Słownik dla Boomera - Twardowski Paweł - ebook + książka
PROMOCJA

Słownik dla Boomera ebook

Twardowski Paweł

0,0
79,00 zł
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 79,00 zł

-50%
Zbieraj punkty w Klubie Mola Książkowego i kupuj ebooki, audiobooki oraz książki papierowe do 50% taniej.
Dowiedz się więcej.
Opis

Czy jesteś gotów na głęboką podróż w świat słów i zwrotów, które rządzą dzisiejszą młodzieżą? Ta fascynująca książka, stworzona specjalnie dla Ciebie, to klucz do zrozumienia tajemniczego języka młodszych pokoleń. Od dziwnych skrótów po szokujące akronimy – ten słownik odkryje przed Tobą tajniki młodzieżowej mowy.

Wniknij w głowę nastolatków i poznaj zwroty, które kształtują ich świat. Dzięki temu słownikowi nie tylko poznasz znaczenie słów, ale także zrozumiesz, jakie emocje, idee i trendy kryją się za nimi. W trakcie tej ekscytującej podróży odkryjesz, dlaczego młodzież używa określeń takich jak , "YOLO", "LOL" i wiele innych.

Słownik dla BOOMERA to nie tylko narzędzie do nauki, to przewodnik po współczesnej kulturze, który pomaga zrozumieć młodsze pokolenia i budować mosty między nimi a światem dorosłych. Czy jesteś gotów na przygodę? Wsiądź do kapsuły czasu i przenieś się w świat dzisiejszej młodzieży.

Autorem książki jest Paweł Twardowski, młody adept informatyki, obecnie uczeń Zespołu Szkół Techniczych i Ogólnokształcących w Tarnowskich Górach. Jako młody człowiek, dostrzegając rozdźwięk w języku starszego i młodszego pokolenia, wyszedł z inicjatywą napisania słownika dla pokolenia "boomerów”, który stanie się mostem międzypokoleniowym.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi lub dowolnej aplikacji obsługującej format:

EPUB
MOBI
PDF

Liczba stron: 275

Oceny
0,0
0
0
0
0
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.



Czy jesteś gotów na głęboką podróż w świat słów i zwrotów, które rządzą dzisiejszą młodzieżą? Ta fascynująca książka, stworzona specjalnie dla Ciebie, to klucz do zrozumienia tajemniczego języka młodszych pokoleń. Od dziwnych skrótów po szokujące akronimy - ten słownik odkryje przed Tobą tajniki młodzieżowej mowy.

Wniknij w głowę nastolatków i poznaj zwroty, które kształtują ich świat. Dzięki temu słownikowi nie tylko poznasz znaczenie słów, ale także zrozumiesz, jakie emocje, idee i trendy kryją się za nimi. W trakcie tej ekscytującej podróży odkryjesz, dlaczego młodzież używa określeń takich jak , "YOLO", "LOL" i wiele innych. Zastrzeżonych nazw firm, organizacji i produktów użyto w książce wyłącznie do ich identyfikacji.

Konsultacje i wsparcie: Dominika Smyczek

Redakcja: Mirosława Turek - Twardowska

Projekt okładki: Daniel Pliszka

Skład: Marek Smyczek,

Wydawnictwo informatyczne

http://www.itstart.pl

email: [email protected]

Autor i Wydawca dołożyli wszelkich starań, by zawarte w tej książce informacje były kompletne i rzetelne. Nie biorą jednak żadnej odpowiedzialności ani za ich wykorzystanie, ani za związane z tym ewentualne naruszenie praw patentowych lub autorskich. Ponadto autor nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne szkody, wynikłe z wykorzystania informacji zawartych w książce.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentów niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione. Wykonywanie kopii metodą kserograficzną, fotograficzną, a także kopiowanie na nośniku filmowym, magnetycznym, optycznym lub innym powoduje naruszenie praw autorskich niniejszej publikacji.

ISBN 978-83-67989-05-3

Wydanie pierwsze - Piekary Śląskie 2023

1 Wstęp

Witaj w fascynującym świecie słów, który został stworzony specjalnie dla pokolenia Boomera! Ta książka, "Słownik Dla Boomera," to podróż przez językowe zakamarki, których doświadczamy na co dzień, komunikując się z młodzieżą, odnajdując unikalne słownictwo i wyrażenia, które kształtują współczesne społeczeństwo i wpływają na obecną kulturę językową.

W dzisiejszym świecie, pełnym nowych technologii, trendów i języków internetowych, czasem trudno jest się odnaleźć i zrozumieć różnice między pokoleniami. Właśnie dlatego, ta książka jest tak ważna. To nie tylko zbiór definicji, słów i zwrotów, to także zestaw dialogów, które pozwalają się nam odnaleźć w gronie młodzieży.

Czytając książkę, poznasz zarówno ikoniczne wyrażenia, które krążą w naszym codziennym języku, jak i te, które dopiero się tworzą. Poznasz tajniki slangu młodzieńczego, który dominuje wśród współczesnej młodzieży.

Słowa, to znaczący element naszej tożsamości, mają moc tworzenia więzi międzyludzkich, przekazywania wiedzy i wyrażania emocji. "Słownik Dla Boomera" to próba zapoznania się z tzw. „nowomową”, zachowując jednocześnie łańcuch językowy pokoleń, które wspólnie żyją i tworzą „współczesne jutro”.

"Boomerzy" to pokolenie, które przeżyło wiele, a także miało wpływ na wiele. Ta książka to nasz wkład w zachowanie dziedzictwa naszych doświadczeń, słów i emocji. Mam nadzieję, że przewodnik ten otworzy przed Tobą drzwi do fascynującego świata, będącego mostem wielopokoleniowym

Rozpocznij tę fascynującą podróż w głąb naszego języka i kultury!

Życzymy niezapomnianych wrażeń.

2 Litera A
2.1 Abidas

Słowo oznaczające podróbkę, związane z licznymi i popularnymi memami1 internetowymi, w których ktoś chwali się swoimi nowymi drogimi butami marki Adidas, na których ewidentnie widnieje napis Abidas). Słowo zawiera w sobie słowo Bida, które oznacza biedę/niedostatek.

Przykład.

- Ej stary, spójrz na moje nowe buty, kupiłem je wczoraj za 3000zł, była mega promka2.

- Tak. widzę, niezłe te twoje Abidasy. Powaga, ile dałeś rzeczywiście 20 - 30 zł?

2.2 ABS

Oznacza: Absolutny Brak Szyi, to sformułowanie stosuje się w stosunku do ludzi umięśnionych (bardzo często stosujących sterydy anaboliczne, które, jako efekt uboczny, poszerzają szyję i szczękę).

Przykład:

- Ja Cię. Ten ABS ledwo się zmieścił w drzwiach supermarketu!

- No, a do swojego kibla3 to chyba wchodzi bokiem.

2.3 Achievement

Słowo pochodzące z języka angielskiego oznaczające osiągnięcie, (najczęściej stosowane w grach, w których za wykonanie określonych zadań dostajemy jakąś nagrodę).

Przykład:

Kilku graczy łączy się na discordzie4 na jednym z kanałów:

- Mógłby mi ktoś pomóc w zdobyciu tego Achievementa, bo nie potrafię pokonać ostatniego bossa.5

- Jasne, nie ma sprawy - odpowiada jeden z graczy, znajdujących się na kanale .

2.4 A co ja Caritas?

Pytanie ironiczne stosowane w momencie, kiedy nasz współrozmówca próbuje, bądź chce coś od nas pożyczyć/uzyskać.

Przykład:

- Ello6 Oskar, słuchaj, dałbyś mi spisać to zadanie na matmę? - z rozpaczą w oczach pyta Brajan.

- A co ja Caritas? Idź do kogoś innego, albo sam sobie zrób - odpowiada Oskar.

lub:

- Ola, wyskoczysz może z 7dyszki? - Z uśmiechem pyta się Mateusz.

- A po co Ci? Ostatnio już Ci pożyczałam - z oburzeniem mówi Ola.

- Mam straszne ssanie i brakuje mi do Kebsa8.

- Czy ja na czole mam logo Caritas - u? Pytaj innych frajerów, albo zwróć, co ostatnio pożyczyłeś - podniesionym głosem odpowiada Ola

2.5 Adasie

Inaczej buty marki Adidas.

Przykład:

- Widziałeś, ale superbiałe adasie.

- Taa, całkiem wporzo są9, szkoda tylko że taka cena.

2.6 Admin

Inna, skrócona nazwa słowa administrator (np. osoba zajmująca się diagnozowaniem problemów ze sprzętem sieciowym oraz utrzymaniem komunikacji w Internecie.)

Pojęcie dotyczy również osoby, która nie posiada specjalistycznej wiedzy technicznej, ale otrzymała stosowne uprawnienia do zarządzania różnymi stronami WWW, portalami, grupami na Facebooku itp.

Admini mają zwykle swój styl ubierania, zachowania ale również i wymowy, dlatego, podczas dialogu z nimi, należy często uważać na tzw. gierki słowne, które często są używane przez nich w dwóch celach:

1.Zabawy słownej;

2.Sprawdzenia, z jakim typem rozmówcy (użytkownika) przyszło im się spotkać.

Przykład:

- Dzień dobry panie adminie - mówi przerażony użytkownik portalu społecznościowego, do którego nie może się zalogować - potrzebuję pomocy w odzyskaniu hasła do mojego konta.

- Dzień dobry - odpowiada, wiecznie zapracowany, admin - jasne nie ma problemu, już się tym zajmuję.

Lub:

- O wielki adminie! Na czwartym komputerze nie mam NET10 - a od wczoraj - mówi, z przerażeniem w oczach, użytkownik, któremu jakby świat się zawalił, a pokłada swoją nadzieję tylko w wiedzy admina.

- Nim wrócisz do biura Twój mały PING11 będzie prześwietlał wszystkie twe światłowody12, aż w ich blasku ujrzysz swe odbicie - jak zwykle w swoim stylu odpowiada admin.

2.7 AFK

Skrót (ang. Away From Keyboard)oznaczający: z dala od klawiatury, używane także podczas dłuższej nieobecności przy komputerze. Pojęcie opisuje stan osób, które niby są zalogowane13, ale nie uczestniczą w danej dyskusji, grze, po prostu przez jakiś czas nie ma z nimi kontaktu. Często utożsamia się to ze statusem: zaraz wracam, spotykanym w komunikatorach internetowych.

Dla przykładu:

- Ej chłopaki, widzicie tego kolesia przed nami?

- Tak, stoi w miejscu od jakichś 5 minut, chyba ma AFK - a.

2.8 After

To najczęściej kontynuacja zaczętej wcześniej,z reguły z poprzedniego dnia, imprezy.

Przykład:

- Cześć Aniu, jak Ci się podobała wczorajsza impreza u Wojtka?

- No super było, a wiesz, że dzisiaj kontynuacja?

- Nie żartuj, to ja też idę na Afterek.

2.9 Aimbot

Słowo z tłumaczenia angielskiego (ang. aim - cel i bot - robot), oznacza najczęściej program używany w grach FPS 14(ang. First Person Shooting). Program polega na automatycznym celowaniu w przeciwnika bez wysiłku i umiejętności gracza.

Przykład:

- Kurde, znowu mnie zastrzelił z tego okna.

- Spoko, mnie też - odpowiada drugi współgracz - i naszą całą drużynę, chłop ma Aimbota, dawaj zgłaszamy go, może dostanie bana15.

2.10 A ja przeszedłem Mario w lewą stronę.

Stwierdzenie używane w sytuacji, kiedy ktoś mówi niestworzone lub bardzo odbiegające od rzeczywistości rzeczy. Mario, to bohater kultowej gry: Super Mario Bros z 1985 r., która była grą platformową. Polegała ona na pokonywaniu przeszkód i ruchomych przeciwników, poruszając się tylko w prawą stronę.

Przykład:

- Słuchaj, znalazłem kupon z loterii na ulicy i dzisiaj kupuje dom za 10mln zł.

- Taaa, tak go znalazłeś, jak ja przeszedłem Mario w lewą stronę.

2.11 Aktywować WinRar’a

Sformułowanie określające zrobienie czegoś pozbawionego sensu.

Przykład:

- Wiesz, że założyłem na siebie dziś trzy pary skarpet?

- Co? Ale dlaczego?

- Chyba po prostu aktywowałem WinRar’a.

2.12 A kysz

Potoczne określenie idź sobie, wynocha, spadaj, wypad.

Przykład:

Dwaj kumple siedzą w pokoju, w którym razem ustalają, jak spędzą imprezę weekendową u Wojtka.

- Słuchaj mamy wszystko gotowe na niespodziankę urodzinową dla Piotrka? - pyta jeden, drugiego.

Po chwili otwierają się drzwi i wchodzi młodszy brat, który już nie raz zdradził plany przyjaciół.

- A kysz , nie wolno Ci tu wchodzić.

2.13 Ale dajesz

może zostać odebrane pozytywnie lub negatywnie.

Wyrażenie ma na celu wyrazić podziw lub jego odwrotność. Wnioskujemy to poprzez kontekst rozmowy.Może zostać odebrane pozytywnie lub negatywnie

Przykład:

- Ale dajesz na tej deskorolce! Jak Ty to robisz?

- Wiesz, lata praktyki…

Albo:

- Wiesz, że od niezdrowego jedzenia można schudnąć?

- Ale dajesz! Gdzie podział się Twój rozsądek?

- No poważnie Ci mówię.

- Bo akurat uwierzę.

2.14 Ale Hax

Słowo/ wyrażenie najczęściej stosowane w grach. Oznacza gracza, który korzysta z nielegalnego oprogramowania, które ma na celu polepszyć jego umiejętności, dając mu przy tym większą szansę na wygraną.

Ale hax! Można zastosować w sytuacjach, kiedy coś wydawało się niemożliwym, kiedy coś nas zaskoczyło lub wydało się niemożliwe.

Przykład:

- Spójrz on się teleportuje!

- Ale z niego Hax.

Lub:

Spotyka się dwóch kumpli.

- Eeej czaisz16?! Wygrałem wczoraj 200 złotych w Zakładach Bukmacherskich! - mówi jeden z nich.

- Jak to? - kontynuuje drugi.

- Postawiłem na mecz polskiej reprezentacji i wyobraź sobie, że pykło17.

- Ale hax!!!

2.15 Ale Mrozi

To stwierdzenie oznacza zażenowanie, podczas którego mamy uczucie dreszczy, które towarzyszy nam w mroźne dni. Stosowane jest w przypadkach, gdy jesteśmy totalnie zbulwersowani daną sytuacją.

Przykład:

- Cześć Marku, byłeś wczoraj na szkolnej imprezie?

- Tak, byłem.

- A widziałeś tego nowego chłopaka, który przystawiał się do Angeli?

- Taaa, widziałem, mrozi fest18.

2.16 Ale siadło

W zasadzie mówimy tutaj o reakcji na czynność.

„Ale siadło” jest używane jako stwierdzenie, iż coś wyszło świetnie.

Przykład:

Ktoś opowiada bardzo śmieszny żart, słyszymy w odpowiedzi powyższe powiedzenie.

Lub:

Podczas gry drużynowej, jednemu z graczy udało się zrobić coś niesamowitego.

Reakcja drużyny:

- Ale siadło!

2.17 Ale urwał

Wywodzi się z filmiku, który ukazuje wręcz pokazową stłuczkę samochodów. Stosowane do skomentowania sytuacji zaskakującej.

Przykład:

Mężczyzna, zjeżdżający na hulajnodze z dużej górki, przewrócił się przez chwilowy brak panowania nad pojazdem. Nic mu się nie stało, aczkolwiek widok był popisowy.

Młodzież stojąca nieopodal:

- Ale urwał!

2.18 Ale to ty dzwonisz

Stwierdzenie używane, kiedy chcemy naszemu rozmówcy uświadomić, że to, o czym on mówi, nas nie obchodzi.

Przykład:

Kuba dzwoni do Jacka.

- Cześć Jacku.

- Słuchaj stary z tego megatrudnego sprawdzianu z matmy dostałem 6. - odpowiada na samym początku rozmowy Kuba.

- Ale to ty dzwonisz - stwierdza Jacek.

- A wal się. - Kończy rozmowę Kuba..

2.19 Alko

Skrót oznaczający alkohol

Przykład:

- Ej stary, jakie alko bierzemy na impre19?

- Nie wiem, weź, co masz.

- Mam tylko dwa małe sikacze20.

- Byle miały w sobie alko.

2.20 Ale zamuła

Zamuła to inaczej szeroko pojęta nuda, lipa, drętwota emocjonalna.

Przykład:

- Ale Ty dzisiaj zamulasz… Nic nie mówisz, nic nie robisz…

- Jakoś nie mam ochoty na nic.

Lub:

- Ta impreza to jakaś czysta zamuła! Zwijamy się stąd.

Inaczej:

- Ale zamuła…

- No nie? Jeszcze chwila i zasnę…

2.21 Alternatywka

Jest to dziewczyna, która charakteryzuje się wyglądem i upodobaniami( muzyka styl itp.) alternatywnymi. Bardzo często odróżnia się od reszty społeczeństwa. Często także wygląda, jak osoba w trakcie, lub po depresji. Jest smutna, cicha i cały czas słucha przygnębiających piosenek.

Często tego typu osobę poznamy w tłumie przez takie rzeczy jak: wiszące łańcuchy na spodniach, rajstopy typu kabaretki, kolorowe włosy, kreski na oczach. Często posiada liczne tatuaże oraz dużą ilość kolczyków w różnych miejscach.

Warto dodać, że wiele dziewczyn, które nigdy nawet nie były w stanie depresji, upodobniają się wyglądem i zachowaniem do Alternatywek, ponieważ taka według nich jest moda. Chcąc tym zwrócić na siebie uwagę, żeby być „jak ich idolki”.

Przykład:

- Ale Kamila się zmieniła.

- Ta, od czasu, jak pofarbowała włosy na zielono i zaczęła słuchać metalu, to zrobiła się z niej typowa alternatywka.

2.22 Alt+F4

Skrót komputerowy używany do zamknięcia aktywnej (ostatnio używanej aplikacji), w niektórych sytuacjach za pomocą tego skrótu klawiszowego można zamknąć komputer.

Przykład:

Jednemu z kolegów podczas gry zawiesił się komputer.

- Kurde znowu mi się komputer zwiesił!

- Walnij mu szybki Alt+F4 to może znowu chwilę podziała.

Lub:

Podczas lekcji matematyki uczeń w ostatniej ławce postanowił zrobić sobie krótką przerwę na drzemkę.

- Stary patrz na Szymona.

- XD 21nieźle. Pewnie przegrał całą noc i teraz potrzebuje resetu - odpowiada drugi.

- Mhh szybki alt+f4 na pewno postawi go na nogi.

2.23 Amarena

Tanie wino, które zostało wydane w dwóch smakach brzoskwiniowym i wiśniowym. Znane jako ulubiony napój wysokoprocentowy żuli22 i młodzieży, ponieważ jego cena w dość długim okresie czasu nie przekraczała 4zł za 0,5 litra.

Przykład:

- Hey, ile masz kasy?

- Dokładnie 2,50 ziko23.

- No i essa24 ja mam 1,50, więc mamy na Amarenę.

2.24 Ameba

Osoba bardzo niedokształcona, cechuje się częstym okazywaniem swojej pseudo inteligencji (zarówno w słowach jak i czynach), dlatego wszystko, czego się dotknienie, zepsuje, jej działania przynoszą wstyd.

Przykład:

- Wiesz, że jutro nie ma Pani z matmy? Podobno miała wypadek i leży w szpitalu.

- XD, ale z Ciebie Ameba, przecież każdy w szkole wie, że jest na wakacjach w Dubaju.

Lub:

- Ello, wiesz, że dziadek zaprasza mnie na Mazury?

- A co będziesz tam robił?

- Łowił ryby.

- Ale w Bytomiu nie ma ryb.

- Z Ciebie to prawdziwa Ameba, Bytom leży na Śląsku, a nie na Mazurach.

2.25 Anime

Najprościej mówiąc jest to japoński, animowany film/serial. Najczęściej występuje bez zmienionego dubbingu. Bohaterowie i bohaterki anime bardzo często mają wymyślny ubiór, a ich fani przebierają się za nich na różnego rodzaju konwentach (okazjonalnych spotkaniach grupowych, odbywających się przykładowo okresowo: co rok lub w wyniku celebrowania jakiegoś wydarzenia).

Przykład:

- Co robisz w weekend?

- Raczej nic, a co?

- Bo wychodzi nowe anime, i może chciałabyś go ze mną zobaczyć?

- Jasne, czemu nie.

2.26 Anon

Słowo, oznaczające anonimową osobę, która udziela się na forum internetowym/stronie internetowej bez konkretnego Nicku25.

Może także oznaczać przeciętną osobę w społeczeństwie, która zbytnio nic nie osiągnęła i niczym się nie wyróżnia.

Przykład:

W szkole stoi sobie grupka cichych uczniów, których większość nawet nie zna. Podchodzi do nich szkolny chojrak, zwracając się uszczypliwie:

- Co tam porabiacie anony?

2.27 Apka

Skrótowe określenie aplikacji( czyli programu komputerowego, który wykonuje określone zadania). Aplikacje bardzo często występują na urządzeniach mobilnych (smartfonach).

Przykład:

- Zrobiłeś już aktualizację naszej apki szkolnej?

- Nie, jeszcze nie zdążyłem. Ale dzięki już to robię.

Lub:

Dziadek zwraca się do swojego wnuka:

- Andrzejku, zrobiłem zdjęcie moim smartfonem, ale jest bardzo ciemne.

- Dziadku musisz użyć odpowiedniej apki w telefonie, za pomocą, której zrobisz retusz - odpowiada wnuczek.

- Ale gdzie mam jej szukać? - pyta dziadek. jeszcze bardziej zmieszany

- No w sklepie z wszystkimi apkami na twojego fona26.

2.28 A potem przyleciało UFO / A świstak siedzi i zawija w sreberka

Oba powiedzenia traktujemy jako reakcję na wypowiedzenie nieprawdziwe, niemożliwe.

Przykład:

Kolega opowiada o tym, że wypalił już dzisiaj osiemdziesiąt papierosów i czuje się dobrze.

Reakcja osoby słuchającej:

- A świstak siedzi i zawija w sreberka…

Lub:

- Opowiedz mi, co dzisiaj robiłaś…

- No, wiesz… Byłam już na randce z dwudziestoma mężczyznami, a nawet nie dochodzi osiemnasta!

- Eh, tak… A potem przyleciało UFO.

2.29 Arigato

To słowo pochodzenia japońskiego. Po polsku znaczy - dziękuję. Często używają go osoby o zainteresowaniach takich jak anime czy mangi27.

Przykładowo:

- Jestem dumny z Twoich dzisiejszych poczynań…

- Arigato tato!

Lub:

- Świetnie zagrałaś w tym meczu.

- Arigato. Wiesz, że zawsze się staram.

- Szkoda, że tego nie nagraliśmy!

- Aj tam, na pewno kolejny pójdzie mi lepiej. Haha.

2.30 Atencja

Inaczej uwaga. Potrzeba zwrócenia na siebie czyjejś uwagi. W celu stania się popularnym w sieci/realu.

Przykład:

- Michał zaczął pisać jakieś głupkowate posty na FB28, chyba szuka atencji.

2.31 Atencjusz

Chłopak/mężczyzna, który cały czas potrzebuje uwagi(atencji),w celu samo ulubienia. Często stara się zwrócić na siebie uwagę na wszelaki sposób.

Przykład:

Uczeń na lekcji samowolnie wchodzi na ławkę w klasie i zaczyna tańczyć

- Patrz na Brajana XD. Ale pląsi29 na ławce.

- Chyba ma chwilowy przyrost głupawki?

- Nie, to typowy atencjusz.

3 Litera B
3.1 Babcia kwas

Potocznie, w slangu młodzieżowym/szkolnym, nauczycielka chemii.

Przykład:

Rozmowa kolegów na przerwie:

- Babcia kwas się spóźnia.

- U niej to już nic nowego, nie zdziw się, jeśli zdąży na ostatnie piętnaście minut lekcji i jeszcze kartkówkę sobie zażyczy.

3.2 Babygirl

Powiedzenie stosowane w kierunku pięknej dziewczyny( jako komplement).

Przykład:

Po chodniku idzie grupka przyjaciół

- Ej stary! Widzisz tą babygirl przed nami? - Pyta jeden z nich .

- Widzę. Za ładna na Ciebie. - Żartobliwie odpowiada drugi.

3.3 Babyrage

Słowo złożone z dwóch słów: Baby - dziecko; Rage - wściekłość.

Dosłownie- dziecięcy gniew.

Używamy tego słowa do określenia osoby zachowującej się jak dziecko i promieniującej złą energią.

Przykład:

Grażyna i Adam zaczęli razem grę komputerową. Po kilku minutach, kobieta nie wytrzymała presji gry i odpalił30 się jej Babyrage.

3.4 Badziew

Przedmiot nieodpowiadający naszemu gustowi. Może być wadliwy, lipny, kiczowaty.

Przykład:

- Czadowe31 jest to dzieło sztuki!

- Jak dla mnie, to czysty badziew.

3.5 Bambaryła

Oznacza osobę grubą/powolną. Bardzo często także niezbyt ogarniętą.

Przykład:

- Widziałeś tego nowego w naszej klasie?

- Tak, niezła z niego bambaryła, waży chyba z 150 kg.

3.6 Bambik

Słowo na początku stosowane dla początkujących graczy gry Fortnite32. Ale teraz coraz częściej stosowane jako określenie osoby nieradzącej sobie z życiem(nieudacznik),który za wszystko, czego się dotknie, to, albo mu nie wyjdzie, albo coś zepsuje.

Przykład:

- Michał słuchaj 7x7 to 98? Dobrze myślę?

- XD 7x7 to 49 a nie 98. Ale z Ciebie bambik.

3.7 Bananowiec

Osoba posiadająca bogatych rodziców, żyjąca na ich utrzymaniu.

Przykład:

- Rodzice tej Ani kupili jej już drugie auto w tym tygodniu. Wyobrażasz sobie to?

- Niezły z niej bananowiec.

3.8 Barbie

Dziewczyna, która przez cały czas ubiera się na różowo, jest blondynką, ma tonę makijażu i bardzo długie doklejane paznokcie. Nosi obcisłe ciuchy.Bardzo często jest także po kilku operacjach plastycznych. Najważniejsze dla niej są pieniądze i ciuchy.

Przykład:

Obok apteki przechodzi kilkoro przyjaciół:

- Stary widzisz tą Barbie, co stoi w kolejce do apteki? - Pyta jeden z nich

- Pewnie, że widzę, ciężko byłoby jej nie zobaczyć, róż bije od niej na kilometr. - Odpowiada drugi

- Oj tak, a po twarzy widać, że wydała z 10 tyś zł na operacje. - dodaje trzeci.

3.9 Based

Oznacza satysfakcję z wykonania/dokonania czegoś.

Przykład:

- Pamiętasz ten sprawdzian z biologii?

- No, prawie cała klasa dostała z niego pałę!

- A, ja dostałem szóstkę! Based.

3.10 Baseniara

Osoba płci żeńskiej, która robi transmisje na żywo z basenu np. na platformie streamingowej twitch, będąc ubrana jedynie w bieliznę, (naginając regulamin platformy) i zbiera donaty33.

Przykład:

- Słyszałeś, że zbanowali tą popularną polską baseniarę.

- I bardzo dobrze, w końcu skończyły się dobre czasu dla niej dobre czasy.

3.11 Bat

Oznacza skręt z marihuany.

Przykład:

- Nie chciałbyś mi skręcić bata?

- A co, Ty rączek nie masz?

3.12 Baton

Inaczej pałka teleskopowa.

Na przykład:

- Gdybym wczoraj nie miał przy sobie batona, mógłbym wylądować w szpitalu. Pałka skutecznie odstraszyła wroga.

- Ty to masz szczęście.

3.13 Baza

Spolszczone słowo „based” oznaczające wsparcie kogoś/czyjejś opinii. W spolszczonej wersji poszerzyło swoje znaczenie. Oznacza także wyrażanie pozytywnego podejścia do czegoś, czasami jest używane także w lekko ironicznym znaczeniu.

Przykład:

Dwóch przyjaciół spotyka się w pracy podczas przerwy na kawę.

- Pamiętasz tego seryjnego mordercę z Francji, co ostatnio mówili o nim w telewizji?

- Pewnie, że tak. Co z nim?

- Złapali go i poszedł siedzieć.

- Baza, bardzo dobrze.

3.14 Bąbelek

Oznacza po prostu małe dziecko.

Przykład:

W parku jakaś kobieta zatrzymuje matkę z dzieckiem.

- Ale ten Twój bąbelek jest śliczny. Jak ma na imię? - Pyta zauroczona kobieta

- Dziękuję, nazywa się Ksawery. - Z uśmiechem na ustach odpowiada mama dziecka.

3.15 Beatbox

Jest to muzyka tworzona przez usta człowieka,

Przykład:

- Ej dawaj szybko, jakiś beatbox zrób.

Lub:

Jeden z przyjaciół szybko podbiega do drugiego:

Słyszałeś? - pyta zadyszany

- Ale, co? - ze dziwieniem odpowiada drugi

- Dzisiaj do naszego miasta przyjeżdża bardzo znany beatboxer - z podekscytowaniem mówi do kolegi.

- Co ty gadasz? - Dziwi się chłopak

- No, a najlepsze jest to, że wstęp na jego występ jest darmowy.

3.16 Beatmaker/Beatboxmaker

Osoba, która tworzy muzykę (Beatbox)

Przykład:

- Słyszałeś te nowe bity Adama? Niezły z niego beatmaker? - z zaciekawieniem pyta Piotrka Michał.

- Tak, jak on to robi? Musi mieć chyba wrodzony talent. Ja nawet nie umiem tak ust ułożyć - Z przejęciem odpowiada Piotrek.

3.17 Bebzol/bęben

Potoczne określenie brzucha(bardzo często dość obszernego)

Przykład:

Po wakacjach w szkole spotyka się dwójka przyjaciół:

- Kurde, ale na wakacjach przytyłem. - mówi jeden z nich

- Widzę, nieźle ci bebzol wywaliło - prześmiewczo odpowiada drugi.

3.18 Beczunia

Inne określenie słowa beka - (coś śmiesznego, zabawnego)

Przykład:

- Słuchaj stary, wczoraj wieczorem widziałem jakiegoś żula, 34który właził do śmietnika!

- XD35 niezła beczunia - śmiejąc się, odpowiada kolega

3.19 Bedoesiara

Oznacza fankę (najczęściej bardzo oddaną) słynnego polskiego rapera Bedoesa. Najczęściej chwali się z bycia bedoesiarą, nosi ciuchy z jego podobieństwem i słucha jego utworów.

Przykład:

- Cześć, słuchasz Bedoesa? - sarkastycznie pyta Michał Julkę

- Tak! Oczywiście, to najlepszy raper na świecie! - całkiem poważnie i z ekscytacją odpowiada Julka

- XDDDD, niezła z ciebie bedeosiara!. - śmiejąc się, krzyczy Michał.

3.20 Bejt

Oznacza pułapkę, stwierdzenie na początku było stosowane w grach , ale coraz częściej można je usłyszeć w realnym życiu. Można też powiedzieć, że zapuszczamy na kogoś bejta, oznacza to, że najprawdopodobniej zaciągamy go w pułapkę.

Przykład:

W szkole do jednego z nerdów36 podchodzi grupka uczniów.

- Ej stary, chodź na chwilę z nami, jesteś nam potrzebny - Podśmiechując37”mówi jeden z uczniów.

- Nie, dzięki Piotrek, to pewnie jakiś bejt, jak w zeszłym tygodniu. - Z niechęcią dopowiada nerd.

Lub:

Podczas gry jeden z graczy zauważa bardzo rzadki przedmiot na środku pustego pola:

- Ej patrzcie, zaklepuję. - Z podekscytowanie mówi jeden z graczy.

- Zostaw to! To jakiś bejt. - dodaje kolega.

- No, co Ty, na pewno nie. - z przekonaniem odpowiada pierwszy

Gracz podbiega do przedmiotu, a tu nagle wyskakuje na niego 10 przeciwników.

3.21 Belfer

Słowo oznacza nauczyciela, stosowane jest głównie dla tych mniej lubianych.

Przykład:

- Słyszałeś pewnie, że mamy nowego belfra z geografii.

- Ale chyba nie jest tak źle?

- Źle? Typ jest okropny, pół klasy ma już po kilka pał w dzienniku.

3.22 Bengier

Oznacza dobrą/pociągającą do tańca piosenkę.

Przykład:

- Słyszałeś ten nowy bengier? Od dzisiaj leci w każdym radiu.

Lub:

W samochodzie jedzie kilku znajomych. Wtem w radiu zaczyna lecieć bardzo popularna piosenka.

- Ale bengier! Aż chce się tańczyć. - Mówi jeden z nich.

3.23 Bestie (czyt. besti)

Jest to tak zwana najlepsza przyjaciółka. Jeśli są razem(przez 90% czasu tak jest) są jak papużki nierozłączki. Jeśli jedna gdzieś jest, albo coś robi, to druga na pewno też tam będzie.

Przykład:

Podczas przerwy Michał podchodzi do Julki.

- Cześć, idziemy dzisiaj z chłopakami na koncert. Mamy jeszcze dwa dodatkowe bilety, nie chciałabyś z kimś iść?

- Jasne, pewnie moja bestie chętnie pójdzie z nami.

3.24 Bestseller

Jest to przedmiot, który jest najlepiej sprzedającą się rzeczą.

Przykład:

Wiktor wchodzi do sklepu z butami.

- Dzień dobry, chciałbym kupić nowe buty, mogłaby mi pani coś polecić?

- Ależ oczywiście, polecam nasz bestseller.

3.25 Betonowa dżungla

Określa miasto/ blokowisko. Analogicznie jak w dżungli, w której wokół nas znajduje się pełno wszelkiego rodzaju krzaków, drzew i zieleni, w betonowej dżungli zamiast roślinności , mamy szare, zimne bloki i innego rodzaju zabudowania.

Przykład:

- Gdzie mieszkasz Aleks?

- Widzisz tą betonową dżunglę w oddali? - pokazuje palcem

- No widzę.

- To trzeci blok i 6 piętro.

3.26 Bezmózg

Określenie stosowane w kierunku osób, które swoją postawą i rozumowaniem uświadamiają nas, że ich inteligencja jest na takim samym poziomie, jakby mieli pustą czaszkę.

Przykład:

- Ten sprawdzian z matmy był tak ciężki, że oddałem Pani pustą kartkę.

- XDDDD, ale z Ciebie bezmózg, przecież tak było tylko mnożenie i dzielenie.

3.27 Będzie magik

Stwierdzenie oznacza samobójstwo, często jest używane ironicznie. Odnosi się do niegdyś znanego Rapera Magika, który w 2000 roku popełnił samobójstwo, skacząc z 7 piętra.

Przykład:

- Jak w tym roku nie zdam, to będzie magik, będzie magik.

3.28 Bic/Bicek

Potoczne określenie mięśnia dwugłowego ramienia - bicepsa.

Przykład:

- Ile masz obwodu w bicku?

- Jak ostatnio mierzyłem było 34,5cm.

3.29 Biedra

Inaczej sklep sieci biedronka

Przykład:

- Mama, w telewizji pokazują nowe promocje w biedrze!

3.30 Big brain

Oznacza duży mózg, stwierdzenie używane jest w kierunku osób ponadprzeciętnych. Może być stosowane również w odwrotnym znaczeniu , jako ironia, której celem jest wyśmianie kogoś.

Przykład:

- Wczoraj po szkole w autobusie nie miałem biletu, i złapał mnie kanar,38 więc udawałem francuza. Na moje szczęście się nie połapał i mi się upiekło.

- XD, ale z Ciebie big brain. Ja bym na to nie wpadł.

3.31 Big floppa

Oznacza „wielkiego kota” ,któremu najczęściej towarzyszu poważna otyłość

Przykład:

- Stary po moim osiedlu biega sobie taki megapotężny big floppa.

- Spróbuj go oswoić, przydał być ci się jakiś kompan w domu.

3.32 Blacha

Jest to rejestracja samochodowa.

Przykład:

- WOW39! Widziałaś to auto przed chwilą?

- No, trudno było go nie zauważyć. Miał japońskie blachy.

3.33 Blik

Jest to sposób szybkiego wykonywania przelewów finansowych. W odróżnieniu do zwykłego przelewu, dokonuje się go nie na numer czyjegoś konta, (który jest bardzo długi i trudny do zapamiętania), lecz na numer telefonu osoby, której chcemy przelew wykonać. Do tego wykonując przelew blikiem nie musimy czekać na zaksięgowanie transakcji,(co w przypadku zwyczajnego przelewu trwa dość długo).

Przykład:

- Słyszałeś, że robimy zrzutkę klasową na dom dziecka?

- Poważnie? To super, a mogę ci zrobić przelew i za mnie wpłacisz?

- Pewnie, żaden problem.

- Czy ja mogę blikiem? Bo nie chce mi się wpisywać numeru Twojego konta.

- Jasne, pewnie przyjdzie szybciej.

3.34 Blue screen

Jest to niebieski ekran, który pojawia się na ekranie komputera. Spowodowany jest poważnym błędem systemowym systemu Windows.40

Przykład:

- Podczas wczorajszej gr,y nagle wywaliło mi blue screena.

- To słabo. Wiesz, co mogło być tego powodem?

- Tak, ostatnio przestawiałem komputer i odpiął mi się kabel z dysku.

3.35 Bluetooth

Jest to standard, który umożliwia połączenie kilku urządzeń ze sobą, bez konieczności użycia kabla/przewodu. Swoją nazwę zawdzięcza Haraldowi Sinozębemu41, który, tak jak standardowy Bluetooth łączy urządzenia, on połączył kraje skandynawskie w jedno państwo.

Przykład:

- Nareszcie, nowe słuchawki mam na bluetooth. Koniec użerania się z wiecznie poplątanym kablem.

3.36 Bluzgać

Używać przekleństw/niecenzuralnych słów.

Przykład:

- Znowu dostałem jedynkę z polskiego, ale się wku@*#@em.

- Możesz przestać bluzgać, obok ciebie przechodzą dzieci.

3.37 Bojler

Określenie oznaczające duży, dobrze wyeksponowany(najczęściej piwny) brzuch. Słowa bojler można użyć także, jako określenie osoby po prostu grubej.

Przykład:

- Ale mi bojler wywaliło, muszę przejść na dietę.

3.38 Bojówkarz/Bojówa

Jest to osoba, która podporządkowuje się do zasad na działającym serwerze (najczęściej Gta Rp42) Osoby określane jako bojówkarze nie odgrywają swoich ról. Ich cała aktywność na serwerze polega na strzelaniu do innych graczy(przeszkadzaniu im).

Przykład:

Patrol policyjny prowadzi rutynową kontrolę na poboczu. Nagle podjeżdża samochód, z którego zaczynają strzelać inni gracze.

- No nie! Znowu ci bojówkarze. Przez nich nie da się w spokoju pograć.

- No chyba pora zmienić serwer.

3.39 Bomby

Inaczej - koguty policyjne.

Przykład:

- Ej Zdzisławie, patrz - tam w oddali policja na bombach jedzie. Jak się postarasz to nawet słychać.

- Ty, no faktycznie. Oby nie jechali po Krzysztofa…

- O to mi chodzi. Przecież on tam mieszka!

3.40 Boomer

Jest to osoba starsza wiekiem, (osoby urodzone w latach 1946 - 1964. Czyli są powiązane z powojennym wyżem demograficznym), która nie podąża za trendami, ale za to wspomina z sympatią stare czasy i nie radzi sobie z elektroniką i postępem.

Przykład:

Na rodzinnym obiedzie babcia łapie wnuczkę za dziurę w spodniach na kolanie.

- Babciu co robisz?

- Wnusiu, spodnie Ci się popruły, przyjdź kiedyś do mnie to Ci zaszyję.

- No co Ty babciu, to takie specjalne dziury, ja za te spodnie dałam aż dwieście złotych.

- Dziecko, kto mógł Ci sprzedać takie dziurawe i postrzępione spodnie.

- Babciu, Ty się nie znasz.

3.41 Ból dupy

Oznacza wielką irytację wywołaną czymkolwiek.

Przykład:

- Te43,nie mów mi, że znowu masz ból dupy o byle co.

- Nieprawda, to, że Kamil powiedział mi, iż moja spódniczka nie leży na mnie jak powinna, było chamskie!

- Nie chamskie, tylko szczere. Powinnaś była się nad tym zastanowić! Według mnie to on chciał dobrze.

3.42 Brajan/Brajanek

Imię nadawane dziecku przez matkę, która pochodzi z patologicznego otoczenia/rodziny. Osoby nadające imię Brajan pokazują wszystkim wkoło, że są niezbyt inteligentne/głupie

Przykład:

- No Karina mój Brajan ma już 5 lat i potrafi chodzić.

- No nieźle Mariola, moja Andżela ma dopiero 3 i zaczyna raczkować.

3.43 Bramkarz

Inaczej ochroniarz na dyskotece.

Przykład:

- Widzisz tego bramkarza przed klubem.

- No widzę. Co z nim?

- Nie wiem czy nas wpuści.

- Spokojnie, znam go. Na pewno nas wpuści.

3.44 Browar

Inaczej piwo.

Przykład:

- Ej stary podaj mi tego browca z lodówki.

- Spoko, już idę

3.45 Buch

Zaciąganie się dymem np. z papierosa, marihuany.

Przykładowo:

- Dasz mi bucha?

- Jasne. Możesz do połowy wypalić.

3.46 Bulwers/Bulwersować się

Oznacza zdenerwowanie/wkurzenie się na kogoś.

Przykład:

Do klasy wchodzi kujon:

- Kurde stary, ale mnie on bulwersuje - zwraca się Marek do Zbyszka.

3.47 Bump

(Bring up my post) komentarz pisany w mediach społecznościowych pod postem w celu zwrócenia uwagi innych osób na dany post (dzięki nowym komentarzom algorytm umieszcza post na początku strony).

Przykład:

Antek umieszcza post na forum społecznościowym, ale nie uzyskuje na niego odpowiedzi. Kilku jego kolegów internetowych bumpuje jego post. Dzięki temu po kilku dniach od bumpa posta, Antek dostaje odpowiedź na swoje pytanie.

3.48 Burak

Określa osobę niewychowaną, niezbyt inteligentną, zacofaną, łamagę.

Przykład:

Dwaj młodzi chłopcy wchodzą spóźnieni na lekcję, jeden z nich mówi:

- Dzień dobry, bardzo przepraszam za spóźnienie. - po czym cicho udaje się na miejsce.

Drugi od razu pakuje się do ławki i zaczyna witać się głośno z kolegami, przeszkadzając w lekcji i lekceważąc nauczyciela

- Ale z Ciebie burak! - mówi do niego kolega - Nikt nie nauczył Cię kultury? Wstyd mi za Ciebie!

3.49 Byczq

Oznacza dobrego znajomego. Słowo byczq (czytaj: byczku) stosuje się w licznych memach oj tak byczq+1, które oznaczają naszą zgodę/poparcie drugiej osoby.

Przykład:

- Ale ta nowa aktualizacja Windowsa poprawiła jego działanie.

- Oj tak byczq+1

3.50 Bydłowóz

Określenie oznacza autobus.

Na przykład:

- A ten bydłowóz znowu taki zapchany…

- Po prostu świetnie… Znowu się nie zmieścimy i spóźnimy na pierwszą lekcję.

3.51 Bye

Inaczej do zobaczenia/pa.

Przykład:

- Do jutra

- Bye.

4 Litera C
4.1 C’mon

Słowo wywodzące się z języka angielskiego(come on), oznacza pośpiesz się/no już.

Przykład:

Małżeństwo ubiera się na impre sylwkową44

- Marzena chodź już, za chwilę przyjedzie taxi.

- Daj mi jeszcze 5 minut, muszę się skończyć malować

- C’mon Marzena, malujesz się już 2 godziny.

4.2 Camper