Uzyskaj dostęp do ponad 250000 książek od 14,99 zł miesięcznie
Przekonaj się, że bez cukru też może być słodko!
Chcesz jeść zdrowo? Nie musisz rezygnować z deserów!
Z tej książki dowiesz się, jak je przygotować bez cukru.
Wypróbuj kopiec kreta, keto rogaliki, malinową chmurkę czy ciasto serowo-jogurtowe. Skuś się na mrożone batoniki z wiśniami, migdałowe ciasto z truskawkami czy puszyste muffiny z jabłkami. A może uwielbiasz desery na zimno? Spędź letnie, gorące popołudnie w ogrodzie, delektując się koktajlem arbuzowym. Fani czekolady również będą zadowoleni – w książce znajdą obłędnie smaczne przepisy m.in. na czekoladowe babeczki z serem i malinami, kakaowe pączki z dziurką czy brownie z bakaliami.
120 unikatowych przepisów na bezcukrowe słodkości w zdrowszej wersji!
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Liczba stron: 165
Autorka: Izabela Adamek
Redakcja: Jolanta Olejniczak-Kulan
Korekta: Katarzyna Zioła-Zemczak
Projekt graficzny okładki: Aleksandra Zimoch
Projekt graficzny makiety: Studio KARANDASZ
Elementy graficzne makiety: Adobe Stock: Marina Zlochin, nadiinko, realstockvector, redkoala, Mykola, Turgut Abasli
Skład: Atelier Du Châteaux
Zdjęcia na okładce: Izabela Adamek, Viktoria Szymczak (zdjęcie bio autorki)
Zdjęcia:
Aleksandra Adamek: s. 8, 12, 16, 18, 56, 126, 218
Wiesław Adamek: s. 35, 262
Viktoria Szymczak: s. 82, 302
Pozostałe zdjęcia: Izabela Adamek
Redaktor prowadząca: Agnieszka Knapek
Kierownik redakcji: Agnieszka Górecka
© Copyright by Izabela Adamek
© Copyright for this edition by Wydawnictwo Pascal
Wszelkie prawa zastrzeżone. Żadna część tej książki nie może być powielana lub przekazywana w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody wydawcy, za wyjątkiem recenzentów, którzy mogą przytoczyć krótkie fragmenty tekstu.
Bielsko-Biała 2023
Wydawnictwo Pascal sp. z o.o.
ul. Zapora 25
43-382 Bielsko-Biała
tel. 338282828, fax 338282829
[email protected], www.pascal.pl
ISBN 978-83-8317-229-3
Aleksandrze i Danielowi – moim wspaniałym dzieciom
Trzymasz w dłoni książkę, która jest owocem pasji i miłości. Miłości do słodyczy i pasji do ich tworzenia. Kocham słodkości, ale one przestały kochać mnie! Oczarowały mnie swą słodyczą, za którą stał cukier, tony cukru! To doprowadziło do moich problemów zdrowotnych i pogarszającego się samopoczucia. Zmiana trybu życia była więc nieunikniona i wcale łatwo mi nie przyszła. Odstawiałam cukier stopniowo, począwszy od zaprzestania słodzenia kawy czy herbaty, poprzez rezygnację ze sklepowych batoników, aż po sięganie po bezcukrowe wypieki. I choć z nowym smakiem pogodziłam się, o dziwo, bardzo szybko, to wilczy apetyt na słodycze dopadał mnie znienacka i zawsze z dużą siłą. Z czasem brak cukru stawał się coraz mniej dokuczliwy, a każdy kolejny dzień w stronę zdrowia był dla mnie powodem do dumy i ogromną motywacją do dalszego trwania w postanowieniu. Pomocne okazało się również publikowanie bezcukrowych przepisów w mediach społecznościowych, gdzie bardzo szybko zrozumiałam, że #umiembezcukru, i że osób jak ja jest cała rzesza. Moje zdrowe przepisy zostały ogromnie ciepło przyjęte, a każda kolejna wiadomość, komentarz czy opinia mobilizowały mnie jeszcze bardziej. Niezwykle cenię sobie kontakt z ludźmi, którzy zaufali moim przepisom na zdrowe przysmaki, i jestem szczęśliwa, wiedząc, że z nich korzystają. Z niebywałą przyjemnością je tworzyłam, aż w końcu narodził się pomysł BezCukrowych słodkości.
Efekt mojej 18-miesięcznej pracy to 120 przepisów w zdrowszej, bezcukrowej wersji. Mają rozpisaną kaloryczność i poziom wartości odżywczych. Są na desery niskowęglowodanowe, których wykonanie nie jest skomplikowane i w większości przypadków nie wymaga poświęcania dużej ilości czasu. By korzystać z zawartych w tej książce przepisów, nie musisz się martwić o trudno dostępne składniki, ponieważ znajdziesz je w większości sklepów ogólnospożywczych. Postawiłam na minimum składników i maksimum smaku.
•Czekoladowa rozkosz – przepisy z czekoladą i kakao w roli głównej.
•Owocowy zawrót głowy – inspiracje przepełnione owocami.
•Małe jest piękne – propozycje uroczych babeczek, ciasteczek i batoników.
•Nie ma to jak sernik i makowiec!– serniki i makowce w rozmaitych odsłonach.
•Po prostu pyszne – kompozycja różnorodnych, sprawdzonych przepisów.
•Małe co nieco na orzeźwienie – lody, koktajle i zimne desery.
•pomocne informacje, które pozwolą ci wygodnie korzystać z tej książki,
•mnóstwo przydatnych wskazówek, dzięki którym unikniesz rozczarowania podczas przygotowywania słodkości (również podczas korzystania z przepisów spoza tej książki),
•kody QR do playlist z muzyką idealną do wszelkich prac w kuchni,
•szereg opowieści, które umilą ci lekturę i pozwolą bliżej poznać zarówno autorkę, jak i proces powstawania tej książki.
•liczba porcji,
•czas potrzebny na przygotowanie przepisu,
•czas pieczenia,
•kaloryczność porcji,
•poziom wartości odżywczych,
•informacje, czy przepis jest przeznaczony dla osób eliminujących ze swojej diety: gluten, laktozę, jajka, orzechy, produkty pochodzenia zwierzęcego,
•czy przepis może być stosowany przez diabetyków, osoby cierpiące na insulinooporność,
•lista zamienników.
Zanim przystąpisz do korzystania z tej książki i testowania przepisów, przeczytaj przygotowane przeze mnie rady i wskazówki. Dzięki temu unikniesz wątpliwości podczas prac w kuchni, mam nadzieję przyjemnych, a tym samym uchronisz się przed ewentualnym rozczarowaniem.
Czy zdarzyło ci się, że kupiłaś książkę kulinarną i pierwszego dnia zachwycałaś się ogromną liczb przepisów na apetyczne dania oraz planowałaś wykonanie kolejno ich wszystkich, po czym odłożyłaś pozycję na półkę na długie miesiące? Albo przetestowałaś tylko jeden lub dwa przepisy i zapomniałaś o książce? Powodem takich sytuacji bywa zbyt duża ilość bodźców, zbyt dużo informacji i propozycji na smakołyki, a następnie brak potrzebnych składników w danym momencie lub okazji na wykonanie przysmaku z wybranego przepisu. Podpowiem ci, co zrobić, by z tej książki korzystać aktywnie i z przyjemnością.
•Zanim zaczniesz korzystać z przepisów, przeczytaj rozdziały znajdujące się na początku książki. Dowiedz się, jak przepisy zostały skonstruowane, i jak je odczytywać, co oznaczają poszczególne ikonki na stronach z przepisami, jak zamieniać składniki, jak ustawiać swój piekarnik itd. Daj sobie czas na zgromadzenie składników, których aktualnie nie masz, a które są niezbędne do wykonania danego przysmaku. Dzięki temu unikniesz ewentualnego rozczarowania z powodu nieudanego wypieku.
•Przygotuj sobie np. kolorowe karteczki i przejdź do uważnego przeglądania przepisów. W zależności od czasu, jakim dysponujesz, możesz przejrzeć jednorazowo wszystkie przepisy lub tylko jeden dział. Jeśli jakiś przepis uznasz za na tyle ciekawy, by go przetestować w najbliższej przyszłości, zaznacz stronę kolorową karteczką. Jeśli stwierdzisz, że z innego przepisu skorzystasz w bliżej nieokreślonym terminie, nie zaznaczaj go. W ten sposób z każdego działu możesz wybrać np. 5 przepisów, które chciałabyś przetestować w pierwszej kolejności.
•Przepisy zostały pogrupowane na rozdziały według smaków. Jeśli masz ochotę na owocowy wypiek lub deser, zajrzyj do rozdziału Owocowy zawrót głowy. Pamiętaj, by w pierwszej kolejności spojrzeć na strony oznaczone wcześniej karteczkami. Jeśli jednak marzy ci się serniczek, otwórz rozdział Nie ma to jak sernik i makowiec, a z pewnością znajdziesz w nim coś dla siebie. Postępuj podobnie, jeśli najdzie cię ochota na coś orzeźwiającego, czekoladowego, małego lub po prostu pysznego. Pamiętaj, że wraz z większą ilością propozycji, trudniej dokonać wyboru.
•Polub się z tą książką. Wcale nie musisz brać jej do ręki tylko w momencie korzystania z przepisów. Jak to zrobić, wyjaśniam w dalszej części tego rozdziału.
By ułatwić ci korzystanie z przepisów, przy każdym z nich umieściłam następujące ikonki:
bez pieczenia
bez jajek
bez laktozy
bez glutenu
dla diabetyków
wegańskie
bez orzechów
dla osób na diecie ketogenicznej (keto)
Zwracaj szczególną uwagę na propozycje zamienników, ponieważ przepisy zawarte w tej książce można swobodnie modyfikować. Nie zniechęcaj się, spoglądając wyłącznie na podstawową listę składników. W większości przepisów istnieje możliwość wykonania deserów w różnych wersjach, np. wegańskiej czy beznabiałowej.
Przykład 1:
W składnikach widnieje mąka migdałowa, a ty masz alergię na orzechy lub nie stosujesz diety albo takiej mąki nie posiadasz
→
Wybierz inny rodzaj mąki z listy zamienników
Przykład 2:
W składnikach widnieje mleko roślinne, a ty wolisz zwykłe mleko lub takiego mleka nie posiadasz
→
Wybierz dowolne mleko
Przykład 3:
W składnikach widnieje erytrytol, a ty wolisz słodzić inną substancją lub nie posiadasz erytrytolu
→
Wybierz dowolny zamiennik cukru
Pamiętaj, że pominięcie lub zastąpienie większej ilości składników wpłynie znacząco na efekt finalny. Postaraj się zamieniać możliwie najmniejszą liczbę składników, zachowując zalecane proporcje.
Uwaga!
Przy przepisach na wypieki w liście zamienników znajdziesz mąkę pszenną. Nie używaj jej, jeśli jesteś na diecie bezglutenowej! Umieściłam ją wśród zamienników tylko dlatego, by czytelnicy, którzy nie są na ścisłej diecie, mieli pewność , że w danym przepisie mogą użyć tradycyjnej mąki pszennej. Nie jest to również mąka zalecana w diecie niskowęglowodanowej.
Wszystkie składniki podawane w przepisach są w domyśle bezglutenowe i bez dodatku cukru. Jeśli stosujesz ścisłą dietę eliminującą gluten, pamiętaj o wyborze odpowiednich produktów, np. bezglutenowego proszku do pieczenia czy bezglutenowej mąki migdałowej. Jeśli nie jesteś na diecie bezglutenowej, wybierz ulubione, sprawdzone produkty, np. dowolny proszek do pieczenia lub sprawdzoną mąkę migdałową dowolnego producenta.
Najczęściej pojawiające się składniki:
gorzka czekolada,czekolada bez cukru,erytrytol lub inny substytut cukru,ekstrakt waniliowy,mleko roślinne,budyń waniliowy bez cukru,proszek do pieczenia,mąka migdałowa,mąka kokosowa,mąka owsiana,skrobia kukurydziana.
Jeśli nie stosujesz żadnej z diet, a chcesz korzystać z moich przepisów, posiłkuj się listą zamienników. A jeśli nadal masz wątpliwości, napisz do mnie w mediach społecznościowych, a chętnie pomogę.
Czym jest porcja? To z pozoru błahe pytanie zadaje niejedna osoba skrupulatnie liczącą kalorie w zjadanych posiłkach, także mnie w mediach społecznościowych. Często spotykam się z wątpliwościami: jak duża jest porcja, czy jedna porcja to jedno ciastko, czy dwa. W moich przepisach porcją jest jeden kawałek ciasta, jeden batonik, jedno ciastko.
W zestawieniu znajdziesz również kilka przepisów, przy których trudno było mi ustalić konkretną liczbę porcji, np. masy makowej czy sosu czekoladowego. W tych przypadkach podałam całkowitą kaloryczność danego przysmaku. Jeśli zatem użyjesz połowy masy makowej do makowca na kruchym spodzie, podziel całkowitą liczbę kalorii masy przez dwa, a uzyskany wynik dodaj do kalorii zawartych w cieście. Z kolei przy niektórych przepisach podałam zarówno wartości odżywcze dla całości przysmaku, jak i kalorie zawarte w jednej porcji, by w łatwy sposób dało się obliczyć kalorie w przypadku ewentualnej zmiany wielkości porcji.
Kalorie i wartości odżywcze z podziałem na węglowodany, białka i tłuszcze obliczyłam na podstawie użytych przeze mnie produktów podanych w liście składników. Przy każdym przepisie podałam wartości odżywcze w porcji, przy niektórych znajdziesz również wartości odżywcze dla całości dania.
Przykład 1:
Z przepisu otrzymasz 7 batoników
→
Porcja to jeden batonik
Przykład 2:
Z przepisu otrzymasz 250 ml sosu czekoladowego
→
Podałam wartości odżywcze w 250 ml oraz wartości odżywcze w porcji 50 ml
Bardzo możliwe, że użyjesz produktów innego producenta niż ja lub składników z listy zamienników, wówczas wartości odżywcze ulegną mniejszej lub większej zmianie. Zwróć na to uwagę, jeśli twoja dieta wymaga skrupulatnego obliczania kalorii.
Czy włączyć termoobieg? A może grzanie dolne i górne? Na której półce umieścić formę z ciastem? Ja ustawiam piekarnik na grzanie z termoobiegiem i poza nielicznymi wyjątkami nie wyobrażam sobie by było inaczej. A formy z ciastem czy ciasteczkami umieszczam na środkowej półce piekarnika. Jeśli więc jakiś przysmak z wymienionych w tej książce wymaga pieczenia, to należy to zrobić z włączonym termoobiegiem, chyba że w danym przepisie zaznaczyłam inaczej. Co zrobić, jeśli twój piekarnik nie posiada takiej funkcji, dowiesz się z rozdziału Z tymi wskazówkami już zawsze ci się upiecze.
Od początku prac nad książką marzyłam, by stała się ona dla ciebie czymś więcej niż jedną z wielu pozycji z przepisami. Pragnęłam, by została twoją papierową przyjaciółką, która będzie ci wszędzie towarzyszyć, która cię zainspiruje i podpowie ci, czym zaskoczyć gości, która czasami cię rozbawi, a innym razem zachęci do refleksji. Marzyłam, by osoby, które znają mnie od lat (ponieważ śledzą moje poczynania w mediach społecznościowych), mogły poczuć moją obecność w każdym fragmencie tej książki. Dlatego właśnie wplotłam w BezCukrowe Słodkości opowieści ze swojego życia. Poznasz kilka ciekawych, czasem zabawnych historii, a przy okazji dowiesz się, jakie trudności i problemy towarzyszyły mi w trakcie pracy nad tym tytułem. Mogą ci one towarzyszyć w podróży, przy popołudniowej herbacie, w poczekalni czy tuż przed snem. Będzie mi bardzo miło i mam nadzieję, że tobie również.
Ale to nie wszystko! By uprzyjemnić ci nasze poniekąd wspólne pichcenie, przygotowałam specjalne playlisty ukryte w kodach QR, które znajdziesz na początku każdego rozdziału. Przeniosą cię do utworów, z którymi przyjemniej będzie ci się pracowało. Mieszaj składniki, ucieraj masy, wsypuj mąkę, wbijaj jajka, formuj ciasteczka, a wszystko z szerokim uśmiechem na twarzy w rytm muzyki. Ruszaj biodrami, wymachuj ściereczką, śpiewaj do łyżeczki i przede wszystkim zaproś swoich bliskich do wspólnego kucharzenia: mamę, siostrę, dzieci, sąsiadkę lub przyjaciółkę. No i oczywiście kochanych panów: męża, brata, wujka, a nawet dziadka. Odpal sobie muzykę nie tylko w kuchni. Niech ci umila podróż, porządki w szafie, kawę na tarasie i inne chwile. Biorąc pod uwagę to, że gusta, w tym muzyczne, bywają różne, wybrałam bezpieczną muzykę „radiową”, czyli utwory, które każdy zna.
A skąd ten pomysł? Muzyka towarzyszy mi od zawsze. Pamiętam swój pierwszy radiomagnetofon, walkmana, z którym nigdy się nie rozstawałam, plakaty w całym pokoju, pierwsze kasety kupowane na poznańskich ulicach, pierwsze koncerty, płyty CD, teledyski idoli z młodzieńczych lat. Kiedy poznałam męża, okazało się, że i on jest miłośnikiem muzyki – po dziś dzień słucha jej namiętnie w pracy, w aucie czy w czasie wolnym. Nasze dzieci od urodzenia też są przyzwyczajone do wszechobecnej muzyki, śpiewu, tańca i panoszących się w całym domu głośników! Śpiewamy w aucie, nucimy w ciągu dnia, uskuteczniamy pląsy, kiedy tylko przyjdzie nam na nie ochota. Uznałam, że playlisty idealne do gotowania będą nie tylko ciekawym urozmaiceniem tej książki, ale i skutecznie pomogą zadbać o twój nastrój, energię do działania, dzięki czemu włożysz więcej serca w przygotowywanie przysmaków. Od zawsze powtarzam, że sekretem każdego przepisu jest szczypta miłości dodana gratis!
Skoro już wiesz, jak wygodnie korzystać z tej książki, pora, byś weszła do kuchni!
Znajdziesz tu sprawdzone wskazówki i porady, które ułatwią ci wypiekanie ciast i przygotowywanie deserów. Dowiesz się nie tylko, jakich błędów nie popełniać, lecz również, co zrobić, by twoje wypieki kończyły się smacznym sukcesem. Pamiętaj…
.
.
.
…(fragment)…
Całość dostępna w wersji pełnej
Kocham wszystko, co czekoladowe, i nie wyobrażam sobie, by tego wspaniałego składnika w moich przepisach brakowało! Jestem przekonana, że każdy czekoladoholik zgodzi się ze mną, że czekolada to rozkosz dla podniebienia, a wypieki i desery z jej dodatkiem to istna poezja. Dlatego zasłużyła ona na wyróżnienie w postaci specjalnego rozdziału w tej książce. Znajdziesz tu niezawodne przepisy na babeczki, ciasta, ciasteczka i ekspresowe desery bez pieczenia, a wszystko w zdrowszej, odchudzonej wersji. Pamiętaj, by do swoich wypieków używać wysokiej jakości czekolady dozwolonej w twojej diecie. Jeśli nie wiesz, jaką wybrać, zdecyduj się na swoją ulubioną!
Pokochasz ten deser nie tylko za jego smak, ale i za prostotę wykonania. Klasyczne babeczki kakaowe z kawałkami czekolady są aromatyczne i puszyste. Idealnie smakują z kremem, np. czekoladowym, choć równie dobrze sprawdzą się bez niego. Z poniższego przepisu możesz też przygotować ciasto czekoladowe. Pamiętaj wówczas o doborze odpowiedniej formy i dostosowaniu czasu pieczenia. Zwróć uwagę na listę zamienników, ponieważ można też zrobić ciasto w wersji bez orzechów i laktozy.
15sztuk
20 min; 20 min czas pieczenia
stopień trudności
163 kcal – 1 szt.
W: 9 B: 4,4 T: 13,7
Składniki:
•100 g miękkiego masła, może być bez laktozy
•100 g erytrytolu lub innej substancji słodzącej
•2 jajka
•1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
•200 g mleka migdałowego lub innego
•150 g przesianej mąki migdałowej
•80 g kakao
•1 łyżeczka proszku do pieczenia
•szczypta soli
•100 g gorzkiej czekolady, może być bez cukru, bez laktozy
Opcjonalnie:
•1 łyżka zaparzonej kawy
Zamienniki
Mąka migdałowa – mąka owsiana, kukurydziana, ryżowa, jaglana, uniwersalna, pszenna
Sposób przygotowania:
1. Masło utrzyj z erytrytolem.
2. Wbij jajka, wlej mleko, ekstrakt waniliowy i kawę, po czym w dalszym ciągu ucieraj.
3. Dodaj suche składniki i wymieszaj całość za pomocą szpatułki.
4. Na końcu dodaj posiekaną czekoladę lub pastylki czekoladowe i wymieszaj.
5. Przełóż ciasto do foremek wyłożonych papilotkami, do 2/3 ich wysokości.
6. Piecz w piekarniku nagrzanym do temperatury 180°C przez 20 minut.
Mocno czekoladowe, wilgotne babeczki ze smaczną masą na bazie serka mascarpone i czekolady pokocha każdy, kto choć raz ich spróbuje. Jeśli tak jak ja uwielbiasz słodkie wypieki, to z pewnością masz swoje ulubione przepisy, do których wracasz z ogromną przyjemnością. Na mojej liście „best of the best” od wielu lat widnieją m.in. te babeczki. Mam do nich ogromny sentyment i pamiętam czasy, kiedy przynajmniej raz w tygodniu trafiały na mój stół. Nadziewałam je wówczas Nutellą, do której miałam niebywałą słabość. Teraz, kiedy ze swojej diety wyeliminowałam cukier, stworzyłam zdrowsze, równie pyszne wersje kremów czekoladowych, dzięki czemu w dalszym ciągu mogę zachwycać się ulubionymi przysmakami.
20sztuk
30 min; 20 min czas pieczenia
stopień trudności
170 kcal – 1 szt. bez kremu
W: 5,3 B: 2,8 T: 9
188 kcal – 1 szt.z kremem
W: 7,7 B: 3,5 T: 16,7
Składniki:
•120 g masła
•100 g gorzkiej czekolady, może być bez cukru
•50 g kakao
•2 jajka
•125 g jogurtu typu greckiego
•75 g mąki migdałowej
•150 g erytrytolu lub innego zamiennika cukru
•1 łyżeczka ekstraktu waniliowego lub nasiona z połowy laski wanilii
•garść prażonych orzechów
•1 łyżeczka proszku do pieczenia
•½ łyżeczki sody
Składniki na krem:
•250 g mascarpone
•2–3 łyżki miękkiego masła
•70 g roztopionej gorzkiej lub innej czekolady
Sposób przygotowania:
1. Rozpuść masło i czekoladę w kąpieli wodnej. Kiedy składniki się połączą, dodaj do nich kakao i wymieszaj przy pomocy rózgi kuchennej.
2. W osobnej misce zmiksuj jajka z erytrytolem do uzyskania puszystej masy, dodaj ekstrakt waniliowy.
3. Wlej do jajek wystudzoną masę kakaową i całość dokładnie połącz.
4. Dodawaj suche składniki – mąkę, proszek do pieczenia, sodę i orzechy – na przemian z jogurtem.
5. Przełóż ciasto do papilotek. Piecz przez 20 minut w temperaturze 170°C. Po wyjęciu z piekarnika pozostaw babeczki do wystudzenia.
6. Przygotuj krem. Zmiksuj ser, miękkie masło i roztopioną, wystudzoną czekoladę.
7. Wydrąż na środku każdej babeczki dołek i wypełnij go kremem czekoladowym.
Zamienniki
Jogurt grecki – jogurt roślinny, skyr, śmietana 18-procentowa, śmietanka kokosowa Mąka migdałowa – mąka kukurydziana, ryżowa, jaglana, owsiana, uniwersalna, pszenna Orzechy – mogą być dowolne, ale można je też pominąć Proszek do pieczenia i soda – można użyć 2 łyżeczek proszku do pieczenia lub 1 pełnej łyżeczki sody Mascarpone – twaróg mielony, ricotta, serek kremowy
Brownie to moje ulubione ciasto, kocham je za wilgotne, mocno czekoladowe wnętrze, a wersja z bakaliami sprawia mi szczególną przyjemność. Łączy w sobie wyrafinowaną słodycz czekolady z chrupiącymi bakaliami, co tworzy nieziemską całość.Jednak nie zawsze udawało mi się uzyskać oczekiwany efekt, początkowo moje wypieki przypominały kakaowe ciasto biszkoptowe. Sekretem jest odpowiedni czas pieczenia. Dlatego pilnuj, by go nie przekroczyć. Po upływie 40–45 minut sprawdź za pomocą drewnianego patyczka, czy ciasto jest suche przy brzegach i wilgotne w środku. Nie obawiaj się, że będzie niedopieczone. Proces wypiekania trwa, póki ciasto jest gorące, nawet po wyjęciu go z piekarnika.
16sztuk, forma o wymiarach 20×20 cm
20 min; 55 min czas pieczenia
stopień trudności
233 kcal – 1 szt.
W: 9,6 B: 3,9 T: 20,5
Składniki:
•200 g gorzkiej czekolady, może być bez cukru
•250 g masła, może być bez laktozy
•3 jajka
•150 g erytrytolu lub innego zamiennika cukru
•75 g przesianej mąki migdałowej
•1 łyżeczka ekstraktu waniliowego lub nasion z połowy laski wanilii
•50 g kakao
•szczypta soli
Ponadto:
•50 g migdałów
•50 g orzechów włoskich
Zamienniki
Mąka – kukurydziana, owsiana, jaglana, ryżowa, uniwersalna, pszenna
Bakalie – można użyć dowolnych, o łącznej wadze do 150 g
Sposób przygotowania:
1. Czekoladę wraz z masłem rozpuść w kąpieli wodnej do uzyskania gładkiej masy. Odstaw do przestudzenia.
2. Do misy wbij jajka, dodaj ekstrakt waniliowy, erytrytol i utrzyj za pomocą rózgi kuchennej.
3. Do masy jajecznej dodaj wystudzoną czekoladę, wymieszaj.
4. Wsyp mąkę, kakao i sól. Wymieszaj całość.
5. Dodaj do tego połowę bakalii.
6. Przełóż ciasto do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Na wierzchu ułóż pozostałe bakalie.
7. Piecz w temperaturze 170°C przez ok. 55 minut.
To niezawodny przepis na dwukolorowe, aromatyczne ciasto o obniżonej zawartości węglowodanów. Babka jest przyjemnie wilgotna i odpowiednio przechowywana zachowuje świeżość do kilku dni. To ciasto zawsze kojarzy mi się z córką. Któregoś dnia bowiem dołączyła do mnie w pracowni podczas nagrywania filmiku do mediów społecznościowych i postanowiła razem ze mną wystąpić przed kamerą. Przez cały czas miło gawędziłyśmy, było dużo śmiechu i fajnej zabawy.
12porcji, forma o wymiarach 12×24 cm
15 min; 50 min czas pieczenia
stopień trudności
170 kcal – 1 porcja
W: 5,6 B: 6 T: 14,8
Składniki:
•195 g mleka migdałowego lub innego
•2 łyżki kakao
•5 jajek
•50 g płynnego oleju kokosowego
•1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
•2 łyżki mąki kokosowej
•210 g mąki migdałowej
•5 łyżek erytrytolu lub innego zamiennika cukru
•2 łyżeczki proszku do pieczenia lub 1½ łyżeczki sody
Sposób przygotowania:
1. Odmierz 70 g mleka, dodaj do niego kakao, wymieszaj i odstaw na bok.
2. Do dużej misy wbij jajka, wlej olej kokosowy, ekstrakt waniliowy i pozostałe mleko. Wymieszaj lub delikatnie zmiksuj.
3. Do misy wsyp suche składniki: mąki, erytrytol i proszek do pieczenia. Ponownie wymieszaj całość lub delikatnie zmiksuj.
4. Połowę ciasta dodaj do wcześniej przygotowanej masy kakaowej, wymieszaj.
5. Keksówkę wyłóż papierem do pieczenia. Wykładaj na przemian jasne i ciemne ciasto. Piecz przez 50 minut w temperaturze 180°C.
Pewnego razu podczas porządkowania półki z produktami sypkimi w spiżarni zobaczyłam, że mam spory zapas płatków owsianych. Postanowiłam, że połączę je z czekoladą i masłem orzechowym. To była doskonała decyzja! Te przepyszne batoniki mogą być znakomitą przekąską poza domem: w pracy, szkole lub w podróży, słodkim drugim śniadaniem lub deserem do kawy czy herbaty. Przechowuj je w lodówce.
14sztuk, forma o wymiarach 15×20 cm
15 min; 3 godz. czas chłodzenia
stopień trudności
227 kcal – 1 szt.
W: 11,6 B: 0,5 T: 16,4
Składniki:
•150 g płatków owsianych
•60 g płynnego oleju kokosowego
•280 g kremowego masła orzechowego lub kremu proteinowego
•1 łyżeczka ekstraktu waniliowego lub nasiona z połowy laski wanilii
•szczypta soli
•120 g roztopionej dowolnej czekolady, w tym bez cukru, bez laktozy, wegańskiej
Zamienniki
Płatki owsiane – dowolne, w tym bezglutenowe Olej kokosowy – roztopione masło, woda
Sposób przygotowania:
1. Połącz ze sobą: płatki owsiane, 100 g masła orzechowego, płynny olej kokosowy, sól i ekstrakt waniliowy. Gotowa masa powinna bez problemu dać się rozsmarować w naczyniu. Gdyby jednak okazała się zbyt gęsta, dodaj jedną łyżkę oleju kokosowego. Gdyby była zbyt rzadka, dodaj płatki owsiane.
2. Połowę masy daj na dno naczynia wyłożonego papierem do pieczenia.
3. Wymieszaj roztopioną czekoladę ze 180 g masła orzechowego do uzyskania jednolitej konsystencji.
4. Wyłóż masę czekoladową na płatki owsiane. Wstaw naczynie na kilka minut do zamrażarki. Po tym czasie dodaj pozostałą masę owsianą.
5. Po schłodzeniu w lodówce podziel całość na 14 równej wielkości batoników.
Wilgotne, błyskawiczne ciasto czekoladowe prosto z patelni przygotujesz z kilku podstawowych składników. Możesz podawać je jeszcze gorące z dowolnymi dodatkami: gałką lodów, ulubionymi owocami, sosem czekoladowym lub waniliowym bądź serwować bez niczego. Ponadto możesz je wykorzystać jako bazę lub składnik innych deserów. To rozwiązanie idealne na nagły apetyt lub pojawienie się niespodziewanych gości.
12porcji, patelnia o średnicy 24 cm
15 min
stopień trudności
86 kcal – 1 porcja
W: 10,8 B: 2,3 T: 4,3
Składniki:
•80 g płatków owsianych
•40 g kakao
•40 g erytrytolu lub innego zamiennika cukru
•10 g proszku do pieczenia
•60 g jogurtu roślinnego
•120 ml mleka roślinnego lub innego
Ponadto:
•100 g gorzkiej czekolady
•40 ml mleka roślinnego lub innego
•olej, oliwa, olej kokosowy lub masło do natłuszczenia patelni
Zamienniki
Jogurt roślinny – śmietana 18-procentowa Płatki owsiane – mąka owsiana, dowolne płatki owsiane, w tym bezglutenowe
Sposób przygotowania:
1. Zmiel płatki owsiane do uzyskania mąki.
2. Zmiksuj mąkę owsianą z pozostałymi składnikami.
3. Rozgrzej natłuszczoną patelnię, wylej na nią ciasto i smaż pod przykryciem na średnim ogniu.
4. Po upływie kilku minut przewróć ciasto na drugą stronę. Jeśli obawiasz się, że pęknie w trakcie przewracania, możesz tego nie robić, ale uważaj, by spód zbytnio się nie przypiekł. Zdejmij wówczas patelnię z ognia i odczekaj kilka minut, nim przełożysz ciasto na paterę.
5. Rozpuść czekoladę razem z mlekiem w kąpieli wodnej lub w mikrofalówce. Polej nią wystudzone ciasto.
6. Czas smażenia może być inny w zależności od patelni.
Jeszcze nigdy nie widziałam, by coś tak szybko znikało ze stołu, dopóki nie upiekłam tych ciastek! Są niskokaloryczne, wegańskie, świetnie się prezentują i smakują. Ciężko poprzestać na jednej sztuce, dlatego od razu warto podwoić ilość składników i upiec więcej. Zwłaszcza że robi się je błyskawicznie i banalnie prosto. Pewnego razu po zakończonym leczeniu obdarowałam lekarza koszem pełnym zdrowych, domowych produktów, wśród których były właśnie te ciasteczka. Nie wiem, czy większy był jego zachwyt własnoręcznie przygotowanym prezentem, czy zaskoczenie, że słodkości mogą być smaczne i zdrowe jednocześnie.
7sztuk
10 min; 12–13 min czas pieczenia
stopień trudności
65 kcal – 1 szt.
W: 3,9 B: 2,7 T: 5,3
Składniki:
•70 g mąki migdałowej
•20 g kakao
•3 łyżki erytrytolu lub innego zamiennika cukru
•1 łyżeczka proszku do pieczenia
•60–70 g ciepłej wody
Zamienniki
Mąka migdałowa – mąka owsiana, uniwersalna, pszenna
Sposób przygotowania:
1. Wymieszaj suche składniki: mąkę, kakao, erytrytol, proszek do pieczenia.
2. Wlej wodę i ponownie wymieszaj.
3. Wyłóż porcje ciasta na papier do pieczenia, korzystając np. z łyżki do lodów. Delikatnie spłaszcz ciasto. Piecz przez 12–13 minut w temperaturze 180°C.
4. Ciastka będą wyglądały na niedopieczone i tak ma być. Wyjmij je z piekarnika i odstaw do całkowitego wystudzenia.
Mocno czekoladowe babeczki, których smak idealnie dopełnia dodatek sera i malin, są banalnie proste w przygotowaniu i doskonale sprawdzają się na każdą okazję. Pewnej pochmurnej niedzieli w mojej kuchni trwała sesja zdjęciowa, której celem było uchwycenie ciekawych momentów podczas pieczenia słodkości. Jednym ze smakołyków miały być klasyczne babeczki czekoladowe. W ostatniej chwili postanowiłam zmienić przepis i przełamać czekoladowy smak dodatkiem malin i sera. To był strzał w dziesiątkę, który wciąż mi przypomina, że w kuchni warto eksperymentować, puszczać wodze fantazji, łączyć smaki i nie bać się modyfikować przepisów.
14sztuk
15 min; 20 min czas pieczenia
stopień trudności
199 kcal – 1 szt.
W: 11,3 B: 8,2 T: 15,3
Składniki:
•100 g miękkiego masła
•100 g erytrytolu lub innej substancji słodzącej
•2 jajka
•200 ml mleka migdałowego lub innego
•150 g mąki migdałowej
•80 g kakao
•1 łyżeczka proszku do pieczenia
•1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
•90 g gorzkiej czekolady, może być bez cukru
•szczypta soli
•150 g malin, świeżych lub mrożonych
•300 g twarogu
Zamienniki
Maliny – truskawki, borówki, jeżyny, jagody; owoce można też pominąć Twaróg – dowolny twaróg mielony, mascarpone, ricotta Mąka migdałowa – mąka kukurydziana, owsiana, ryżowa, uniwersalna, jaglana, pszenna Proszek do pieczenia – soda
Sposób przygotowania:
1. Utrzyj masło z erytrytolem na jednolitą, puszystą masę.
2. Dodaj jajka, ekstrakt waniliowy i mleko, zmiksuj.
3. Dodaj przesiane suche składniki: mąkę migdałową i proszek do pieczenia. Wymieszaj dokładnie ciasto na jednolitą, błyszczącą masę.
4. Dodaj posiekaną czekoladę i ponownie wymieszaj.
5. Wykładaj po łyżce ciasta do papilotek. Następnie dodaj łyżkę sera (w razie potrzeby zblenduj go wcześniej), kilka malin i ponownie łyżkę ciasta.
6. Piecz babeczki przez 20 minut w temperaturze 180°C.
Banany należą do owoców zawierających sporą ilość węglowodanów i z tego powodu wiele osób wyklucza je ze swojej diety. Ja jednak nie potrafię całkowicie z nich zrezygnować, więc od czasu do czasu wykorzystuję je w wypiekach, koktajlach lub deserach. Zwróć uwagę na wartości kaloryczne poniższego ciasta czekoladowego, w jednej porcji ilość węglowodanów jest naprawdę przyzwoita. Ciasto idealnie się nadaje nie tylko do filiżanki kawy, lecz również jako zdrowe drugie śniadanie. Jest przyjemnie wilgotne. Jeśli jest odpowiednio przechowywane, długo zachowuje świeżość. Zamiast czekoladą jego wierzch można wyłożyć np. malinami.
12porcji, forma o wymiarach 12×24 cm
10 min; 35 min czas pieczenia
stopień trudności
110 kcal – 1 porcja
W: 10,7 B: 4.8 T: 8,4
Składniki:
•3 duże, dojrzałe banany
•3 jajka
•100 g kremowego masła orzechowego lub kremu proteinowego
•40 g kakao
•30 g mąki migdałowej
•2 łyżeczki proszku do pieczenia lub 1,5 łyżeczki sody
Ponadto:
•kilka kropelek czekoladowych lub posiekanej czekolady
Zamienniki
Mąka migdałowa – mąka kukurydziana, jaglana, owsiana, uniwersalna, pszenna
Sposób przygotowania:
1. Banany zgnieć za pomocą widelca lub blendera.
2. Dodaj do nich pozostałe składniki i zmiksuj na jednolitą masę.
3. Przełóż ciasto do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Wierzch ozdób kropelkami czekolady lub posiekaną czekoladą.
4. Piecz przez 35 minut w temperaturze 180°C, z termoobiegiem.
Pierwsze próby opracowania domowej, a zarazem zdrowszej wersji znanych cukierków orzechowych podjęłam po tym, gdy przez kilka dni gościliśmy w naszym domu uczennice amerykańskiej szkoły muzycznej. Te niezwykle uzdolnione dziewczęta z przyjemnością kosztowały polskiej kuchni, lecz równie mocno zachwycały się naszymi rodzimymi słodyczami. Czułam się niezręcznie, bo nie mogłam zaoferować im zdrowszych zamienników, i właśnie to skłoniło mnie m.in. do opracowania poniższego przepisu. Cukierki są tak smaczne, że trudno poprzestać na jednej sztuce, dlatego lepiej podwój ilość składników. Gotowe przysmaki przechowuj w lodówce.
15sztuk
10 min; 2 godz. czas mrożenia
stopień trudności
130,8 kcal – 1 szt.
W: 6,32 B: 4,62 T: 9,68
Składniki:
•200 g masła orzechowego
•2 łyżeczki kakao
•szczypta soli
•3 łyżki posiekanych orzechów
•4 łyżki mąki kokosowej
Ponadto:
•100 g roztopionej dowolnej ciemnej czekolady, w tym bez cukru, bez laktozy lub wegańskiej
Sposób przygotowania:
1. Wymieszaj wszystkie składniki, poza czekoladą.
2. Przełóż je do naczynia wyłożonego papierem do pieczenia i wstaw do zamrażarki na przynajmniej 2 godziny.
3. Po tym czasie podziel ciasto na równej wielkości prostokątne kawałki i polej czekoladą.
4. Przechowuj michałki w lodówce.
Zdrowsza wersja popularnych donutów, czyli pączków z dziurką, nie zawiera cukru. Ciastek nie trzeba też smażyć na głębokim oleju. Możesz je przygotować zarówno w piekarniku, jak i mikrofalówce, obie wersje są równie smaczne. Jeśli wolisz słodsze wypieki, dodaj do ciasta kilka łyżek zamiennika cukru. To przepis, po który sięgam zazwyczaj wtedy, kiedy wraz z rodziną mamy ochotę na kakaowy, a przy tym niskokaloryczny, szybki do zrobienia deser. Nigdy nie zawodzi!
12sztuk
10 min; 2 min kuchenka mikrofalowa lub 12 min piekarnik
stopień trudności
123 kcal – 1 szt.
W: 5,5 B: 3,5 T: 10,5
Składniki:
•60 g mąki migdałowej
•50 g mąki owsianej (mąkę owsianą możesz uzyskać poprzez zmielenie płatków owsianych)
•30 g kakao
•1 łyżeczka proszku do pieczenia
•3 jajka
•75 g oleju kokosowego
•120 g jogurtu roślinnego
•1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
Zamienniki
Olej – olej roślinny, olej kokosowy, roztopione masł Jogurt roślinny – jogurt naturalny, skyr, jogurt grecki Mąka – można użyć mieszanki mąk lub jednego rodzaju: migdałowej, owsianej, kukurydzianej, jaglanej, pszennej
Sposób przygotowania:
1. Wymieszaj suche składniki: mąki, kakao i proszek do pieczenia.
2. Przy pomocy rózgi kuchennej wymieszaj jajka, olej, jogurt i wanilię.
3. Do mokrych składników dodaj suche i dokładnie wszystko wymieszaj.
4. Przełóż ciasto do silikonowych foremek w kształcie oponek. Wypełnij je do ¾ wysokości.
5. Wstaw formę z ciastem na 2 minuty do kuchenki mikrofalowej i użyj mocy 800 W lub na 12 minut do piekarnika nagrzanego do temperatury 180°C.
6. Po wystudzeniu dowolnie udekoruj donuty, np. bezcukrową polewą czekoladową lub inną.
Ciasteczka to moje ulubione wypieki. Przywołują wiele wspomnień, począwszy od herbatek z babcią w dzieciństwie, poprzez wspólne wypiekanie z rodzicami, po cudowną zabawę z dziećmi umorusanymi mąką. Obok tych kruchych przysmaków polanych czekoladą nie da się przejść obojętnie. Wykonanie jest proste i szybkie, a efekt zdumiewająco pyszny. Jeśli chcesz obniżyć liczbę węglowodanów, użyj czekolady bez cukru, ale pamiętaj, że tym samym podniesie się poziom tłuszczu.
25sztuk
mrożenie 10 min; 15 min czas pieczenia
stopień trudności
42 kcal – 1 szt.
W: 4,1 B: 0,7 T: 2,5
Składniki:
•szczypta soli
•60 g mąki owsianej
•20 g skrobi kukurydzianej, ziemniaczanej, z tapioki lub mąki bambusowej
•30 g erytrytolu, może być brązowy
•30 g oleju kokosowego lub innego
•20 g mleka roślinnego lub innego
•1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
Ponadto:
•100 g gorzkiej czekolady, może być bez cukru, bez laktozy, wegańska
•niewielka ilość oleju kokosowego
Sposób przygotowania:
1. Wymieszaj suche składniki: mąkę, skrobię, sól i erytrytol.
2. Wymieszaj mokre składniki: olej, mleko i ekstrakt waniliowy.
3. Połącz mokre składniki z suchymi w jednolitą masę.
4. Rozwałkuj ciasto pomiędzy dwoma arkuszami papieru do pieczenia, wytnij ciasteczka o dowolnym kształcie i przełóż je na papier do pieczenia.
5. Wstaw wykrojone ciasteczka na 30 minut do zamrażarki.
6. Po tym czasie piecz ciastka przez 12 minut (lub 15 minut, jeśli chcesz, by były bardziej kruche) w piekarniku nagrzanym do temperatury 180°C.
7. Po całkowitym wystudzeniu wykąp ciastka w czekoladzie rozpuszczonej razem z niewielką ilością oleju kokosowego. Polecam wystudzone ciastka umieścić na kilkanaście minut w zamrażarce i dopiero wtedy polać czekoladą.
Jestem ogromną miłośniczką pralinek czekoladowych. Pamiętam, gdy lata temu otrzymałam je po raz pierwszy od swoich dzieci na urodziny. W małych rączkach, z uśmiechem na twarzy niosły pudełko czekoladowo-orzechowych pyszności. Tego dnia zakochałam się w ich smaku! Po latach prób i błędów udało mi się stworzyć przepis idealny. Teraz, kiedy w mojej diecie nie ma cukru, sama robię te przepyszne kulki daktylowe, z orzeszkiem laskowym w środku, polane czekoladą i posypane prażonymi orzechami idealnie się nadają jako przekąska na każdą okazję, a ich przygotowanie jest łatwe i szybkie, nie trzeba wcześniej namaczać daktyli.
20sztuk
15 min
stopień trudności
93 kcal – 1 szt.
W: 8,5 B: 2 T: 5,4
Składniki:
•150 g suszonych daktyli bez pestek
•90 g masła orzechowego
•1 łyżka ekstraktu waniliowego
•1 łyżka oleju kokosowego lub łagodnej oliwy
•1½ łyżki kakao
•20 orzechów laskowych
Ponadto:
•90 g dowolnej czekolady, w tym bez cukru, bez laktozy, wegańskiej
•20 g posiekanych orzechów (laskowych, arachidowych lub innych; możesz je wcześniej uprażyć na suchej patelni)
•2 łyżeczki płynnego oleju kokosowego
Sposób przygotowania:
1. Zblenduj: daktyle, masło orzechowe, ekstrakt waniliowy i olej kokosowy.
2. Dodaj kakao i wymieszaj.
3. Nabierz łyżeczkę masy, rozpłaszcz ją na dłoni. Na środku ułóż orzeszek laskowy, otul go ciastem i uformuj kulkę. Postępuj tak do wyczerpania całej masy.
4. Wstaw kulki do zamrażarki na 30 minut.
5. Przygotuj polewę: rozpuść czekoladę z dodatkiem oleju kokosowego. Dodaj posiekane orzeszki i wymieszaj.
6. Gotową polewą polej kulki.
Niełatwo zadowolić dziecięce podniebienia zdrowym śniadaniem lub podwieczorkiem, które smakują zarówno na ciepło, jak i na zimno. Swoim maluchom często serwowałam błyskawiczny deser mleczny z kremową czekoladą. Moje dzieci już są dorosłe, ale wciąż go uwielbiają... Pamiętaj, by wybrać dobrej jakości czekoladę, bo to ona ma decydujący wpływ na ostateczny smak. Deser może być przechowywany w lodówce do 3 dni.
5porcji, po 120 ml
15 min; 60 min czas chłodzenia
stopień trudności
278,8 kcal – 1 porcji
W: 16,28 B: 3,36 T: 22,78
Składniki:
•500 g mleka roślinnego lub innego
•70 g erytrytolu lub innego zamiennika cukru
•30 g skrobi kukurydzianej, ziemniaczanej lub z tapioki
•1 łyżeczka masła (może być bez laktozy) lub oleju kokosowego
•160 g śmietanki 30-procentowej
•140 g gorzkiej czekolady, może być bez cukru, bez laktozy, wegańska
Sposób przygotowania:
1. Wlej mleko do rondla z grubym dnem. Dodaj erytrytol, skrobię kukurydzianą i dokładnie wymieszaj całość.
2. Doprowadź mleko do wrzenia, co jakiś czas mieszając. Pod koniec masa przyjmie konsystencję budyniu. Mieszaj wówczas energicznie.
3. Dodaj masło, wymieszaj je z masą budyniową i gotuj jeszcze przez 3 minuty.
4. Przelej wszystko do przygotowanych wcześniej pucharków lub słoiczków.
5. Czekoladę połam na kawałki i przełóż do miseczki.
6. Wlej do czekolady gorącą śmietankę.
7. Po upływie minuty zacznij mieszać czekoladę do momentu uzyskania gładkiej, jednolitej masy.
8. Gdy masa czekoladowa nieco przestygnie, przelej ją do słoiczków.
Kiedy pewnego razu przez tydzień leżałam w łóżku z powodu przeziębienia, namiętnie oglądałam programy kulinarne, by poczuć namiastkę tego, co kocham najbardziej – gotowania. Właśnie wtedy zainspirowała mnie znana brytyjska autorka kulinarna, zdradzając, że dodatek niewielkiej ilości oliwy do musu czekoladowego sprawia, iż staje się on aksamitnie błyszczący i jedwabiście gładki. Jestem pewna, że kremowy mus czekoladowy z dodatkiem bitej śmietany i świeżych owoców zadowoli każdego smakosza. O ostatecznym efekcie decyduje wybór dobrej jakości czekolady.
8porcji
20 min; kilka godz. czas chłodzenia
stopień trudności
170 kcal – 1 porcja
W: 16,25 B: 4,42 T: 39,6
Składniki:
•400 ml śmietanki kokosowej lub śmietanki 30-procentowej
•200 g dowolnej czekolady bez cukru
•3 łyżki oleju kokosowego lub łagodnej oliwy
•250 g mascarpone
Sposób przygotowania:
1. W kąpieli wodnej rozpuść czekoladę ze śmietanką. Gdy masa będzie jednolita, odstaw ją do wystudzenia.
2. Kiedy delikatnie się schłodzi, dodaj oliwę lub olej kokosowy i dokładnie wymieszaj.
3. Gdy masa czekoladowa osiągnie temperaturę pokojową, dodaj do niej serek mascarpone i delikatnie zmiksuj całość.
4. Wlej mus do pucharków i wstaw do lodówki na kilka godzin.
Ten pudding kokosowy przygotujesz w zaledwie kilka minut. Po schłodzeniu ma galaretowatą konsystencję i przyjemnie rozpuszcza się w ustach, pozostawiając niezapomniane wrażenia smakowe. Pamiętam cudowne puddingi mojej babci, robiła je w rozmaitych odsłonach smakowych. Kiedy ją odwiedzałam, zazwyczaj krzątała się po kuchni w swoim ulubionym fartuszku i z uśmiechem na twarzy pytała, czy mam na coś ochotę. Często prosiłam o puddingi, które gotowała w emaliowanych rondelkach na kuchence węglowej. Latem podawała je mocno schłodzone, zimą jeszcze gorące. I zawsze z owocami lub domową konfiturą!
6porcji
kilka min; 60 min czas chłodzenia
stopień trudności
76,83 kcal – 1 porcja
W: 6,25 B: 1,4 T: 5,3
Składniki:
•400 g mleka kokosowego lub innego
•15 g mąki kokosowej
•2 g agar agar
•70 g roztopionej czekolady bez cukru, wegańskiej lub bez laktozy
Sposób przygotowania:
1. Umieść wszystkie składniki w rondelku, dokładnie wymieszaj i doprowadź do wrzenia na średnim ogniu. Mieszaj co jakiś czas.
2. Gdy masa osiągnie konsystencję budyniu, przelej ją do naczynia opłukanego wcześniej zimną wodą. Wstaw do lodówki.
3. Przed podaniem możesz udekorować wiórkami kokosowymi lub świeżymi bądź liofilizowanymi owocami.
Pierwsze puddingi jadłam u babci, był to dla mnie prawdziwy rarytas. Do dzisiaj pamiętam ich wyjątkowy smak. Podawała je ze świeżymi owocami lub domową konfiturą, w zależności od pory roku. Po dodatki schodziła do ukrytej pod podłogą kuchni spiżarni, a ja czekałam przy stole. Pudding przygotujesz w zaledwie kilka minut. Wystarczy zagotować wszystkie składniki i jeszcze gorący deser przelać do foremek, szklanek lub jednego większego naczynia. Podawaj go ze świeżymi owocami lub oprószony kakao.
8porcji
15 min; 120 min czas chłodzenia
stopień trudności
101,5 kcal – 1 porcja
W: 10,9 B: 2 T: 6,06
Składniki:
•1 litr mleka roślinnego lub innego
•3 łyżki skrobi kukurydzianej, ziemniaczanej lub z tapioki
•2 łyżki mąki ryżowej
•3 łyżki kakao
•erytrytol lub inna substancja słodząca do smaku
•90 g gorzkiej czekolady, może być bez cukru lub wegańska
Sposób przygotowania:
1. Wlej mleko do rondla. Dodaj skrobię, mąkę, kakao i erytrytol. Wymieszaj całość.
2. Doprowadź mleko do wrzenia, co jakiś czas mieszając.
3. Gotuj na małym ogniu przez 3 minuty. Gotowy deser ma konsystencję gęstego budyniu.
4. Jeszcze gorący przelej do przygotowanych wcześniej naczyń. By ułatwić sobie wyjmowanie go z naczyń po schłodzeniu w lodówce, opłucz je wcześniej zimną wodą.
5. Po wystudzeniu masy wstaw naczynia do lodówki na przynajmniej 2 godziny.
Do przygotowania rolady potrzebujesz zaledwie dwóch składników! Nigdy nie zapomnę reakcji moich koleżanek z pracy, kiedy pierwszy raz poczęstowałam je tym przysmakiem. Jedna z nich była wówczas na diecie redukcyjnej i unikała słodyczy. Jakaż była jej radość, kiedy dowiedziała się, że ciasto nie zawiera cukru! Zachwytów nie było końca. Roladę możesz przełożyć dowolnym kremem i dodać do niej owoce lub orzechy. Poniżej znajdziesz propozycję na prosty czekoladowy krem budyniowy, który doskonale komponuje się z tym ciastem. Kalorie zostały obliczone dla samej rolady. Pamiętaj, by doliczyć kalorie kremu i dodatków, których użyjesz.
10porcji
10 min; 15 min czas pieczenia
stopień trudności
89,2 kcal – 1 porcja
W: 7,9 B: 2,6 T: 5,1
Składniki:
•3 jajka
•120 g roztopionej ciemnej czekolady, może być bez cukru, bez laktozy
•szczypta soli
•odrobina oleju kokosowego do natłuszczenia
Sposób przygotowania:
1. Oddziel starannie białka od żółtek.
2. Do białek dodaj szczyptę soli i ubij je na sztywną pianę.
3. Zmiksuj żółtka, dodając do nich wystudzoną, roztopioną czekoladę.
4. Delikatnie wymieszaj obie masy.
5. Wyłóż ciasto na natłuszczony papier do pieczenia (np. olejem kokosowym), tworząc kształt prostokąta.
6. Piecz w temperaturze 180°C przez 15 minut.
7. Po wyjęciu z piekarnika ułóż na cieście kolejną warstwę natłuszczonego papieru do pieczenia i zroluj biszkopt. Pozostaw do całkowitego wystudzenia.
8. Przełóż roladę dowolnym kremem, np. bitą śmietaną lub budyniem przygotowanym ze 150 g mleka, 150 g ciemnej czekolady i łyżeczki skrobi kukurydzianej (wystarczy wszystko wymieszać i gotować przez kilka minut).
Ten deser wielu osobom kojarzy się z dzieciństwem. Robiła go moja babcia, robiły ciocie, a nawet starsza pani z sąsiedztwa, która często zapraszała mnie do siebie na herbatę i ploteczki. Zawsze miała świeże gazety i kolorowe czasopisma. Przesiadywałam u niej godzinami, by przeglądać i notować ciekawe przepisy. Dzięki poniższemu przepisowi w prosty sposób przygotujesz blok czekoladowy w kształcie salami z zaledwie 3 składników! Jeśli wyłożysz masę do keksówki, uzyskasz klasyczny kształt, a jeśli do małej tortownicy, otrzymasz torcik czekoladowy.
15porcji
10 min; kilka godz. czas chłodzenia
stopień trudności
91 kcal – 1 porcji
W: 10 B: 2,4 T: 2,7
Składniki:
•200 g herbatników bez cukru i glutenu
•160 g jogurtu roślinnego
•100 g roztopionej gorzkiej czekolady, może być bez cukru lub wegańska
Zamienniki
Herbatniki – można użyć dowolnych ciastek, które swobodnie dają się pokruszyć, w tym odpowiednich dla osób na diecie keto Jogurt roślinny – skyr, serek kremowy, mascarpone, jogurt grecki
Sposób przygotowania:
1. Pokrusz herbatniki na mniej więcej centymetrowe kawałki.
2. Dodaj jogurt i wymieszaj.
3. Na końcu dodaj przestudzoną, roztopioną czekoladę i ponownie wymieszaj.
4. Wyłóż masę na folię spożywczą i uformuj kształt grubego salami. Wstaw blok do lodówki na przynajmniej kilka godzin.
W dzieciństwie wspólnie z babcią piekłyśmy różne słodkości i bardzo często polewałyśmy je pysznym sosem czekoladowym. Uwielbiałam wyjadać go prosto z miski i palcem sprawdzać jego konsystencję. Pamiętam, że pewnego razu zjadłam go tak dużo, że ciasto, które wspólnie upiekłyśmy, zamiast polewy na całości miało kropki czekoladowe! To były czasy! Dobry sos czekoladowy to podstawa znakomitych deserów. Możesz go wykorzystać zgodnie ze swoją fantazją: jako polewę do ciast, naleśników, lodów, gofrów itp. Ten prosty i niezawodny przepis nie zawiera cukru, nabiału, jajek i glutenu. Mam nadzieję, że pokochasz go równie mocno jak ja.
250 ml
kilka min
stopień trudności
170 kcal – 250 ml sosu
W: 7,3 B: 11,8 T: 5,3
34 kcal – 50 g sosu
W: 1,5 B: 2,3 T: 1
Składniki:
•50 g kakao
•100 g erytrytolu w pudrze
•125 g wody
•1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
Sposób przygotowania:
1. Do rondelka z grubym dnem dodaj kakao i erytrytol w pudrze. Możesz wykorzystać zwykły erytrytol, lecz on po wystudzeniu się rekrystalizuje.
3. Wymieszaj kakao z erytrytolem, wlej wodę i ponownie wymieszaj.
4. Doprowadź całość do wrzenia, zmniejsz ogień i gotuj jeszcze przez 2 minuty. Następnie zdejmij z ognia, dodaj ekstrakt waniliowy i ponownie wymieszaj. Odstaw do wystudzenia. Po każdym ponownym wymieszaniu sos robi się bardziej gładki i błyszczący. Przechowuj w lodówce w szczelnie zamkniętym naczyniu.
Owoce w wypiekach i deserach można wykorzystać na niezliczoną ilość sposobów. Wzbogacają smak ciasta, zachęcają przepiękną tęczą kolorów, w przepisach można ich używać wymiennie i cieszyć się nimi przez wszystkie pory roku. Zachęcam do korzystania ze świeżych, sezonowych, najlepiej lokalnych owoców. Latem warto zamrozić zapas, np. truskawek, malin, wiśni czy jeżyn, a także przygotować domowe konfitury, np. z czarnej i czerwonej porzeczki, śliwek, na długie, zimowe miesiące.
A co z owocami suszonymi i w puszce? Można z nich przygotować przepyszne wypieki, ale należy pamiętać, że mają dużą zawartość węglowodanów, a co za tym idzie, są wysokokaloryczne.
W wypiekach świetnie sprawdzają się owoce liofilizowane. Podczas kupowania upewnij się, że nie zawierają cukru, glutenu i szkodliwych substancji barwiących lub konserwujących.
To ciasto najczęściej pojawiało się w moim domu rodzinnym, głównie w sezonie truskawkowym. Wszyscy zbieraliśmy owoce, a mama robiła z nich później konfitury, przygotowywała dla mnie i rodzeństwa smakowite desery, a w weekend na stole pojawiał się puszysty biszkopt z kremem śmietankowym, zwieńczony galaretką i dużą ilością truskawek. To był rarytas, na który wszyscy czekaliśmy! Poznaj jego zdrowszą, odchudzoną, aczkolwiek równie pyszną wersję. Wspaniale orzeźwia. Przyjemny smak truskawkowej galaretki doskonale się komponuje z masą piankową i puszystym biszkoptem.
16porcji, forma o wymiarach 25×25 cm
30 min; 20–25 min czas pieczenia; kilka godzin czas chłodzenia
stopień trudności
98 kcal – 1 porcja
W: 9,5 B: 9 T: 2,7
Składniki na biszkopt:
•4 jajka
•60 g erytrytolu lub innej substancji słodzącej
•75 g mąki kukurydzianej
•1 łyżka budyniu waniliowego bez cukru
•szczypta soli
Składniki na masę piankową:
•750 g mleka roślinnego lub innego
•3 łyżki erytrytolu lub innej substancji słodzącej
•1 łyżeczka agar agar
•50 g skrobi kukurydzianej lub budyniu waniliowego bez cukru
•60 g białej czekolady bez cukru, może być bez laktozy
Ponadto:
•250 g truskawek świeżych lub mrożonych
•2 opakowania galaretki truskawkowej bez cukru (każda po 75 g)
•800 ml wody
Sposób przygotowania:
1. Oddziel starannie białka od żółtek. Do białek dodaj szczyptę soli i zacznij je ubijać, zwiększając stopniowo obroty miksera. Pod koniec ubijania zacznij dodawać erytrytol.
2. Gdy piana z białek…
.
.
.
…(fragment)…
Całość dostępna w wersji pełnej