32,00 zł
Jedna z najważniejszych książek światowej literatury dla dzieci w kanonicznym wydaniu z ilustracjami mistrza Williama Nicholsona.
Kiedy jesteśmy mali, z zapartym tchem słuchamy tej bajki o przyjaźni Chłopca z Królikiem i czekamy na odpowiedź na frapujące pytanie: JAK ZABAWKI STAJĄ SIĘ PRAWDZIWE. Kiedy jesteśmy zakochani, "Aksamitny Królik" staje się piękną historią o miłości aż po sypiące się ze starości trociny – bo "skoro jesteś Prawdziwy, to w oczach tego, kto cię kocha, nie możesz być brzydki. Brzydkim mogą cię nazwać tylko ci, którzy niczego nie pojmują, którzy nie rozumieją, jak to pięknie być Prawdziwym". To również głęboka refleksja o życiu… po życiu. Od magicznego wyobrażenia Wróżki z dziecięcego pokoju, która przenosi Królika do lepszego świata, po wiarę w przetrwanie dzięki pamięci tego, kto naprawdę cię kochał.
Setki razy cytowany w książkach i filmach, kilkakrotnie zekranizowany, wystawiany na deskach wielu teatrów - jest równie obecny w kulturze jak "Mały Książę" i "Kubuś Puchatek".
Popularna współczesna autorka książek dla dzieci i młodzieży Jacqueline Wilson umieściła "Aksamitnego Królika” na swojej liście dziesięciu najważniejszych książek do głośnego czytania.
W filmie "W chmurach" zwolniony z pracy mężczyzna siedzi w pokoju dziecięcym i czyta "Aksamitnego królika". - Znasz? - pyta granego przez George’a Clooneya Ryana Binghama. - Tak, mocna rzecz - odpowiada Bingham.
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi lub dowolnej aplikacji obsługującej format:
Liczba stron: 16
Dla Francesca Bianca
od
Aksamitnego Królika
Aksamitny Królik
CZYLI JAK ZABAWKI STAJĄ SIĘ PRAWDZIWE
ył sobie kiedyś Aksamitny Królik. Grubiutki i puchaty (wszak każdy królik powinien być grubiutki i puchaty...), na początku wyglądał naprawdę wspaniale. Jego mięciutkie futerko pokrywały brązowe i białe łatki. Miał też prawdziwe wąsiki i uszy wyłożone różową satyną.
Z gałązką ostrokrzewu w łapkach wyglądał naprawdę uroczo, ukryty w świątecznej skarpecie Chłopca w pewien bożonarodzeniowy poranek.
Oprócz Królika znajdowały się tam również inne prezenty: orzechy i pomarańcze, i mała lokomotywa, i migdały w czekoladzie, i nakręcana kluczykiem mysz – ale Aksamitny Królik był bez wątpienia najwspanialszy ze wszystkich.
Chłopiec był w nim zakochany co najmniej przez dwie godziny, aż do obiadu. A potem w odwiedziny przyszły ciocie z wujkami i było tyle paczuszek do rozpakowania, tyle cudownego szeleszczenia kolorowym papierem, że w tej gorączce oglądania nowych prezentów Chłopiec zapomniał o swoim Króliku.
Mijały dni... Aksamitny Królik mieszkał już jakiś czas w dziecięcym pokoju, w szafce z zabawkami lub na podłodze. Był z natury nieśmiały, a w dodatku czuł się zwykłą szmacianą zabawką, nie dziwił się więc, że nikt nie zwraca na niego szczególnej uwagi. Tymczasem inne zabawki, zwłaszcza te mechaniczne, uwielbiały podkreślać, jakie są nowoczesne i... PRAWDZIWE.
Nawet mała żaglówka, która była tu już dwa sezony i zdążyła stracić większość farby, mówiła o sobie tym samym zarozumiałym tonem i nigdy nie przepuściła okazji, by rozprawiać o swym takielunku, używając mądrych technicznych nazw.
Aksamitnemu Królikowi było trochę przykro, że on sam nie przypomina niczego prawdziwego – nie miał bowiem pojęcia, że takie zwierzątka istnieją naprawdę. Sądził, że wszystkie króliki na świecie są – jak on – wypchane trocinami, a wiedział, że trociny są dość staromodne i nie najlepiej widziane w nowoczesnych kręgach.
CIĄG DALSZY DOSTĘPNY W PEŁNEJ, PŁATNEJ WERSJI
MARGERY WILLIAMS (1881–1944)
Urodziła się w Londynie. Kiedy miała dziewięć lat, przeniosła się z rodzicami do Stanów Zjednoczonych i od tej pory mieszkała tam oraz w Wielkiej Brytanii. W 1904 roku wyszła za mąż za Francesca Bianca. Miała dwoje dzieci.
Jest autorką 30 książek dla najmłodszych. Pierwszą wydaną przez nią bajką był Aksamitny Królik, który ukazał się w 1922 roku i stał się jej ogromnym sukcesem literackim. Przetłumaczony na kilkadziesiąt języków, doczekał się ponad 150 wydań.
WILLIAM NICHOLSON (1872–1949)
Zilustrował wiele książek dla dzieci, z których najbardziej popularny stał się właśnie Aksamitny Królik. Jako malarz tworzył martwe natury, portrety i pejzaże. W 1936 roku królowa brytyjska nadała mu tytuł szlachecki.
Największe zbiory prac artysty posiada Tate Gallery.
Tytuł oryginału
THE VELVETEEN RABBIT
Illustrations copyright
© Desmond Banks
Redaktor prowadzący
Dorota Koman
Redakcja
Dorota Koman
Korekta: Katarzyna Kusojć
Opracowanie polskiej wersji okładki
Janusz Barecki
ISBN 978-83-8234-715-9
Warszawa 2017
Wydawca: Prószyński Media
02-697 Warszawa, ul. Rzymowskiego 28
www.proszynski.pl