Uzyskaj dostęp do tej i ponad 250000 książek od 14,99 zł miesięcznie
Anna Górska wychowała się w polskiej rodzinie na kresach wschodnich. Z domu wyniosła miłość do ojczyzny, bezgraniczną wiarę w Boga i wierność zasadom moralnym. Należała do harcerstwa, a po wybuchu wojny wstąpiła w szeregi Armii Krajowej. Aresztowana przez Rosjan, osadzona w więzieniu i poddawana brutalnym przesłuchaniom, przebywała w celi śmierci. Ostatecznie otrzymała wyrok 25 lat katorgi w najcięższych łagrach Syberii. Była jednak NIEZŁOMNA i nigdy nie skapitulowała. Zmuszana do wykonywania najcięższych prac, m.in. przy budowie lotniska i w kopalniach, cierpiąc głód i niejednokrotnie stojąc w obliczu śmierci – NIE ULEGŁA i NIE PODDAŁA SIĘ. Do Polski zdołała powrócić dopiero w grudniu roku 1955. Jej przejmujące i nadzwyczaj ciekawe wspomnienia są nie tylko przejmującym dokumentem epoki, lecz przede wszystkim świadectwem losu Polki. JEDNEJ Z WIELU.
Audiobooka posłuchasz w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:
W serii „Kresy” dotychczas ukazały się:
Marek Koprowski – Kresy we krwi
Agnieszka Lewandowska-Kąkol – Na skraju piekła
Stanisław Srokowski – Strach
OkładkaRadosław Krawczyk
Redaktor prowadzącyBartłomiej Zborski
Redakcja i korektaHanna Śmierzyńska
Skład i łamanieTEKST Projekt, Łódź
Copyright © by Agnieszka Lewandowska-KąkolCopyright © by Fronda PL, sp. z o.o.
ISBN 978-83-64095-62-7
WydawcaFronda PL, Sp. z o.o.ul. Łopuszańska 3202-220 Warszawatel. 22 836 54 44, 877 37 35faks 22 877 37 34
e-mail: [email protected]/FrondaWydawnictwo
Czy tylko wrodzone cechu charakteru sprawiły, że bohaterce tej książki udało się dokonać tak wielu niezwykłych czynów? Czy tylko one pozwoliły jej przez szesnaście lat, bo tyle czasu trwała dla niej druga wojna światowa, zachować bezkompromisową postawę i w ekstremalnych warunkach myśleć przede wszystkim o innych i o ojczyźnie, a nie o sobie?
Gdy rozpoczyna się ta opowieść, Anna ma piętnaście lat. Ta jeszcze dziewczynka od pierwszych minut działań wojennych postępuje jak doświadczony przez życie człowiek. Od początku sama, bez niczyjego nakazu, bierze na siebie nie lada ciężar – brzemię obrony ojczyzny, która jest dla niej równie ważna, jak najbliżsi członkowie rodziny.
Tych, trudnych dziś do zrozumienia, uczuć nie przyniosła ze sobą na świat, lecz zostały jej wpojone w polskim, kresowym domu, stworzonym przez kochającą siebie i innych rodzinę, a także przez mądrze funkcjonującą wówczas organizację, jaką był Związek Harcerstwa Polskiego. Trzecim źródłem jej niewiarygodnej siły woli i odwagi była głęboka wiara w Boga, która, choć w najtrudniejszych momentach bywała zagrożona, przetrwała do końca.
Inne czasy, inne trudności, inne zadania, ale osobowości takich jak Anna Kłos potrzeba zawsze i wszędzie. Czy dziś potrafimy wychowywać podobnych jej ludzi?
„Niezłomna” powstała jako bezpośrednie następstwo poprzedniej publikacji „Na skraju piekła”. Syn, wnuk i siostrzeniec w jednej osobie bohaterów opowiadania tam zamieszczonego podarował mi bowiem wspomnienia Anny Górskiej-Kłos, które stały się podstawą dla napisania tej książki. Za ten wspaniały dar Panu Markowi Hackemerowi serdecznie dziękuję.
Agnieszka Lewandowska-Kąkol