Elżbieta II. Najdłużej panująca monarchini - Brytyjska rodzina królewska - ebook + audiobook

Elżbieta II. Najdłużej panująca monarchini ebook i audiobook

Brytyjska rodzina królewska

3,4

Ten tytuł dostępny jest jako synchrobook® (połączenie ebooka i audiobooka). Dzięki temu możesz naprzemiennie czytać i słuchać, kontynuując wciągającą lekturę niezależnie od okoliczności!
Opis

Elżbieta II była najdłużej panującą królową. Słynęła z tego, że przedkłada dobro Korony nad osobiste szczęście, choć nie zawsze było to łatwe. Prasa wielokrotnie krytykowała bowiem monarchię, zwłaszcza po głośnych rozwodach jej członków czy śmierci Diany w 1997 roku. Jednak Elżbieta przetrwała medialne ataki i zapewniła ciągłość dynastii Windsorów.

Niedawna śmierć królowej poruszyła serca ludzi we wszystkich zakątkach świata, a jej spuścizna pozostanie wiecznie żywa.

W serii „Brytyjska rodzina królewska” zabieramy Was w podróż przez ostatnie 100 lat historii. To 10 odcinków, w których odkrywamy skandale i tajemnice członków najsławniejszej familii na świecie.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 41

Audiobooka posłuchasz w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS

Czas: 1 godz. 20 min

Oceny
3,4 (11 ocen)
3
3
2
1
2
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.
Sortuj według:
wojciechowskak

Dobrze spędzony czas

Zawiera zbyt wiele elementów fikcyjnych i domysłów. Zamiast przedstawiać sceny, które zapowiedziane są jako wymyślone przez autora (np rozmowy z dziećmi, itp), lepiej byłoby wspomnieć ciekawe wydarzenia potwierdzone.
00
pwilamowska

Z braku laku…

Mam wrażenie, że ktoś to pisał na podstawie serialu „The Crown". Królowa Elżbieta jest tu opisana jakby jej jedynym osiągnięciem było długie panowanie. Może ta książka byłaby dobra w przypadku chęci późniejszego pogłębienia wiedzy o monarchii, jednak jako jedyne źródło wiedzy kompletnie się nie nadaje.
00

Popularność




Tytuł oryginału: Dronning Elizabeth II, del 2 - Den længst siddende monark

Przekład z języka duńskiego: Agata Lubowicka

Copyright © The English Royal Family, 2022

This edition: © Word Audio Publishing International/Gyldendal A/S, Copenhagen 2022

Projekt graficzny okładki: Rikke Ella Andrup

Redakcja: Witold Kowalczyk

Korekta: Joanna Kłos

ISBN 978-91-8054-576-1

Wszelkie podobieństwo do osób i zdarzeń jest przypadkowe.

Word Audio Publishing International/Gyldendal A/S | Klareboderne 3 | DK-1115 Copenhagen K

www.gyldendal.dk

www.wordaudio.se

– Jeśli chce pani doładować kartę, trzeba nacisnąć tutaj. – Mężczyzna dotyka palcami ekranu biletomatu.

Obok niego stoi królowa Wielkiej Brytanii. Niska, starsza kobieta ubrana w długi jaskrawożółty płaszcz i kapelusz w tym samym kolorze. Ma usta pomalowane na wiśniowo i nosi kolczyki z perłami.

– Dokąd mogę pojechać? – Elżbieta patrzy na niego z zaciekawieniem.

Mężczyzna odpowiada, że jeśli królowa ma ochotę, może dojechać aż do południowo-wschodniego Londynu.

Obok niej stoi jej najmłodszy syn Edward. Królowa wspiera się prawą ręką na lśniącej lasce. Dziewięćdziesięciosześcioletnia Elżbieta ma coraz większe problemy z chodzeniem.

Mimo to tryska dobrym humorem.

Jest maj 2022 roku. Mimo pogarszającego się stanu zdrowia królowa zjawia się z niezapowiedzianą wizytą na stacji Paddington w centrum Londynu.

Nikt nie miał odwagi liczyć na jej przybycie, a jednak się to zdarzyło. Królowa jest gotowa uczestniczyć w uroczystym otwarciu, które odbywa się na jej cześć.

Elżbieta zostaje zaanonsowana. Gdy pociąga za cienki biały sznurek, zasłona odsuwa się na bok, ukazując nazwę nowej linii metra w Londynie.

„Elisabeth Line”, czyli „linia Elżbiety” – napisano wielkimi literami.

Odtąd można się przemieścić z zachodniego do wschodniego Londynu w mniej więcej godzinę. Otwarcie nowej linii metra nie jest jednak wyłącznie punktem kulminacyjnym kilkudziesięcioletniej pracy, wiąże się również z pewną ważną rocznicą.

Linia Elżbiety stanowi upamiętnienie siedemdziesięciolecia panowania brytyjskiej królowej.

***

Czytasz serię „Brytyjska rodzina królewska”. Przybliża ona sylwetki członków rodziny, która od 1917 roku należy do dynastii Windsorów. Udamy się w podróż przez ostatnie stulecie, podczas której spędzimy czas między innymi z księżną Dianą, księciem Harrym i księżną Meghan, królową Elżbietą oraz pozostałymi członkami tej rozległej i fascynującej rodziny.

Czytasz część dziesiątą. Jeśli jeszcze nie udało ci się zapoznać z poprzednimi częściami, zalecamy przeczytanie w pierwszej kolejności części Nieoczekiwana królowa o początkowym okresie rządów Elżbiety II.

Część dziesiąta, zatytułowana Najdłużej panująca monarchini, opowiada o największych wzlotach i upadkach w życiu królowej Elżbiety.

***

W pierwszej części naszej serii spotykamy Elżbietę, kiedy jest jeszcze małą dziewczynką, która dorasta nastawiona na życie w cieniu monarchii. Jednak gdy kończy dziesięć lat, jej przyszłość nagle zostaje wywrócona do góry nogami.

Wuj Elżbiety abdykuje. Rezygnuje z tronu, na którym nieoczekiwanie musi zasiąść ojciec Elżbiety. Odtąd to on i jego rodzina będą stali na czele brytyjskiej monarchii.

Będąc dotąd osobą mało ważną w hierarchii rodziny królewskiej, Elżbieta staje się nagle jej kluczową postacią. W 1952 roku raz na zawsze wychodzi z cienia. Po długotrwałej chorobie umiera jej ojciec Jerzy VI i dwudziestosześcioletnia Elżbieta zaczyna grać w monarchii pierwsze skrzypce, zostając królową Wielkiej Brytanii. To ona poprowadzi Brytyjczyków przez dobre i złe czasy. I to ona ma zagwarantować przyszłość monarchii.

Elżbieta zasiada na tronie do września 2022 roku, czyli przez ponad siedemdziesiąt lat. Najpierw cofniemy się nieco w przeszłość i spróbujemy zrozumieć, w jaki sposób królowa ukształtowała monarchię i jak ta rola ukształtowała ją samą.

Elżbieta przeżyła cztery wielkie kryzysy gospodarcze, kilka wojen i wielką rewolucję technologiczną. W czasie, gdy przy Downing Street 10 urzędowało czternastu premierów, królowa wyraziła zgodę na wejście w życie w sumie czterech tysięcy brytyjskich ustaw.

Przez siedem dziesięcioleci przedkładała obowiązek nad własną przyjemność.

Historia królowej Elżbiety z wielu różnych względów jest opowieścią o silnej kobiecie, która stosuje się do zasad monarchii i wynosi na piedestał jej tradycje. Kobiecie, która z niezachwianą pewnością służy narodowi brytyjskiemu i krajom Wspólnoty Narodów, a mimo to dla opinii publicznej pozostaje fascynującą zagadką.

Zawsze wygląda nienagannie. Nigdy nie okazuje emocji.

A przecież lata jej panowania nie są wcale takie łatwe. Raz po raz do głosu dochodzą intrygi oraz kryzysy.

Sama królowa jest wprawdzie powściągliwa, ostrożnie podejmuje ryzyko i dokłada starań, by nie dawać nikomu powodów do krytyki, ale jej wielka rodzina postępuje w zupełnie inny sposób, często pozwalając sobie na zachowania impulsywne i pozbawione zahamowań.

A zatem ponownie wkraczamy w życie Elżbiety.

***

Spotykamy się z nią po raz kolejny, gdy zasiada na tronie od czterdziestu lat. Jest to rok, który królowa wkrótce nazwie annus horribilis, straszliwym rokiem.

Ale zanim do tego dojdziemy, przedstawmy najpierw najważniejsze okoliczności.

***

Jest rok 1992.

Elżbieta ma sześćdziesiąt sześć lat, a jej czworo dzieci – Karol, Anna, Andrzej i Edward – już dawno wkroczyło w dorosłość.

Przeczytawszy wcześniejsze części, wiesz, że Elżbieta, delikatnie mówiąc, nie jest typem matki kwoki. Podobno zwłaszcza w początkowym okresie panowania, gdy Karol i Anna wciąż są małymi dziećmi, zdarzają jej się dłuższe okresy nieobecności w życiu rodzinnym.

Dwoje najstarszych dzieci jest w dużej mierze wychowywanych przez ich ojca – Filipa – i liczne opiekunki zatrudnione w królewskim domu.

Jednak dziesięć lat później, gdy na świat przychodzą Andrzej i Edward, nie ma absolutnie mowy o nieobecności. Dwaj najmłodsi bracia dorastają u boku matki, która uczestniczy w ich codziennym życiu.

Ale jedna rzecz się nie zmienia. Chociaż najmłodsi synowie Elżbiety są pod opieką ciepłej i troskliwej matki, wciąż jest to osoba, która przywiązuje wagę do właściwych form.

Oczekuje na przykład, że dzieci będą jej się kłaniać albo przed nią dygać, zanim pocałują ją w policzek na powitanie.


„Mamy usługę, której mógłby pozazdrościć Amazon.”

Robert Drózd

Świat Czytników


Tysiące ebooków i audiobooków

Ich liczba ciągle rośnie, a Ty masz gwarancję niezmiennej ceny.