Zapiski. Eddie.ownlog.com 2004-2021 - Edward Guziakiewicz - ebook

Zapiski. Eddie.ownlog.com 2004-2021 ebook

Edward Guziakiewicz

0,0

Opis

ZAPISKI • FRAGMENTY UTWORÓW • WYDARZENIA

W prezentowanym elektronicznym wydaniu zebrane są notatki, które Edward Guziakiewicz zamieszczał na swym ownlogu w latach 2004-2021. Powstał imponujący zbiór (ok. 960 notatek) o objętości ponad 800 stron znormalizowanego maszynopisu.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 920

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
Oceny
0,0
0
0
0
0
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.



Edward Gu­zia­kie­wicz

Za­pi­ski

ed­die.own­log.com

2004-2021

Co­py­ri­ght © 2004-2021 Edward Gu­zia­kie­wicz

ISBN 978-83-66417-11-3 (EPUB)

All ri­ghts re­se­rved

Wszel­kie pra­wa za­strze­żo­ne. Roz­po­wszech­nia­nie

i ko­pio­wa­nie ca­ło­ści lub czę­ści pu­bli­ka­cji za­bro­nio­ne

bez pi­sem­nej zgo­dy au­to­ra.

Zdję­cie na okład­ce

Da­sha­pro | Pi­xa­bay.com

Fragment

2020

Under construction

Sta­re sza­blo­ny, po­wsta­łe ład­nych parę lat temu, moż­na na ja­kiś czas ura­to­wać, je­śli zmo­dy­fi­ku­je się gra­fi­kę, do­rzu­ci mod­ną czcion­kę, czy nowe fot­ki.

Na­tu­ral­nie, na ja­kiś czas, jak wspo­mnia­łem, bo wy­cza­ro­wa­na czte­ry czy pięć lat temu tem­plat­ka nie na­da­je się na wą­skie ekra­ny. Czas bie­gnie, no­wo­ści po­ja­wia­ją się non stop i to w pio­ru­nu­ją­cym tem­pie, i do nich — chcąc nie chcąc — wy­pa­da się od­wo­ły­wać przy bu­do­wie ser­wi­sów, żeby być na to­pie.

03.01.2020 :: 09:22

„Obrazki” Joanny Kłaczyńskiej

Nie­dzie­la, 19 stycz­nia 2020 r. Je­stem na spo­tka­niu z Jo­an­ną Kła­czyń­ską, pro­mu­ją­cą naj­now­szy to­mik po­ezji, za­ty­tu­ło­wa­ny „Ob­raz­ki”. To­mik za­wie­ra 30 wier­szy, po­prze­dzo­nych wstę­pem pió­ra Mi­ro­sła­wa We­lza, pre­ze­sa Od­dzia­łu Rze­szow­skie­go ZLP, a zo­stał wy­dru­ko­wa­ny przez Ma­zo­wiec­kie Cen­trum Po­li­gra­fii.

Mi­ro­sław Welz m.in. pi­sze: „Czym jest wiersz, se­kwen­cją słów, ko­dem my­śli, in­te­lek­tu­al­ną za­ba­wą? Czy też czymś poza sło­wem, co nie spo­sób do­strzec okiem, uzbro­jo­nym na­wet w naj­moc­niej­sze szkieł­ko in­te­lek­tu? Czy jest w koń­cu trud­nym do zde­fi­nio­wa­nia bły­skiem, „iskrą” — sa­crum, da­le­kim od pro­fa­num ota­cza­ją­cej nas co­dzien­no­ści? Każ­dy wiersz to nie­za­leż­ny byt, któ­ry się ro­dzi (w so­bie tyl­ko wia­do­my spo­sób) pió­rem po­ety, a po­tem żyje wła­snym ży­ciem. Więk­szość z nich to byty śmier­tel­ne, ale by­wa­ją i ta­kie, dla któ­rych za krót­ki jest czas jed­ne­go ludz­kie­go ist­nie­nia. Ju­lian Przy­boś ma­wiał (choć po­dob­no żar­tem), że je­że­li to­mik za­wie­ra przy­naj­mniej je­den do­bry wiersz, to jest to do­bry to­mik. Kry­te­rium to speł­nia wie­lo­krot­nie nowy zbiór wier­szy Jo­an­ny Kła­czyń­skiej Ob­raz­ki. Au­tor­ka jest le­ka­rzem me­dy­cy­ny, po­et­ką, pry­wat­nie żoną wy­bit­ne­go pi­sa­rza, Wło­dzi­mie­rza Kła­czyń­skie­go. Ma ona w swo­im do­rob­ku wcze­śniej­sze trzy książ­ki po­etyc­kie.”

Spo­tka­nie zo­sta­ło zor­ga­ni­zo­wa­ne przez Mie­lec­kie To­wa­rzy­stwo Li­te­rac­kie, a od­by­ło się w Miej­skiej Bi­blio­te­ce Pu­blicz­nej w Miel­cu.

19.01.2020 :: 22:30

Opłatek literacki w Rzeszowie

So­bo­ta, 25 stycz­nia 2020 r. Je­stem w Rze­szo­wie na opłat­ku li­te­rac­kim Związ­ku Li­te­ra­tów Pol­skich. Spo­tka­nie od­by­wa się w Osie­dlo­wym Domu Kul­tu­ry „Ty­siąc­le­cie” przy ul. Ko­cha­now­skie­go. Sala peł­na go­ści. Są re­pre­zen­to­wa­ne róż­ne śro­do­wi­ska twór­cze z te­re­nu Pod­kar­pa­cia. Mie­czy­sław A. Łyp pro­mu­je naj­now­szy nu­mer „Kra­jo­bra­zów”, w któ­rym moż­na zna­leźć — m.in. — re­la­cje z mie­lec­kich pre­mier mo­ich utwo­rów na sce­nę „Szu­ka­nie Boga” i „Ro­meo z za­świa­tów”. Mę­ski Chór Pa­ra­fial­ny „Lo­ur­di­ni” z Rze­szo­wa śpie­wa ko­lę­dy. Nie bra­ku­je ka­te­rin­gu. Spo­tka­nie trwa bli­sko trzy go­dzi­ny i cie­szę się, że wy­bra­łem się na nie w to­wa­rzy­stwie ko­le­gów z Miel­ca, po­dob­nie jak ja człon­ków ZLP. Po­zo­sta­ją miłe wspo­mnie­nia.

26.01.2020 :: 11:03

Po drugiej stronie lustra

So­bo­ta, 15 lu­te­go 2020 r. Je­stem w Łoj­czy­ków­ce na spo­tka­niu Mie­lec­kie­go To­wa­rzy­stwa Li­te­rac­kie­go. Tym ra­zem jest pro­mo­wa­ny de­biu­tanc­ki to­mik po­ezji „Po dru­giej stro­nie lu­stra” Zbi­gnie­wa Ra­dłow­skie­go. Spo­tka­nie pro­wa­dził Zbi­gniew Mi­chal­ski, pre­zes MTL. Wy­stą­pił kwar­tet sak­so­fo­no­wy PSM im. M. Kar­ło­wi­cza w Miel­cu w skła­dzie: Da­ria Wi­śniew­ska, Ka­mil Wilk, Ka­ta­rzy­na Wilk i Zu­zan­na Skop. Wier­sze z pro­mo­wa­ne­go to­mi­ku czy­ta­ły Bar­ba­ra Au­gu­styn i Ka­ta­rzy­na Hudy. Mu­zycz­ną nie­spo­dzian­ką był wo­kal­ny wy­stęp au­to­ra to­mi­ku, śpie­wa­ją­ce­go z gi­ta­rą tek­sty Sta­chu­ry.

16.02.2020 :: 13:29

Walny w Rzeszowie

So­bo­ta, 29 lu­te­go 2020 r. Je­stem w Rze­szo­wie na wal­nym ze­bra­niu rze­szow­skie­go od­dzia­łu Związ­ku Li­te­ra­tów Pol­skich. Po re­zy­gna­cji Mi­ro­sła­wa We­lza z funk­cji pre­ze­sa, od­by­wa­ją się nowe wy­bo­ry za­rzą­du.

Pre­ze­sem od­dzia­łu zo­sta­je Mał­go­rza­ta Żu­rec­ka ze Sta­lo­wej Woli. Zmie­nia się nie tyl­ko skład za­rzą­du, ale tak­że skład sądu ko­le­żeń­skie­go i ko­mi­sji re­wi­zyj­nej.

29.02.2020 :: 18:00

Promocja tomiku poezji Justyny Żelazo

Nie­dzie­la, 1 mar­ca 2020 r. W sali au­dio­wi­zu­al­nej Miej­skiej Bi­blio­te­ki Pu­blicz­nej w Miel­cu od­by­wa się pro­mo­cja to­mi­ku po­ezji Ju­sty­ny Że­la­zo „Isto­ta ze szkła”.

Spo­tka­nie zor­ga­ni­zo­wa­ne przez Mie­lec­kie To­wa­rzy­stwo Li­te­rac­kie pro­wa­dzi Bar­ba­ra Au­gu­styn. Śpie­wa Zbi­gniew Ra­dłow­ski.

Au­tor­ka, z za­wo­du geo­de­ta, ab­sol­went­ka AGH w Kra­ko­wie, mi­ło­śnicz­ka gór, in­te­re­su­je się nie tyl­ko po­ezją, ale i pro­zą, a szcze­gól­nie fan­ta­sty­ką. Pi­sze re­cen­zje. Za­wdzię­czam jej re­cen­zję mo­jej po­wie­ści SF „A je­śli ju­tra nie bę­dzie”.

01.03.2020 :: 21:00

Śmiertelny wirus

Kie­dy pra­co­wa­łem nad po­wie­ścią SF „A je­śli ju­tra nie bę­dzie”, pi­sa­łem ją od maja 2014 roku do wrze­śnia 2015 roku, nie przy­pusz­cza­łem, że jej po­sta­po­ka­lip­tycz­na te­ma­ty­ka znaj­dzie od­bi­cie w rze­czy­wi­sto­ści. W mo­jej po­wie­ści po ata­ku z ko­smo­su po­zo­sta­je przy ży­ciu oko­ło dwóch pro­cent lu­dzi na Zie­mi. Ko­ro­na­wi­rus z Wu­han nie jest tak groź­ny jak wi­rus wy­du­ma­ne­go po­wie­ścio­we­go ko­smi­ty En-A-Rina, tym nie­mniej sta­wia pod zna­kiem za­py­ta­nia wie­le na­szych wy­obra­żeń o per­spek­ty­wach roz­wo­ju i przy­szło­ści cy­wi­li­za­cji.

16.03.2020 :: 09:09

Kwarantanna

Pod­da­je­my się do­bro­wol­nie kwa­ran­tan­nie i nie wy­cho­dzi­my z do­mów. Wy­gry­wa na tym In­ter­net. Coż in­ne­go moż­na ro­bić, je­śli się ma nad­miar wol­ne­go cza­su? Wi­dać to na przy­kła­dzie mo­ich ser­wi­sów. Na stro­nie gu­zia­kie­wicz.pl od­no­to­wa­łem wczo­raj do­bo­wy re­kord: 569 wi­zyt.

26.03.2020 :: 09:33

Ciąg dalszy opowiadania „Kulig”

Tek­sty z to­mi­ku „Rand­ka i inne opo­wia­da­nia” uka­zy­wa­ły się naj­pierw na ła­mach pe­rio­dy­ków ka­to­lic­kich, były to lata osiem­dzie­sią­te i dzie­więć­dzie­sią­te, na­stęp­nie zaś zo­sta­ły zło­żo­ne w książ­kę. Wresz­cie Wo­je­wódz­ka i Miej­ska Bi­blio­te­ka Pu­blicz­na w Rze­szo­wie na­gra­ła au­dio­bo­ok. W ostat­nich la­tach Do­ro­ta Ja­wor­ska za­mie­ści­ła opo­wia­da­nia na ła­mach ko­lej­nych nu­me­rów kwar­tal­ni­ka „Kry­ni­ca” (Ukra­ina).

Za­sta­na­wia­łem się, czy te li­te­rac­kie mi­gaw­ki mogą mieć ciąg dal­szy. Swe­go cza­su na­pi­sa­łem z cie­ka­wo­ści al­ter­na­tyw­ne za­koń­cze­nie opo­wia­da­nia „Ku­lig”. A w tych dniach do tego za­koń­cze­nia — rów­nież z cie­ka­wo­ści — do­rzu­ci­łem jesz­cze trzy stro­ny.

Za­pra­szam do lek­tu­ry!

02.04.2020 :: 09:00

Najstarszy serwis

Naj­star­szy mój ser­wis, bo­wiem za­ło­żo­ny dwa­dzie­ścia lat temu, zy­skał nową opra­wę gra­ficz­ną.

Tro­chę mi było żal roz­sta­wać się z buź­ka­mi na­sto­la­tek na ban­ne­rach, ale cóż, ta­kie ko­le­je losu.

Za mało pik­se­li, żeby dało się je po­wtór­nie wy­ko­rzy­stać. Są za to nowe fot­ki.

Ser­wis urósł przez te lata. Stro­na głów­na od­sy­ła obec­nie do oko­ło stu pięć­dzie­się­ciu pod­stron.

• e.gu­zia­kie­wicz.com.pl

16.04.2020 :: 14:14

Setna rocznica

Dnia 14 maja 2020 r. mi­nę­ła set­na rocz­ni­ca utwo­rze­nia z ini­cja­ty­wy wy­bit­ne­go pol­skie­go pi­sa­rza Ste­fa­na Że­rom­skie­go Związ­ku Za­wo­do­we­go Li­te­ra­tów Pol­skich.

Po­wo­jen­ny Zwią­zek Li­te­ra­tów Pol­skich uwa­ża się, po­dob­nie jak Sto­wa­rzy­sze­nie Pi­sa­rzy Pol­skich, za kon­ty­nu­ato­ra tam­tej przed­wo­jen­nej tra­dy­cji. ZLP prze­szedł sze­reg trans­for­ma­cji, ale nie prze­stał ist­nieć.

Wy­pa­da się cie­szyć, że mamy or­ga­ni­za­cję, zrze­sza­ją­cą lu­dzi pió­ra i przyj­mu­ją­cą ko­lej­ne po­ko­le­nia mło­dych twór­ców w swe sze­re­gi. Obec­nie ZLP zrze­sza po­nad 1300 człon­ków.

15.05.2020 :: 14:00

Międzynarodowy Dzień Dziecka

Z oka­zji Mię­dzy­na­ro­do­we­go Dnia Dziec­ka wszyst­kim, któ­rzy czu­ją się jesz­cze dzieć­mi ży­czę, aby ni­g­dy nie wy­ra­sta­li ze swo­ich ma­rzeń!

01.06.2020 :: 09:26

Sto książek XX wieku według „Le Monde”

Li­sta naj­bar­dziej war­to­ścio­wych ksią­żek za­pre­zen­to­wa­na w 1999 roku na ła­mach fran­cu­skie­go dzien­ni­ka. Li­sta jest na Wi­ki­pe­dii.

Przed­sta­wia się im­po­nu­ją­co, wy­pa­da więc za­ka­sać rę­ka­wy i za­brać się do lek­tu­ry. Chy­ba że ktoś już wszyst­kie te książ­ki prze­czy­tał.

08.06.2020 :: 07:56

Oszczędność w słowach

Zna­la­złem taką oto sen­ten­cję Bo­ecju­sza w En­cy­klo­pe­dii PWN: Si ta­cu­is­ses, phi­lo­so­phus man­sis­ses. Czy­li: Gdy­byś mil­czał, był­byś na­dal fi­lo­zo­fem — nie wie­dzia­no by o two­jej głu­po­cie.

W cza­sach nad­mia­ru słów — zwłasz­cza w In­ter­ne­cie — war­to o tej do­brej ra­dzie pa­mię­tać.

15.06.2020 :: 10:31

I mamy prezydenta

Cie­szę się, że An­drzej Duda zo­stał po­now­nie pre­zy­den­tem. Wła­ści­wy czło­wiek na wła­ści­wym miej­scu, praw­dzi­wy mąż sta­nu...

13.07.2020 :: 08:43