Twoje zdrowie seksualne. Jak rozumieć swoje ciało, kochać je i o nie dbać - White Kate - ebook

Twoje zdrowie seksualne. Jak rozumieć swoje ciało, kochać je i o nie dbać ebook

White Kate

2,9

Ebook dostępny jest w abonamencie za dodatkową opłatą ze względów licencyjnych. Uzyskujesz dostęp do książki wyłącznie na czas opłacania subskrypcji.

Zbieraj punkty w Klubie Mola Książkowego i kupuj ebooki, audiobooki oraz książki papierowe do 50% taniej.

Dowiedz się więcej.
Opis

Odpowiedź na wszystkie nurtujące cię pytania, których nie zadałaś u ginekologa

 

Zbiór porad i wskazówek od doświadczonej ginekolożki, która o ciele kobiety wie wszystko. Problemy, które cię niepokoją i takie, o których nawet nie pomyślałaś.

 

Ta książka rzuca światło na fakty, które każda osoba z waginą powinna znać

 

  • Kiedy twoja pochwa potrzebuje pomocy
  • Miesiączki, które nie rujnują ci życia (ani ubrań)
  • Ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową
  • Co naprawdę oznaczają twoje wyniki badań cytologicznych
  • Odpowiednie dla ciebie metody antykoncepcyjne
  • Życie seksualne i orgazmy o jakich marzysz
  • Planowanie ciąży

 

69 przystępnych sekcji, które pozwolą ci na nowo zrozumieć swoje ciało.

Książka, którą powinna mieć każda kobieta.

 

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)

Liczba stron: 81

Oceny
2,9 (23 oceny)
2
6
7
4
4
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.
Sortuj według:
burgundowezycie

Z braku laku…

“Twoje zdrowie seksualne” to książka, która ma ambicję być przewodnikiem po kobiecej seksualności i zdrowiu. Autorka, Kate White, jest ginekolożką i dzieli się swoją wiedzą w 69 przystępnych sekcjach, które mają na celu oświecenie czytelniczek na tematy często pomijane w codziennych rozmowach. Ogromnie chciałabym Wam ją polecić, ale z pewnych powodów niestety nie mogę. Zacznijmy od minusów, oto parę z nich: 😔 Zawarte w niej informacje są kontrowersyjne i można powiedzieć, że wątpliwej skuteczności. 😳 Stosunek przerywany jest w niej przedstawiony jako „bezpłatna i łatwa dostępna, nie wymagająca recepty ani późnych nocnych wypraw do apteki” metoda antykoncepcyjna. 🤯 Antykoncepcja hormonalna wg autorki nie wpływa na zdrowie i nie zagraża płodności. 🙄 Brak chociaż wspomnienia o metodach termicznych, objawowo-termicznych, które są skuteczną alternatywą dla antykoncepcji hormonalnej oraz nieingerującą w gospodarkę hormonalną. 🫣 Wiele podanych informacji może wprowadzać w błąd i nie j...
11
tymcia10

Nie polecam

Okropna! Autorka próbuje przemycić swoje przekonania, ukazując tylko jedną stronę medalu. Najgorsze było to, ze ta Pani jest ginekologiem, a podaje błędne informacje. Oby to nie była pierwsza książka młodych dziewczyn, które mogą w te bzdury uwierzyć.
00
sania74

Całkiem niezła

Książka obowiązkowa dla każdej kobiety, młodej i dojrzałej. Napisana na luzie o ważnych rzeczach.
00
ewakurz

Nie oderwiesz się od lektury

bardzo fajna. polecam dla nastolatków
00
IwonaLowicka

Nie polecam

Zbyt krótkie rozdziały, poza tym nic czego bym nie wiedziała. Można sobie darować
01

Popularność




Tytuł oryginału: You Sexual Health

Projekt okładki: Patrycja Niewiadomska

Przekład z angielskiego: Aleksandra Kondrat

Redaktor prowadzący: Bożena Zasieczna

Redakcja techniczna: Sylwia Rogowska-Kusz

Skład wersji elektronicznej: Robert Fritzkowski

Korekta: Bogusława Jędrasik, Magdalena Osica

© 2022 Kate White

© for the Polish edition by MUZA SA, Warszawa 2024

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Żadna część niniejszej publikacji nie może być reprodukowana, przechowywana jako źródło danych i przekazywana w jakiejkolwiek formie zapisu bez pisemnej zgody posiadacza praw.

ISBN 978-83-287-3056-4

MUZA SA

Wydanie I

Warszawa 2024

–fragment–

Ta książka, zawierająca wiarygodne i przystępnie podane informacje, jest przyjaciółką, do której możesz się zwrócić, aby uzyskać jasne odpowiedzi na temat zdrowia seksualnego.

Informacje zawarte w tej książce są prawdziwe i kompletne zgodnie z naszą najlepszą wiedzą. Książka ta ma być informacyjnym przewodnikiem dla osób chcących dowiedzieć się więcej na temat układu rozrodczego oraz procesów i funkcji reprodukcyjnych. Nie ma ona na celu zastąpienia ani podważenia porad udzielanych przez lekarza. Ostateczna decyzja dotycząca opieki zdrowotnej powinna być podjęta po konsultacji z lekarzem.

Autorka i wydawca zrzekają się wszelkiej odpowiedzialności w związku z korzystaniem z tej publikacji. Wyrażone poglądy są osobistymi poglądami autorki i nie muszą odzwierciedlać polityki lub stanowiska Mayo Clinic.

Aby być na bieżąco z Mayo Clinic Press, zapisz się do naszego bezpłatnego e-biuletynu na stronie http://mcpress.MayoClinic.org lub śledź nas w mediach społecznościowych.

Wstęp

Gdy dorastałam, ciało poniżej pasa było dla mnie tajemnicą. Do dwunastego roku życia chodziłam do szkoły katolickiej, a szkoły publiczne, do których w późniejszym czasie uczęszczałam, nie były dużo lepsze w nauczeniu mnie tego, co powinnam wiedzieć na temat zdrowia seksualnego. Nie wiedziałam, co to jest wydzielina z pochwy, więc byłam przerażona, gdy w wieku czternastu lat zobaczyłam mokre plamy na swojej bieliźnie i martwiłam się, że się posikałam. Moja matka, gdy byłam w szkole średniej, powiedziała mi, że seks oralny to zboczenie. Dopiero na studiach medycznych w końcu poznałam podstawy, a potem dowiedziałam się nieco więcej o moim zdrowiu reprodukcyjnym.

Nie powinno się musieć iść do szkoły medycznej, żeby poznać własne ciało. Ale gdzie jeszcze możesz zdobyć wiedzę o zdrowiu seksualnym? Internet jest mieszanką dobrych, złych i celowo mylących informacji. W przeciwieństwie do lekarza twoja wyszukiwarka nie ma uprawnień do praktykowania medycyny. Wiedz, że jeśli zwracasz się o pomoc do rodzeństwa i przyjaciół, zazwyczaj nie mają oni dostępu do informacji lepszych niż te, które sam/a możesz znaleźć (chociaż często z przekonaniem udzielają ci rad). Błędne informacje lub sprzeczne zalecenia stanowią przyczynę dezorientacji nawet rozumnych, inteligentnych ludzi.

Może znasz podstawy, ale chcesz poznać więcej szczegółów na temat tego, jak funkcjonują twoje strefy intymne i jak najlepiej ich używać. Możesz się pogubić, próbując zdobyć wiedzę, której potrzebujesz, aby dokonać najlepszych wyborów dotyczących twojego zdrowia. Trudno jest znaleźć rzetelne informacje o zabawkach erotycznych, ponieważ przyprawiają niektórych ludzi o rumieńce lub wywołują ich chichot. To samo dotyczy tego, jak metody antykoncepcyjne wpływają na miesiączkę, bo lśniące broszury, które dostajesz w gabinecie lekarskim, są tylko reklamą. Nie wspominając o aborcji, ponieważ jest to temat bardzo polityczny. W gabinecie lekarskim rzadko widuje się również informacje o seksie analnym.

Dlatego właśnie napisałam tę książkę.

Są w niej wyjaśnienie wielu sekretów i niezmiernie ważna wiedza, którą zdobyłam, będąc ginekolożką-po­łożniczką i pisząc o zdrowiu przez ponad dwadzieścia lat. Książka ta oferuje odpowiedzi na pytania, które pacjentki/ci i osoby ze środowiska dziennikarskiego zadawali mi wielokrotnie – oraz takie, które trudno zadać wprost. Informacje zawarte w tej książce pomogą ci podjąć odpowiednie decyzje, poczuć się spokojniej i kontrolować swój rozród. Potraktuj tę książkę jako kurs doskonalenia zdrowia seksualnego.

Uwaga: Książka jest przeznaczona dla osób z waginą, o dowolnej tożsamości i orientacji.

Język genderowy i odniesienia do kobiet heteroseksualnych lub lesbijek odzwierciedlają ograniczenia opublikowanych badań, które nie nadążają za współczesnością.

CZĘŚĆ I

Zdrowie ginekologiczne

ŚWIAT TAM NA DOLE

1   Być może niewłaściwie nazywasz swoje intymne części ciała.

2   Twoje wargi sromowe są normalne, niezależnie od ich rozmiaru.

3   Twoja pochwa powinna pachnieć (i smakować) jak pochwa.

4   Chroń swoje ciało, a nie majtki.

5   Irygacja jest niebezpieczna.

6   Nie wszystko, co swędzi, to drożdżaki.

7   Depilacja woskiem nie prowadzi do opryszczki, choć symptomy mogą być podobne.

8   Nigdy od tyłu do przodu.

9   Traktuj swój srom jak Diament Nadziei.

10   (Prawie) każdy w pewnym momencie zaraża się wirusem HPV.

11   Nie musisz robić corocznego badania cytologicznego, ale coroczna wizyta u lekarza to dobry pomysł.

12   Nieprawidłowy wynik badania cytologicznego nie oznacza, że masz raka.

13   Lekarza nie obchodzi, czy się ogoliłaś/łeś.

14   Jeśli nie czujesz się komfortowo, rozmawiając z ginekologiem lub ginekolożką, znajdź innego/inną.

15   Opowiedz o swoim życiu seksualnym.

1   Być może niewłaściwie nazywasz swoje intymne części ciała

Usłyszysz słowo wagina używane w odniesieniu do genitaliów osoby przypisanej do płci żeńskiej przy urodzeniu. Pochwa jest niesamowitą częścią organu rozrodczego – może się rozciągać i pozwala urodzić dziecko prawie każdego rozmiaru. Ale znajduje się wewnątrz ciała, więc jedyny sposób, w jaki możesz ją zobaczyć, to przy użyciu wziernika lub lusterka.

Część ciała, którą możesz łatwo dostrzec, to srom. Zaczyna się od łechtaczki i pokrywającej ją skóry (napletek łechtaczki). Jest pełen zakończeń nerwowych i stanowi najbardziej wrażliwe miejsce w twoim ciele. To jedyny ludzki narząd odpowiadający wyłącznie za przyjemność. Srom rozciąga się w dół do krocza – skóry i mięśni pomiędzy ujściem pochwy a odbytem.

Pomiędzy nimi znajdują się dwie pary warg (labia). Zewnętrzne wargi to wargi większe. To właśnie one układają się w „wielbłądzie kopyto”, gdy nosisz obcisłe ubrania. Wewnętrzne wargi nazwane są wargami mniejszymi. Możesz je sobie przekłuć, jeśli masz na tyle odwagi. Wejdź na stronę MayoClinic.org i wyszukaj hasło „srom” (vulva), aby bliżej przyjrzeć się wszystkim opisanym tu częściom ciała.

Wiedza o tym, jak wygląda twoje ciało, pomoże ci je zrozumieć oraz ułatwi rozmowę z ginekologiem, gdy coś wyda ci się dziwne.

2   Twoje wargi sromowe są normalne, niezależnie od ich rozmiaru

Genitalia mają różne kształty, rozmiary i barwę. Niektóre osoby mają cienkie wargi sromowe mniejsze (labia minora), które wystają poza pulchne wargi większe (labia majora). U innych osób cienkie wargi są całkowicie zakryte. Nieważne, co widziałaś/łeś w porno lub u partnerki/a, twoje są w porządku.

Nieetyczni lekarze żerują na niepewności ludzi co do ich ciała i proponują operacje plastyczne warg sromowych, aby pacjentki i pacjenci mogli się dopasować do jakiegoś mitycznego ideału. Istnieją jednak tylko dwa powody, dla których ktoś powinien ingerować skalpelem w twoje podbrzusze: w celu korekty płci lub jeśli twoje wargi sromowe są na tyle długie, że sprawiają ból podczas stosunku lub noszenia ciasnych ubrań. W innych przypadkach zaakceptuj swoje wargi sromowe, tak jak resztę swojego ciała, w całej jego dziwnej cudowności.

Zastanawiasz się, jak partner/ka może postrzegać twoje ciało? Każdy/a partner/ka, którzy widzą cię nago, powinni przede wszystkim docenić szczęście, że mogą być tak blisko ciebie. Jeśli twój/a partner/ka ma do powiedzenia o twoich wargach sromowych – lub jakiejkolwiek innej części twojego ciała – coś, co nie przypomina ekstatycznego uwielbienia, czas wymienić tę osobę na kogoś godnego ciebie.

* * *

koniec darmowego fragmentuzapraszamy do zakupu pełnej wersji

MUZA SA

ul. Sienna 73

00-833 Warszawa

tel. +4822 6211775

e-mail: [email protected]

Księgarnia internetowa: www.muza.com.pl

Wersja elektroniczna: MAGRAF sp.j., Bydgoszcz