Uzyskaj dostęp do ponad 250000 książek od 14,99 zł miesięcznie
Ten klasyczny przewodnik po mocach I Ching zapewnia praktyczne korzyści ze stosowania zasad starej jak świat księgi mądrości – zmodyfikowanej i przystosowanej do potrzeb współczesnych poszukiwaczy duchowej równowagi. Oparta na chińskiej tradycji sprzed 5000 lat, Księga zmian I Ching obfituje w odkrycia. Uznany ekspert w dziedzinie potęgi podświadomości, doktor Joseph Murphy, ujawnia potencjał tego starożytnego tekstu i objaśnia go osobom otwartym na możliwości. Przy pomocy trzech monet – wystarczą zwykłe groszówki – czytelnik nauczy się wykorzystywać naturalne zdolności, aby otrzymywać odpowiedzi I Ching.
Poradnik zawiera proste techniki, dzięki którym możemy zastosować strategie I Ching w życiu codziennym do rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji. Murphy wyjaśnia system heksagramów I Ching, ujawniając jego korzenie tkwiące w psychologii oraz w teorii ciągłej zmiany. Objaśniając złożone terminy i symbole, autor pokazuje, w jaki sposób konsultowanie się poprzez I Ching umożliwia uzyskanie jasnych wskazówek w czasach zamętu i kryzysu. Łącząc podstawowe wzory matematyczne z duchową samoświadomością, czytelnicy dostrzegą cudowny potencjał swojego umysłu oraz jego więź z prawdami I Ching. W efekcie zyskają konkretne odpowiedzi na pytania o karierę, rodzinę, uczucia, bezpieczeństwo finansowe oraz życiowe cele. I odkryją cud prawdziwego spokoju umysłu.
Sekrety I Ching nie umożliwiają przewidzenia przyszłości, lecz dostarczają narzędzia, dzięki którymi naszą przyszłość cechować będzie osobiste i duchowe spełnienie.
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Liczba stron: 311
Tytuł oryginału SECRETS OF THE I CHING
Wydawca Urszula Ruzik-Kulińska
Redaktor prowadzący Beata Kołodziejska
Redakcja Piotr Królak
Korekta Marzenna Kłos
Copyright © 2000 by Penguin Group (USA) Inc. All rights reserved including the right of reproduction in whole or in part in any form. This edition published by arrangement with TarcherPerigee, an imprint of Penguin Publishing Group, a division of Penguin Random House LLC Copyright © for the Polish translation by Alina Siewior-Kuś, 2020
Wydawnictwo Świat Książki 02-103 Warszawa, ul. Hankiewicza 2
Warszawa 2020
Księgarnia internetowa: swiatksiazki.pl
Skład i łamanie Plus 2, Witold Kuśmierczyk
Dystrybucja Dressler Dublin Sp. z o.o. 05-850 Ożarów Mazowiecki ul. Poznańska 91 e-mail: [email protected] tel. + 48 22 733 50 31/32
Korzystam z trzeciego wydania I Ching albo Księga Przemian, które z chińskiego na niemiecki przełożył Richard Wilhelm, z niemieckiego zaś na angielski Cary F. Baynes, opatrzonego wstępem Carla Junga oraz przedmową Hellmuta Wilhelma do nowego wydania, opublikowanego przez Princeton University Press w serii Bollingen Series XIX. Zalecam Czytelnikowi, by podczas lektury niniejszej książki także korzystał z tego wydania. Sugeruję też przeczytanie cudownego i niezwykle interesującego wstępu pióra Carla Junga, umieszczonego w wydaniu, o którym mowa powyżej. Przekonasz się, iż jest to wprowadzenie do mądrości i cudów I Ching.
Wyjątkową cechą niniejszej książki jest jej absolutna praktyczność. Oto przed tobą proste techniki i formuły korzystania z I Ching, które z łatwością zastosujesz do postawienia pytań o codzienne dylematy i problemy, a w odpowiedzi uzyskasz prawdziwie przydatne wskazówki.
Prostych procesów zawartych w tym starożytnym dziele mistycznym nauczałem wiele grup kobiet i mężczyzn wszelkich profesji i zawodów. Podczas pracy z nimi rozwinęły się specyficzne cechy niniejszej książki, które pokazują interakcje i sposoby działania świadomości i podświadomości, a także rezultaty powstające wtedy, gdy owe działania odbywają się w harmonii. I Ching omawia mistyczny proces męskiej i żeńskiej zasady w każdym z nas i zawsze, kiedy jakaś osoba na swoje pytanie uzyskuje konkretny heksagram I Ching, odpowiedź ta udzielona jest w prostych i zrozumiałych terminach psychologicznych. Dla tych, którzy znają Biblię, odpowiedź podana jest także w postaci właściwego, mającego zastosowanie cytatu.
Sekrety I Ching pokazują sztukę wykorzystywania cudownej mocy działania podświadomości. Wielkie i odwieczne prawdy oraz zasady naszego umysłu poprzedzają wszelkie religie czy nurty filozoficzne. Starożytna i niepodważalna prawda zawarta w I Ching istniała, nim powstały jakiekolwiek Kościoły lub światy. Innymi słowy jest to mądrość odwieczna, a równocześnie udzielająca odpowiedzi na każde pytanie, jakie możecie zadać, co pokazane zostanie w tej książce.
Mając to wszystko na względzie, w kolejnych rozdziałach zachęcam do wykorzystania cudownej, magicznie przekształcającej mocy, by pomagała ci i wspierała cię, kierowała i prowadziła, rozwiązywała problemy, spełniała najskrytsze pragnienia, oswobadzała przeżarte strachem umysły i uwalniała od wszelkich braków, ograniczeń i frustracji. Aby uzyskać odpowiedź na pytanie, nie trzeba wiele, wystarczy zgodnie z instrukcją wykonać sześć rzutów decydujących o liniach heksagramu, co równocześnie uruchomi nieomylne moce podświadomości.
Pamiętaj, nieskończona inteligencja i niezmierzona mądrość podświadomości jest wszechwiedząca, wie wszystko i wszystko widzi. Ty do uzyskania prawdziwej odpowiedzi wykorzystujesz jedynie starożytny, lecz prosty proces matematyczny.
Zacznij od teraz, już dzisiaj. Dzięki wskazówkom I Ching cuda, które uważałeś za niemożliwe, mogą zdarzyć się w twoim życiu.
Joseph Murphy
I ChingalboKsięga Przemian to dzieło niemal poetyckie, składające się z mistycznych aforyzmów oraz niezwykłych symboli o głębokim, ukrytym znaczeniu. Jest niewiarygodnie stara, jej historia liczy sobie prawie pięć tysięcy lat, a jej żarliwymi czytelnikami i badaczami jej zawartości byli niektórzy z najwybitniejszych myślicieli świata. Mówi się, że Konfucjusz przystąpił do studiowania I Ching po ukończeniu siedemdziesięciu lat, czuł bowiem, że dopiero w tym wieku jest dostatecznie dojrzały i mądry, by podjąć próbę jej zrozumienia. Laozi, sławny chiński mistyk, dogłębnie studiował Księgę Przemian i wiele z jego doskonale znanych aforyzmów wziętych zostało z odwiecznych praw wyłożonych w tej starożytnej księdze mądrości, prawdy i piękna.
Książka oparta jest na 64 heksagramach, czyli figurach zbudowanych z różnych kombinacji sześciu linii ciągłych i przerywanych. Heksagramy są kluczem do treści księgi, werdykty zaś i wyobrażenia dołączone do każdego heksagramu oraz jego indywidualnych linii przekazują znaczenie symboliczne. Werdykty czynią to poprzez podsumowanie obecnego stanu twojej podświadomości oraz okoliczności zewnętrznych wraz z przedstawieniem rezultatu, którego możesz się spodziewać po połączeniu tych dwóch obszarów. Wyobrażenia ujawniają znaczenie symboliczne linii heksagramu i wskazują ich zastosowanie do twojej obecnej sytuacji osobistej, społecznej i zawodowej.
W przypisie do komentarza o I Ching Richard Wilhelm tak oto wyjaśnia korzystanie z niej: „Zasadę działania Księgi Przemian można najlepiej porównać z obwodem elektrycznym. Obwód taki wnika we wszystkie miejsca (jak I cing w możliwe sytuacje); ma on potencjalność dawania światła, ale nie świeci. W chwili, gdy zostaje nawiązany kontakt pytającego z określoną sytuacją, «prąd» zostaje wzbudzony, a odpowiednia sytuacja oświetlona”[1]. Jest to proste wytłumaczenie sposobu jej działania.
Chińscy mistycy, którzy są autorami I Ching, byli mistrzami w sztuce psychologii i intuicyjnie postrzegali prawa rządzące kosmosem i społecznością ludzką. Akceptowali przeciwieństwa istniejące w tym świecie oraz sposób, w jaki odzwierciedlają się one w zasadzie ciągłej zmiany. Akcja i reakcja są stałe we wszechświecie. Są wzloty i upadki, noc i dzień, deszcz i słońce, gorąco i zimno, kobieta i mężczyzna, świadomość i podświadomość, wnętrze i zewnętrze, słodycz i kwaśność, zło i dobro, ból i rozkosz, smutek i radość.
Księga Przemian mówi nam, że wszystko mija. Nic nie trwa wiecznie. Księga uczy nas powrotu do naszego osobistego „centrum”, gdzie zamieszkuje Tao albo Bóg, i ugruntowania siebie w harmonii z Bogiem jako środka na pogodzenie sprzeczności w naszym życiu. Kiedy w obecności Boga jesteś zrównoważony, spokojny, łagodny i cichy, wtedy możesz się zastanowić, jak poradzić sobie z daną sytuacją. I Ching uczy nas osiągania spokoju umysłu i harmonii wewnętrznej poprzez zestrojenie się z Nieskończoną Istotą w nas, co przyniesie nam łagodność i równowagę.
Wszystko pod słońcem ma swój czas. Jest czas siewu i czas żniw. Czas pracy i czas odpoczynku. Czas działania i czas pozostawania w bezruchu i spokoju. Czasu nie odmierzają jedynie zegary, bo jest on także psychologiczny, jest stanem świadomości opartym o nasze myśli, uczucia, zdolność postrzegania. I Ching wskazuje, że momenty, kiedy cierpimy z powodu dezorientacji, urazy i wrogości panujących w naszej podświadomości, są niewłaściwą porą na podejmowanie decyzji, ponieważ nasze nastawienie przyniesie nam stratę i porażkę.
I Ching nie jest narzędziem do wróżenia, lecz raczej wyrocznią, która została zdefiniowana jako „…doskonale zunifikowany system symboliczny, tak bliski organiczności w swej koncepcji, organizacji i działaniu, że jego wewnętrzna złożoność zbliża się do nieskończoności”. Autor mówi dalej: „W opisywaniu położenia Jaźni wyrocznia […] zdecydowanie ma coś do powiedzenia o przyszłości”. Ujmując rzecz prościej, wyrocznia „…pomaga nam odkryć uniwersum wewnętrzne i zewnętrzne”[2].
W dalszej części nauczymy się, jak zasięgać rady u tej wyroczni; procedura ta umożliwi nam aktywizację mocy duchowych naszej podświadomości. Kiedy uzyskamy odpowiedź od I Ching, musimy potraktować ją poważnie. Bądźmy szczerzy i zachowajmy zdrowy szacunek dla Boskości, która kształtuje nasz koniec, zwracamy się bowiem do odwiecznej mądrości. I Ching uczy nas, że jeśli zaprowadzimy harmonię w „centrum”, sprzyjać nam będzie fortuna. Możemy wylać rzekę pokoju Boga na wzburzone wody życia. Wszystkie przeciwności zmieniają się w swoje przeciwności. Kiedy pozostajemy zestrojeni z Nieskończonym, żadna zmiana nie może naprawdę nami wstrząsnąć, rozumiemy bowiem jej miejsce w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.
Moja krewna, której córka przez rok nie dawała znaku życia, zwróciła się o radę do I Ching i w odpowiedzi uzyskała heksagram piąty. W jednej chwili intuicyjnie pojęła jego znaczenie, gdy dowiedziała się, że korzyści przyniesie jej przeprawienie się przez wielkie morze. Po otrzymaniu tej symbolicznej wiadomości śniło się jej, że córka przebywa w Londynie. Natychmiast wsiadła do samolotu i uratowała ją od niewątpliwej śmierci, zarówno w sensie moralnym, psychologicznym, jak i fizycznym.
I Ching mówi nam o aktualnym stanie naszego umysłu lub podświadomości i w zrozumieniu, że jesteśmy zdolni do zmiany, powinno tkwić rozwiązanie kwestii „kolejnego kroku” w danej sytuacji. Mówiąc o nas, I Ching nie wskazuje nam konkretnego kierunku. Jednakże poprzez odczytanie tego, co ma do powiedzenia o nas, jesteśmy w stanie wprowadzić harmonię i jedność w tajemnej siedzibie Najwyższego w naszym wnętrzu, po to, by znaleźć prawdziwe i dokładne wskazówki.
Najpopularniejszą i najbardziej praktyczną metodą zasięgania porad u I Ching jest rzucanie trzema monetami sześć razy, raz na każdą z sześciu linii heksagramu. Inna polega na wykorzystaniu pięćdziesięciu łodyg krwawnika, które wskazują linie poprzez proces przypadkowego dzielenia ich na stosy i odliczania zgodnie z określonymi regułami. W kolejnej używa się barwnych paciorków łączących prostotę monet ze specyficznymi matematycznymi aspektami metody z krwawnikiem. A ponieważ skuteczne radzenie się heksagramów wymaga specjalnego stanu umysłu, mniej ważne jest to, z jakiej metody korzystamy, istotniejsze zaś to, by wybrana przez nas metoda pomogła nam ów właściwy stan osiągnąć. Innymi słowy kluczem do pomyślnego skorzystania z wyroczni jest uzmysłowienie sobie, że tym, co w rzeczywistości robimy, jest uaktywnianie mądrości naszej podświadomości, oraz że będziemy mogli najskuteczniej to osiągnąć, kiedy pozostaniemy bierni, nastawieni na odbiór i okażemy szacunek Nieskończonej Inteligencji w naszym wnętrzu. Po części poprzez cokolwiek mechaniczne manipulowanie monetami, koralikami albo łodygami rośliny kontaktujemy się z naszą Wyższą Jaźnią, Nadświadomością, Podświadomym Ja lub Nieskończoną Inteligencją. Istotne jednak jest, by wiedzieć, że w głębinach naszej podświadomości[3] leżą rozwiązania wszystkich problemów pod słońcem.
Jakiś czas temu prowadziłem zajęcia z I Ching z cudowną grupą kobiet i mężczyzn w każdym wieku i każdej profesji. Wyjaśniłem wiele znaczeń tego tekstu w świetle Biblii i naszej wiedzy o prawach psychicznych i duchowych. Na wieczornych sesjach owi mężczyźni i kobiety – którzy byli bankowcami, lekarzami, sekretarzami prawniczymi, agentami handlu nieruchomościami, aktorami − zadawali pytania i wszyscy się zgodzili, że heksagramy, które uzyskiwali, zasięgając porady, okazywały się najbardziej właściwe i w niezwykle wysokim stopniu odnosiły się do konkretnego problemu. Pewien przedsiębiorca inwestujący w nieruchomości oszczędził sto tysięcy dolarów, pytając: „Czy powinienem przyjąć propozycję inwestycji, którą mi przedstawiono?”. Odpowiedzią było stanowcze „Nie”, dzięki czemu zza kulis przyglądał się, jak ci, którzy ofertę przyjęli, tracili pieniądze.
Niniejsza książka przeznaczona jest dla laika, robotnika, gospodyni domowej, stenografa, sprzedawcy, klienta domów towarowych, farmaceuty, taksówkarza, członka kadry zarządzającej. Intencją autora nie jest w żadnym razie zastąpienie absolutnie najznakomitszej pozycji o I Ching, czyli wydania Wilhelm/Baynes. Zalecam wam korzystanie z tego konkretnego przekładu w połączeniu z moją książką, jedna bowiem pomoże wam lepiej zrozumieć drugą. Richard Wilhelm starannie przełożył tekst z chińskiego na niemiecki, a z kolei Cary F. Baynes przeniosła wersję niemiecką na angielski, tworząc przystępne dzieło naukowe, które jest standardem w świecie anglojęzycznym. Każda księgarnia mająca w ofercie I Ching będzie też posiadać to wydanie, a gdyby nawet nie było go na półkach, księgarz bez problemu je dla was zamówi. Radzę, byście przeczytali cudowny i niezwykle interesujący wstęp autorstwa Carla Junga, a przekonacie się, że jest to pomocne wprowadzenie do treści i cudów tej wspaniałej księgi.
Nie będę omawiał wysoce technicznej, matematycznej, alegorycznej, przenośnej i mistycznej wiedzy I Ching, która została wnikliwie przedstawiona w wydaniu Wilhelm/Baynes oraz w innych pozycjach. Moim celem jest próba przekazania jej unikalnego mistycyzmu i symbolizmu orientalnego tak, by zrozumiał je „zwykły człowiek”, a czynić to będę poprzez łączenie heksagramów z prostymi prawdami biblijnymi, które znajdują odniesienia w życiu codziennym. Nadrzędnymi cechami mojej książki jest jej praktyczność, prostota oraz liczne studia przypadków ilustrujące, jak korzystać z I Ching, by otrzymać odpowiedzi na życiowe problemy. Co więcej, jeśli przepracujecie treść tej książki, przeżyjecie wielką radość z rozwijania umiejętności intuicyjnych, do tego stopnia, że zaczniecie otrzymywać spontaniczne przebłyski oświecenia intuicyjnego korespondujące dokładnie i w najdrobniejszych szczegółach z heksagramem, który jest odpowiedzią na pytanie o konkretną sytuację.
Wspinajcie się po drabinie wiedzy Orientu i kroczcie do przodu, w górę, do Boga.
1. Księga Przemian jest pełna powiedzeń mistycznych i abstrakcyjnej treści o naturze symbolicznej. Studiowali ją Konfucjusz i Laozi, wiele ich aforyzmów przypisuje się I Ching.
2. Heksagram to figura złożona z sześciu ciągłych i przerywanych linii. Ich wzór ujawnia twoje obecne nastawienie mentalne i podświadome przekonania.
3. Sposób działania I Ching porównuje się do obwodu elektrycznego. Sam obwód to światło potencjalne, nie świeci się. Nawiązując kontakt z określoną sytuacją poprzez zadanie pytania, aktywujesz moc duchową podświadomości i pojawia się odpowiedź. Światło oznacza Najwyższą Mądrość obecną w podświadomości.
4. I Ching mówi, że możesz zaprowadzić w życiu spokój i harmonię, zestrajając się z Nieskończoną Istotą nazywaną Tao (Bóg) i pozwalając, by kierowały tobą harmonia i miłość Boga.
5. I Ching wskazuje, że w obiektywnym trójwymiarowym świecie jest czas i miejsce na wszystko. Jest czas siania i czas żniw, czas pracy i czas odpoczynku. Jeśli w twoich myślach panuje zamęt, to z psychologicznego punktu widzenia jest to zła pora na podejmowanie decyzji albo działania.
6. I Ching nie jest księgą wróżb. W tomie tym zasięgasz porad u wielowiekowej mądrości, liczącej sobie ponad pięć tysięcy lat. I Ching uczy cię zaprowadzania harmonii w Centrum twojej Istoty i wszystkie twoje zachowania będzie cechować uprzejmość, a wszystkie twoje drogi będą spokojne.
7. I Ching mówi o twoim obecnym stanie umysłu lub podświadomości i rozumiejąc to, dochodzisz do rozwiązania, jaki powinien być twój „następny krok”.
8. Najpopularniejszą metodą zasięgania rad u I Ching są rzuty monetami. Niezależnie jednak od wybranej metody jeśli jesteś szczery, nastawiony na odbiór, bierny, czujący i wiesz, co robisz, twoja podświadoma wola przedstawi ci właściwy heksagram.
9. Poprzez zastosowanie cokolwiek mechanicznego podejścia pobudzasz moc duchową podświadomości.
10. Niniejsza książka jest przeznaczona dla „zwykłego człowieka” i wolna od frazeologii mistycznej, metafizycznej i alegorycznej, żeby każdy mógł zrozumieć odpowiedź na zadane pytanie.
Treść dostępna w pełnej wersji eBooka.
1I-cing. Księga Przemian, księga II, oprac. Richard Wilhelm, przeł. M. Barankiewicz, K. Ostas, Warszawa 1994, s. 268.
2Wszystkie cytaty pochodzą z artykułu Jimma EricksonaThe I Ching and the Dialectic of Time, „New Age Digest”, vol. 1, no. 1.Wykorzystano za zgodą autora.
3Zob. Joseph Murphy,Potęga podświadomości, przeł. E. Westwalewicz-Mogilska, Warszawa 2017.