Uzyskaj dostęp do tej i ponad 250000 książek od 14,99 zł miesięcznie
Poznaj sekret urody modelek – zdrowa skóra i twarz bez zmarszczek. Możesz to osiągnąć bez drogich kosmetyków czy bolesnych zabiegów! Wystarczy regularny masaż twarzy! Tak! Masując twarz, cofniesz skutki starzenia się, wyeliminujesz worki pod oczami, opuchliznę czy opadające powieki i kurze łapki. Wystarczy tylko 10 minut dziennie, by wyglądać promiennie i zdrowo. Autorka, beauty-coach i kinezjolożka, odkryje przed tobą trzy drogi do naturalnego liftingu twarzy. To proste ćwiczenia, takie jak joga twarzy, masaż kamieniem gua-sha oraz masaż twarzy bańkami chińskimi. Z ich pomocą wzmocnisz mięśnie i powięzi, a także oczyścisz układ limfatyczny. Dzięki temu twoja skóra będzie napięta i gładka. Postaw na naturalny lifting twarzy!
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Liczba stron: 112
Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:
REDAKCJA: Ewelina Kuryłowicz
SKŁAD: Krzysztof Nierodziński
PROJEKT OKŁADKI: Krzysztof Nierodziński
TŁUMACZENIE: Małgorzata Rzepka
ZDJĘCIE AUTORKI: str. 8, Harald Schmid
POZOSTAŁE ZDJĘCIA: Getty Images: str. 12, 16; iStock: str. 13
Wydanie I
Białystok 2024
ISBN 978-83-8272-705-0
Tytuł oryginału:Natürliches Facelifting: In 10 Minuten täglich um Jahre jünger aussehen
Published originally under the title Natürliches Facelifting © 2021 GRÄFE UND UNZER VERLAG GmbH, München
Polish translation copyright: © 2023 by Wydawnictwo Vital, Bialystok
© 2021 GRÄFE UND UNZER VERLAG GmbH
© Copyright for the Polish edition by Wydawnictwo Vital, Białystok 2023
All rights reserved, including the right of reproduction in whole or in part in any form.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Bez uprzedniej pisemnej zgody wydawcy żadna część tej książki nie może być powielana w jakimkolwiek procesie mechanicznym, fotograficznym lub elektronicznym ani w formie nagrania fonograficznego. Nie może też być przechowywana w systemie wyszukiwania, przesyłana lub w inny sposób kopiowana do użytku publicznego lub prywatnego – w inny sposób niż „dozwolony użytek” obejmujący krótkie cytaty zawarte w artykułach i recenzjach.
Książka ta zawiera porady i informacje odnoszące się do opieki zdrowotnej. Nie powinny one jednak zastępować porady lekarza ani dietetyka. Jeśli podejrzewasz u siebie problemy zdrowotne lub wiesz o nich, powinieneś skonsultować się z lekarzem, zanim rozpoczniesz jakikolwiek program poprawy zdrowia czy leczenia. Dołożono wszelkich starań, aby informacje zaprezentowane w tej książce były rzetelne i aktualne podczas daty jej publikacji. Wydawca ani autor nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki dla zdrowia, mogące wystąpić w wyniku stosowania zaprezentowanych w książce metod.
15-762 Białystok
ul. Antoniuk Fabr. 55/24
85 662 92 67 – redakcja
85 654 78 06 – sekretariat
85 653 13 03 – dział handlowy – hurt
85 654 78 35 – www.vitalni24.pl – detal
strona wydawnictwa: www.wydawnictwovital.pl
Więcej informacji znajdziesz na portalu www.odzywianie24.pl
Obecnie wiele osób pragnie coś zrobić dla swojego zdrowia i za pomocą ruchu, diety i metod niekonwencjonalnych przejmuje odpowiedzialność za swoje samopoczucie. Ten trend można zauważyć także w kwestii urody. Do tej pory wiele osób wierzyło, że jedynym rozwiązaniem są drogie kremy i zabiegi estetyczne, a my sami nie możemy zrobić nic przeciwko starzeniu się skóry – oprócz picia dużej ilości wody i odpowiedniej ilości snu.
Trzy naturalne metody na osiągnięcie optymalnych rezultatów
W tej książce poznasz trzy drogi – jogę twarzy, masaż gua sha i masaż bańkami. Łatwo się ich nauczyć. Są proste w stosowaniu i oferują wspaniałą możliwość samodzielnego zadbania o własny wygląd i uniezależnienia się od drogich kremów i zabiegów. Od teraz, poświęcając kilka chwil dziennie, możesz przyczynić się do świeżego, promiennego i gładkiego wyglądu swojej twarzy. Świetne jest to, że są to metody absolutnie naturalne. Joga twarzy odbudowuje mięśnie twarzy, dzięki czemu cała twarz napina się. Masaż gua sha i masaż bańkami pomagają zwiększyć produkcję kolagenu i elastyny oraz wzmacniają napięcie skóry.
W tej książce znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, aby wdrożyć te trzy metody do swojej codziennej pielęgnacji. Życzę ci dużo radości!
Młoda twarz posiada napięte mięśnie, sprawne powięzi, dobrze działający układ limfatyczny i elastyczne naczynia. Z upływem lat skóra potrzebuje od nas coraz większego wsparcia.
Kiedy się starzejemy, nasza skóra staje się wiotka, pojawiają się na niej zmarszczki. To jest dla nas jasne. Ale dlaczego tak się dzieje? Jakie procesy są tego przyczyną? Kiedy mamy katar, wiemy, że to tylko symptom. Wiemy, że nasz nos się nie popsuł, tylko odpowiedzialny jest za to jakiś wirus. Próbujemy wtedy wzmocnić swój układ odpornościowy. Ze zmarszczkami jest podobnie – są tylko objawem. Ich przyczyna leży głębiej.
PROCES STARZENIA SIĘ
Abyśmy mogli zrobić coś dla swojej skóry, musimy najpierw zrozumieć, jakie obszary podlegają procesowi starzenia się.
Mięśnie twarzy
Tak jak mięśnie całego ciała, tak samo mięśnie twarzy z wiekiem tracą na sile. Stają się wiotkie i zapadają się. Proces ten wzmaga się, ponieważ mięśnie twarzy są bezpośrednio połączone ze skórą. Kiedy mięśnie wiszą, wisi także skóra.
To jednak nie wszystko. Rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo nadwyrężamy jedne mięśnie, a innych prawie nie używamy. Nasze mięśnie twarzy reagują na nasze duchowe samopoczucie. Kiedy odczuwamy napięcie, one także się napinają. Przewlekłe napięcia powstają głównie w okolicy szczęki, warg i czoła, powodując nieestetyczne zmarszczki. Nigdy nie uczyliśmy się, jak regularnie odprężać twarz. W porównaniu z tym, jak dbamy o inne mięśnie w naszym ciele, można powiedzieć, że mięśnie twarzy traktujemy po macoszemu.
Struktura kostna twarzy
Do procesów starzenia się organizmu należy także degradacja tkanki kostnej. Także w obrębie twarzy wraz z wiekiem obniża się gęstość kości. Jeśli zmiany są znaczne, twarz może zmienić się nie do poznania. U kobiet ten proces rozpoczyna się znacznie wcześniej niż u mężczyzn. Podczas gdy struktura kostna twarzy u mężczyzn zmienia się dopiero między 45. a 65. rokiem życia, u kobiet ten proces zaczyna się w wieku między 25 a 45 lat. Kości czoła i podbródek cofają się, górna szczęka się obniża. To sprawia, że twarz zapada się i wiotczeje.
Układ limfatyczny
Limfa jest nadal bardzo niedocenianym systemem w naszym ciele. Jest odpowiedzialna między innymi za usuwanie produktów ubocznych ze skóry. Z wiekiem układ limfatyczny pracuje coraz wolniej, co można łatwo zauważyć, patrząc na twarz. Zastój limfy prowadzi do powstawania nieestetycznej opuchlizny, zwłaszcza rano. Z biegiem czasu skóra staje się nierówna i matowa, pojawiają się wągry i prosaki, a następnie – duże pory. Przewlekłe opuchlizny – zwłaszcza w okolicach oczu – mogą prowadzić do powstania nowych zmarszczek. Twarz wygląda na zmęczoną. Regularne zastoje limfy powodują zniekształcenie konturów twarzy.
W sieci mięśni twarzy wszystko łączy się ze sobą w skomplikowany sposób.
Powięzi
Powięzi, jako element tkanki łącznej, obecne są w całym ciele – także w twarzy. W młodości są one elastyczne i stabilne, zawierają dużo wody i plastyczne włókna. Z wiekiem mogą się jednak sklejać i filcować. Zmienia to układ przestrzenny włókien kolagenowych. Przepływ wody i substancji odżywczych jest utrudniony. Skóra traci elastyczność i napięcie. Utrata elastyczności powoduje pojawienie się zmarszczek, które zostają z nami na stałe. Kiedy przestajemy się śmiać, zmarszczki mimiczne nie znikają, tylko pozostają „wyryte” w skórze.
Tłuszcz podskórny
Pod skórą znajdują się fałdki tłuszczu ułożone w estetyczne struktury. Z wiekiem ulegają one rozkładowi lub przesuwają się. Dlatego nasza twarz traci nieco na objętości. Wygląda to tak, jakby „spuszczono z niej powietrze”. Sprzyja to wiotczeniu skóry. Tłuszcz gromadzi się tylko w niektórych miejscach, co z kolei powoduje powstawanie zmarszczek.
Skóra
Skóra staje się cieńsza, mniej elastyczna i coraz gorzej nawilżona, co prowadzi do jej wysychania i marszczenia. Zaczyna łatwiej pękać. Z jednej strony jest to spowodowane zmniejszoną produkcją kolagenu i elastyny, z drugiej zaś – skład chemiczny tych substancji także ulega zmianie, w związku z czym stają się one mniej sprężyste.
Naczynia
Liczba naczyń krwionośnych zmniejsza się, a przepływ krwi w głębszych warstwach skóry spowalnia. Skóra jest gorzej zaopatrywana w tlen i substancje odżywcze. Naczynia krwionośne sztywnieją i stają się łamliwe.
NIE MA TEGO ZŁEGO – MOŻNA COŚ ZROBIĆ
Nie należy bezczynne przyglądać się tym procesom. Tylko 20-30% procesów starzenia się twarzy ma uwarunkowania genetyczne. Reszta wynika z naszego stylu życia i nastawienia. Nasze ciało i nasza twarz z wiekiem potrzebują więcej uwagi i pielęgnacji.
Ta książka podaje ci na dłoni (dosłownie) metody, dzięki którym możesz aktywnie zapobiegać procesom starzenia się twarzy. Minęły czasy, kiedy uważano, że wyłącznie lekarze są odpowiedzialni za nasze zdrowie. Wiemy, że sami musimy aktywnie działać – w pierwszej kolejności poprzez profilaktykę. Z twarzą jest podobnie – przestańmy wierzyć, że pomóc nam może tylko przemysł kosmetyczny i medyczny.
Oznacza to, że od pewnego wieku każdy z nas jest odpowiedzialny za własną twarz.
Na szczęście istnieją wypróbowane, efektywne możliwości i metody samodzielnego działania – w każdym wieku. Przedstawiam je w tej książce. Dzięki nim możesz spokojnie przeciwdziałać starzeniu się.
OZNAKI STARZENIA SIĘ
Za stary wygląd skóry rzadko odpowiedzialne są tylko zmarszczki. Skóra staje się sucha i nierówna, pojawiają się na niej plamy. Twarz zapada się i traci swój kształt. Dolna powieka powiększa się („worki pod oczami”). Górna powieka i brwi opadają. Górna warga staje się cieńsza, a kącik ust opada. Twarz wygląda na zmęczoną i smutną. Broda się cofa i powstaje drugi podbródek. Mimika – zdolność do wyrażania emocji ruchami twarzy – ulega ograniczeniu.
Joga twarzy, podobnie jak tradycyjna joga, jest nie tylko formą ćwiczeń, ale także drogą życiową i podejściem do życia. Jest częścią naszej codzienności, a to właśnie codzienność sprawia, że jesteśmy tym, kim jesteśmy. Nasze przyzwyczajenia pozostawiają ślady, zarówno w sferze fizycznej, jak i duchowej. Dlatego tak ważne jest, abyśmy uświadomili sobie, jakie dotychczasowe procesy starzenia ukształtowały naszą twarz, jak wygląda ona obecnie i co będzie ją kształtowało w przyszłości. Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w wielu naszych drobnych przyzwyczajeniach, których często jesteśmy nieświadomi.
MIMIKA
Mimiką określa się widoczne ruchy twarzy. Są one częścią naszego sposobu wyrażania siebie. Twarz automatycznie reaguje na nasze emocje, a mimika tylko częściowo jest zależna od naszej świadomości. To ważny element komunikacji niewerbalnej. Granice między mimiką a napięciem w obrębie twarzy są płynne.
Dlatego tak ważne jest, aby z rozmysłem włączyć mimikę w nasze codzienne życie. Szkoda byłoby stosować regularnie facelifting, a jednocześnie przez nieświadome grymasy przyczyniać się do powstawania nowych zmarszczek.
Ruchy mimiczne są bardziej świadome, kiedy jest się doświadczonym joginem. Świadomość mimowolnych ruchów jest wtedy wyższa. Jednocześnie ten proces uświadamiania jest ważną częścią przygotowań do stosowania metod faceliftingu.
– Jakie ruchy najczęściej widać na twojej twarzy? Często podnosisz brwi, przygryzasz wargi, zaciskasz je, a może marszczysz czoło?
– Jakie emocje są dla ciebie typowe? Co widać na twojej twarzy, kiedy jesteś zestresowany, obrażony, przeciążony, znudzony, smutny? Jak często widać te emocje na twojej twarzy?
W żadnym wypadku nie chodzi o to, aby prezentować światu kamienną twarz. Oczywiście możesz swobodnie wyrażać swoje uczucia. Uważaj jednak, aby nie zbierać długotrwałych napięć – to nie jest dobre ani dla twojego wyglądu, ani dla samopoczucia. Nie ma powodu, aby ciągle marszczyć brwi. Nie ma to nic wspólnego z naturalnym wyrazem twarzy – to tylko złe przyzwyczajenie. Metody przedstawione w tej książce pomogą ci usunąć tego typu napięcia.
POSTAWA CIAŁA
Twoja postawa ciała ma zdecydowany wpływ na to, jak rozwinie się twoja twarz. Musimy pamiętać, że mięśnie szyi i karku są powiązane z mięśniami twarzy. Kiedy w tych obszarach pojawiają się skurcze, skąd mięśnie mają czerpać równowagę? Dokładnie: z twarzy. W ten sposób mięśnie twarzy są niepotrzebnie ściągane w dół i nieuchronnie pojawia się drugi podbródek.
WSKAZÓWKA
Noś ze sobą małe lusterko kieszonkowe. W telefonie komórkowym ustaw alarm, który co pół godziny będzie przypominał ci o spojrzeniu w lusterko, by sprawdzić, co robi twoja twarz. Poznaj swoją nieświadomą mimikę i osobiste obszary napięć. Świadomie rozluźnij czoło i szczękę.
Siedź prawidłowo
Usiądź na krześle bezpośrednio na guzach kulszowych. Oznacza to, że musisz siedzieć dosyć mocno wysunięta. Spróbuj ustawić wszędzie kąt prosty – między brodą a tułowiem, między tułowiem a udami oraz między udami i łydkami. Ramiona ściągnij do tyłu i skieruj nieco w dół. Wyobraź sobie, że tył głowy ciągnięty jest ku górze za pomocą niewidzialnej nici. Poczuj zdrowe napięcie w okolicy brody i szyi, poczuj, co dzieje się w tym obszarze, gdy bezwiednie opuścisz ramiona, tak jak zazwyczaj to robisz. Zauważysz wtedy, że natychmiast pojawia się drugi podbródek.
Postawa ma znaczenie – to, jak siedzisz lub stoisz, ma wpływ na szyję, kark i twarz.
Daj swojej twarzy solidną podstawę poprzez trenowanie prawidłowej postawy ciała i utrzymywanie rozciągniętej szyi. Wiele na tym zyskasz. Rysy twarzy będą ładniejsze, a plecy ci podziękują – dzięki dobrej postawie ciała będziesz wyglądać młodziej. Zanim spojrzymy na czyjąś twarz, oceniamy najpierw jego sylwetkę. Robimy to podświadomie. Pozytywne napięcie ciała oraz wyprostowana postawa kojarzą się z młodością. Nawet jeśli nasza twarz będzie wolna od zmarszczek, ale ramiona będą zwisać – będziemy oceniani na starszych.
Opłaca się więc trenować odpowiednią postawę ciała. Wyprostuj się. Ściągnij ramiona do tyłu i w dół. Rozciągnij kark. Twoja twarz także na tym skorzysta.
ODDYCHAJ PRZEZ NOS, JĘZYK DO PODNIEBIENIA
Niewiele osób wie, że oddychanie przez nos jest bardzo ważne nie tylko dla zdrowia, ale także dla naszej twarzy. Oddychanie przez usta może poważnie zdeformować rysy twarzy. Prowadzi do deformacji zębów i szczęki, wydłuża twarz, co powoduje zanik podbródka i powstanie „indyczej szyi”.
Jak to się dzieje?
Kiedy oddychamy przez usta, język automatycznie kieruje się ku dołowi. Należy on jednak do podniebienia. Kiedy bezwładnie leży, z czasem zaczyna wiotczeć. Wtedy przy przełykaniu mięśnie języka nie są angażowane – zamiast tego okalające mięśnie muszą wspierać zwiotczały język.
Język jest jednym z najsilniejszych mięśni w naszym ciele. Przy przełykaniu powinien silnie przylegać do podniebienia i tym samym regularnie dawać bardzo ważny impuls górnej szczęce. Tylko wtedy będzie w dobrej formie – tym samym także zęby. Język jest naszym naturalnym aparatem dentystycznym. Podczas oddychania przez nos dwie trzecie jego powierzchni powinno spoczywać w rozluźnieniu na podniebieniu.
Przełykamy ok. 2000 razy w ciągu dnia. Jeśli język współpracuje w tym procesie, podniebienie formuje się w ładny kształt przekręconego U. Ten silny impuls pomaga utrzymać strukturę kostną twarzy. Dba o to, aby kości policzkowe utrzymywały się na swoim miejscu i nadaje twarzy ładny kształt.
Kiedy jednak język leży bezwładnie w ustach, ten impuls się nie pojawia, a podniebienie przybiera kształt litery V. Zęby nie mają wystarczająco dużo miejsca i nachodzą na siebie. Górna szczęka przesuwa się do tyłu oraz w dół i odbiera naszej twarzy ładny kształt. Policzki zaczynają zwisać ku dołowi, ciągnąc za sobą okolice oczu, a rysy twarzy zanikają. Jednocześnie zwężają się drogi oddechowe, co zamyka to błędne koło. Oddychanie przez nos staje się trudniejsze – a my coraz częściej oddychamy przez usta.
Prawidłowe oddychanie
Wypracuj u siebie poniższą pozycję ust i języka: usta zamknięte, oddychasz przez nos. Dwie trzecie powierzchni języka opiera się swobodnie o podniebienie, czubek języka kilka milimetrów za przednimi zębami. Przy przełykaniu mocno dociśnij język do podniebienia. Dzięki temu utrzymasz szczękę, zęby i twarz w dobrej formie. Jeśli w nocy oddychasz przez usta, możesz wspomóc się specjalnym plastrem lub opaską na twarz.
Jeśli chcemy skutecznie zapobiec procesom starzenia się twarzy, musimy skierować się ku ich przyczynom. Metody opisane w tej książce właśnie na tym się skupiają. Wzmacniają mięśnie, poprawiają jakość tkanek i naczyń oraz dbają o zwiększenie produkcji kolagenu i elastyny. Skóra staje się lepiej ukrwiona i odżywiona, jest równiejsza i gładsza. Twarz zyskuje wyraźne kontury i odzyskuje pełną zdolność do wyrażania emocji. Robi się świeższa i bardziej wypoczęta. Metody te można z łatwością włączyć do swojej codziennej rutyny, a ich stosowanie zajmuje tylko ok. 10 minut dziennie. To trochę jak mycie zębów – mały codzienny wysiłek o zauważalnym działaniu. Potraktuj ten czas jako czas dla siebie, podaruj sobie ten pełen miłości prezent.
JOGA TWARZY
Joga twarzy może zdecydowanie zmienić wygląd twarzy. Pamiętasz? Mięśnie twarzy są połączone ze skórą i kierują się ku dołowi, popadając w bezczynność. Działa to także w drugą stronę – jeśli na przykład mięsień czoła ponownie się ujędrni, podniesie brwi, a tym samym górną powiekę.
Sposób działania
Joga twarzy składa się z ćwiczeń, które ujędrniają, a tym samym wzmacniają mięśnie twarzy. Oznacza to, że te ćwiczenia także rozbudowują mięśnie. Tak samo jak w kulturystyce, próbujemy „napompować” wybrane mięśnie. Z wiekiem nasza twarz traci bowiem kształt i zapada się w sobie. Pojawiają się zmarszczki. Tę brakującą objętość możemy zastąpić wyłącznie objętością naszych mięśni. Dzięki temu skóra ponownie się napina, a zmarszczki wygładzają się od środka.
Praca mięśni daje również ważne impulsy kościom naszej twarzy. Wiadomo, że kości, które „nie czują się potrzebne”, czyli takie, które nie są wystarczająco używane, tracą swoją substancję. To samo dzieje się z twarzą. Ćwiczenia jogi twarzy wysyłają kościom twarzy ważne impulsy i pomagają im zachować odpowiednią gęstość i kształt.
Joga twarzy kontra gimnastyka twarzy
W porównaniu z gimnastyką twarzy joga twarzy jest bardziej całościowa. Ćwiczenia są wykonywane z większą uważnością, a skóra jest chroniona. Joga twarzy ma na celu zarówno wzmocnienie mięśni twarzy, jak i ich rozciągnięcie oraz rozluźnienie. Codzienność najmocniej kształtuje naszą twarz i dlatego tak ważne jest, aby rozluźniać obszary twarzy związane ze stresem – przede wszystkim okolice czoła (lwia zmarszczka), okolice ust oraz szczękę.
Dzięki jodze twarzy zyskujemy większą kontrolę nad wyrazem twarzy i uczymy się minimalizować mimowolną mimikę i napięcia w obrębie twarzy. Twarz wygląda promiennie, świeżo i miło.
GUA SHA, MASAŻ KAMIENIEM
Gua sha to forma masażu istniejącą od ok. 2000 lat i stały element Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (TMC). „Gua” oznacza „pocieranie”, a „sha” – „chorobę”. W wolnym tłumaczeniu oznacza to, że pocieranie może wyleczyć chorobę. Niezależnie od tego, jak nieprawdopodobnie to brzmi dla nas Europejczyków, dzięki tej metodzie osiąga się wspaniałe rezultaty zdrowotne.
Tak działa gua sha w organizmie
Nie potrzebujemy tutaj nic więcej oprócz przyrządu do pocierania oraz dobrego oleju. W razie potrzeby możemy użyć łyżki lub pokrywki od słoika z dżemem. Najczęściej pociera się kark, plecy, ramiona, głowę, ręce i nogi. Powinno się pocierać naoliwioną skórę, aż stanie się ona czerwona i ciepła. Na podstawie tego, jak reaguje tkanka, doświadczony terapeuta zauważy procesy, jakie zachodzą w naszym ciele. Na pocieranym obszarze pobudzone zostają procesy przemiany materii, poprawia się ukrwienie, mięśnie się rozluźniają, a tkanka łączna oczyszcza z trujących substancji. Powięzi kształtują się na nowo.
Pocierane są także punkty refleksologiczne i akupunkturowe oraz meridiany. W ten sposób organizm jest wspierany na poziomie energetycznym. Gua sha stosowany jest przez doświadczonych terapeutów zarówno przy lekkich dolegliwościach, jak i przy poważniejszych problemach zdrowotnych.
Masaż twarzy gua sha
Masaż za pomocą przyrządu do pocierania powinien być w obrębie twarzy stosowany ostrożniej niż w innych obszarach. Działa on wtedy jak delikatny lifting, bezpośrednio po jego wykonaniu skóra wygląda na dobrze ukrwioną, równą i świeżą, jakby była trochę „wyprasowana”.
Jednak naprawdę interesujące działanie ujawnia się w przypadku regularnego stosowania tego masażu. Wspiera on twarz dokładnie w tych miejscach, w których uwidaczniają się problemy w dojrzalszym wieku: wspomaga przepływ limfy, a tym samym oczyszcza twarz. Dogłębnie oczyszcza tkankę łączną i ożywia powięzi. Tkanka produkuje większe ilości kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra staje się bardziej elastyczna, gładsza i odporniejsza. Naczynia krwionośne są trzymane w ryzach, a skóra jest zaopatrywana w większą ilość wody i substancji odżywczych.
FACIAL CUPPING, MASAŻ BAŃKAMI
Częścią prastarej Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (TMC) są również bańki. Od wieków stosowane są jako metoda uwalniania blokad i oczyszczania organizmu.
Bańki na ciele
Do tego typu masażu stosuje się szklane bańki, w których przez zastosowanie pompy tworzona jest próżnia, lub nowoczesne rozwiązanie – kubeczki z silikonu. Przykłada się je do ciała w ten sposób, że w wyniku podciśnienia skóra zasysana jest do bańki. Pomyśl o przepychaczu w swojej łazience – w podobny sposób działają bańki. Można je pozostawić w miejscu, w którym się zassały, lub wcześniej naoliwić skórę i przesuwać po niej zassaną bańkę.
Szklana bańka daje dostęp do głębszych warstw skóry. Jest ona intensywnie odtruwana, a jej ukrwienie staje się lepsze. Ponadto poprzez strefy refleksowe można dotrzeć do narządów wewnętrznych.
Bańki stosowane są przede wszystkim na plecach oraz wzdłuż mięśni. Ten masaż pomaga sportowcom szybciej zregenerować mięśnie. Doświadczony terapeuta dzięki zastosowaniu baniek potrafi złagodzić wiele mniejszych i większych dolegliwości.
Bańki na twarzy
Również w tym przypadku masaż twarzy jest delikatniejszy niż masaż całego ciała. Jest prosty w wykonaniu i w krótkim czasie przynosi świetne rezultaty. W obrębie twarzy należy korzystać przede wszystkim z ruchomych baniek, czyli przesuwać bańki1 po wcześniej naoliwionej twarzy.
Za pomocą tego masażu możemy dotrzeć także do głębszych warstw tkanki twarzy. Poprawić jej ukrwienie i dogłębnie oczyścić. Naczynia krwionośne stają się wtedy bardziej elastyczne, zwiększa się także produkcja kolagenu i elastyny. To wszystko z kolei poprawia kondycję twarzy. Dzięki pobudzeniu układu limfatycznego zmniejszają się worki pod oczami, a substancje odżywcze lepiej się wchłaniają. Twarz jest świeża i wypoczęta, zmniejsza się głębokość zmarszczek.
JAK NAJLEPIEJ POŁĄCZYĆ TE METODY?
Podstawowa zasada jest następująca: 5 razy w tygodniu joga twarzy i 2-3 razy w tygodniu pocieranie lub bańki. To bezpieczne podejście. Od ciebie zależy, czy wykonasz 3 razy program podstawowy jogi twarzy (str. 36) i 2 razy jogę mocy (str. 44) czy 5 razy program podstawowy. Możesz wzbogacać program podstawowy o ćwiczenia na poszczególne obszary (str. 82). Jeśli chcesz wykonać jogę twarzy i pocieranie lub bańki tego samego dnia, zacznij od jogi twarzy. Daj swojej twarzy odpocząć przez 1-2 dni w tygodniu. Jednak program odprężający (str. 58) możesz stosować zawsze. Wskazówki dotyczące programów tygodniowych znajdziesz na str. 112.
1 Wysokiej jakości kamień do masażu twarzy gua sha oraz bańki można kupić w sklepie www.vitalni24.pl (przyp. wyd. pol.).