Uzyskaj dostęp do tej i ponad 250000 książek od 14,99 zł miesięcznie
Zależy ci na tym, aby być dobrym ojcem, ale co to obecnie znaczy? Czym tata z XXI wieku różni się od swoich poprzedników? „Nowe ojcostwo” pomoże współczesnym mężczyznom stać się ojcami, jakich potrzebują ich synowie i córki.
Opierając się na badaniach z zakresu socjologii, ekonomii, filozofii, gender studies i własnych doświadczeniach, Jordan Shapiro postanowił wypełnić tę lukę. Eksploruje psychologię ojcostwa i podważa znane założenia dotyczące pochodzenia tak zwanych tradycyjnych ról rodzicielskich. Jakie paradoksy i sprzeczności tkwią w powszechnym rozumieniu ojcostwa? Czy nadszedł czas, aby przemyśleć niektóre aspekty bycia tatą?
Zmieniają się normy dotyczące płci, a stare modele gospodarcze odchodzą w przeszłość. W rezultacie rodzicielstwo i życie rodzinne też ulegają przemianom. Najwyższy czas na aktualizację naszego zbiorowego rozumienia ojcostwa – i ogólnie męskości.
O autorze: Dr Jordan Shapiro jest uznanym na świecie amerykańskim autorem i badaczem. Wykłada w Temple University's Intellectual Heritage Program, w latach 2012–2017 pisał dla „Forbes” na temat globalnej edukacji, cyfrowej zabawy i życia rodzinnego. Mieszka w Filadelfii z dwoma synami. Jest autorem „Nowego cyfrowego dzieciństwa”, książki o wpływie technologii na rozwój i wychowanie dzieci.
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Liczba stron: 246
Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:
Jordan Shapiro
Nowe ojcostwo. Jak być feministycznym tatą
Tytuł oryginału: Father Figure: How to Be a Feminist Dad
Przekład: Ewa Pater-Podgórna
Copyright © 2021 by Jordan Shapiro
Jacket design and illustration by Phil Pascuzzo
Copyright for the Polish edition © 2022 by Mamania, an imprint of Grupa Wydawnicza Relacja sp. z o.o.
This edition published by arrangement with Little, Brown and Company, New York, New York, USA
All rights reserved
Redakcja: Martyna Maroń
Korekta: Ewelina Sobol
Łamanie: Wojciech Grzegorzyca
Adaptacja okładki: Sylwia Budzyńska
ISBN 978-83-67216-96-8
Mamania
Grupa Wydawnicza Relacja
ul. Marszałkowska 4 lok. 5
00-590 Warszawa
www.mamania.pl
WPROWADZENIE
1 Coontz, Stephanie. The Way We Never Were: American Families and the Nostalgia Trap. Nowy Jork: Basic Books, 2016.
2 hooks, bell. Feminism Is for Everybody: Passionate Politics. Londyn: Pluto Press, 2000.
3 Adichie, Chimamanda Ngozi. Wszyscy powinniśmy być feministami. Zysk i S-ka, 2017.
4 hooks, bell. Teoria feministyczna. Od marginesu do centrum. Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2013.
5 Jestem cispłciowym mężczyzną. Wolę nie identyfikować się ani jako homo, ani jako heteroseksualny, bo uważam, że kocha się ludzi, a nie etykiety. Przez większość dorosłego życia określałem się mianem queer, bo ten termin wymyka się kategoriom i jest tym samym bardziej inkluzywny. Jednak od niemal dekady pozostaję w heteroseksualnym związku z kobietą (Amandą). Urodziłem się w domu judaistycznym, wolę to określenie niż żydowski, bo judaizm to dla mnie pozycja z kategorii religijno-kulturowej, a nie biologiczno-genetycznej. Mimo to większość ludzi ma mnie za osobę pochodzenia żydowskiego. Czy „Żyd” znaczyto samo co „biały” pozostaje kwestią dyskusyjną, dlatego nie mogę jednoznacznie identyfikować się jako biały mężczyzna. Moja skóra ma jednak jasny odcień, w związku z czym korzystam z przywilejów dostępnych białym, cispłciowym, heteroseksualnym mężczyznom.
6 Shapiro, Jordan. „Pulling Pork: Intimacy, Commitment, and Outdoor Cooking”. The Good Men Project. 19 lipca 2013. goodmenproject.com/featured-content/pulling-pork-intimacy-commitment-and-outdoor-cooking/
7 Przykład zapożyczyłem z książki Myers, Kyl. Raising Them: Our Adventure in Gender Creative Parenting. Amazon Publishing, 2020.
8 hooks, bell. The Will to Change: Men, Masculinity, and Love. Nowy Jork: Atria Books, 2004.