Uzyskaj dostęp do tej i ponad 250000 książek od 14,99 zł miesięcznie
ZAPISKI • FRAGMENTY UTWORÓW • WYDARZENIA
W prezentowanym elektronicznym wydaniu zebrane są notatki, które Edward Guziakiewicz zamieszczał na swym ownlogu w latach 2004-2021. Powstał imponujący zbiór (ok. 960 notatek) o objętości ponad 800 stron znormalizowanego maszynopisu.
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Liczba stron: 920
Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:
Edward Guziakiewicz
Zapiski
eddie.ownlog.com
2004-2021
Copyright © 2004-2021 Edward Guziakiewicz
ISBN 978-83-66417-11-3 (EPUB)
All rights reserved
Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie
i kopiowanie całości lub części publikacji zabronione
bez pisemnej zgody autora.
Zdjęcie na okładce
Dashapro | Pixabay.com
Stare szablony, powstałe ładnych parę lat temu, można na jakiś czas uratować, jeśli zmodyfikuje się grafikę, dorzuci modną czcionkę, czy nowe fotki.
Naturalnie, na jakiś czas, jak wspomniałem, bo wyczarowana cztery czy pięć lat temu templatka nie nadaje się na wąskie ekrany. Czas biegnie, nowości pojawiają się non stop i to w piorunującym tempie, i do nich — chcąc nie chcąc — wypada się odwoływać przy budowie serwisów, żeby być na topie.
03.01.2020 :: 09:22
Niedziela, 19 stycznia 2020 r. Jestem na spotkaniu z Joanną Kłaczyńską, promującą najnowszy tomik poezji, zatytułowany „Obrazki”. Tomik zawiera 30 wierszy, poprzedzonych wstępem pióra Mirosława Welza, prezesa Oddziału Rzeszowskiego ZLP, a został wydrukowany przez Mazowieckie Centrum Poligrafii.
Mirosław Welz m.in. pisze: „Czym jest wiersz, sekwencją słów, kodem myśli, intelektualną zabawą? Czy też czymś poza słowem, co nie sposób dostrzec okiem, uzbrojonym nawet w najmocniejsze szkiełko intelektu? Czy jest w końcu trudnym do zdefiniowania błyskiem, „iskrą” — sacrum, dalekim od profanum otaczającej nas codzienności? Każdy wiersz to niezależny byt, który się rodzi (w sobie tylko wiadomy sposób) piórem poety, a potem żyje własnym życiem. Większość z nich to byty śmiertelne, ale bywają i takie, dla których za krótki jest czas jednego ludzkiego istnienia. Julian Przyboś mawiał (choć podobno żartem), że jeżeli tomik zawiera przynajmniej jeden dobry wiersz, to jest to dobry tomik. Kryterium to spełnia wielokrotnie nowy zbiór wierszy Joanny Kłaczyńskiej Obrazki. Autorka jest lekarzem medycyny, poetką, prywatnie żoną wybitnego pisarza, Włodzimierza Kłaczyńskiego. Ma ona w swoim dorobku wcześniejsze trzy książki poetyckie.”
Spotkanie zostało zorganizowane przez Mieleckie Towarzystwo Literackie, a odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mielcu.
19.01.2020 :: 22:30
Sobota, 25 stycznia 2020 r. Jestem w Rzeszowie na opłatku literackim Związku Literatów Polskich. Spotkanie odbywa się w Osiedlowym Domu Kultury „Tysiąclecie” przy ul. Kochanowskiego. Sala pełna gości. Są reprezentowane różne środowiska twórcze z terenu Podkarpacia. Mieczysław A. Łyp promuje najnowszy numer „Krajobrazów”, w którym można znaleźć — m.in. — relacje z mieleckich premier moich utworów na scenę „Szukanie Boga” i „Romeo z zaświatów”. Męski Chór Parafialny „Lourdini” z Rzeszowa śpiewa kolędy. Nie brakuje kateringu. Spotkanie trwa blisko trzy godziny i cieszę się, że wybrałem się na nie w towarzystwie kolegów z Mielca, podobnie jak ja członków ZLP. Pozostają miłe wspomnienia.
26.01.2020 :: 11:03
Sobota, 15 lutego 2020 r. Jestem w Łojczykówce na spotkaniu Mieleckiego Towarzystwa Literackiego. Tym razem jest promowany debiutancki tomik poezji „Po drugiej stronie lustra” Zbigniewa Radłowskiego. Spotkanie prowadził Zbigniew Michalski, prezes MTL. Wystąpił kwartet saksofonowy PSM im. M. Karłowicza w Mielcu w składzie: Daria Wiśniewska, Kamil Wilk, Katarzyna Wilk i Zuzanna Skop. Wiersze z promowanego tomiku czytały Barbara Augustyn i Katarzyna Hudy. Muzyczną niespodzianką był wokalny występ autora tomiku, śpiewającego z gitarą teksty Stachury.
16.02.2020 :: 13:29
Sobota, 29 lutego 2020 r. Jestem w Rzeszowie na walnym zebraniu rzeszowskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Po rezygnacji Mirosława Welza z funkcji prezesa, odbywają się nowe wybory zarządu.
Prezesem oddziału zostaje Małgorzata Żurecka ze Stalowej Woli. Zmienia się nie tylko skład zarządu, ale także skład sądu koleżeńskiego i komisji rewizyjnej.
29.02.2020 :: 18:00
Niedziela, 1 marca 2020 r. W sali audiowizualnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu odbywa się promocja tomiku poezji Justyny Żelazo „Istota ze szkła”.
Spotkanie zorganizowane przez Mieleckie Towarzystwo Literackie prowadzi Barbara Augustyn. Śpiewa Zbigniew Radłowski.
Autorka, z zawodu geodeta, absolwentka AGH w Krakowie, miłośniczka gór, interesuje się nie tylko poezją, ale i prozą, a szczególnie fantastyką. Pisze recenzje. Zawdzięczam jej recenzję mojej powieści SF „A jeśli jutra nie będzie”.
01.03.2020 :: 21:00
Kiedy pracowałem nad powieścią SF „A jeśli jutra nie będzie”, pisałem ją od maja 2014 roku do września 2015 roku, nie przypuszczałem, że jej postapokaliptyczna tematyka znajdzie odbicie w rzeczywistości. W mojej powieści po ataku z kosmosu pozostaje przy życiu około dwóch procent ludzi na Ziemi. Koronawirus z Wuhan nie jest tak groźny jak wirus wydumanego powieściowego kosmity En-A-Rina, tym niemniej stawia pod znakiem zapytania wiele naszych wyobrażeń o perspektywach rozwoju i przyszłości cywilizacji.
16.03.2020 :: 09:09
Poddajemy się dobrowolnie kwarantannie i nie wychodzimy z domów. Wygrywa na tym Internet. Coż innego można robić, jeśli się ma nadmiar wolnego czasu? Widać to na przykładzie moich serwisów. Na stronie guziakiewicz.pl odnotowałem wczoraj dobowy rekord: 569 wizyt.
26.03.2020 :: 09:33
Teksty z tomiku „Randka i inne opowiadania” ukazywały się najpierw na łamach periodyków katolickich, były to lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte, następnie zaś zostały złożone w książkę. Wreszcie Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie nagrała audiobook. W ostatnich latach Dorota Jaworska zamieściła opowiadania na łamach kolejnych numerów kwartalnika „Krynica” (Ukraina).
Zastanawiałem się, czy te literackie migawki mogą mieć ciąg dalszy. Swego czasu napisałem z ciekawości alternatywne zakończenie opowiadania „Kulig”. A w tych dniach do tego zakończenia — również z ciekawości — dorzuciłem jeszcze trzy strony.
Zapraszam do lektury!
02.04.2020 :: 09:00
Najstarszy mój serwis, bowiem założony dwadzieścia lat temu, zyskał nową oprawę graficzną.
Trochę mi było żal rozstawać się z buźkami nastolatek na bannerach, ale cóż, takie koleje losu.
Za mało pikseli, żeby dało się je powtórnie wykorzystać. Są za to nowe fotki.
Serwis urósł przez te lata. Strona główna odsyła obecnie do około stu pięćdziesięciu podstron.
• e.guziakiewicz.com.pl
16.04.2020 :: 14:14
Dnia 14 maja 2020 r. minęła setna rocznica utworzenia z inicjatywy wybitnego polskiego pisarza Stefana Żeromskiego Związku Zawodowego Literatów Polskich.
Powojenny Związek Literatów Polskich uważa się, podobnie jak Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, za kontynuatora tamtej przedwojennej tradycji. ZLP przeszedł szereg transformacji, ale nie przestał istnieć.
Wypada się cieszyć, że mamy organizację, zrzeszającą ludzi pióra i przyjmującą kolejne pokolenia młodych twórców w swe szeregi. Obecnie ZLP zrzesza ponad 1300 członków.
15.05.2020 :: 14:00
Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka wszystkim, którzy czują się jeszcze dziećmi życzę, aby nigdy nie wyrastali ze swoich marzeń!
01.06.2020 :: 09:26
Lista najbardziej wartościowych książek zaprezentowana w 1999 roku na łamach francuskiego dziennika. Lista jest na Wikipedii.
Przedstawia się imponująco, wypada więc zakasać rękawy i zabrać się do lektury. Chyba że ktoś już wszystkie te książki przeczytał.
08.06.2020 :: 07:56
Znalazłem taką oto sentencję Boecjusza w Encyklopedii PWN: Si tacuisses, philosophus mansisses. Czyli: Gdybyś milczał, byłbyś nadal filozofem — nie wiedziano by o twojej głupocie.
W czasach nadmiaru słów — zwłaszcza w Internecie — warto o tej dobrej radzie pamiętać.
15.06.2020 :: 10:31
Cieszę się, że Andrzej Duda został ponownie prezydentem. Właściwy człowiek na właściwym miejscu, prawdziwy mąż stanu...
13.07.2020 :: 08:43