Urodzona w 1960 r. w południowej Kalifornii, wychowała się jednak w stanie Washington, dokąd jej rodzina przeprowadziła się, gdy Kristin Hannah miała 8 lat. Podobno, jako mała dziewczynka, marzyła o zostaniu baletnicą, natomiast jej matka uparcie przepowiadała jej karierę pisarki. Jednakże, wówczas żadnych sugestii, iż miałaby zawodowo pisać książki, Kristin Hannah nie traktowała ani trochę poważnie. U progu dorosłości podjęła pracę w agencji reklamowej, aczkolwiek szybko zorientowała się, że to zajęcie nie przynosi jej wystarczającej satysfakcji. W związku z tym postanowiła się przekwalifikować i zostać prawnikiem. Po zakończeniu studiów i uzyskaniu uprawnień, praktykowała w Seattle, do momentu, gdy po raz kolejny wywróciła swoje życie do góry nogami, zostając pisarką. Na szczęście, książki Kristin Hannah znalazły grono wiernych czytelników, a podjęte przed laty ryzyko, chociaż droga do sukcesu bywała wyboista, się opłaciło.
Prace nad tekstem swojej debiutanckiej książki Kristin Hannah podjęła, niemal w akcie desperacji, podczas zagrożonej ciąży wymagającej od niej wielu miesięcy leżenia. W tym trudnym czasie przyszła autorka światowych bestsellerów, po przeczytaniu wszystkiego, co tylko było dostępne w najbliższej okolicy, straszliwie się nudziła. Wtedy mąż przypomniał jej o dawno zarzuconym projekcie książki, nad którym pracowała wraz z matką. Z braku konkurencyjnych rozrywek, Kristin odnalazła stare notatki i zabrała się do pisania. Pod koniec ciąży tekst był gotowy, pozostawało jedynie znalezienie dla niego wydawcy. Nie było to łatwe, ale w końcu, w 1991 r. początkująca autorka mogła świętować wydanie swojej debiutanckiej powieści pt. Wspólnicy. Wtedy też podjęła decyzję, której nigdy nie żałowała, o porzuceniu praktyki prawniczej i poświęceniu się karierze literackiej. Rok późnej swoją premierę miała jej druga fabuła pt. Wyprawa.
Dziś książki Kristin Hannah regularnie goszczą na najważniejszych listach bestsellerów, a jej przygoda z pisaniem trwa niemal trzy dekady. Pisarka ma w swoim dorobku ponad 20, różnego rodzaju, powieści obyczajowych. Wśród tej bogatej bibliografii na szczególną uwagę zdecydowanie zasługuje Słowik. I to nie tylko dlatego, że należy do najnowszych pozycji autorki, ale przede wszystkim na ze względu na popularność i rozgłos, który zyskała ta powieść.
Dramat historyczny pt. Słowik Kristin Hannah w ręce czytelników oddała w 2015 r. i książka niemal z miejsca stała się jednym z najgorętszych tytułów roku. Przetłumaczona na wiele języków oczarowała odbiorców na całym świecie. Ponad 20 tygodni utrzymywała się na liście bestsellerów New York Timesa, a w Polsce wygrała plebiscyt serwisu LubimyCzytać na książkę roku 2016. Pojawiały się liczne głosy, że jest Słowik Kristin Hannah szczytowym osiągnięciem, a prawa filmowe do tekstu zostały wykupione już w roku premiery.
Słowik zawiera bowiem wszystko czego potrzeba do zatrzymania uwagi czytelnika: miłość, dramat, wielką historię w tle, trudne wybory i nierozwiązywalne dylematy ludzkiego życia. Fabuła opowiada historię dwóch sióstr, które próbują przetrwać w trudnych czasach II wojny światowej. Siostry dzieli niemal wszystko; różnica wieku, temperament, sytuacja życiowa. Rożne są też ich strategie i postawy wobec otaczającej je okupacyjnej rzeczywistości. Co ciekawe, choć losy bohaterek to literacka fikcja, pewną inspirację, gdy powstawał Słowik Kristin Hannah czerpała z biografii autentycznej postaci – belgijskiej bojowniczki ruchu oporu Andrei de Jongh. Jednak, jak mówi pisarka, powieść miała ukazać przede wszystkim wojenną codzienność z perspektywy kobiet. Miała to być historia losów tych, które, zapomniane przez historyków i dziejopisów, od początku istnienia konfliktów zbrojnych też walczą. Nie na polu bitwy, ale próbując nakarmić, ogrzać i ocalić swoje rodziny. Kristin Hannah pokazuje, jak podejmują one praktycznie codziennie nie mniej trudne i heroiczne decyzje niż dowódcy na linii frontu, doświadczając przy tym wszystkich okrucieństw wojny. W dużej mierze to właśnie ten punkt widzenia jest największą siłą powieści i stanowi o jej sukcesie wśród czytelniczek na całym świecie.
Swoją najnowszą powieść pt. Wielka samotność Kristin Hannah wydała w 2017 r. i jest to lektura nie mniej poruszająca niż opublikowany trzy lata wcześniej głośny Słowik. Pisarka mówi w niej bowiem nie tylko o samotności, ale i o miłości oraz rodzinnym mikrokosmosie, skomplikowanym układzie wzajemnych emocjonalnych powiązań. Wielką samotność Kristin Hannah traktuje jako okazję do mówienia o rzeczach najważniejszych, w atrakcyjnej formie obyczajowej powieści z dreszczykiem. Narracja koncentruje się wokół walczącej o przetrwanie rodziny weterana, który po powrocie z Wietnamu nie radzi sobie nie tylko z wojenną przeszłością, ale i nie potrafi się odnaleźć w codzienności. W akcie desperacji i odrzucenia społecznego porządku, który spycha go na margines, wyprowadza się on w leśne ostępy Alaski. Okazuje się jednak, że ucieczka przed samym sobą jest trudniejsza niż się początkowo wydaje.