Uzyskaj dostęp do tej i ponad 250000 książek od 14,99 zł miesięcznie
„Produkty pszczele w leczeniu chorób serca i układu krążenia” to kolejna – po „Produktach pszczelich w trudnych do leczenia chorobach dermatologicznych” – książka autorstwa prof. Bogdana Kędzi i mgr Elżbiety Hołdernej-Kędzi dotycząca właściwości i możliwości wykorzystania produktów pszczelich. W książce autorzy skupili się na prozdrowotnych właściwościach miodu, mleczka pszczelego, pyłku kwiatowego, pierzgi, propolisu i jadu pszczelego w leczeniu schorzeń związanych z układem krążenia i sercem, takich jak niewydolność serca, miażdżyca tętnic, choroba niedokrwienna serca czy nadciśnienie tętnicze.
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Liczba stron: 94
Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:
Skład i łamanie:
Marzena Jeziak
Korekta:
Agata Czaplarska
© Copyright by Borgis
Wydanie I
Warszawa 2015
ISBN 978-83-62993-12-3
Wydawca:
Wydawnictwo Borgis Sp. z o.o.ul. Ekologiczna 8 lok. 103, 02-798 Warszawatel. (22) [email protected]
Druk i oprawa:
Olejnik S.C.
Spis treści
Wstęp
MIÓD PSZCZELI
Niewydolność serca
Miażdżyca tętnic
Choroba niedokrwienna serca
Nadciśnienie tętnicze
Inne choroby serca
Zakrzepowe zapalenie żył i żylaki kończyn dolnych
MLECZKO PSZCZELE
Choroba niedokrwienna serca
Dusznica bolesna
Stany pozawałowe
Nadciśnienie tętnicze krwi
Niedociśnienie tętnicze krwi
Encefalopatia nadciśnieniowa
Choroby tętnic i żył
PYŁEK KWIATOWY
Choroba niedokrwienna, zapalenie mięśnia sercowego i nadciśnienie tętnicze
Hiperlipidemia
Miażdżyca
Żylaki kończyn dolnych
PIERZGA
Choroby serca
PROPOLIS
Nadciśnienie tętnicze
Choroba niedokrwienna serca
Hiperlipidemia i miażdżyca
Owrzodzenia kończyn dolnych
JAD PSZCZELI
Dusznica bolesna i choroba niedokrwienna serca
Nadciśnienie tętnicze
Miażdżyca
Reumatyczne zapalenie mięśnia sercowego
Arytmia serca
Żylaki podudzi
Zakrzepowe zapalenie żył
Zapalenie błony wewnętrznej tętnic
PIŚMIENNICTWO
Wstęp
Produkty pszczele często stosowane są w chorobach serca i układu krążenia, takich jak niewydolność serca, miażdżyca tętnic, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze i inne. W tym celu stosuje się miód, propolis, pyłek kwiatowy i pierzgę, mleczko pszczele oraz jad pszczeli. W jakim stopniu produkty te mogą służyć do leczenia dolegliwości serca i układu krążenia oraz jaki jest stan wiedzy lekarskiej na ten temat, zostanie przedstawione w niniejszym opracowaniu.
MIÓD PSZCZELI
Niewydolność serca
Niewydolność serca wynika z niewłaściwego zaopatrzenia organizmu w krew. Najczęściej przyczyną tego są zaburzenia kurczliwości mięśnia sercowego. Uszkodzenie mięśnia sercowego może być spowodowane chorobą niedokrwienną, zapaleniem mięśnia sercowego, bakteryjnym zapaleniem wsierdzia, powiększeniem komór serca, zwiększeniem masy mięśniowej serca i chorobami nowotworowymi. Na uszkodzenie mięśnia sercowego może wpływać także nadciśnienie tętnicze, wady wrodzone i nabyte dużych tętnic, niedrożność dużych żył, choroby płuc, niedokrwistość, choroby nerek i cukrzyca. Na tle niewydolności lewokomorowej serca może rozwijać się ponadto dychawica oskrzelowa i obrzęk płuc.
Na niewydolność serca może mieć także wpływ uszkodzenie pozamięśniowych struktur serca, takich jak wady serca, zapalenie osierdzia, zaburzenia rytmu serca i zaburzenia przewodzenia. Niewydolność serca może natomiast prowadzić do niewydolności krążenia (Ali i wsp. 1995).
Niewydolność serca stanowi poważny problem kardiologiczny. Z badań klinicznych wynika, że niewydolność serca występuje u 0,5-2% ludzi, przy czym po ukończeniu 80. roku życia stwierdza się ją co najmniej u 10% populacji.
Terapia niewydolności serca opiera się głównie na lekach rozszerzających naczynia, glikozydach nasercowych, lekach moczopędnych, ograniczeniu sodu w diecie, a także ograniczeniu aktywności fizycznej. Od dawna w medycynie tradycyjnej stosuje się do tego celu również miód pszczeli.
Z badań bułgarskich (Slastenskij 1987) wynika, że u 500 chorych na niewydolność serca, którym przez 1-2 miesiące podawano 100-140 g miodu dziennie w dawkach podzielonych, stwierdzono polepszenie czynności serca i jego wydolności, wzmożenie wydzielania nadmiaru wody z organizmu i uzupełnianie zawartości potasu. Do podobnych wniosków doszedł lekarz rosyjski Sinjakow (1989), który podawał chorym z niewydolnością serca 70-100 g miodu dziennie przez 2 miesiące. U chorych stwierdził on zwiększenie kurczliwości mięśnia sercowego, a także zwiększenie objętości skurczowej i rozkurczowej niewydolnego serca, lepsze opróżnianie się lewej komory serca z krwi oraz ustępowanie obrzęków, szczególnie kończyn dolnych.
Kriwczanskij i Indriczanu (1987) proponują do wspomagania leczenia niewydolności serca mieszaninę miodu z mlekiem, twarogiem i owocami (po 1 łyżce każdego produktu), 2-3 razy dziennie. Dobre efekty uzyskiwano także, dodając łyżkę miodu do szklanki odwaru z kwiatostanów głogu. Napój taki pije się 3 razy dziennie.
Według Tichonowa i Muraszko (2006) w niewydolności serca nie powinno się pić dużych ilości gorącej herbaty z miodem, ponieważ może to spowodować tachykardię (skrócenie czasu rozkurczu serca i obniżenie jego pojemności wyrzutowej). Bezpieczniejsze jest przyjmowanie 1-2 łyżeczek do herbaty miodu, 2-3 razy dziennie, z różnymi produktami spożywczymi.
Warte podkreślenia jest lepsze tolerowanie digoksyny (glikozydu nasercowego otrzymywanego z naparstnicy wełnistej – Digitalis lanata) przez organizm człowieka w obecności miodu (Kandil i wsp. 1987).
Miód znalazł również zastosowanie w leczeniu niewydolności krążenia. Do najczęstszych objawów towarzyszących tej chorobie zalicza się obrzęki, zastój krwi w narządach wewnętrznych, gromadzenie się substancji toksycznych przemiany materii, płytki oddech, duszność i sinicę (m.in. dychawicę oskrzelową i obrzęk płuc). W wyniku przyjmowania miodu oraz jego odżywczego i wzmacniającego działania na mięsień sercowy dochodzi do polepszenia krążenia krwi w organizmie, co przyczynia się do usuwania obrzęków oraz neutralizacji i usuwania toksycznych produktów metabolicznych przez wątrobę i nerki (Iojrisz 1976, Dobrovoda 1986).
W przypadku osłabienia mięśnia sercowego poleca się rozpuszczanie łyżeczki miodu w szklance naparu z owoców głogu lub dzikiej róży i picie 3 razy dziennie przez 6 tygodni. Zaleca się także zalanie łyżki wysuszonych owoców głogu szklanką wrzątku i gotowanie przez 5 min, a następnie dodanie do gorącego odwaru łyżeczki koszyczków rumianku i zaparzanie pod przykryciem przez 10 min. Po przecedzeniu do wyciągu z ziół dodaje się łyżkę miodu i pije 2 razy dziennie po szklance. W zapaleniu mięśnia sercowego stosuje się następującą mieszankę: w równych ilościach łączy się owoce dzikiej róży, owoce jarzębiny, kwiatostany głogu, kwiaty tarniny, ziele serdecznika, ziele krwawnika, ziele nostrzyka, liście melisy i korzenie lubczyka. Po sporządzeniu naparu z łyżki powyższej mieszanki, do szklanki napoju dodaje się łyżeczkę miodu i pije rano na czczo oraz wieczorem przed ostatnim posiłkiem (Pucek 2007).
W osłabieniu czynności serca Sinjakow (2008) proponuje stosowanie odwaru z dzikiej róży z miodem. Owoce dzikiej róży w ilości 50 g rozgniata się drewnianym tłuczkiem, zalewa 1 l wrzącej wody i gotuje na słabym ogniu przez 10 min (w celu uzyskania aromatu do odwaru dodaje się skórkę cytrynową). Następnie odwar pozostawia się pod przykryciem na 3-4 godz., cedzi przez kilkakrotnie złożoną gazę, odciska pozostałość i dodaje 90 g miodu. Otrzymany napój przyjmuje się po pół szklanki 3-4 razy dziennie.
Sinjakow (2008) poleca także w przypadku osłabienia czynności serca odwar z dziurawca. Do 2 l wrzącej wody wprowadza się 100 g rozdrobnionego ziela dziurawca i gotuje na słabym ogniu przez 10 min. Następnie odwar pozostawia się do ostygnięcia, po czym cedzi i dodaje 180 g miodu. Po całkowitym rozpuszczeniu miodu napój przenosi się do butelek i przechowuje w lodówce. Napój pije się po pół szklanki 3 razy dziennie.
Miażdżyca tętnic
Miażdżyca tętnic jest chorobą, w której dochodzi do odkładania się w wewnętrznej błonie naczyń związków lipidowych, głównie cholesterolu (w następstwie zaburzeń gospodarki tłuszczowej) i tkanki włóknistej (wskutek zaburzeń układu krzepnięcia krwi) oraz miejscowego rozrostu tkanki łącznej. W rezultacie dochodzi do stwardnienia tętnic. Do tętnic objętych procesem chorobowym należą najczęściej tętnice wieńcowe serca, co prowadzi do powikłań w postaci zawałów serca, a także tętnice mózgowe, co wywołuje udary mózgu.
Wzmianki na temat korzystnego działania miodu w miażdżycy tętnic znaleźć można już w publikacjach bułgarskich i rosyjskich pochodzących z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku (Popova 1986, Slastenskij 1987, Kriwczanskij i Indriczanu 1987). Miód podawany chorym z miażdżycą tętnic polepszał stan ich zdrowia przez rozszerzenie naczyń wieńcowych, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, wzmożenie krążenia obwodowego i obniżenie poziomu cholesterolu.
W przypadku miażdżycy tętnic zaleca się podawanie miodu w dawkach 100-140 g dziennie przez 1-2 miesiące lub w dawkach 100-120 g dziennie, podzielonych na 6 porcji, przez 2-3 miesiące. Za najodpowiedniejszy do tych celów uznano miód nektarowy rozpuszczony w ciepłej wodzie (Slastenskij 1987). Według danych rosyjskich (Kriwczanskij i Indriczanu 1987) korzystne jest podawanie w miażdżycy tętnic miodu w ilości 60-100 g dziennie do słodzenia napojów zamiast cukru. W ten sposób miód może być także przyjmowany jako środek zapobiegający miażdżycy tętnic. Bułgarzy polecają stosowanie zapobiegawcze miodu w ilości 100 g przez 6 miesięcy, łącznie z dietą lekkostrawną o niskiej zawartości tłuszczów i sodu (Popova 1986).
Czepurnoj (2000) w miażdżycy tętnic poleca natomiast przyjmowanie codziennie mniejszych ilości miodu, około 25-50 g, w połączeniu z sokiem z cytryny lub grejpfruta w stosunku 1:1. Chorzy powinni przyjmować raz w tygodniu jednorazowo 1-5 dawek probiotyku (z Lactobacillus lub Bifidobacterium). Jednocześnie autor proponuje ograniczenie w codziennej diecie spożywania mięsa, ryb, jajek, mleka i produktów mlecznych, szczególnie twarogu, sera i śmietany, a także potraw mącznych złożonych z mąki pszennej lub kaszy manny. W ich miejsce powinno się natomiast zjadać więcej innych kasz, ziemniaków, warzyw, owoców i otrzymywanych z nich produktów. Taka dieta z czasem przyniesie znaczną poprawę stanu zdrowia i, co najważniejsze, tętnice w znacznym stopniu oczyszczą się ze złogów miażdżycowych.
Według Pieresadina i wsp. (2002) we wczesnych etapach rozwoju miażdżycy bardzo skuteczne jest stosowanie naparów lub odwarów z mieszanek ziołowych z dodatkiem miodu. Oto przykład jednej mieszanki. Należy zmieszać w równych częściach następujące zioła: ziele poziomki pospolitej, liście pokrzywy zwyczajnej, liście melisy lekarskiej, korzenie mniszka pospolitego i rozdrobnione owoce głogu dwuszyjkowego. Mieszankę w ilości 20 g zalewa się 1 l wrzącej wody, ogrzewa się na wrzącej łaźni wodnej przez 3-5 min i pozostawia na 1 godz. pod przykryciem. Napar pije się ciepły, po pół szklanki 3 razy dziennie na pół godziny przed jedzeniem. Każdorazowo napar przed wypiciem wzbogaca się łyżką stołową miodu. Na leczenie składają się 2-3 takie kuracje. Autorzy podają także inne przykłady mieszanek ziołowych o działaniu przeciwmiażdżycowym.
Nowsze badania u chorych z wysokim poziomem cholesterolu i lipidów we krwi potwierdzają przypuszczenia o korzystnym działaniu miodu w miażdżycy tętnic.
Al-Waili (2004) stosował miód u pacjentów z podwyższonym stężeniem cholesterolu całkowitego (powyżej 200 mg/dl), cholesterolu LDL (powyżej 130 mg/dl), triglicerydów (powyżej 200 mg/dl) i białka C-reaktywnego (powyżej 5 mg/dl). W doświadczeniu brało udział 11 pacjentów w wieku 35-60 lat, którzy na czczo otrzymywali napój złożony z 75 mg miodu rozpuszczonego w 250 ml wody. W doświadczeniu trwającym 3 godz. wykazano, że stężenie cholesterolu całkowitego obniżyło się w tym czasie nieznacznie (o 1,8%), natomiast stężenie cholesterolu LDL i triglicerydów obniżyło się w trakcie doświadczenia wyraźnie i było niższe odpowiednio o 6,6 i 18,8% w porównaniu z wartościami wyjściowymi (tab. 1).
Tabela 1. Wpływ jednorazowego podania miodu na stężenie cholesterolu i triglicerydów w surowicy krwi u chorych z podwyższonym poziomem tych wskaźników (wg Al-Waili 2004).
Wskaźniki biochemiczne
Poziom wskaźników
0 godz.
1 godz.
2 godz.
3 godz.
Cholesterol całkowity (mg/dl)
224 (0,0)
220 (1,8)
217 (3,1)
220 (1,8)
Cholesterol LDL (mg/dl)
151 (0,0)
147 (2,6)
143 (5,3)
141 (6,6)
Triglicerydy (mg/dl)
213 (0,0)
203 (4,7)
182 (14,6)
173 (18,8)
W nawiasach podano procent obniżenia wskaźników w porównaniu z wartościami początkowymi.
Wpływ miodu na stężenie cholesterolu i białka C-reaktywnego u chorych z podwyższonym poziomem tych wskaźników wyraźniej jest widoczny po podawaniu miodu przez dłuższy okres, a mianowicie przez 2 tygodnie. Badania wykazały, że codzienne podawanie pacjentom po 75 g miodu rano na czczo obniżało u nich po 2 tygodniach stężenie cholesterolu całkowitego o 8,0%, cholesterolu LDL o 10,9% i aktywność białka C-reaktywnego o 42,5%. Wskazuje to na wyraźne działanie przeciwmiażdżycowe miodu pszczelego (tab. 2).
Tabela 2. Wpływ długotrwałego podawania miodu (15 dni) na stężenie cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL i aktywność białka C-reaktywnego w surowicy krwi u chorych z podwyższonym poziomem tych wskaźników (wg Al-Waili 2004).
Wskaźniki biochemiczne
Poziom wskaźników
przed doświadczeniem
po 15 dniach podawania miodu
Cholesterol całkowity (mg/dl)
212 (0,0)
195 (8,0)
Cholesterol LDL (mg/dl)
138 (0,0)
123 (10,9)
Białko C-reaktywne (mg/dl)
10,6 (0,0)
4,5 (42,5)
W nawiasach podano procent obniżenia wskaźników w porównaniu z wartościami początkowymi.
W zarostowym zapaleniu tętnic kończyn dolnych Sinjakow (2003) podaje przykłady leczenia z użyciem ziół i produktów pszczelich, opartego na własnym doświadczeniu lekarskim. Opisuje między innymi sposób leczenia jednego z pacjentów (w wieku 43 lat), cierpiącego z powodu skurczów mięśni nóg, drętwienia palców oraz bolesnych, niegojących się ran zlokalizowanych na palcach i stopach. Autor zalecił stosowanie odwaru z następujących ziół: strąków perełkowca japońskiego (40 g), ziela łubinnika lancetowatego (20 g), ziela dziurawca zwyczajnego (20 g) i kwiatów nagietka (20 g). Zamiast perełkowca japońskiego i łubinnika lancetowatego można użyć ziela ruty zwyczajnej i ziela serdecznika pospolitego. Dwie stołowe łyżki suchej, rozdrobnionej mieszanki ziołowej należało zalać 0,5 l wrzącej wody, gotować na słabym ogniu 7-10 min, zaparzać przez 0,5-1 godz. i po przesączeniu pić po pół szklanki ciepłego odwaru, z dodatkiem łyżki stołowej miodu, 3 razy dziennie. Jednocześnie (w odstępie 15-20 min) pacjent przyjmował po 1 łyżeczce do herbaty obnóża pszczelego oraz stosował balsam do nacierania chorych miejsc, złożony z propolisu, wosku i nalewki z szaroty błotnej. Leczenie, trwające 6 miesięcy z 10-dniowymi przerwami po każdym miesiącu terapii, zakończyło się pełnym wyzdrowieniem.
Stangaciu i Hartenstein (2007) stosują do tego celu u swoich pacjentów miód kasztanowy, mniszkowy, ze spadzi jodłowej, eukaliptusowy, lawendowy lub melisowy w ilości 30 g dziennie. Miód przyjmuje się na czczo rano i przed ostatnim posiłkiem wieczorem, biorąc go bezpośrednio do ust (1 łyżkę stołową), a następnie trzyma się go w ustach przez 2-3 minuty.
Pucek (2007) podaje przepis na mieszaninę soków warzywnych (z marchwi, chrzanu i buraków, zmieszanych w równych ilościach) z miodem. Do 100 ml mieszaniny soków dodaje się 30 g miodu (2 łyżki stołowe) i pije przed posiłkami 2-3 razy dziennie przez 2 miesiące.
Frenkiel (1988) dla urozmaicenia dodaje przepisy na wodę miodową i tonik, które pije się w przypadku miażdżycy tętnic, a także zapobiegawczo. W skład wody miodowej wchodzi: sok malinowy – 200 ml, miód – 75 g (6 łyżek stołowych), kwas cytrynowy – 1,5 g, oraz woda mineralna gazowana – 200 ml, a w skład toniku wchodzi: sok z czarnej porzeczki – 100 ml (mogą to być gotowe soki handlowe), kwas cytrynowy – 2 g, gazowana woda mineralna – 100 ml, i miód – 90 g (7 łyżek stołowych). Tonik pije się w ciągu dnia w stanie wychłodzonym.
Warto też przytoczyć przepisy stosowane od wielu lat przez Sinjakowa (2008), które dają dobre efekty terapeutyczne w leczeniu miażdżycy. Szczególnie poleca on miód z czosnkiem. W tym celu 250 g czosnku oczyszcza się, rozciera na tarce lub rozgniata w moździerzu i w szklanym lub emaliowanym naczyniu zalewa 350 ml płynnego miodu. Mieszaninę pozostawia się na okres 7 dni w temperaturze pokojowej pod przykryciem. Gotowy preparat przyjmuje się po łyżce stołowej na 30 min przed jedzeniem 3 razy dziennie przez okres 6 tygodni. Może być także stosowany w niedokrwiennej chorobie serca, zarostowym zapaleniu żył kończyn dolnych i żylakach podudzi.
Według innego przepisu tego samego autora należy sporządzić mieszaninę następujących ziół: owoców dzikiej róży (30 g), ziela serdecznika pospolitego (20 g), ziela kopru ogrodowego z owocami (15 g), liści maliny właściwej (15 g), liści podbiału pospolitego (5 g), ziela dziurawca zwyczajnego (5 g), liści poziomki pospolitej (5 g) i ziela mięty pieprzowej (5 g). Napar z powyższej mieszanki przygotowuje się w stosunku 1:20 (na przykład 25 g mieszanki ziołowej zalewa się 0,5 l wrzącej wody). Otrzymany napar przyjmuje się po pół szklanki 3 razy dziennie w miażdżycy charakteryzującej się prawidłowymi wskazaniami ciśnienia tętniczego krwi.
Choroba niedokrwienna serca
Chorobę niedokrwienną serca lub chorobę wieńcową serca określa się jako następstwo miażdżycy tętnic wieńcowych. W wyniku tej choroby dochodzi do zwężenia światła tętnic, co upośledza w nich przepływ krwi w stopniu niewystarczającym na pokrycie zapotrzebowania mięśnia sercowego na tlen, szczególnie w czasie wzrostu tego zapotrzebowania (ruch, wysiłek). Na podstawie wszechstronnych badań, do największych zagrożeń chorobą niedokrwienną serca należy zaliczyć: wysokie stężenie cholesterolu całkowitego (powyżej 200 mg/dl) i cholesterolu LDL (powyżej 130 mg/dl), palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, nadciśnienie tętnicze (powyżej 140-150/90 mm Hg), cukrzycę, otyłość oraz stres.
Choroba niedokrwienna serca obejmuje procesy chorobowe oraz zaburzenia metaboliczne i czynnościowe, które prowadzą do niedokrwienia mięśnia sercowego. Na skalę tego problemu może wskazywać to, że choroba ta występuje w Polsce u około 1 mln osób i jest główną przyczyną przedwczesnej umieralności mężczyzn. Dwoma wyróżnikami choroby niedokrwiennej serca są: dusznica bolesna i zawał serca.
Pierwsze badania nad leczniczymi właściwościami miodu w chorobie niedokrwiennej serca przeprowadzono w Niemczech z użyciem odbiałczonych preparatów miodu pszczelego pod nazwą M2 Woelm podawanych dożylnie (Herold 1975). Okazało się, że wpływ miodu podawanego w ten sposób na ukrwienie wieńcowe jest wyraźniej zaznaczony i trwa dłużej w porównaniu z podawaną dożylnie glukozą. Glukoza w najlepszym wypadku powodowała wzrost ukrwienia naczyń wieńcowych przez okres 8-10 min, natomiast po podaniu preparatu miodowego efekt ukrwienia utrzymywał się 30-60 min, a nawet dłużej.
W innej serii badań przeprowadzonych w tym samym czasie i z tym samym preparatem odnotowano zwiększenie u pacjentów ukrwienia naczyń wieńcowych serca, normalizację wegetatywnych zaburzeń krążenia, zwolnienie częstotliwości skurczów serca z pogłębieniem ich efektywności, a także, podobnie jak w przypadku glikozydów nasercowych, normalizację tętna.
Herold (1975) efekty te odnosi do poprawy ukrwienia serca w wyniku jego lepszego odżywienia i rozszerzenia naczyń wieńcowych pod wpływem miodu. Dlatego dożylne podawanie odbiałczonego roztworu miodu polecane było we wszystkich postaciach choroby niedokrwiennej serca, łącznie ze współwystępującą dusznicą bolesną. W lżejszych postaciach choroby zalecano sam miód, w cięższych przypadkach miód wraz ze strofantyną i glikozydami naparstnicy.
Doustne podawanie miodu znalazło również swoje uzasadnienie w chorobie niedokrwiennej serca. Dowodzą tego wyniki badań szpitalnych przeprowadzone w Bułgarii w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia z udziałem 2000 pacjentów (Dobrovoda 1986). Podawanie 100-120 g miodu dziennie przez 3 tygodnie spowodowało u tych pacjentów rozszerzenie naczyń wieńcowych, ustępowanie ucisku w okolicy serca, zwiększoną diurezę, polepszenie ogólnego samopoczucia, podwyższenie stężenia hemoglobiny, a także polepszenie krążenia sercowo-naczyniowego. Sinjakow (1989) natomiast do leczenia choroby niedokrwiennej serca polecał codzienne spożywanie 50-70 g miodu przez okres 1-2 miesięcy. Ljusow i Dudajew (1995) donoszą, że podawanie pacjentom z chorobą niedokrwienną serca 50 g miodu dziennie obniżało lepkość krwi, na skutek zmniejszenia zawartości triglicerydów, a także obniżało stężenie cholesterolu i jego frakcji LDL w surowicy krwi.
Na tym tle dobrze prezentują się rodzime badania (Górkiewicz-Kot 2004) przeprowadzone w grupie osób z chorobą niedokrwienną serca. W badaniach uczestniczyło 88 chorych w wieku powyżej 65 lat, którzy przez 3 miesiące otrzymywali doustnie 75 g miodu lipowego lub gryczanego (po 2 łyżki stołowe miodu rano i wieczorem). Okazało się, że u wszystkich chorych w znacznym stopniu zmniejszyła się częstość bólów w okolicy serca, a także częstość kołatania serca, zwiększyła się wydolność fizyczna, ustąpiły kłopoty z zasypianiem i polepszyło się ich samopoczucie (tab. 3). Po zastosowanym leczeniu częstotliwość pojawiania się tych objawów zmniejszyła się o około 66%. Stąd wniosek, że zażywanie miodu przez dłuższy czas może w dużym stopniu poprawić stan zdrowia pacjentów z chorobą niedokrwienną serca. Podawanie miodu może być także wykorzystane jako uzupełnienie podstawowej terapii tej choroby.
Tabela 3. Stan zdrowia pacjentów z chorobą niedokrwienną serca po 3-miesięcznym leczeniu miodem (wg Górkiewicz-Kot 2004).
Objawy chorobowe
Częstotliwość pojawiania się objawów
często
rzadko
nigdy
Bóle w okolicy serca
12
67
9
Kołatanie serca
31
53
4
Wydolność fizyczna
20
61
7
Kłopoty z zasypianiem
39
46
3
Łatwość denerwowania się
48
38
2
Średnia liczba pacjentów
30
53
5
Procent
34,1
60,2
5,7
Według Stangaciu i Hartenstein (1987) w chorobie niedokrwiennej serca powinno się spożywać około 30 g miodu (2 łyżki stołowe), rano i wieczorem, przed posiłkami, umieszczając go w ustach na 2-3 min, a następnie połykając (bez popijania). Najlepiej do tego celu nadają się miody mniszkowy i jodłowy, a z unijnych miodów – kasztanowy i eukaliptusowy.
Poleca się także picie ziół z miodem (Pucek 2007). Używa się następującej mieszanki ziół (w równych ilościach): kwiat bzu czarnego, kwiatostan głogu, liście ruty, liście melisy, ziele jemioły, ziele macierzanki, ziele serdecznika, ziele pięciornika gęsiego i korzenie kozłka. Napar przygotowuje się z łyżki ziół i szklanki wrzącej wody. Po odcedzeniu i ochłodzeniu do naparu dodaje się łyżeczkę miodu. Napar pije się 3 razy dziennie przed posiłkami, co najmniej przez 6 tygodni.
Nadciśnienie tętnicze
Obecnie przyjmuje się, że u chorego występuje nadciśnienie tętnicze, jeśli ciśnienie skurczowe jest wyższe od 140 mm Hg, a ciśnienie rozkurczowe jest wyższe od 90 mm Hg (w przypadku osób powyżej 50 lat – 150/90) i chory przyjmuje leki rozkurczające naczynia krwionośne.
Według statystyk niemal 90% pacjentów cierpi na nadciśnienie pierwotne (samoistne), którego przyczynę trudno jest określić. Na nadciśnienie pierwotne duży wpływ mają: predyspozycja genetyczna oraz wpływy środowiskowe, dieta (duże spożycie sodu), zmniejszona aktywność fizyczna, przewlekły stres i nadwaga. Rozpoznanie tego typu nadciśnienia polega na wykluczeniu przyczyn nadciśnienia wtórnego.