Uzyskaj dostęp do tej i ponad 250000 książek od 14,99 zł miesięcznie
NA CZYM POLEGA TERAPIA BAŃKOWA?
Od dłuższego czasu u wielu znanych sportowców widujemy noszone z dumą charakterystyczne, okrągłe ślady na ciele. Znana od zamierzchłych czasów terapia bańkowa coraz częściej jest stosowana jako leczenie komplementarne i alternatywne. Wykorzystuje powszechnie dostępne bańki, które można łatwo i bezpiecznie stawiać również w warunkach domowych. Zasysają one i unoszą tkanki, łagodząc bóle, stany zapalne, dolegliwości trawienne i krążeniowe oraz stres.
Terapia bańkowa znajduje zastosowanie w leczeniu wielu chorób i dolegliwości, od stresu, napięcia mięśni barków i pleców, po zespół cieśni kanału nadgarstka, schorzenia stawów i zapalenie zatok, a nawet chorobę refluksową przełyku.
Wykorzystuje się ją u sportowców (w celu podniesienia ich wydolności) oraz u kobiet ciężarnych. To metoda leczenia, która sprawdza się w łagodzeniu stanów zapalnych. Shannon Gilmartin opowiada o poszczególnych rodzajach baniek i ich zastosowaniach. Wyjaśnia, jak stawiać bańki skutecznie i bezpiecznie w warunkach domowych oraz przybliża nam wiele zalet tej stosowanej od wieków terapii.
SHANNON GILMARTIN jest licencjonowaną specjalistką i instruktorem w dziedzinie masażu i terapii próżniowej. Poza głównym obszarem zainteresowań, jakim jest masaż bańkami, ma ponad piętnastoletnie doświadczenie w takich terapiach manualnych jak masaż leczniczy, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, terapia nerwowo-mięśniowa, terapia czaszkowo-krzyżowa, rehabilitacja po urazach tkanek miękkich, masaż tajski i manipulacje trzewne. Naucza na terenie Stanów Zjednoczonych i za granicą. Prowadzi praktykę w Virginia Beach.
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Liczba stron: 299
Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:
Tytuł oryginału: The Guide to Modern Cupping Therapy
Text copyright © 2017 Shannon Gilmartin
Photographs copyright © 2017 Robert Rose Inc. (except as noted below)
Illustrations copyright © 2017 Robert Rose Inc. (except as noted below)
Cover and text design copyright © 2017 Robert Rose Inc.
Fotografie: Jennifer Steele (z wyjątkiem poniższych fotografii)
Dodatkowe fotografie: s. 11, 71 i 123 © gettyimages.com; s. 12 © Wellcome Library, London. Wellcome Images [email protected]; s. 13 © Steve F-E-Cameron (s. 12); s. 19 (na górze po lewej) Robert Stern. Za zgodą Global Healthworks Foundation; s. 19 (pozostałe) Malike Sibide. Za zgodą Global Healthworks Foundation; wybrane ilustracje na s. 80, 81, 248, 249 Shannon Gilmartin.
Ilustracje: Kveta (z wyjątkiem poniższych ilustracji)
Dodatkowe illustracje: s. 35 Alicia McCarthy/Str.Wave Graphics Inc.; s. 178 i 184 © gettyimages.ca.
Copyright © for the Polish edition by PURANA 2018
Niniejsza książka jest jedynie poradnikiem i nie może zastąpić umiejętności, wiedzy i doświadczenia wykwalifikowanego terapeuty, który w poszczególnych przypadkach dokonuje oceny na podstawie faktów, okoliczności i objawów. Informacje żywieniowe, medyczne i zdrowotne przedstawione w książce opierają się na badaniach, kwalifikacjach i doświadczeniu autorki, która dołożyła wszelkich starań, by były one prawdziwe i kompletne. Książka ma jednak służyć za przewodnik dla osób, które poszukują informacji o zdrowiu, odżywianiu i medycynie. Jej celem nie jest zastępowanie porad lekarzy leczących Czytelników ani też ich kwestionowanie. Każdy człowiek jest inny i nie występują dwie identyczne sytuacje, autorka i wydawca zachęcają więc Czytelników, by w razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących poszczególnych procedur przed ich zastosowaniem skonsultowali się z wykwalifikowanym specjalistą. Przed rozpoczęciem każdego programu ćwiczeń fizycznych należy zasięgnąć porady lekarza. Autorka i wydawca nie są odpowiedzialni za jakiekolwiek skutki lub konsekwencje wykorzystywania informacji zawartych w tej książce. Czytelnicy są odpowiedzialni za to, by w kwestiach własnego zdrowia zasięgać porad lekarzy lub innych osób wykonujących zawód medyczny.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część niniejszej publikacji nie może być reprodukowana lub przetwarzana bez pisemnej zgody wydawcy w żadnej formie mechanicznej, fotograficznej lub elektronicznej ani też w formie fonograficznej.
Kompleksowe opracowanie książki:
Agencja Wydawnicza Synergy Elżbieta Meissner
www.agencja-wydawnicza-synergy.pl
Zespół w składzie:
Przekład: Piotr Art
Konsultacja medyczna: lek. med. Katarzyna Murawska
Adaptacja okładki: Barbara Kryska
Redakcja: Beata Wieseń
Korekta: Natalia Nowak
Indeks: Anna Sadczuk
Skład i łamanie: Barbara Kryska
ISBN: 978-83-60170-96-0
Wydawca:
Wydawnictwo PURANA
ul. Agrestowa 11, 55-330 Lutynia
tel.: 71 35 92 701, 603 402 482
e-mail: [email protected],
www.purana.com.pl
Facebook: FB Wydawnictwo Purana
Zapraszamy do naszej księgarni internetowej:
www.purana.com.pl
Wstęp
Uwielbiam bańki. Są cudownym narzędziem i najwspanialszym uzupełnieniem mojej praktyki. Nie rozstaję się z nimi również w życiu prywatnym.
Jako terapeutka, rok po roku jestem świadkiem ich wspaniałego działania na wszystkich pacjentów. Dostrzegam rezultaty ich stosowania, od subtelnych po graniczące z cudem, i wciąż odczuwam pokorę wobec terapeutycznej mocy baniek.
Jako nauczycielka, uwielbiam dzielić się tą metodą leczniczą z licznymi odbiorcami, których mam zaszczyt uczyć. Nie ma nic wspanialszego, niż obserwować, jak ktoś zdobywa wiedzę związaną z tą terapią alternatywną i jak staje się ona dla niego wielką inspiracją.
Jako pacjentka, mogę stwierdzić, że bańki odmieniły moje życie. Na własnej skórze doświadczyłam ich rewelacyjnego działania, od wizualnego zredukowania dużej blizny na twarzy, po łagodzenie przewlekłych bólów i polepszenie wyników sportowych. Dumą napawa mnie to, że jestem najlepszym dowodem skuteczności tej terapii.
Dlatego piszę tę książkę po wielu latach doświadczeń w regularnym stosowaniu baniek w połączeniu z moimi własnymi metodami terapeutycznymi, a także po latach nauczania w wielu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Gwatemali, Irlandii i we Włoszech.
Od tysięcy lat terapeuci z różnych części świata stosują wiele rozmaitych technik stawiania baniek – od baniek ciętych, które dosłownie usuwają niepożądaną krew z organizmu, po bańki, których używa się w celu zlikwidowania zastoju energii lub złagodzenia bólów mięśni.
Pomimo że jest to metoda bardzo stara, jej działanie od wieków skrywa welon tajemnicy. Nie istnieją wskazówki co do tego, w jaki sposób wpływa na organizm ludzki i dlaczego jest tak skuteczna. Ostatnio bańki trafiają do gabinetów rozmaitych terapeutów – od masażystów, fizjoterapeutów i kosmetyczek po trenerów sportowych, chiropraktyków i lekarzy (którzy albo sami je stosują, albo kierują pacjentów na zabiegi). Dziś można odnieść wrażenie, że każdy zna kogoś, kto wie coś o stawianiu baniek! Od czasu, kiedy świat ujrzał olimpijczyków z dumą noszących ślady po bańkach, świadomość istnienia tej terapii wzrasta, a wielu celebrytów przyznaje się do jej stosowania. Ponieważ jednak jej „sekrety” pozostają nieodkryte, napisałam tę książkę. Pragnę ujawnić wiele tajemnic baniek i wyjaśnić, na czym polegają techniki ich stawiania.
Używam baniek w praktyce terapeutycznej od 2004 roku, a rezultaty są naprawdę zachwycające. U wielu pacjentów, u których leczyłam nimi przewlekłe bóle, silne urazy, obrażenia pooperacyjne i powypadkowe, stany zapalne, stres lub obniżoną wydajność fizyczną, bańki wspomagały inne terapie. Mimo to wciąż pozostają niezbadanym lądem.
Zdarzało mi się stosować bańki w różnych okolicznościach, ale zawsze było to bezpieczne, logiczne i lecznicze użycie. W Internecie można znaleźć wiele dziwacznych lub nawet niebezpiecznych zastosowań – podobnie jak ma to miejsce w wypadku innych terapii. Jednak rzecz nie polega na postawieniu baniek gdziekolwiek, by poczuć się lepiej. Ich właściwe zastosowanie wymaga sprawności i doświadczenia.
Terapeutyczne stawianie baniek jest formą sztuki, otwartą na rozmaite interpretacje. Można je dostosowywać do konkretnych potrzeb – odprężenia, złagodzenia napięcia mięśni, a nawet leczenia schorzeń dróg oddechowych. Jednak za każdym razem konieczny jest pewien zasób umiejętności i kreatywności. Niepodważalna zasada brzmi: bezpieczeństwo ponad wszystko.
Przewodnik po współczesnej terapii bańkowej w zamyśle ma trafiać zarówno do terapeutów, jak i osób, które interesują się wykorzystaniem baniek dla własnych potrzeb. Ponad dziesięć zwięzłych rozdziałów omawia szczegółowo techniki stawiania baniek i ich zastosowanie. Znajdziemy w nich przystępnie zaprezentowane informacje podstawowe oraz alternatywne metody stosowania w celu leczenia powszechnych chorób i dolegliwości.
Aż do dziś istniało znacznie więcej pytań dotyczących stawiania baniek niż odpowiedzi. Profesjonalnym terapeutom ta książka prezentuje:
• Instrukcje, jak krok po kroku wykorzystywać bańki bezpiecznie i skutecznie w ramach ustalonego już planu leczenia.
• Informacje naukowe o wpływie baniek na ludzki organizm.
• Informacje o śladach po bańkach i reakcji tkanek na ich stosowanie.
• Sposoby właściwego zastosowania wspomagającego baniek, które pomaga w uzyskaniu najlepszych efektów w leczeniu medycznym.
• Informacje o bezpiecznych i skutecznych sposobach stosowania, które nie pozostawiają niepotrzebnych śladów i zapewniają najlepsze możliwe rezultaty bez skutków ubocznych (żaden terapeuta nigdy nie powie pacjentowi, że siniaki są dla niego dobre).
Książka jest również zalecana osobom zainteresowanym tą terapią. Zapewnia im informacje o podstawach naukowych, bezpieczeństwie i zastosowaniu, dzięki którym będą mogły stawiać bańki osobom bliskim lub sobie samym. Znajdą tu również wiedzę o budowie i funkcjonowaniu organizmu ludzkiego, ze szczególnym uwzględnieniem działania na niego baniek (zob. rozdział 3). Miejscami informacje anatomiczne mogą wydawać się nazbyt szczegółowe, jednak gruntowna znajomość organizmu, aż do poziomu komórkowego, jest nieodzowna.
Zawsze radzę osobom zainteresowanym stawianiem baniek, by zdobywały wiedzę o ich zaletach podczas warsztatów. Nie wątpię jednak, że ta książka zapewni im podstawy wiedzy, które umożliwią zrozumienie tej terapii i zasad jej stosowania, a także przekona o doskonałych rezultatach, jakie przynosi.