem do pękania naczynek. W tym rozdziale dowiesz się, dlaczego filtry przeciwsłoneczne nie są wystarczającą ochroną i jakie kosmetyki stosować, by zmniejszyć widoczność niedoskonałości.
Do najbardziej niepożądanych niedoskonałości wieku dojrzałego należą zmarszczki, czyli zagłębienia w skórze, na których powstawanie wpływa wiele czynników, takich jak upływający czas, słońce czy nawet niektóre, nie do końca zdrowe, codzienne nawyki. Włókna kolagenowe i elastynowe stają się bardziej kruche i mniej elastyczne, w wyniku czego skóra traci jędrność i napięcie. Zmarszczki mogą być głębokie lub powierzchowne.
CIEKAWOSTKA
Wiedziałaś, że niektóre zmarszczki mogą mieć podłoże genetyczne, np. podłużne, w okolicach szyi albo wokół ust. Pojawiają się na skórze bardzo szybko i są trudne do usunięcia. Jeśli je masz, na pewno zauważysz je również u swojej mamy czy babci.
Miejmy to już za sobą. Jak mówi stare porzekadło: warto wiedzieć wiele o swoich przyjaciołach, ale najlepiej powinno się poznać swojego wroga.
Oto 10 najbardziej irytujących zmarszczek, z którymi każda kobieta prawdopodobnie będzie musiała się zmierzyć:
1.
ZMARSZCZKI MIMICZNE
– powstają w wyniku ruchów mięśni twarzy i mogą pojawić się nawet przed trzydziestką! Na pewno je znasz. Najczęściej dają się zauważyć na czole czy w okolicach oczu. Możesz opóźnić ich powstawanie poprzez wykonywanie regularnego masażu twarzy samodzielnie w domu lub u kosmetyczki. Więcej informacji o masażu twarzy znajdziesz w kolejnych rozdziałach.
2.
ZMARSZCZKI ZWIĄZANE Z SUCHOŚCIĄ SKÓRY
– musisz nieustannie dbać o odpowiednie nawilżenie, w przeciwnym razie będą się pogłębiać. Przesuszenie cery to jeden z głównych powodów ich powstawania. Pojawiają się często na policzkach, w okolicy oczu albo nad górną wargą.
3.
ZMARSZCZKI GRAWITACYJNE
– to one wpływają na zmianę owalu twarzy, pojawiają się np. w postaci „chomików” okalających brodę. Regularny masaż i odpowiednie zabiegi kosmetyczne pomogą opóźnić ich powstawanie.
4.
ZMARSZCZKI „SŁONECZNE”
– jednym z głównych sprawców zmarszczek jest słońce. Niestety zdarza się, że ich powstawaniu towarzyszą również przebarwienia. Aby tego uniknąć, nakładaj filtr przeciwsłoneczny codziennie, niezależnie od pogody czy pory roku, i pamiętaj, że promieniowanie UVA przenika przez szyby, chmury i korony drzew.
5.
ZMARSZCZKI SENNE
– pozycja w czasie snu ma ogromne znaczenie! Jeśli lubisz spać na boku, podkładając dłoń pod policzek, będziesz miała zmarszczki na dekolcie, a także skroniach i policzkach. Takie ułożenie sprzyja również powstawaniu „małpiego pyszczka”, o którym zaraz przeczytasz. Jedynym sposobem na ich uniknięcie (i zazwyczaj najmniej wygodnym) jest spanie na plecach.
6.
KURZE ŁAPKI
– czyli zmarszczki w kącikach oczu. Rozchodzą się od zewnętrznego kącika oka promieniście na skronie.
7.
ZMARSZCZKI POD OCZAMI
– pojawiają się często przy niedostatecznym nawodnieniu i przy wahaniach masy ciała, tak samo jak cienie i „worki” pod oczami. Pamiętaj, że tam skóra jest najcieńsza i najwrażliwsza.
8.
ZMARSZCZKI PALACZA
– nie palisz? To nie ma znaczenia! Zmarszczki nad górną, czasami pod dolną wargą powstają nawet wtedy, gdy masz zwyczaj picia przez słomkę. Mogą też być skutkiem genów albo niewłaściwej pielęgnacji ust (o tej zalecanej przeczytasz w ostatnim rozdziale).
9.
MAŁPI PYSZCZEK
– takich zabawnych nazw będzie więcej! Linie biegną tu od skrzydełek nosa do kącików ust, podczas gdy…
10.
... ZMARSZCZKI MARIONETKI
– to te poniżej kącików ust biegnące w dół, pionowo okalające brodę.
Jesteś przerażona? Nie martw się, większość tych niedoskonałości można łatwo ukryć za pomocą makijażu, a niektórym niemal całkowicie zapobiec – nawet w wieku dojrzałym. To, czy w ogóle się pojawią, zależy w dużej mierze od rodzaju skóry oraz odpowiednio dobranych kosmetyków i nawyków pielęgnacyjnych. W rozdziale „Makijaż cery” pokażę krok po kroku, jak poradzić sobie z każdą z nich również przy użyciu makijażu.
SPRAWDZONY PRODUKT
Codziennie dbaj o skórę. Poza standardową pielęgnacją staraj się co najmniej raz w tygodniu zafundować jej kompres pielęgnacyjny, np. maskę w płacie i masaż. Wybieraj lokalne drogerie, jak na przykład sieć DROGERII KOLIBER. Szukaj tam produktów naturalnych, ze składnikami, których twoja skóra najbardziej potrzebuje. Cena: od 4 do 25 zł
Poznawania wroga ciąg dalszy… Czy wiesz, że z przebarwieniami skóry boryka się prawie połowa kobiet? Często uznawane są za naturalną kolej rzeczy, efekt procesu starzenia się skóry, który znamy pod popularną nazwą „plamy starcze”. Tymczasem przebarwieniom można łatwo zapobiec i w dużej mierze to właśnie ty decydujesz, czy pojawią się na twojej skórze. Głównym powodem ich powstawania jest nadmierna ekspozycja na słońce, niestosowanie filtrów przeciwsłonecznych, ale także zmiany hormonalne czy przebyte choroby. Za pomocą odpowiedniej pielęgnacji, zabiegów i makijażu możesz się ich pozbyć prawie całkowicie!
WSKAZÓWKA
Latem powinnaś unikać niektórych składników – mogą powodować reakcje fotoalergii i fototoksyczności, a także powstawanie przebarwień! Odstaw wtedy preparaty z:
retinolem i jego pochodnymi,kwasami AHA i BHA,olejkami eterycznymi w wysokich stężeniach (głównie z cytrusów),wyciągami z dziurawca, arniki, rumianku.Przebarwienia skóry dojrzałej często są nazywane plamami starczymi. Ich kolor jest brązowy albo lekko szary. Podobnie jest z cieniami pod oczami, które mogą być skutkiem chorób lub gwałtownej zmiany masy ciała. Zamiast nakładać kilka warstw mocno kryjącego beżowego korektora, spróbuj oszukać kolor. Zarówno z bielactwem, jak i przebarwieniami świetnie poradzi sobie nakładana punktowo brzoskwiniowa baza pod podkład (tego sposobu użyłam podczas makijażu Heleny Norowicz) albo korektor kamuflujący o odpowiedniej barwie (żółtej lub brzoskwiniowej) – więcej na ten temat znajdziesz w rozdziale dotyczącym cery.
SPRAWDZONY PRODUKT
W walce z przebarwieniami wybieraj kosmetyki o wysokim stężeniu witaminy C lub z kwasem azelainowym, ferulowym czy arbutyną. Te składniki pomogą rozjaśnić skórę. Pamiętaj, że najbezpieczniej stosować je na noc, a w ciągu dnia obowiązkowo nakładać filtr przeciwsłoneczny.
Rodzaje przebarwień, które mogą być widoczne na skórze dojrzałej:
PIEGI – to też przebarwienia! Drobne plamki pojawiające się zazwyczaj w okolicach nosa i policzków.
OSTUDA – ciemne, większe przebarwienia.
PLAMY SOCZEWICOWATE – nazywane inaczej plamami starczymi.
Przebarwienia można oczywiście usuwać laserem lub innymi nowoczesnymi sposobami, w tym zabiegami kosmetycznymi, które pomoże ci dobrać kosmetolog lub dermatolog. W walce z tym problemem przy użyciu produktów pielęgnacyjnych stawiaj na takie składniki jak witamina C i inne antyoksydanty, witamina A, wyciąg z ogórka, bajkalina, retinol czy kwasy owocowe, kwas glikolowy lub azelainowy. Regularne złuszczanie również przyniesie pozytywne i zauważalne efekty.
SPRAWDZONY PRODUKT
W walce z przebarwieniami pomoże peeling owocowy. Rezultaty stosowania tego produktu są widoczne już po pierwszym użyciu, a po systematycznym stosowaniu przebarwienia znikają. Kosmetyk jest bardzo gęsty, stosuj go z wodą. Jeśli masz cerę naczynkową, wybierz peeling enzymatyczny.
W popularnych drogeriach czasami trudno znaleźć produkty z dobrym składem, a jeszcze trudniej dobrać je odpowiednio do potrzeb skóry. W każdym rozdziale książki znajdziesz sprawdzone kosmetyki pielęgnacyjne i do makijażu, które będą idealne w walce z określoną niedoskonałością i podkreślą twoją naturalną urodę. Ta książka to nie tylko poradnik, ale także przewodnik, który sprawi, że nie będziesz już więcej wyrzucać pieniędzy w błoto. O zakupach kosmetycznych przeczytasz w kolejnym rozdziale.
CIEKAWOSTKA
Modny składnik? Bakuchiol! To tzw. roślinny retinol, który imituje działanie pochodnych witaminy A, ale jest znacznie łagodniejszy dla skóry i może być stosowany także latem. Poszukaj kosmetyków z tą innowacyjną substancją – coraz więcej popularnych firm ma je w ofercie.
Menopauza i towarzyszące jej zmiany hormonalne również wpływają na wygląd skóry. W pewnym momencie możesz zauważyć na swojej skórze drobne włoski, które po nałożeniu pudru są bardziej widoczne. Jedną z najważniejszych rzeczy, o których musisz pamiętać, jest sposób ich usuwania.
Nigdy nie usuwaj owłosienia ze skóry dojrzałej za pomocą plastrów z woskiem lub innych tego typu metod. To dodatkowo naciąga skórę, podrażnia, a nawet może powodować jej uszkodzenie (pękające naczynka, zmarszczki, blizny). Korzystaj z profesjonalnej depilacji u kosmetologa lub zainwestuj w dobrej jakości krem do depilacji twarzy, który jej nie podrażni, lecz delikatnie usunie owłosienie.
WSKAZÓWKA
Krem do depilacji twarzy znajdziesz w każdej drogerii. Nałóż go tylko na wybrany fragment i w odpowiednim czasie usuń. Nie przetrzymuj go na skórze, bo to produkt o silnym działaniu! Po kilku minutach (3–4) zetrzyj delikatnie płatkiem kosmetycznym, a resztę usuń już zwilżonym płatkiem kosmetycznym. Po zabiegu nałóż krem i odrobinę olejku. Cena: ok. 20 zł
Skuteczną walkę z nadmiernym owłosieniem zagwarantuje ci dogłębne poznanie przyczyny jego pojawiania się. Nie zawsze jest to skutek zmian hormonalnych. Czasem, aby zahamować wyrastanie kolejnych włosków, trzeba się udać do lekarza. Metodą pozbycia się tej niedoskonałości może okazać się również laseroterapia czy elektroliza. Jakikolwiek sposób depilacji wybierzesz, bardzo ważna jest pielęgnacja po takim zabiegu. Podrażniony naskórek wymaga wyjątkowego nawilżenia i natłuszczenia. Często produkty łagodzące nie nawilżają skóry, wręcz przeciwnie – mogą ją dodatkowo przesuszyć, więc najlepiej będzie nałożyć krem, a następnie wklepać odrobinę olejku.
Okolica ust, podobnie jak ich naskórek, są szczególnie wrażliwe, więc po zabiegu obficie nakładaj na usta pomadkę pielęgnacyjną, a ich okolicę nawilżaj. W tym przypadku sprawdzi się też wazelina apteczna, którą zawsze powinnaś mieć w swojej kosmetyczce.
Skóra wymaga nawilżenia i pielęgnacji – mamy ją na całe życie! To także największy organ naszego ciała i dbanie o niego powinno być kwestią utrzymania zdrowia. Cera dojrzała zazwyczaj zmaga się z przesuszeniem. Zdarza się, że pojawiają się „suche placki” albo skóra schodząca z nosa, często występują zaczerwienienia i złuszczanie. W dalszej części rozdziału dowiesz się, że nawodnienie organizmu jest dla skóry równie ważne, jak świetnej jakości produkty nawilżające. Nie używaj jednego kremu przez całe życie, zainwestuj również w serum i maski do twarzy, a przede wszystkim stawiaj na składniki dobrej jakości. Serum to obowiązkowy kosmetyk pielęgnacyjny, produkt o mocno skoncentrowanej formule i doskonałym działaniu. Masz teraz trochę więcej czasu niż kiedyś, poświęć kilka minut każdego poranka i zadbaj o nawilżenie wieloetapowe.
Pamiętaj, że skóra reaguje także na zmiany pór roku i warto dostosować do nich pielęgnację. Na zimę wybieraj kremy o bogatszej konsystencji, latem postaw na lżejsze preparaty. Sucha skóra wymaga wyjątkowej pielęgnacji przez cały rok, bo w przeciwnym razie będzie starzeć się bardzo szybko i zauważalnie!
WSKAZÓWKA
Co oznacza „bogata konsystencja”? Krem jest gęściejszy i głęboko natłuszczający. Ma wiele składników pielęgnujących, czasami po nałożeniu pozostawia na skórze naturalny film.
Za nawilżenie skóry odpowiada nie tylko krem. Nakładanie serum dwa razy dziennie, pod krem, powinno być obowiązkowe. Suchą skórę należy też odpowiednio myć. Najlepiej robić to pod prysznicem, stosując oczyszczanie dwuetapowe (o którym przeczytasz w następnych rozdziałach), ponieważ skóra musi zmięknąć i złuszczyć zrogowaciały naskórek. Jeśli tego nie zrobisz, produkty nie będą się wchłaniać, przez co cera będzie jeszcze bardziej przesuszona, stanie się szara i zmęczona.
Na suchej skórze zmarszczki pojawiają się szybciej niż na tłustej. Taki rodzaj cery jest też bardziej podatny na uszkodzenia i powstawanie niedoskonałości. Jeśli te kłopoty są ci bliskie, masz wyjątkowo trudne zadanie, lecz nie możesz się poddawać. Stosowanie nieodpowiednich preparatów lub lekceważące podejście do systematycznej pielęgnacji będzie cię dużo kosztowało. Szara pomarszczona twarz jest często skutkiem zaniedbania.
WSKAZÓWKA
Uszczelnij barierę! Nawet jeśli pijesz dużo wody i nawilżasz cerę, może ona nie być w stanie zatrzymać odpowiedniej ilości wilgoci. Celem pielęgnacji powinno być uszczelnienie bariery hydrolipidowej skóry, która odpowiada za poziom nawilżenia. Tu świetnie sprawdzą się ceramidy, kwasy tłuszczowe i wysokiej jakości oleje roślinne.
Ach, to dopiero zmora kobiecej skóry! Pajączki pojawiają się szczególnie w wieku dojrzałym. Naczynia włosowate znajdujące się płytko pod naskórkiem ulegają rozszerzeniu, a czasem pękają i prześwitują, szczególnie u kobiet o jasnej karnacji. Większa liczba pajęczynek w jednym miejscu sprawia, że cały obszar wydaje się zaczerwieniony. Powstają one najczęściej na brodzie, policzkach i wokół nosa. W walce z tym rodzajem niedoskonałości drogerie często proponują kosmetyki o ekologicznym, naturalnym składzie. Pamiętaj jednak, że takie produkty też mogą uczulać i podrażniać. Na przykład olej z wiesiołka ma świetne właściwości pielęgnacyjne, ale może również powodować zaczerwienienie wrażliwej cery. Podobnie bywa z powszechnie stosowanym pod oczy kremem ze świetlika.
Naczynka najczęściej dają o sobie znać zimą, ponieważ skóra wrażliwa reaguje na zmiany temperatury. Mało kto wie, że przyczyna ich powstawania jest głównie genetyczna. Jeśli naczynka występują u obojga rodziców, prawdopodobieństwo, że pojawią się u ciebie, może wynosić nawet 80%. Mogą być również oznaką problemów ze zdrowiem, np. gdy chorujesz na nadciśnienie albo alergię. Okres menopauzy związany z zaburzeniami hormonalnymi również sprzyja powstawaniu zmian naczyniowych. Jeśli często się rumienisz, a z czasem zaczerwienienie twarzy się utrwala, skonsultuj się z dermatologiem lub kosmetologiem. To mogą być pierwsze objawy trądziku różowatego. Nie martw się jednak na zapas – odpowiednia pielęgnacja i dieta pozwalają mieć objawy tej dermatozy pod kontrolą!
WSKAZÓWKA
Na jakie składniki i witaminy postawić w przypadku skóry naczynkowej? Przede wszystkim uszczelniające naczynia krwionośne – witaminy C, K, PP, rutynę, zwłaszcza ginkgo bilobę, czyli ekstrakt z miłorzębu japońskiego, który przeciwdziała kruchości naczyń krwionośnych. Sprawdzą się również wyciąg z kasztanowca, arniki i kwiatów dzikiego mirtu. To ich szukaj w składzie kupowanych produktów.
Zarówno w diecie, jak i kosmetykach przydatna będzie witamina K. Powinnaś też unikać gorących kąpieli czy sauny. Skóra naczynkowa często bardzo źle reaguje na kontakt ze słońcem i jest narażona na przebarwienia, więc opalanie się jest absolutnie niewskazane. Jeśli na skórze pojawi się jakakolwiek niedoskonałość, nigdy jej nie wyciskaj, bo możesz spowodować uszkodzenie naskórka i narazisz naczynka na pękanie.
WSKAZÓWKA
Pamiętaj, że istnieje zielona baza pod makijaż. Aplikując ją przed podkładem, łatwo ukryjesz zaczerwienienia. Nie nakładaj jej za dużo, bo skóra będzie bladoszara, a taki efekt wizażyści zainspirowani filmem „Shrek” nazywają „efektem Fiony”. Nie wklepuj zielonej bazy lub zielonego korektora pod oczy!
O tym, jak ukryć naczynka i zaczerwienienia przy użyciu makijażu, dowiesz się w kolejnych rozdziałach. Gdy masz skórę naczynkową, nie stosuj kosmetyków z mentolem, miętą bądź eukaliptusem, gdyż mogą mieć działanie drażniące. Unikaj w składzie produktów również alkoholu, który wysusza i naraża naskórek na podrażnienie, a często znajduje się w tonikach czy maskach do twarzy.
SPRAWDZONY PRODUKT
Do cery naczynkowej i nie tylko doskonale sprawdzi się naturalny produkt, którego możesz używać jako toniku. Może to być hydrolat z róży albo inna mgiełka do twarzy. Takie wody kwiatowe mają właściwości łagodzące, przywracają naturalne pH i mają niepowtarzalny skład, który sprawia, że skóra szybciej się regeneruje. Są dostępne online, duży wybór znajdziesz też w swoich lokalnych drogeriach, np. DROGERIACH KOLIBER. Cena: od 10 do 50 zł
Tak, tak, słońce jest niestety jednym z twoich największych wrogów. To promieniowanie UVA jest głównym powodem starzenia się skóry i powstawania zmarszczek. Świetnym sposobem na walkę z jego efektami jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych i unikanie mocnego słońca. Promieniowanie UVA przenika przez szyby, chmury i drzewa, więc jesteś na nie narażona cały czas, nawet zimą. Podczas brzydkiej pogody czy pochmurnych dni kobiety nie używają produktów z SPF, a to wielki błąd.
Po latach na powierzchni skóry pojawiają się przebarwienia, piegi, plamy starcze – każda z tych niedoskonałości jest w dużym stopniu skutkiem niestosowania filtrów przeciwsłonecznych. To nieprawda, że plamy i przebarwienia na skórze robią się ze starości – oczywiście wiek ma tu znaczenie, ale powstają one głównie z powodu zaniedbania w stosowaniu filtrów przeciwsłonecznych. Piegi są piękne, lecz pamiętajmy, że to również zmiany barwnikowe. Krem przeciwsłoneczny to też krem. Nie musisz się martwić, że nakładasz zwykły krem pielęgnacyjny, a później jeszcze kolejny preparat z filtrem – możesz nałożyć tylko ten z SPF i nie obciążać dodatkowo skóry. Czasami, kiedy latem nie robię makijażu, nakładam tylko krem z filtrem i pomijam inne kosmetyki pielęgnacyjne. Te preparaty często są lekko koloryzujące, co pomaga ukryć drobne niedoskonałości. Koniecznie nakładaj filtr przeciwsłoneczny na dłonie, szczególnie latem. Powinno się to robić po każdym myciu rąk. Podobnie jest z dekoltem, który bardzo szybko się starzeje.
WSKAZÓWKA
Kiedy nakładać filtr przeciwsłoneczny? Codziennie, nawet w pochmurny lub deszczowy dzień. Stosuj 20 minut przed wyjściem z domu, najlepiej jako pierwszy lub jeden z pierwszych kosmetyków, aby miał szansę połączyć się ze skórą. Nakładanie filtrów przeciwsłonecznych na serum i krem zmniejsza, a czasami nawet całkowicie blokuje, skuteczność filtrów.
Niestety, wiek dojrzały nie sprzyja opalaniu się „na oliwce”. Jeśli używasz zwyczajnej oliwki, to skóra nie tylko nie jest chroniona, ale także tego typu produkt dodatkowo ją przesusza. Nie musisz jednak zrezygnować z opalania! Zwracaj uwagę na to, aby odpowiednio zabezpieczyć skórę i unikać ostrego słońca w tych godzinach, w których upał jest najdotkliwszy. Spaceruj w cieniu, zainwestuj w letni kapelusz czy daszek. Pij dużo wody!
SPRAWDZONY PRODUKT
Lekki krem BB czy podkład z filtrem też będą idealnym rozwiązaniem na co dzień. Koloryzują, pielęgnują skórę i jednocześnie chronią ją przed słońcem. Cena: od 15 zł
Poznanie potencjalnych zagrożeń i niedoskonałości nękających dojrzałą skórę masz już za sobą. Im więcej wiesz o tym, na co narażona jest twoja skóra, tym lepiej możesz ją chronić. Jeśli jesteś w okolicach czterdziestego roku życia, możesz wziąć sprawy w swoje ręce i zapobiec wielu niedoskonałościom pojawiającym się w wieku dojrzałym. Jeśli jesteś po pięćdziesiątce i zaczniesz regularnie dbać o cerę, dobierając odpowiednie produkty do jej potrzeb, różnica w jej kondycji będzie widoczna gołym okiem. A teraz zostawmy już „poważne” tematy, zajmijmy się przyjemnościami!
Zabiegi stosowane w celu poprawy kondycji skóry są często kojarzone z kobiecymi wymysłami, utożsamiane ze zbędnym luksusem. Tymczasem dbanie o cerę jest nie tylko przyjemnością, ale przede wszystkim kwestią zdrowia i dobrego samopoczucia. Kobieta zadbana, o promiennej cerze jest odbierana bardziej pozytywnie przez otoczenie i czuje się świetnie. Korzystanie z zabiegów pielęgnacyjnych było popularne już w starożytności, lecz w niektórych kręgach nadal panuje przekonanie, że kobiety intelektualistki nie powinny zajmować się tak próżnymi sprawami. Okazuje się jednak, że nie o próżność tutaj chodzi. Coco Chanel mawiała: „Nie ma brzydkich kobiet. Są tylko zaniedbane”. Skoro po przeczytaniu poprzedniego rozdziału wiesz już, z czym walczysz, dołóż wszelkich starań, aby sięgnąć po zwycięstwo. Twój korzystny wizerunek i dobre samopoczucie zależą w dużej mierze od ciebie.
W tej części książki dowiesz się, jak wspomóc regenerację skóry bez korzystania z inwazyjnych metod medycyny estetycznej. Jestem wizażystką, nie kosmetologiem, dermatologiem czy dietetyczką, dlatego znajdziesz tutaj również porady specjalistów zajmujących się wspomnianymi dziedzinami.
Bezpieczne i skuteczne zabiegi dla cery dojrzałej opierają się często na naturalnych składnikach i metodach, ale specjaliści w walce z czasem korzystają też z urządzeń zaawansowanych. Nie musisz jednak iść aż tak daleko, możesz zdecydować się na masaż, peelingi chemiczne, a nawet… akupunkturę. Kluczem do sukcesu jest wybór takiego kosmetologa lub dermatologa, który trafnie rozpozna potrzeby twojej skóry. W tej książce przedstawiam najnowocześniejsze kosmetyki i metody pielęgnacyjne, do których należą: masaż kobido, japoński lifting, facemodeling, kinesiotaping twarzy.
WSKAZÓWKA
Staraj się znaleźć odpowiedniego specjalistę pocztą pantoflową. Koleżanki, które mogą mieć większe doświadczenie w tym temacie, na pewno podpowiedzą ci kogoś sprawdzonego. Uwierz mi, że trafienie na dobrego i uczciwego specjalistę to klucz do sukcesu. Niektóre kobiety szukają takiego latami!
Ach, jakie to błogosławieństwo dla dojrzałej skóry! Każdy makijaż będzie wyglądał świetnie, kiedy będzie poprzedzony masażem. Dobra wiadomość jest taka, że możesz przeprowadzić go sama w domu, może wykonać go kosmetyczka, wizażystka, masażysta, a nawet rehabilitant. Każdy z tych specjalistów spotyka się z masażem twarzy w swojej praktyce zawodowej. Pamiętaj, że na twarzy znajduje się aż ok. 70 mięśni! Tak jak inne mięśnie, tak i te potrzebują odpowiednich ćwiczeń i pielęgnacji, aby jak najdłużej zachować kondycję. To one nadają twarzy kształt, podtrzymują ją, umożliwiają jej ruchomość i wyrażanie emocji. Masaż jest zazwyczaj wspomagany aplikacją produktów nawilżających, olejków lub masła, a często łączy się go także z technikami refleksologii.
Do masażu najlepiej wybierać te produkty, których składniki są pochodzenia naturalnego, zawierają witaminy, kwasy tłuszczowe, cenne ekstrakty roślinne czy kwas hialuronowy.
Do masażu skóry suchej lub atopowej użyj składników natłuszczających (np. masła shea, oleju jojoba, z awokado czy moringa), aby złuszczyć martwy naskórek i natłuścić skórę. Podobnie jak w przypadku cery naczynkowej, skóra sucha i atopowa jest zazwyczaj bardzo wrażliwa, więc taki zabieg należy wykonywać delikatnie i z użyciem odpowiednich produktów. Pomyśl również o zakupie odpowiedniego narzędzia, np. wałków jadeitowych, i pamiętaj o złotej zasadzie – nigdy nie wykonuj masażu przy aktywnych stanach zapalnych skóry (takich jak trądzik czy atopowe zapalenie skóry).
SPRAWDZONY PRODUKT
Dzika róża ma wiele pozytywnych właściwości dla skóry dojrzałej. Świetnie sprawdza się w formie zarówno olejków, jak i hydrolatu. Jeśli szukasz olejku do masażu, koniecznie sprawdź naturalny produkt z dzikiej róży. Będziesz zachwycona – kosmetyk dodatkowo zniweluje przesuszenie, zmiękczy skórę i wspomoże procesy jej regeneracji. Cena: ok. 30 zł
Masaż pobudza mięśnie twarzy, dzięki czemu są lepiej napięte, a skóra wygląda na jędrną. Są też pobudzane naczynia limfatyczne, poprawia się krążenie, aktywują się komórki skóry. Tego typu zabieg sprzyja regeneracji, ma działanie przeciwstarzeniowe, poprawia też koloryt cery, ponieważ ją dotlenia i odżywia. Przy tym jest to zabieg relaksujący, a obniżenie hormonu stresu (kortyzolu) w organizmie wpływa korzystnie również na skórę. Wystarczy, że wygospodarujesz godzinę raz na dwa tygodnie i zafundujesz swojej skórze prawdziwą odżywczą ucztę.
Jaki masaż wybrać? Najbardziej popularne, a zarazem najbardziej skuteczne stały się ostatnio masaże kobido, japoński lifting czy facemodeling.
To dość skomplikowane kuracje, które oferują tylko doświadczeni specjaliści. Wykonywane są dłońmi terapeuty, na odpowiednio przygotowanej skórze, na którą nałożono pielęgnujący olejek (olejków nie nakłada się przy kobido). Masaże te redukują napięcia mięśniowe, wygładzają zmarszczki, a efekty widoczne są gołym okiem już po pierwszym zabiegu! Stymulują skórę do produkcji kolagenu, regeneracji i relaksują. Masaż kobido może być nieco mniej przyjemny – to mocny nacisk na skórę.
Po każdym masażu doświadczony specjalista może wykonać dodatkowo kinesiotaping, który sprawia, że efekty zabiegu utrzymują się dłużej. Polega on na naklejaniu specjalnych taśm w odpowiednich miejscach twarzy. Tę samą metodę stosuje się w fizjoterapii, często korzystają z niej również zawodowi sportowcy.
Nieinwazyjnym sposobem na gładką skórę jest również japoński lifting twarzy, który opiera się na stymulacji punktów akupresury. Pobudza on skórę do regeneracji, wygładza, ujędrnia, pomaga w walce z przebarwieniami czy z trądzikiem. Jest zdecydowanie delikatniejszym zabiegiem niż kobido i wykonuje się go przy użyciu wybranego oleju.
Rekordy popularności bije jednak facemodeling, który jest niezwykle skuteczny. Nawet po jednym zabiegu można rozluźnić lwią zmarszczkę, wygładzić poprzeczne zagłębienia na czole, a nawet zmniejszyć widoczność zmarszczek marionetki czy bruzd nosowo-wargowych. Podczas tego zabiegu wykonuje się tak zwany masaż transbukalny, czyli jamy ustnej. Zalecany jest nie tylko ze względów przeciwstarzeniowych, ale także przy bruksizmie czy jako wspomaganie leczenia ortodontycznego. Facemodeling i masaż transbukalny (często wykonywane jako zabieg łączony) to moje ulubione zabiegi, które uważam za najbardziej skuteczne. Dziś wykonywane są już na terenie całej Polski w autoryzowanych gabinetach.
WSKAZÓWKA SPECJALISTY
Masaż polega na terapeutycznym oddziaływaniu na wszystkie organy witalne i systemy w organizmie, takie jak układy: hormonalny, limfatyczny, neurologiczny, krwionośny, pokarmowy, wydalniczy, oddechowy, immunologiczny, szkieletowy i mięśniowy. Dzięki takiej stymulacji poprawia się metabolizm, zdolności regeneracyjne i parametry biochemiczne organizmu, który wchodzi w stan pełnej równowagi, tzw. homeostazy. Powyższe procedury pozytywnie wpływają na stan emocjonalny, przywracając równowagę i wewnętrzny spokój. Osiągnięcie wewnętrznego balansu wpływa na redukcję zmarszczek mimicznych, które są efektem naszych emocji. Permanentne napinanie mięśni twarzy spowodowane długotrwałym stresem skutkuje przemieszczaniem się skóry i zagięciami, które po czasie przekształcają się w zmarszczki. Uwolnienie mięśni od napięć poprzez głęboki masaż pozwala skórze powrócić do pierwotnego położenia i spłyca zmarszczki.
Ewelina Kulasik, fizjoterapeutka
Masaż możesz wykonać także samodzielnie w domu. Właściwie powinnaś wykonywać go co najmniej raz w tygodniu, by pobudzić skórę do regeneracji i poprawić jej napięcie. Możesz robić go podczas nakładania kremu lub serum – jako narzędzie posłużą ci własne dłonie.
W ostatnich latach coraz popularniejsza staje się tzw. joga twarzy. To proste ćwiczenia, które wykonywane regularnie dają widoczny efekt poprawy napięcia i odmłodzenia skóry. Tego rodzaju ćwiczenia znajdziesz w postaci wideoinstruktaży online.
WSKAZÓWKA
Profesjonalni wizażyści bardzo często wykonują masaż tuż przed nałożeniem makijażu. Poprawia to wygląd, twarz jest bardziej zrelaksowana, a produkty lepiej prezentują się na skórze. Pamiętaj, aby wykonując masaż, pracować przeciwnie do kierunku sił grawitacji – masujemy zawsze ku górze!
Wykonując masaż samodzielnie, przed nałożeniem makijażu użyj niewielkiej ilości olejku. Wybieraj tzw. suchy olejek, aby lepiej się wchłaniał, dzięki temu makijaż będzie się potem dobrze trzymał. Pamiętaj, aby olejek nakładać na lekko wilgotną skórę, tylko wtedy nie spowoduje on jej przesuszenia.
Oto szybki przepis na masaż twarzy wykonywany przed nałożeniem makijażu:
Wklep produkt w skórę opuszkami palców, kierując dłonie od wewnątrz twarzy na zewnątrz.
Delikatnymi, kolistymi ruchami rozpocznij masaż – najpierw masuj czoło, kierując się od brwi w górę.
Masuj skórę wzdłuż kości policzkowych, przesuwając się na zewnątrz, do ucha i linii włosów.
Na koniec wykonuj ruchy głaszczące od podstawy szyi w stronę brody.
WSKAZÓWKA
Masaż – czy to manualny, czy wykonany za pomocą aparatury oraz pod warunkiem że zostanie zrobiony prawidłowo – jest jednym z lepszych sposobów na ujędrnienie skóry. Poprawia jej ukrwienie i dzięki temu odżywienie i przyspieszenie metabolizmu. Ułatwia odnowę komórkową i poprawia stopień dotlenienia mięśni.
Zabieg masażu ciała u większości kosmetologów trwa około godziny, twarzy nieco krócej. Niektórzy łączą go również z masażem dłoni i stóp. Niestety, nie każdy specjalista ma go w swojej ofercie. W dzisiejszych czasach coraz częściej stawia się na nowoczesność, zapominając o dobroczynnym działaniu dłoni i olejków. Nie warto się zniechęcać, bo wciąż są miejsca, w których taki zabieg możesz wykonać na najwyższym poziomie i w przystępnej cenie. Są też specjalistyczne masaże twarzy, które opierają się na głębokiej pracy na mięśniach – są zwykle droższe, ale bardzo skuteczne. Już po pierwszym takim spotkaniu zrozumiesz, dlaczego naprawdę warto szukać dobrego specjalisty!
Peeling można wykonywać przed masażem – wtedy produkty aplikowane podczas zabiegu lepiej wchłoną się w skórę. To nieprawda, że skóry dojrzałej nie powinno się złuszczać! Wręcz przeciwnie, powinnaś wykonywać taki zabieg regularnie, przynajmniej raz w tygodniu. Peeling usuwa zrogowaciały naskórek i sprawia, że produkty stosowane w pielęgnacji mają lepsze działanie, ponieważ wnikają głębiej. Często zapominamy, że to ten zabieg pomaga w walce z przebarwieniami i spłycaniem zmarszczek czy blizn. Dodatkowe korzyści peelingu? Pobudzenie regeneracji skóry, regulowanie procesu rogowacenia naskórka, wygładzenie i rozjaśnienie cery. Należy pamiętać, że peeling nie jest wskazany przy aktywnych stanach zapalnych skóry.
Koreański rytuał pielęgnacji cery też ma swój sposób na naturalny peeling. Po wyjściu spod prysznica, gdy w łazience jeszcze unosi się para, a twarz po kąpieli jest miękka, Koreanki wycierają delikatnie twarz w ręcznik. Chodzi o to, aby poprzez tarcie złuszczyć martwy naskórek. Zanim zastosujesz peeling, możesz wypróbować tę bezpłatną i najmniej inwazyjną metodę. Nie przesadź z tarciem, żeby skóra nie ucierpiała!
Klasyczny peeling kosmetyczny możesz wykonać sama. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie dobranie produktu – musi być przede wszystkim głęboko nawilżający i delikatny. Większość kobiet mająca skórę dojrzałą (szczególnie naczynkową) niezbyt dobrze toleruje peelingi gruboziarniste czy zawierające aktywny węgiel.
Nawilżające peelingi chemiczne coraz częściej pojawiają się na sklepowych półkach. Kiedyś te produkty były zarezerwowane dla profesjonalistów, dziś jest już na szczęście w czym wybierać także wśród produktów detalicznych. Kwasy: migdałowy, pirogronowy, fitowy czy azelainowy to popularne i skuteczne składniki peelingów. Pamiętaj też o peelingach enzymatycznych na bazie wyciągów z ananasa, dyni czy papai, które będą świetną propozycją dla kobiet borykających się z problemem pękających naczynek. Tego typu kosmetyk możesz potraktować jako maskę i zostawić go na skórze na ok. 15 minut.
Peeling możesz wykonywać także pod prysznicem. Nałóż produkt na twarz i masuj przez 2–3 minuty. Możesz zostawić go na skórze na kilka minut, co zapewni dodatkowe korzyści pielęgnacyjne, szczególnie jeśli to peeling enzymatyczny. Stosując taki domowy zabieg raz w tygodniu, zauważysz różnicę już po miesiącu. Najpierw dokładnie oczyść skórę, później zastosuj peeling, a następnie tonik do twarzy i resztę kosmetyków pielęgnacyjnych. Dzięki temu usuniesz suche skórki, zaskórniki, oczyścisz cerę z niedoskonałości i zrogowaciałego naskórka, który sprawia, że cera wygląda na poszarzałą.
Jeśli nie masz czasu albo znudziły ci się domowe sposoby, sięgnij po produkt z wyższej półki. Renomowane salony stosują kosmetyki, których nie kupisz w zwykłej drogerii czy w sklepie online, ponieważ mają znacznie wyższe stężenia składników aktywnych i trzeba umieć ich używać. Przynajmniej raz na kilka miesięcy warto udać się do kosmetologa i wykonać profesjonalny peeling. Skóra będzie głębiej oczyszczona i bardziej odżywiona niż po zastosowaniu domowych sposobów. Po zabiegu specjalista nałoży na skórę preparaty, których nie znajdziesz w drogerii, i zaleci odpowiednią pielęgnację domową.
WSKAZÓWKA
Pamiętaj, że na rynku są dostępne specjalne silikonowe masażery peelingujące i soniczne szczoteczki do twarzy. Doskonale sprawdzają się w przypadku skóry dojrzałej. Oczyszczające szczoteczki soniczne wykonane z hipoalergicznego silikonu zapewniają higieniczność. Taka szczoteczka delikatnie, ale głęboko oczyszcza i wygładza. Bardzo polecam te urządzenia, znajdziesz je online i stacjonarnie w dobrych drogeriach.
Dziwisz się, że ten temat znajduje się w rozdziale o polecanych zabiegach? Starożytna medycyna chińska jest świetnym sposobem na wiele dolegliwości, łącznie z leczeniem stanów zapalnych skóry. Nie myl akupunktury ze znachorami – Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zatwierdziła medycynę chińską jako metodę leczenia i uznała ją za naukę. Czy wiesz, że oprócz leczenia akupunktura wpływa pozytywnie na ogólny stan skóry? Zabieg 30-minutowy wykonywany raz na dwa tygodnie sprawi, że cera będzie bardziej odżywiona, promienna, napięta. To naprawdę działa!
WSKAZÓWKA
Bądź uważna, poszukując specjalistów od akupunktury. Korzystaj z usług osób polecanych, z dużym doświadczeniem, np. należących do Polskiego Towarzystwa Akupunktury. Staraj się wybierać tych, którzy są również lekarzami, wtedy będziesz mieć gwarancję, że do twoich kłopotów zdrowotnych podejdą holistycznie.
Akupunktura przede wszystkim leczy. Medycyna Wschodu okazuje się pomocna tam, gdzie czasem dermatolodzy zawodzą. Skutecznie niweluje stan zapalny skóry, egzemę, atopię i łuszczycę. W Polsce znalezienie rzetelnego specjalisty w tej dziedzinie jest wyzwaniem – tego typu terapią zajmuje się niewielu specjalistów. Warto szukać, bo już po kilku zabiegach skóra świetnie się regeneruje, a zmiany znikają.
Coraz częściej akupunkturę postrzega się również jako alternatywę dla skalpela. Nie każda kobieta chce korzystać z zabiegów medycyny estetycznej, nie każda ma do nich dostęp – to otwiera nowe możliwości do stosowania akupunktury. Czasami skóra okazuje się zbyt delikatna i nie można zastosować nawet zabiegu mezoterapii (odmładzający, niechirurgiczny zabieg regeneracyjny z nakłuwaniem skóry). Tak dzieje się w przypadku skóry atopowej, suchej, narażonej na podrażnienia lub egzemę, czasami również w przypadku skóry dojrzałej.
Osobom, które nie muszą zmagać się z chorobami skóry, a chcą jedynie wspomóc jej pielęgnację, poleca się akupunkturę kosmetyczną. Najnowsze badania pokazują, że ta metoda może śmiało konkurować z medycyną estetyczną. Działanie przeciwstarzeniowe polega na wzmacnianiu bariery ochronnej i rozświetlaniu – już po kilku zabiegach można zauważyć zmianę struktury naskórka. Jest bardziej nawilżony, napięty, a zmarszczki się wygładzają. Efekty są widoczne gołym okiem, a po zabiegach u sprawdzonego specjalisty na pewno usłyszysz sporo komplementów dotyczących kwitnącego wyglądu.
Jeśli powyższe metody nie są dla ciebie nowością i oczekujesz czegoś więcej, możesz zwrócić się o poradę do dobrego kosmetologa. W pewnym wieku każda kobieta powinna znaleźć swojego kosmetologa – wysokiej klasy specjalistę, u którego będzie regularnie się pojawiała. To trochę jak lekarz rodzinny dla skóry! Już od trzydziestego roku życia warto zaglądać do gabinetu raz w miesiącu i stworzyć wspólny, wieloletni program ochrony skóry. Zacznij od masażu, peelingów czy masek, ale korzystaj też z mezoterapii, laserów i innych dostępnych metod. Zabiegi, które polecam na początek, to m.in. właśnie mezoterapia.
Zabiegi, których nie pożałujesz:
MEZOTERAPIA PRÓŻNIOWA
– to nie jest zwykła mezoterapia. Ta jest wykonywana przy użyciu rewolucyjnego urządzenia (nie samej igły), polegająca na wprowadzaniu w skórę ampułki odżywczej za pomocą mikroigiełek. Jest praktycznie bezbolesna, nie pozostawia siniaków, zabieg trwa bardzo krótko i praktycznie nie wymaga rekonwalescencji.
INFUZJA TLENOWA Z KWASEM FERULOWYM
– zabieg infuzji tlenowej jest całkowicie bezbolesny, polega na wtłaczaniu substancji aktywnej (np. kwasu ferulowego) do głębokich warstw skóry za pomocą czystego, medycznego, hiperbarycznego tlenu pod zwiększonym ciśnieniem. Tlen wraz z ampułką docierają do głębokich warstw skóry, dotleniając komórki. Polecam połączyć ten zabieg z kwasem ferulowym, ponieważ jest najbezpieczniejszy – skóra się nie złuszcza i można go stosować bezpiecznie przez cały rok. Działa przeciwko przebarwieniom i pięknie rozjaśnia skórę.
DEPILACJA LASEROWA
– zabieg, który ułatwi życie każdej kobiecie. Depilacja laserowa jest praktycznie bezbolesna, a przy zaledwie kilku wizytach możesz całkowicie pozbyć się niechcianego owłosienia na twarzy, nogach, okolicach bikini czy pod pachami. Bardzo polecam ten zabieg!
Są pewne zabiegi dla zaawansowanych, które profesjonaliści polecają szczególnie w odniesieniu do skóry dojrzałej, np.: zabiegi z wykorzystaniem retinolu, czyli pochodnej witaminy A; zabiegi z wykorzystaniem witaminy C; zabiegi z kwasem GABA; fotoodmładzanie; lifting HIFU. Kiedy udasz się na wizytę w gabinecie kosmetycznym, koniecznie o nie zapytaj.
Zapraszamy do zakupu pełnej wersji książki