39,00 zł
Made in Albania to nietypowy przewodnik, który swoją formą odbiega od znanych narracji. Podstawą jest opis lokalnych firm uzupełniony o szereg dalszych informacji. Koncepcja pojawiających się pytań w formie wywiadu dopełnia całości. Niespodziewane odniesienia pozwalają czytelnikowi poznać lokalne produkty, jednocześnie zagłębić się w historie rodów z czasów osmańskich, początki państwowości czy też tajemnice willi dyktatora. Książka w swej formie nieustannie inspiruje do dalszych poszukiwań i własnych interpretacji.
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi lub dowolnej aplikacji obsługującej format:
Liczba stron: 39
Zdjęcie na okładce: Olga Pałasz
Redakcja: Anna Strakowska
Korekta: Krzysztof Szudek
Copyright ® by Olga Pałasz 2021
Copyright ® by Pan Wydawca 2021
ISBN: 978-83-66670-38-9
ebook na podstawie wersji drukowanej (wyd. I)
Gdańsk 2021
Pan Wydawca Sp. z o.o.
ul. Wały Piastowskie 1/1508
80-855 Gdańsk
PanWydawca.pl
KonwersjaEpubeum
Niniejsza książka to nietypowy przewodnik po kraju, którego forma odbiega od znanych narracji.
W zaproponowanej formule przewodnik tworzy się sam. Aktywny udział bohaterów i czytelników dopełnia całości.
Podstawą narracji jest opis lokalnych firm i produktów uzupełniony o szereg powtarzających się pytań w koncepcji wywiadu.
Czytelnik poznaje albańskie firmy i miejsca z nimi związane, otrzymując zarazem szereg dalszych informacji.
Koncepcja powtarzających się pytań pozwala na autentyczną wypowiedź bohaterów, budując subiektywny spis, który inspiruje czytelnika do dalszych poszukiwań.
Jedynie osiem kilometrów od Tirany. W malowniczej wiosce Laknas z zamiłowania do przyrody, jakości i tradycji powstaje wyjątkowe miejsce – Uka Farm. Założona w 1996 roku przez profesora entomologii Rexhepa Ukę farma jest wyjątkowym konceptem naturalnej oazy, gdzie w symbiozie gatunkowej prowadzi się badania nad owadami. Z czasem koncept ewoluuje. Powstaje ekologiczna farma, której podstawowym założeniem jest uprawa i hodowla w bezwzględnym poszanowaniu dla przyrody1.
Idee rolnictwa ekologicznego – podporządkowanie naturalnym procesom zachodzącym w przyrodzie, eliminowanie syntetycznych środków ochrony roślin, dobór odpowiednich gatunków czy też brak zaburzania równowagi biologicznej2 w połączeniu z wieloletnim doświadczeniem i własnymi innowacyjnymi rozwiązaniami, tworzą ostatecznie wyjątkowe miejsce na mapie Albanii.
Dziś Uka Farm to ekologiczna farma, winnica i restauracja. W takim połączeniu jest ona wyjątkową przestrzenią dla wielbicieli doskonałej jakości. Wszystko przygotowywane przez miejscowych kucharzy pochodzi z farmy lub od lokalnych dostawców, a każdy posiłek dopełniają wyśmienite trunki. Kuchnia bazuje w większości na własnych produktach, kulinarnej tradycji kraju, a sezonowe, związane ściśle z porami roku menu zmienia się wielokrotnie.
Fot. 1. Uka Farm (z zasobów firmy)
Wizyta w restauracji jest doskonałą okazją, aby skosztować albańskiej kuchni, której smak podbijają ekologiczne produkty wysokiej jakości w myśl zasady: prosto z farmy na talerz.
Baranina pieczona w piecach opalanych drewnem, tradycyjne tave3 zapiekane w glinianych naczyniach, wyśmienite przetwory własnej produkcji, najświeższe owoce i warzywa to mały przedsmak tego, co oferuje restauracja położona wśród winnych upraw.
Winnica jest dopełnieniem całości ekologicznego konceptu rodziny Uka. Założycielem winnicy jest Flori Uka – enolog i drugi najlepszy sommelier w kraju. Twórca konceptu „globalne wino z lokalnych winogron”4. Zgodnie z filozofią miejsca uprawa winorośli odbywa się w najbardziej naturalny z możliwych sposobów. Winnica korzysta z własnych środków ochrony opartych o wyciągi roślinne. W pełni wykorzystuje warunki naturalne i klimatyczne kraju, by wydobyć z winogron to, co najlepsze. Produkcja opiera się na autochtonicznych szczepach, a sama winnica wspiera tradycję winiarską kraju, współpracując od 2005 roku z małymi, wiejskimi plantatorami winorośli, tworząc własną sieć dostawców. Ideą producenta jest pozyskiwanie najlepszych jakościowo winogron, aby tworzyć wyjątkowe wina ukrywające smak Albanii w każdej butelce.
Winiarnia Uka jest jedynym producentem wina białego Cëruja, bazą którego jest unikalny szczep winorośli, porastający naturalnie górskie tereny w Albanii. Warunki klimatyczne oraz szeroka wiedza twórców pozwoliły na stworzenie wina białego wykazującego możliwości leżakowania do 10 lat. Oprócz tego unikatowego wina Uka jest producentem między innymi wina Pulëz – autochtonicznego szczepu z rejonu Berat, oraz wina czerwonego Kallmet, do produkcji którego używa się gron pochodzących z różnych regionów kraju, co pozwala na rozwijanie bukietu smaków, a sam szczep uważany jest za podstawowy, jeśli chodzi o produkcję w Albanii. Grona kallmet są podstawą wina różowego Kallmet oraz składową wina czerwonego Udha5. Koneserzy z pewnością odnajdą w tych winach wyjątkowe nuty smakowe i zaskakującą jakość.
Fot. 2. Uka Farm (z zasobów firmy)
Pytania i odpowiedzi Uka Farm, Flori Uka:
– Gdzie i czego warto skosztować w Albanii? Ulubiona restauracja i danie?
Jest wiele godnych polecenia restauracji w Albanii. Sugeruję tradycyjne, serwujące kuchnie albańską, takie jak Uka Farm i Mrizi i Zanave. Polecam dobrej jakości wina z winiarni Uka na czele z najbardziej reprezentacyjnymi wśród albańskich trunków – Cëruja i Kallmet.
– Gdzie się bawić i co pić?
Tirana jest najlepszym miejscem i jednocześnie jedynym, jeśli chodzi o sezon zimowy. Najlepszym klubem jest Salt w dzielnicy Blloku. To tam można jeść, pić i bawić się.
– Najlepsze miejsce na wakacje?
Najlepszym na wakacje miejscem jest południowe wybrzeże. Dhërmi jest miejscem, gdzie można zarówno cieszyć się urokami riwiery jońskiej, jak i znaleźć miejsca imprezowe.
– Co przywieźć z Albanii?
Przed wyjazdem najczęściej kupowane jest brandy Skënderbeu. Ja proponuję wina z lokalnych winnic. W ten sposób można przywieźć cząstkę autentycznej Albanii do domu.
Dane kontaktowe Uka Farm:
Adres: Rruga Adem Jashari, 1030 Laknas
www.ukawine.com
Facebook: Uka Farm
Instagram: ukafarm
Aby odwiedzić farmę i restaurację Uka, najlepiej zarezerwować miejsce wcześniej. Szczególnie weekendy i okres świąt chrześcijańskich czy też muzułmańskich6 to czas, w którym restauracja jest wypełniona gośćmi. Najwygodniejszym środkiem transportu jest własne auto lub taksówka. Uka Farm jest położona 8 kilometrów od stolicy kraju Tirany i około 30 kilometrów od miasta Durrës. Taksówki wydają się więc dobrym pomysłem, a z ich dostępnością nie ma problemu. W Tiranie jest kilka sieciowych korporacji mających swoje aplikacje, przez które z łatwością zamówimy kurs.
Przypisy
1 Por. Who we are. Producer of great wines since 1996, www.ukawine.com, dostęp na dzień 21.09.2020.
2 Por. L. Zimny, Definicje i podziały systemów rolniczych, „Acta Agrophysica”, 2007, 10(2), 507–518, s. 508.
3 Tave – tradycyjna potrawa albańska; mięso zapiekane w różnorakich sosach.
4 Zob. The Man behind the wine, www.ukawine.com, dostęp na dzień 21.11.2020.
5 Zob. Wines, www.ukawine.com, dostęp na dzień 13.11.2020.
6 W Albanii panuje niezwykła tolerancja. Najważniejsze święta występujące w trzech głównych religiach – katolickiej, prawosławnej i islamie są dniami wolnymi od pracy, a w takie dni Albańczycy bardzo chętnie odwiedzają restauracje całymi rodzinami.