Uzyskaj dostęp do tej i ponad 250000 książek od 14,99 zł miesięcznie
Zielone pisanki w wiosennych kwiatach, pisanki-kurczaczki, jajka otulone mchem, przykryte pajęczyną ze sznurka, mieniące się wszystkimi kolorami tęczy albo urzekające koronkowymi różami to jedne z wielu niebanalnych projektów przedstawionych w tym poradniku. Z książki dowiesz się, jak przygotować pisanki zdobione cekinami, wycinankami, papierowymi sznurkami, techniką decoupage'u i perełkami.W poradniku opisano także kilka sposobów dekoracji wielkanocnego koszyka: atłasem i żonkilami, gałązkami zwiastującymi nadchodzącą wiosnę, piórami, falbanami i kwiatami.Książka zawiera:- szczegółowe instrukcje wykonania ozdób- zdjęcia przedstawiające poszczególne etapy pracy- fotografie gotowych pisanek.
Uwaga: Książka w kolorze. Na czarno-białych czytnikach kolory zostaną zastąpione odcieniami szarości.
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Liczba stron: 19
Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:
Na Wielkanoc nie może zabraknąć jajek, które są symbolem odradzającego się życia. Pięknie pomalowane i ozdobione królują na wielkanocnym stole. Tradycja ozdabiania jaj sięga daleko wstecz, jeszcze przed erę chrześcijaństwa. Już starożytni Persowie malowali jaja, a od nich tę tradycję przejęli Rzymianie oraz Grecy. W Polsce najstarsza pisanka pochodzi z X wieku.
W tej książce chciałam pokazać nieco inne możliwości dekoracji pisanek – dalekie od tych tradycyjnych. Są tu proste projekty, które każde dziecko może samo wykonać, oraz trochę trudniejsze wzory, wymagające więcej czasu i precyzji.
Własnoręcznie wykonane pisanki będą wyjątkową ozdobą stołu podczas świątecznej uroczystości, a także mogą stać się wartościowym i oryginalnym prezentem dla przyjaciół i rodziny.
Agnieszka Bojrakowska-Przeniosło
Najłatwiej wykonuje się pisanki na jajkach ugotowanych na twardo, gdyż są mocniejsze i podczas dekorowania się nie potłuką. Jednak takich pisanek nie przechowamy zbyt długo. Dlatego warto skorzystać z innego sposobu przygotowania pisanek, polegającego na wykorzystaniu wydmuszek. Choć są delikatniejsze i podczas zdobienia ich trzeba bardziej uważać, by nie pękły, to odpowiednio przechowywane przetrwają nawet kilka lat.
Wydmuszkę szykujemy w bardzo prosty sposób. Skorupkę jajka dokładnie myjemy, a następnie po obu stronach jajka (u góry i na dole) robimy małe otworki. Do tego celu używamy grubszej igły lub innego ostrego narzędzia. Po wykonaniu dziurek wydmuchujemy ze skorupki całą zawartość. Gdy wydmuszka jest już pusta, strzykawką wstrzykujemy do niej troszkę wody. Następnie, zakrywając palcami otworki, delikatnie potrząsamy wydmuszką, by dokładnie umyć ją od wewnątrz. Ponownie wydmuchujemy zawartość wydmuszki i pozostawiamy do wyschnięcia.
Dawniej do barwienia jaj używano naturalnych barwników roślinnych. Gotowano jajka w łupinach cebuli, korze dębowej lub olchy, a także w kwiatach malwy, soku z młodej trawy lub zboża. Piękne efekty otrzymywano również, zanurzając jaja w soku z buraków, czarnego bzu lub jagód. Dziś, by zabarwić pisanki, stosuje się różnokolorowe barwniki chemiczne rozpuszczone w gorącej wodzie.
Do zdobienia jajek można użyć także: kolorowych papierów, serwetek, tasiemek, farb, koralików, brokatów, nici do wyszywania. To zależy od naszej inwencji twórczej. Inspiracją może być wszystko... obrazek, widok za oknem, a nawet opowieść o tradycjach świątecznych.