Cmentarz zagubionych dusz - Paulina Hendel - ebook + audiobook + książka
NOWOŚĆ

Cmentarz zagubionych dusz ebook i audiobook

Paulina Hendel

4,7

Ten tytuł dostępny jest jako synchrobook® (połączenie ebooka i audiobooka). Dzięki temu możesz naprzemiennie czytać i słuchać, kontynuując wciągającą lekturę niezależnie od okoliczności!

57 osób interesuje się tą książką

Opis

Wydaje się, że w życiu Maxa Opoki wreszcie wszystko zaczęło się układać. Zadomowił się w Lawendowym Dworku, opanował sytuację na cmentarzu, zaprzyjaźnił się z zamieszkującymi go duszami i pracownikami. Ale taki luksusowy spokój nie może przecież długo trwać…
Max dostaje propozycję nie do odrzucenia: zostanie wysłany z misją szpiegowską na inny cmentarz położony… hm, tam gdzie wrony zawracają – w maleńkiej wiosce Pokos na skraju Zimowej Puszczy. Kiedy Max przybywa na miejsce, nie zostaje zbyt życzliwie przyjęty, ani przez żyjących mieszkańców, ani przez tamtejsze dusze. A co gorsza, dziedziczka cmentarza okazuje się… no cóż, nad wyraz specyficzna. Livia – niepozorna, białowłosa dziewczyna z niepokojącym blaskiem w oczach – trzyma całą Zimową Puszczę żelazną ręką. Jakim
cudem udaje jej się poskromić niepokorne dusze? Dlaczego jest tak wrogo nastawiona wobec całego świata? Jakie tajemnice kryje cmentarz, którym opiekuje się młoda dziedziczka?
Z pozoru prosta misja okazuje się coraz bardziej skomplikowanym zadaniem…

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 739

Audiobooka posłuchasz w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS

Czas: 18 godz. 17 min

Lektor: Sebastian Misiuk
Oceny
4,7 (78 ocen)
56
20
0
1
1
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.
Sortuj według:
iCate0

Dobrze spędzony czas

Pamiętam, jak przykro mi było, gdy skończyłam pierwszy tom i wtedy był on jednotomówką, a ja tak bardzo nie chciałam żegnać się z Maksem! Przyznaję, że ten pierwszy podobał mi się bardziej, ten zszedł mi długo (ale też nie chciałam kończyć zbyt szybko) i miał kilka dłużyzn. Ale nie zmienia to faktu, że strasznie tęskniłam za cmentarzami, duszami, Maksem i z otwartymi ramionami przywitałam nowe twarze! Licze bardzo na kolejne przygody, jeszcze więcej Opoki i jeszcze więcej przygód, bo naprawdę nie pamiętam kiedy ostatnia jakaś polska premiera aż tak mnie ucieszyła! Oby tak dalej, bo kolejne książki Pauliny są tylko lepsze ♥.
20
iCate0

Dobrze spędzony czas

Pamiętam, jak przykro mi było, gdy skończyłam pierwszy tom i wtedy był on jednotomówką, a ja tak bardzo nie chciałam żegnać się z Maksem! Przyznaję, że ten pierwszy podobał mi się bardziej, ten zszedł mi długo (ale też nie chciałam kończyć zbyt szybko) i miał kilka dłużyzn. Ale nie zmienia to faktu, że strasznie tęskniłam za cmentarzami, duszami, Maksem i z otwartymi ramionami przywitałam nowe twarze! Licze bardzo na kolejne przygody, jeszcze więcej Opoki i jeszcze więcej przygód, bo naprawdę nie pamiętam kiedy ostatnia jakaś polska premiera aż tak mnie ucieszyła! Oby tak dalej, bo kolejne książki Pauliny są tylko lepsze ♥.
20
Magusha

Nie oderwiesz się od lektury

dopiero dowiedziałam się o istnieniu Pauliny Hendel. i jestem zachwycona:)
00
Olazajc

Nie oderwiesz się od lektury

Kolejna porywająca cześć Cmentarza. Chcę więcej.
00
justa87

Nie oderwiesz się od lektury

Swietna i wciągająca. Polecam.
00



Co­py­ri­ght © Pau­lina Hen­del, 2024 Co­py­ri­ght © Wy­daw­nic­two Po­znań­skie sp. z o.o., 2024
Re­dak­tor ini­cju­jący: Łu­kasz Chmara
Re­dak­tor pro­wa­dzący: An­drzej Szew­czyk
Mar­ke­ting i pro­mo­cja: Anna Fiał­kow­ska, Alek­san­dra Ko­tlew­ska, Ga­briela Wój­to­wicz
Re­dak­cja: Ka­ro­lina Bo­ro­wiec-Pie­niak
Ko­rekta: Jo­anna Paw­łow­ska, Be­ata Wój­cik
Skład i ła­ma­nie: Sta­ni­sław Tu­chołka | pan­book.pl
Ilu­stra­cja na okładce: Mar­tyna Bie­gała
Pro­jekt okładki i stron ty­tu­ło­wych: Mag­da­lena Za­wadzka
Ze­zwa­lamy na udo­stęp­nia­nie okładki książki w in­ter­ne­cie.
Ni­niej­sza praca jest dzie­łem fik­cji. Wszel­kie na­zwy, po­staci, miej­sca i wy­da­rze­nia są wy­two­rem wy­obraźni osoby au­tor­skiej. Wszel­kie po­do­bień­stwo do osób praw­dzi­wych jest cał­ko­wi­cie przy­pad­kowe i nie­za­mie­rzone.
ISBN 978-83-68263-00-8
WE NEED YA Grupa Wy­daw­nic­twa Po­znań­skiego Sp. z o.o. ul. Fre­dry 8, 61-701 Po­znań tel. 61 853-99-10re­dak­cja@we­ne­edya.plmar­ke­ting@we­ne­edya.plwww.we­ne­edya.pl
Kon­wer­sja: eLi­tera s.c.

Izie i Ma­te­uszowi

Roz­dział 1

Koła po­ciągu jed­no­staj­nie stu­ko­tały o szyny, a moja głowa co rusz obi­jała się o zimną szybę za każ­dym ra­zem, kiedy już za­czy­na­łem od­pły­wać w nie­spo­kojny sen. W końcu wal­ną­łem o nią czo­łem tak mocno, że aż się obu­dzi­łem.

– To nie ja! – Ro­zej­rza­łem się nie­przy­tom­nie po prze­dziale.

Więk­szo­ści mo­ich współ­pa­sa­że­rów już nie było. Cho­lerka, to ozna­czało, że wy­sie­dli du­sze wie­dzą kiedy, a ja spa­łem tak twardo, że na­wet tego nie za­uwa­ży­łem. Zer­k­ną­łem na półkę nad głową. Moja torba na­dal tam tkwiła. Cho­ciaż tyle do­brego, że nikt mnie nie okradł.

Kra­jo­braz za oknem się zmie­nił. Już nie wi­dzia­łem za­ora­nych pól, tylko brą­zowe łąki po­ro­śnięte trawą, co ja­kiś czas mi­ja­li­śmy nie­wiel­kie wio­ski, ale po­ciąg się w nich nie za­trzy­my­wał. Od­ru­chowo po­dra­pa­łem się po twa­rzy i na­tych­miast skrzy­wi­łem się z bólu. Pod­bite oko, pęk­nięty łuk brwiowy i wielki guz na czole da­wały mi się we znaki. Na­wet nie wspo­mnę o obi­tych ko­la­nach i łok­ciach.

Na­raz do­tarł do mnie nie­przy­jemny za­pach. Pod­nio­słem wzrok na star­szą ko­bietę sie­dzącą na­prze­ciwko. Trzy­mała na ko­la­nach wo­re­czek, do któ­rego wrzu­cała sko­rupki od jajka. Kto, do li­cha cięż­kiego, za­biera w po­dróż go­to­wane jajka?! Mimo tego smrodu za­bur­czało mi w brzu­chu.

– Chcesz, ko­cha­nieńki? – Sta­ruszka wy­cią­gnęła w moją stronę ob­rane jajo.

– Nie, dzię­kuję. – Po­sła­łem jej słaby uśmiech i się­gną­łem do mo­jej torby po ka­napkę z se­rem.

– Dłuży się ta droga, co? – za­gad­nęła.

– Ni­gdy jesz­cze tak da­leko mnie nie wy­wiało – przy­zna­łem.

– Ja wra­cam od córki. Prze­pro­wa­dziła się do mia­sta, a wnuki tak szybko ro­sną, więc cho­ciaż kilka razy do roku sta­ram się je od­wie­dzić. To i mam wprawę w tych po­dró­żach.

– Je­stem pe­łen po­dziwu – rzu­ci­łem na od­czep­nego, wgry­za­jąc się w ka­napkę.

– A tam. – Mach­nęła ręką, z któ­rej na pod­łogę po­sy­pało się kilka drob­nych sko­ru­pek. – Nie po­wiem, że­bym była za­chwy­cona, jak usły­sza­łam, że córka chce się wy­pro­wa­dzić. Ale co ona miała ro­bić u nas na wsi? Żad­nej pracy nie mo­gła zna­leźć. Do­ryw­czo sprzą­tała w ośrodku zdro­wia w mia­steczku nie­da­leko. Ale mu­siała do­jeż­dżać tam ro­we­rem, a zimą, jak za­sy­pie u nas drogi, to umarł w kap­ciach. Kilka lat temu na­wa­liło tyle śniegu, że przez dwa dni nie mo­głam wyjść z domu, do­piero są­sie­dzi mnie od­ko­pali!

– Sły­sza­łem, że na pół­nocy są nie­złe zimy. – Po­ki­wa­łem głową.

– Te­raz to była moja ostat­nia wi­zyta u córki tej je­sieni. Na­stępna do­piero wio­sną, jak pusz­czą mrozy. – Ko­bieta do­kład­nie obej­rzała ob­rane jajko, po czym z na­masz­cze­niem od­gry­zła ka­wa­łek. – Raz tylko się wy­bra­łam do niej w stycz­niu, kiedy była w za­awan­so­wa­nej ciąży i le­karz ka­zał jej le­żeć. No to tak za­sy­pało tory, że po­ciąg sta­nął i cze­ka­li­śmy w tych prze­klę­tych za­spach po­nad dobę, nim mógł ru­szyć!

Znów wyj­rza­łem przez okno. Ciemne chmury prze­sło­niły ho­ry­zont, jakby chciały zstą­pić na roz­le­głe łąki. Za­czął pa­dać deszcz. Wiel­kie kro­ple pły­nęły po­ziomo po brud­nej szy­bie. Zro­biło się chłodno, więc za­rzu­ci­łem na plecy kurtkę i pod­nio­słem koł­nierz. Po­trzą­sną­łem głową. Co ja, na wszyst­kich bo­gów, wy­pra­wiam i po jaką cho­lerę jadę do tej prze­klę­tej Bo­re­alii?!

– A ty, ko­cha­nieńki? – za­gad­nęła po­now­nie moja współ­pa­sa­żerka po chwili ci­szy. – Co cie­bie tu spro­wa­dza?

– Praca. – Wzru­szy­łem ra­mio­nami. – Po­przed­nią ro­botę mu­sia­łem zo­sta­wić i ja­koś tak...

Ko­bieta ze zro­zu­mie­niem po­ki­wała głową.

– Pew­nie cho­dziło o dziew­czynę, co? – Przy­ło­żyła pa­lec do wła­snego oka, jakby chciała dać mi do zro­zu­mie­nia, że wi­dzi, jak bar­dzo mam obitą gębę. Tak po praw­dzie to trudno by­łoby tego nie za­uwa­żyć. Ale na­le­żała się ko­bie­ci­nie odro­bina po­dziwu. Wszy­scy lu­dzie w po­ciągu od­wra­cali ode mnie wzrok i uda­wali, że nie ist­nieję. Zu­peł­nie jakby pod­bite oko było in­fek­cją, którą można bar­dzo ła­two zła­pać. No do­bra, w pew­nych krę­gach, w któ­rych się ob­ra­ca­łem, ta­kie rze­czy były bar­dzo „za­raź­liwe”, ale prze­cież wy­glą­da­łem dziś ra­czej jak lump po nie­uda­nej bur­dzie w ba­rze, a nie śmier­telne za­gro­że­nie dla po­czci­wych pa­sa­że­rów tego po­jazdu, mkną­cego na pół­noc z pręd­ko­ścią ku­la­wej świni.

– Cóż – rzu­ci­łem, a w mo­jej gło­wie po­ja­wiła się cała hi­sto­ria, jak mo­gło wy­glą­dać moje do­tych­cza­sowe ży­cie. – Jej oj­ciec nie po­pie­rał na­szego związku – skła­ma­łem z lek­ko­ścią, ob­ra­ca­jąc na palcu złoty sy­gnet dzie­dzica z czar­nym ka­mie­niem. – Jej bra­cia rów­nież. A było ich pię­ciu. Ro­słych jak byki! Łap­ska mieli wiel­kie jak bochny chleba. – Po­ka­za­łem jej wła­sne dło­nie.

– Oj, chłop­cze, ty to chyba lu­bisz pchać się w kło­poty, co? – Ko­bieta uśmiech­nęła się po­błaż­li­wie.

– To kło­poty uwiel­biają mnie – spro­sto­wa­łem. – Ży­łem so­bie grzecz­nie, jak bo­go­wie przy­ka­zali, aż pew­nego dnia ją zo­ba­czy­łem. – Wes­tchną­łem z roz­ma­rze­niem na wspo­mnie­nie nie­ist­nie­ją­cej dziew­czyny. – Od tam­tego dnia moje ży­cie bar­dzo się skom­pli­ko­wało...

Za­czą­łem snuć zu­peł­nie zmy­śloną hi­sto­rię. Ale sam mu­szę przy­znać, że szło mi to na­prawdę do­brze, co zresztą było wi­dać po mi­nie współ­pa­sa­żerki. Ko­bie­cina na­chy­liła się w moją stronę, żeby le­piej sły­szeć, i cał­kiem za­po­mniała o nad­gry­zio­nym jajku, które trzy­mała w dłoni. Bę­dzie miała co opo­wia­dać ko­le­żan­kom na wsi w nad­cho­dzące zi­mowe wie­czory.

– No i te­raz sie­dzę so­bie w po­ciągu pę­dzą­cym do miej­sca naj­bar­dziej od­da­lo­nego od jej ojca i braci w po­szu­ki­wa­niu ro­boty – za­koń­czy­łem.

Ko­bie­cina przy­po­mniała so­bie o jajku, zja­dła je i oparła głowę o za­głó­wek.

– Cóż, serce po­trafi pro­wa­dzać nas bar­dzo krę­tymi ścież­kami – pod­su­mo­wała.

– I to jesz­cze jak – przy­tak­ną­łem. – A przy oka­zji we­pchnie nas w ba­gno, prze­cią­gnie po tłu­czo­nym szkle i gdy po­sta­no­wimy, że już ni­gdy wię­cej, za­pewni nam tę roz­rywkę od nowa, gdy na ho­ry­zon­cie po­jawi się ko­lejna ładna bu­zia.

– To jest to. – Ko­bieta zer­k­nęła na ze­wnątrz, gdzie po ho­ry­zont cią­gnęły się ta­kie same łąki jak przez ostat­nie sto ki­lo­me­trów. – Za­raz moja sta­cja – wes­tchnęła, po czym za­częła pa­ko­wać rze­czy do torby.

– Po­mogę pani – za­ofe­ro­wa­łem, kiedy ko­bie­cina za­częła się prze­py­chać z torbą przez ko­ry­tarz.

Wzią­łem od niej ba­gaż, a po­cią­giem szarp­nęło, gdy ma­szy­ni­sta za­czął ha­mo­wać. Koła za­zgrzy­tały na szy­nach, wresz­cie cały skład się za­trzy­mał. Przez chwilę mo­co­wa­łem się z drzwiami, po czym wy­sko­czy­łem na pe­ron. Za mną znaj­do­wał się nie­wielki bu­dy­nek z czer­wo­nej ce­gły. Ale tak samo jak na po­przed­nich sta­cjach był za­mknięty na głu­cho. Deszcz przy­brał na sile. Po­da­łem rękę mo­jej współ­pa­sa­żerce i po­mo­głem jej zejść po krzy­wych stop­niach.

– Po­wo­dze­nia, ko­cha­nieńki. – Po­kle­pała mnie po po­liczku. – Wszystko na pewno się ułoży. Je­steś młody, jesz­cze znaj­dziesz do­brą pracę i go­spo­darną żonę. Tylko może mniej uwagi zwra­caj na ładną bu­zię, a wię­cej na do­bry cha­rak­ter. – Pu­ściła do mnie oko.

– Za­pa­mię­tam. – Za­śmia­łem się i z po­wro­tem wsko­czy­łem do po­ciągu.

Roz­legł się gwiz­dek kon­duk­tor­ski, więc za­mkną­łem drzwi i wró­ci­łem do prze­działu. W ca­łym wa­go­nie by­łem już ostat­nim po­dróż­ni­kiem. Z głu­chym jęk­nię­ciem opa­dłem na nie­wy­godne sie­dze­nie. Tak bar­dzo chciał­bym, żeby hi­sto­ria o ucieczce przed wście­kłą ro­dziną pięk­nej dziew­czyny była praw­dziwa. Żeby moje ży­cie było na po­wrót ta­kie pro­ste, żeby nie za­le­żał ode mnie byt tylu osób, które, co naj­gor­sze, na mnie li­czyły i wie­rzyły, że Ma­xi­mus Opoka po­trafi wszystko. A ja by­łem prze­cież tylko cwa­niacz­kiem z mia­sta. Pie­przo­nym opor­tu­ni­stą, jak to kie­dyś okre­ślił mnie, zresztą cał­kiem traf­nie, za­rządca mo­jego cmen­ta­rza.

– To się po­ro­biło – wes­tchną­łem i opar­łem głowę o chłodną szybę.

Dwie go­dziny póź­niej kon­duk­tor zaj­rzał do mo­jego prze­działu i lekko zdzi­wiony, że jesz­cze ktoś tu zo­stał, oświad­czył, że po­ciąg koń­czy bieg. Do­tar­li­śmy do Bo­re­alii. Ma­lut­kiego, au­to­no­micz­nego ka­wałka ziemi, do któ­rego ab­so­lut­nie nikt nie chciał przy­jeż­dżać.

Wci­sną­łem do kie­szeni ka­wa­łek pa­pieru, w który była za­wi­nięta moja ka­napka, wzią­łem ostatni łyk wody i zdją­łem z półki torbę. Znów po­si­ło­wa­łem się z drzwiami i wy­sko­czy­łem z po­ciągu na pe­ron wy­ło­żony wy­szczer­bio­nymi pły­tami chod­ni­ko­wymi, po­mię­dzy któ­rymi rósł mech.

– I co? To już? – za­py­ta­łem sam sie­bie ze zdzi­wie­niem.

Ro­zej­rza­łem się wo­kół. Z jed­nej strony jak okiem się­gnąć tylko te prze­klęte łąki, a gdy zwró­ci­łem twarz ku pół­nocy, uj­rza­łem ciemne wzgó­rza po­ro­śnięte gę­stym la­sem. Sama sta­cja zaś to tylko je­den stary, za­nie­dbany pe­ron, na któ­rego środku stał słu­pek z kartką z roz­kła­dem jazdy. Po­ciąg przy­jeż­dżał tu tylko raz w ty­go­dniu. Na bocz­nym to­rze stał rząd za­rdze­wia­łych wa­go­nów trans­por­to­wych.

Usły­sza­łem me­ta­liczny dźwięk, gdy re­wi­dent ta­boru, czy jak się go tam zwało, za­czął ostu­ki­wać prę­tem koła po­ciągu.

– Prze­pra­szam, jak się do­stanę do Po­kosu? – Pod­sze­dłem do niego.

– Drogą pro­sto. – Mach­nął za sie­bie ręką. – Trzeba iść za słu­pami.

Zer­k­ną­łem na po­lną drogę nik­nącą w od­dali, wzdłuż któ­rej cią­gnęła się sta­ro­świecka li­nia elek­tryczna.

– Nie kur­sują tu żadne au­to­busy? – za­py­ta­łem z na­dzieją. – Bo o tak­sówce to na­wet nie będę wspo­mi­nał.

Re­wi­dent się ro­ze­śmiał.

– Pa­nie! Tam nic nie kur­suje! – Na­gle prze­stał się śmiać i przyj­rzał mi się uważ­nie. – Po co chcesz pan tam je­chać? Tam nikt nie jeź­dzi.

– To już moja sprawa – rzu­ci­łem.

Re­wi­dent od­wró­cił się i wzru­szył ra­mio­nami.

– Wa­riat – skwi­to­wał po ci­chu do sie­bie.

Przez ja­kiś czas pa­trzy­łem jesz­cze na od­cze­pioną od składu lo­ko­mo­tywę, która zje­chała na są­siedni tor, by póź­niej zo­stać pod­łą­czona do wa­go­nów z tyłu. To był praw­dziwy ko­niec świata. Tu­taj na­wet po­ciąg za­wra­cał.

Nie mia­łem więc in­nego wyj­ścia, jak tylko za­rzu­cić torbę na plecy i ru­szyć po­lną drogą w nie­znane. Cho­ciaż tyle do­brego, że prze­stał pa­dać deszcz. Wkrótce nie sły­sza­łem już dźwię­ków po­ciągu i oto­czyła mnie dziwna ci­sza prze­ry­wana je­dy­nie sze­le­stem traw. Niby po­dobne łąki ro­sły w oko­li­cach mo­jego dworku, ale te tu­taj zda­wały się bar­dziej dzi­kie. Mia­łem wra­że­nie, jakby coś się w nich kryło. Coś bar­dzo złego. Coś, co do­sko­nale wie­działo, że je­stem obcy i nie mam po­ko­jo­wych za­mia­rów. Tro­chę się na­słu­cha­łem o tym miej­scu i wie­dzia­łem, że nie jest przy­ja­zne, mimo to jak ostatni idiota pcha­łem się do sa­mego serca Zi­mo­wej Pusz­czy po­kry­wa­ją­cej nie­mal całą Bo­re­alię. Od­ru­chowo się­gną­łem do klatki pier­sio­wej, ale przez kurtkę le­d­wie mo­głem wy­czuć mo­netę wi­szącą na mo­jej szyi. Ten ka­wa­łek in­kru­sto­wa­nego złota był je­dyną pa­miątką po ro­dzi­cach, ale tym ra­zem na­wet on nie do­dał mi otu­chy.

Usły­sza­łem ha­łas po le­wej. Od­ru­chowo przy­ło­ży­łem rękę do bio­dra, ale nie wy­czu­łem tam ko­ją­cego chłodu sza­bli. Ma­la­ria. A nóż mia­łem w tor­bie. Przez chwilę na­słu­chi­wa­łem bez ru­chu, aż do­tarł do mnie krzy­kliwy skrzek. Od razu się roz­luź­ni­łem. To tylko prze­klęty ba­żant. Trawy się po­ru­szyły, kiedy spło­szony ptak ru­szył przez nie bie­giem, a ja uśmiech­ną­łem się pod no­sem. Jesz­cze cztery lata temu nie wie­dzia­łem, ani jak wy­gląda, ani jaki dźwięk wy­daje ba­żant. Na do­brą sprawę to na­wet nie mia­łem po­ję­cia o ist­nie­niu ta­kiego ptaka.

Słońce znik­nęło za ho­ry­zon­tem, sza­rówka za­lała bez­kre­sne łąki, a ja za­czą­łem się oba­wiać, czy idę w do­brym kie­runku. Niby spraw­dzi­łem so­bie to wszystko na ma­pie jesz­cze w domu i trzy­ma­łem się tych słu­pów, ale był ze mnie taki po­dróż­nik jak z ko­ziej dupy trąba, więc rów­nie do­brze nie­długo mo­gło się oka­zać, że tra­fię na ja­kieś ba­gni­ska, które po­żrą mnie żyw­cem. Jesz­cze cztery lata temu nikt by za mną na­wet nie za­pła­kał.

Znów za­częło pa­dać. Tym ra­zem była to lekka mżawka, którą jed­nak po­mimo braku ja­kiej­kol­wiek gwał­tow­no­ści ce­cho­wała wy­trwa­łość, przez co wkrótce prze­mo­kłem do su­chej nitki. A na do­da­tek śli­zga­łem się w bło­cie, które po­wstało na dro­dze. Na po­cie­sze­nie jed­nak w od­dali do­strze­głem świa­tła. Ode­tchną­łem z ulgą i przy­spie­szy­łem kroku. Ist­niała szansa, że już nie­długo będę się grzał przy ko­minku z kub­kiem go­rą­cej her­baty w dłoni. O ile zo­stanę ugosz­czony tak, jak my ugo­ści­li­by­śmy dzie­dzica in­nego cmen­ta­rza oso­bli­wo­ści. Czer­stwy chleb i ośli­zgłą szynkę trzy­ma­li­śmy prze­cież tylko na wy­pa­dek wi­zyty wszel­kich urzęd­ni­ków. Z pew­nym ża­lem po­my­śla­łem, że w La­wen­do­wym Dworku wszy­scy sie­dzą te­raz w kuchni i szy­kują się do ko­la­cji. Rę­ko­dajni opo­wia­dają spro­śne ka­wały, Alma pie­cze cia­sto, Irys plot­kuje o tym, co dzieje się we wsi, Ak­sel i pra­wie dwu­let­nia Ala ba­wią się z psami, a Da­lia pew­nie pra­cuje na pod­da­szu nad no­wym ob­ra­zem.

Nie są­dzi­łem, że tak szybko za­tę­sk­nię za do­mem.

Wkrótce moje buty sta­nęły na mo­krym bruku. Nie było tu żad­nych lamp, a cie­nie na ulicy roz­świe­tlała de­li­katna błę­kitna łuna bi­jąca z po­bli­skiego wzgó­rza. Wle­pi­łem spoj­rze­nie w las gó­ru­jący nad wsią. Moim cia­łem wstrzą­snął dreszcz. O w mordę, jak duży był tu­tej­szy cmen­tarz, skoro blask łez do­cie­rał aż tu?

Ro­zej­rza­łem się po nie­wiel­kiej wsi, ale przy ta­kiej po­go­dzie to wszy­scy chyba sie­dzieli w do­mach. Ni­g­dzie jak okiem się­gnąć nie do­strze­głem re­zy­den­cji dzie­dzica. Pew­nie znaj­do­wała się gdzieś da­lej. Po­py­tał­bym, ale na uli­cach nie było ży­wej du­szy. Ru­szy­łem przed sie­bie, aż do­tar­łem do spo­rego skweru oświe­tlo­nego słabo przez kilka lamp. Na sa­mym jego środku stała drew­niana kon­struk­cja przy­po­mi­na­jąca szu­bie­nicę, a w rogu znaj­do­wała się knajpa. To jest to. W ta­kim miej­scu za­się­gnę ję­zyka i ogarnę się przed spo­tka­niem ko­legi, a wła­ści­wie ko­le­żanki po fa­chu.

Zer­k­ną­łem na szyld przed­sta­wia­jący ja­kie­goś po­twora i le­d­wie czy­telną na­zwę baru: Lo­dowy Ba­stion, po czym pchną­łem cięż­kie drzwi. Po­czu­łem za­pach wil­goci i potu wy­mie­sza­nych ze smro­dem przy­pa­lo­nego mięsa. Na­wet świa­tło w tym przy­bytku zda­wało się ja­kieś ta­kie... brudne. Wszyst­kie oczy, a nie było ich zbyt wiele i je­śli wzrok mnie nie my­lił, to za­ło­żył­bym się, że była ich nie­pa­rzy­sta liczba, zwró­ciły się na mnie.

– Do­bry. – Unio­słem dłoń do kap­tura i zsu­ną­łem go z głowy.

Nikt nie od­po­wie­dział. Wpa­try­wali się tylko we mnie jak w za­mor­skie zwie­rzę.

Ru­szy­łem w stronę kon­tu­aru. Pod moim bu­tem pę­kła z trza­skiem sko­rupka od orze­cha. De­ski skrzy­piały przy każ­dym kroku w ci­szy, jaka za­pa­dła w ca­łym po­miesz­cze­niu. Gdy pierw­szy raz wsze­dłem do knajpy w Po­go­rze­li­skach, sta­łem się lo­kalną atrak­cją. Tym ra­zem zaś mia­łem wra­że­nie, jakby tu­bylcy wła­śnie się za­sta­na­wiali, czy ła­pać za dzidy, wy­nieść mnie na nich na skwer i tam ry­tu­al­nie za­mor­do­wać. Wszy­scy mó­wili, że Bo­re­alia jest dzika, że cy­wi­li­za­cja ni­gdy tu tak na­prawdę nie do­tarła. Co z tego, że mieli prąd, skoro nie obo­wią­zy­wały tu żadne prawa wy­zna­czone przez pań­stwo. Ale ja prze­cież pra­co­wa­łem nie­gdyś dla ka­sty. Ob­co­wa­nie z dzi­kimi i nie­okrze­sa­nymi ludźmi to dla mnie chleb po­wsze­dni.

Za ladą stał chudy, wy­soki bar­man z ły­siną na gło­wie i długą do pasa po­si­wiałą brodą. Miał na so­bie fla­ne­lową ko­szulę w kratę. Obej­rza­łem się za sie­bie. Co drugi klient baru był ubrany iden­tycz­nie, zu­peł­nie jakby za­ma­wiali z Ha­ta­rii całą belę fla­neli i szyli te ko­szule spod jed­nej sztancy dla każ­dego oby­wa­tela Po­kosu.

– Coś roz­grze­wa­ją­cego po­pro­szę. – Usia­dłem na wą­skim stołku.

Zda­wało się, jakby bar­man w ogóle mnie nie wi­dział. Wy­cią­gnął z kie­szonki na piersi drew­niany grze­bień i za­czął roz­cze­sy­wać nim długą brodę, po­ło­ży­łem więc na stole dwie krypty, a on przyj­rzał się im, jakby mo­gły go ugryźć.

– Nie wi­dzisz, że czło­wiek jest zmę­czony, prze­mo­czony i zmar­z­nięty?! – usły­sza­łem za ple­cami.

Ob­ró­ci­łem się i zo­ba­czy­łem wiel­kiego ko­le­sia z czarną prze­pa­ską na oku. Le­d­wie się po­wstrzy­ma­łem, żeby nie spoj­rzeć w dół w po­szu­ki­wa­niu drew­nia­nej nogi albo cho­ciaż haka za­miast ręki.

Bar­man osten­ta­cyj­nie wy­cią­gnął z grze­bie­nia kilka gru­bych, po­fa­lo­wa­nych wło­sów i po pro­stu upu­ścił je na pod­łogę, po czym zę­bami wy­cią­gnął ze szkla­nej bu­telki ko­rek i na­lał do kie­liszka prze­źro­czy­stego płynu o błę­kit­nej po­świa­cie. A więc to prawda, że łez mieli tu pod do­stat­kiem, skoro po­le­wali je na­wet w tak pod­rzęd­nej knaj­pie. Try­biki w mo­jej gło­wie za­częły pra­co­wać na wyż­szych ob­ro­tach. Mój były szef, Dio­ge­nes, byłby za­chwy­cony, gdyby mógł mnie tu wy­słać na prze­szpiegi. Po­noć wszystko, co uzbie­rali tu na pół­nocy, sprze­da­wali pań­stwu na leki i inne ta­kie. Ale prze­cież za­wsze znaj­dzie się ktoś, z kim można się do­ga­dać... Przed oczami po­ja­wiła mi się wi­zja do­cho­do­wego i bar­dzo nie­le­gal­nego in­te­resu.

Wy­pi­łem za­war­tość kie­liszka jed­nym hau­stem i zro­bi­łem wszystko, żeby nie dać po so­bie po­znać, że to dzia­do­stwo wła­śnie wy­pala mi dziurę w prze­łyku.

– Swój chłop! – Osi­łek klep­nął mnie w ło­patkę, a ja omal nie wy­plu­łem wła­snych płuc. – Fa­bian, na drugą nóżkę! – po­le­cił bar­ma­nowi.

Ude­rzy­łem się pię­ścią w klatkę pier­siową i od­zy­ska­łem dech, a mój nowy ko­lega wci­snął mi w rękę na­peł­niony kie­li­szek.

Wy­chy­li­łem go, a oczy mi się za­szkliły. Pra­co­wa­łem dla ka­sty, by­łem ku­rie­rem i prze­wo­zi­łem złoto, pie­nią­dze oraz łzy. Te zbie­rane nie­le­gal­nie na cmen­ta­rzach. Ale sam ni­gdy ich nie bra­łem. Były za dro­gie, no i otę­piały umysł.

– Bordo je­stem – przed­sta­wił się osi­łek i zmiaż­dżył mi rękę w swoim wiel­kim łap­sku.

– Max. – Na­wet udało mi się nie jęk­nąć z bólu.

Bar­man znów chciał mi po­lać, ale od­su­ną­łem od niego kie­li­szek.

– Do­stanę ja­kie­goś grzańca? – za­py­ta­łem bez więk­szych na­dziei.

– Za­jąc! – wrza­snął bar­man.

W drzwiach od kuchni po­ja­wiła się głowa brzyd­kiego jak noc chło­paka z za­ję­czą wargą.

– Pod­grzej panu wina! – po­le­cił Fa­bian, jak­bym tym jed­nym py­ta­niem ob­ra­ził cały jego przy­by­tek, żonę i ro­dzinę pięć po­ko­leń wstecz.

Chło­pak ski­nął głową i znik­nął w kuchni.

– Usiądźmy przy sto­liku. – Bordo klep­nął mnie za­chę­ca­jąco w ra­mię.

Ru­szy­łem za nim i nie umknęło mo­jej uwa­dze, że wszy­scy scho­dzili mu z drogi. Lu­dzie pod­kur­czali nogi i prze­su­wali się z krze­słami, żeby tylko miał przej­ście. Chyba mia­łem do czy­nie­nia z kimś po­kroju Edwina, ru­dego syna ma­ry­na­rza z Po­go­rze­lisk, który uwiel­biał wsz­czy­nać burdy w knaj­pie.

Bordo usiadł i brodą wska­zał mi krze­sło po dru­giej stro­nie sto­lika.

– Co cię spro­wa­dza w na­sze piękne oko­lice? – za­py­tał przy­jaź­nie, co od razu za­pa­liło ostrze­gaw­czą lampkę w mo­jej gło­wie.

Gdy wszy­scy pa­trzą na cie­bie z co naj­mniej lekką wro­go­ścią, je­dyna osoba oka­zu­jąca sym­pa­tię po­winna wzbu­dzić twoje po­dej­rze­nia.

– Mam tu pe­wien in­te­res – od­par­łem ogól­ni­kowo.

Bordo wy­buchł śmie­chem. Kilka osób mu za­wtó­ro­wało.

– In­te­res?! Tu­taj?!

Do Zi­mo­wej Pusz­czy nikt nie przy­jeż­dżał. Lu­dzie ra­czej my­śleli, jak się stąd wy­do­stać. Ale z tego, czego się wcze­śniej do­wie­dzia­łem, miej­sce to ofe­ro­wało schro­nie­nie oso­bom ucie­ka­ją­cym od... Od wszyst­kiego: od ży­cia, śmierci, od żony, męża, ko­chanki lub li­chwia­rza.

Po kilku mi­nu­tach chło­pak z za­ję­czą wargą przy­niósł mi ku­bek z nie­mal wrzą­cym wi­nem. Ni­czym roz­bit­ko­wie na oce­anie pły­wały w nim trzy goź­dziki. W su­mie nie było źle. Nie są­dzi­łem, że na tym za­du­piu będą wie­dzieli, że do grza­nego wina wrzuca się ja­kie­kol­wiek przy­prawy.

– Dzięki. – Ski­ną­łem głową chło­pa­kowi, a jego usta roz­cią­gnęły się w uśmie­chu. Przez roz­sz­cze­pioną górną wargę dało się zo­ba­czyć nie tylko zęby, ale i dzią­sła.

Naj­wy­raź­niej za­chę­cony mi­łym sło­wem, stał tak nade mną z głup­ko­wa­tym uśmie­chem. Upi­łem łyk wina, pa­rząc so­bie przy oka­zji ję­zyk. Wy­ją­łem z ust goź­dzik star­szy chyba niż ja.

– Do­bre – skła­ma­łem, a Za­jąc nie­mal w pod­sko­kach wró­cił do kuchni.

Bie­dak mu­siał mieć tu nie­ła­twe ży­cie. W Ha­ta­rii ta­kie wady się ope­ro­wało.

Upi­łem ko­lejny łyk i dys­kret­nie ro­zej­rza­łem się po ba­rze. Chciał­bym po­wie­dzieć, że knajpa pa­mię­tała lep­sze czasy, ale ona chyba ni­gdy ta­kich nie miała. Wszyst­kie sprzęty, które się tu znaj­do­wały, li­czyły co naj­mniej kil­ka­na­ście, a może na­wet kil­ka­dzie­siąt lat. Klienci spra­wiali wra­że­nie sta­rych by­wal­ców – kil­ku­na­stu pod­sta­rza­łych fa­ce­tów, któ­rzy ukry­wali się tu przed wła­snymi żo­nami, dziećmi i wszel­kimi obo­wiąz­kami.

Cho­ciaż rzutki mają – po­my­śla­łem, pa­trząc na star­szego ko­le­sia tłu­ma­czą­cego młod­szym chło­pa­kom swoją tech­nikę. Lu­bi­łem rzutki, mia­łem do­brego cela i cza­sem wy­star­czyło wy­grać, a czę­ściej prze­grać, żeby zdo­być no­wych ko­le­gów.

Se­kundę póź­niej jed­nak przyj­rza­łem się ich tar­czy, która spra­wiła, że cały mój plan na pierw­szy dzień w Po­ko­sie ru­nął w gru­zach. Tar­cza była wielka na pół ściany, a na niej znaj­do­wały się wy­pi­sane imiona i na­zwi­ska. Obok zaś była po­wie­szona roz­pi­ska, które na­zwi­sko ile jest warte. Gla­rius Mu­er­ton pla­so­wał się w pierw­szej trójce. Jego syn, Mort Mu­er­ton, był w pierw­szej dzie­siątce.

Cho­lera ja­sna! Dla­czego oni ce­lo­wali w mo­ich przod­ków?! Byli tam jesz­cze Sa­lo­mon, Ka­li­ste­ron i kilka na­zwisk, któ­rych nie zna­łem. Czyli nie przy­cze­pili się tylko do mo­jego cmen­ta­rza, ale po­zwolę so­bie stwier­dzić, że do wszyst­kich cmen­ta­rzy oso­bli­wo­ści w kraju, o któ­rych wie­dzieli. A to już bar­dzo wiele po­wie­działo mi o lo­kal­nej spo­łecz­no­ści. Na pewno nie przed­sta­wię się im jako Ma­xi­mus Opoka, trzy­na­sty dzie­dzic cmen­ta­rza oso­bli­wo­ści Gla­riusa Mu­er­tona. Dys­kret­nie ścią­gną­łem z palca sy­gnet i wsu­ną­łem go do kie­szeni. Przez chwilę za­sta­na­wia­łem się, co zro­bić z mo­netą na szyi, ale osta­tecz­nie ją zo­sta­wi­łem. Zresztą i tak była ukryta pod ko­szulą.

– Gdzie znajdę Li­vię Fu­ego? – za­gad­ną­łem Borda.

– A po co ci ona? – zdzi­wił się.

– Szu­kam ro­boty – wy­ja­śni­łem krótko.

– Tu­taj nie ma żad­nej ro­boty. No, chyba że chcesz po­ma­gać Fa­bia­nowi w knaj­pie. – Bordo zer­k­nął na znu­dzo­nego chu­dego bar­mana. – Za­jąc nie bę­dzie dużą kon­ku­ren­cją. Naj­wy­żej wy­walą go na zbity pysk.

– Nie chcę pra­co­wać w knaj­pie. – Po­krę­ci­łem głową. – Spe­cja­li­zuję się w in­nej... dzie­dzi­nie.

Ko­lega zmie­rzył mnie od stóp do głów, a w jego oczach na­tych­miast po­ja­wiła się ocena. I nie była zbyt wy­soka. Za­wsze wku­rzało mnie, że wielcy fa­ceci pa­trzą na in­nych przez pry­zmat wzro­stu i ob­wodu w bi­cep­sie. Na pewno ustę­po­wa­łem mu siłą, ale by­łem od niego szyb­szy i spryt­niej­szy, a je­śli cho­dzi o in­te­li­gen­cję, to wy­gry­wa­łem w przed­bie­gach. Ale nie, tępa siła dla ta­kich lu­dzi jest w ży­ciu je­dyną war­to­ścią.

– W pierw­szej chwili wy­glą­da­łeś mi na mą­drego ko­le­sia – oce­nił Bordo. – Ale chyba jed­nak nie je­steś taki mą­dry, skoro chcesz pra­co­wać na cmen­ta­rzu.

Za­tkało mnie. Czyli był bar­dziej do­myślny, niż wska­zy­wał na to jego wy­gląd.

– Je­steś rę­ko­daj­nym? – za­py­ta­łem.

– Rę­koco?

– Pra­cu­jesz na cmen­ta­rzu? – chcia­łem się upew­nić.

– A, ta, je­stem sier­pem – przy­znał.

Po­woli po­ki­wa­łem głową.

– Ale sze­fowa nie szuka lu­dzi – stwier­dził. – Ze wszyst­kim da­jemy so­bie radę.

– Li­czę, że jak ze mną po­roz­ma­wia, to zmieni zda­nie – za­pew­ni­łem. – Mam pewne do­świad­cze­nie...

Bordo wy­buchł śmie­chem.

– Na pewno. – Po­kle­pał mnie pro­tek­cjo­nal­nie po ło­patce.

– Ja mó­wię se­rio – rzu­ci­łem znu­żo­nym to­nem.

By­łem zmę­czony, na­dal prze­mo­czony od desz­czu, a grzane wino sma­ko­wało po­de­szwą. Już na­wet nie wspo­mnę o tym, że po ostat­nich ty­go­dniach moje nerwy stały się na­pięte jak po­stronki. Nie bę­dzie ja­kiś ba­rowy idiota trak­to­wał mnie w ten spo­sób!

Bordo przyj­rzał mi się uważ­nie.

– Na­prawdę? – zdzi­wił się. – No do­bra, jak chcesz, to po­ga­dam z sze­fową – rzu­cił ugo­dowo. – Ale ni­czego nie gwa­ran­tuję.

– I tyle mi wy­star­czy. – Ski­ną­łem głową, po czym wy­chy­li­łem ostatni łyk pa­skud­nego wina. – A te­raz mi po­wiedz, czy jest szansa na to, że bar­man ma do wy­na­ję­cia ja­kiś po­kój.

– Da się za­ła­twić. – Bordo wy­szcze­rzył zęby.

Pół go­dziny póź­niej moje mo­kre ciu­chy su­szyły się przy piecu, a ja le­ża­łem na w miarę mięk­kim i tylko tro­chę za­ple­śnia­łym łóżku, za które Fa­bian za­ży­czył so­bie kro­cie. Sy­gnet dzie­dzica tkwił w ukry­tej kie­szonce torby. Za ścianą sły­sza­łem co ja­kiś czas ci­che mu­cze­nie. Jedna z krów sys­te­ma­tycz­nie stu­kała ko­py­tem w żłób chyba tylko po to, żeby spraw­dzić, czy nie znik­nął w ma­giczny spo­sób.

Prze­tar­łem dłońmi twarz. Ni­gdy nie pla­no­wa­łem się tu zna­leźć. Ni­gdy już nie za­mie­rza­łem opu­ścić mo­jego domu w La­wen­do­wym Dworku. A jed­nak ży­cie znów spła­tało mi fi­gla i śmiało mi się pro­sto w twarz.

Za­mkną­łem oczy, po raz nie wiem który za­sta­na­wia­jąc się, czy mo­głem tego unik­nąć. Czy gdy­bym zro­bił co­kol­wiek ina­czej, przy­szłość też by­łaby inna? Czy mimo wszystko i tak wy­lą­do­wał­bym tu­taj, na tym końcu świata?

Wspo­mnia­łem tamto po­po­łu­dnie, kiedy roz­le­gło się wa­le­nie w drzwi dworku.

Otwo­rzy­łem tylko dla­tego, że aku­rat prze­cho­dzi­łem przez hall. Na progu stała blada Ofe­lia. Jej gę­ste kasz­ta­nowe włosy znaj­do­wały się w to­tal­nej roz­sypce, na po­liczki wy­stą­piły ru­mieńce, a oku­lary za­szły mgłą, gdy tylko we­szła do środka.

– Mój szef tu je­dzie – rzu­ciła, a mnie włos na gło­wie sta­nął dęba.

Jej szef, mi­ni­ster kul­tury. Po­noć wredny i cze­pliwy fa­cet.

– Mu­simy coś z tym zro­bić! – Za­częła cho­dzić w kółko po prze­stron­nym hallu. – A może uda się go po­wstrzy­mać? – Spoj­rzała na mnie. – Nie, usi­ło­wa­łam od­wieść go od tego po­my­słu i nic to nie dało. A może roz­sy­pać coś na dro­dze, żeby prze­bić opony jego sa­mo­chodu? A może...

– Ofe­lio, spo­koj­nie. – Zła­pa­łem ją za ra­miona. – Prze­cież nie może być aż tak źle.

– Nie może być źle? – po­wtó­rzyła głu­cho. – Nie może być źle?! Masz ra­cję. To tra­ge­dia! Ty go nie znasz! On po­trafi przy­cze­pić się do wszyst­kiego! Przej­rzy wa­sze księgi ra­chun­kowe i je­śli choć raz ku­charka wy­nio­sła z kuchni cia­sto dla swo­jej ro­dziny, on się o tym do­wie!

Po­słała mi prze­stra­szone spoj­rze­nie. Nie wiem, ile wie­działa, a ile się do­my­ślała, ale je­śli jej szef był choć w po­ło­wie tak in­te­li­gentny jak ona, to do­wie się wszyst­kiego, po­cząw­szy od prze­krę­tów Aster. Prze­cież na­dal ku­po­wa­li­śmy siano dla nie­ist­nie­ją­cych koni! A wio­sną we­te­ry­narz „po­brał” opłatę za za­szcze­pie­nie ośmiu psów! I co, bę­dziemy mu wci­skać, że cztery z na­szych psów po­żarły ko­nie, po czym same zmarły na roz­strój żo­łądka?!

– Ale czego on od nas chce? I dla­czego się nie za­po­wie­dział? – za­py­ta­łem z pewną urazą.

– Bo lubi ro­bić ta­kie nie­spo­dzianki! – Ofe­lia znów za­częła krą­żyć po hallu. – A bę­dzie chciał wie­dzieć wszystko o cmen­ta­rzu! Wiesz, dla­czego zo­sta­wił mnie na sta­no­wi­sku asy­stentki mi­ni­stra kul­tury po odej­ściu swo­jego po­przed­nika? Bo po­wie­dzia­łam mu o te­ma­cie mo­jej dy­ser­ta­cji! Tylko dla­tego! Poza tym na pewno ma już haka na każ­dego z was!

– Kiedy tu bę­dzie? – za­py­ta­łem kon­kret­nie.

Za­czą­łem w my­ślach ukła­dać plan, co po­win­ni­śmy zro­bić. Ku­pić te prze­klęte ko­nie, ukryć księgi ra­chun­kowe i na­sze nie­le­gal­nie zdo­byte od ka­sty auto... Da się ogar­nąć.

– Ju­tro – po­wie­działa gro­bo­wym to­nem Ofe­lia, za­trzy­mu­jąc się na sa­mym środku hallu.

– No to je­ste­śmy w czar­nej du­pie – stwier­dzi­łem.

Te­raz zaś, dwa ty­go­dnie póź­niej, le­ża­łem na cuch­ną­cym łóżku w przy­bu­dówce obok Lo­do­wego Ba­stionu, wsłu­chu­jąc się w mu­cze­nie krów, a moje ży­cie wcale nie ma­lo­wało się w ja­snych bar­wach.

Roz­dział 2

Obu­dziły mnie kroki na ko­ry­ta­rzu. Po­de­rwa­łem się z łóżka, się­gną­łem pod po­duszkę po nóż i bez­gło­śnie zna­la­złem się przy drzwiach, w które ktoś za­czął wa­lić pię­ścią. Uchy­li­łem je i kto­kol­wiek był za pro­giem, wpadł do środka. By­łem go­tów po­de­rżnąć mu gar­dło. Przez więk­szość nocy na­słu­chi­wa­łem, czy tu­bylcy już się skra­dają, by mnie zła­pać i spa­lić na sto­sie. Ale tym ra­zem był to tylko Bordo, mój kom­pan z po­przed­niej nocy.

– O, nie śpisz – stwier­dził, kiedy się od­wró­cił. – Po co ci ten nóż? Jak­bym chciał cię za­mor­do­wać, to nie pu­kał­bym do drzwi, co nie?

Wzru­szy­łem ra­mio­nami i scho­wa­łem ostrze za pa­sek.

– Chcia­łeś roz­mowy kwa­li­fi­ka­cyj­nej, to ci ją za­ła­twi­łem. Ogar­niaj się, bo Li­via nie bę­dzie za długo we wsi.

Bez zbęd­nych słów wci­sną­łem się w ciu­chy, które su­szyły się przy piecu, za­rzu­ci­łem na sie­bie kurtkę i już by­łem go­tów. Bordo ski­nął głową z uzna­niem.

Wy­szli­śmy na ze­wnątrz. W nocy był przy­mro­zek i za­mie­nił błoto po desz­czu w istny tor prze­szkód. Na każ­dym kroku można było się po­tknąć o za­mar­z­nięte bruzdy. Z ust ula­ty­wały mi ob­łoczki pary. Kil­koro lu­dzi krę­ciło się po bru­ko­wa­nym skwerku.

– Tam, wy­cho­dzi ze sklepu. – Bordo wska­zał wy­soką szczu­płą po­stać w roz­cią­gnię­tym swe­trze.

I to była Li­via Fu­ego? To ta chuda ko­bieta o dłu­gich bia­łych wło­sach trzy­mała całą Zi­mową Pusz­czę że­la­zną ręką i za­cho­wała jej au­to­no­mię od Ha­ta­rii? By­łem pod wra­że­niem.

– Idziesz czy nie? – mruk­nął Bordo.

Po­pę­dzi­łem za nim i za od­da­la­jącą się dzie­dziczką.

– Li­via! – za­wo­łał sierp.

Dziew­czyna od­wró­ciła się i zmie­rzyła go wro­gim spoj­rze­niem. A ja za­nie­mó­wi­łem na wi­dok jej oczu. Były tak błę­kitne, że aż ema­no­wały de­li­katną łuną, zu­peł­nie jakby mo­gły roz­ja­śnić ciem­no­ści. Były też zimne jak lód.

– Czego? – za­py­tała obo­jęt­nym to­nem.

– Rano ci mó­wi­łem, że jest pe­wien ko­leś, który szuka ro­boty, no i...

– To niech szuka da­lej. – Po pro­stu się od­wró­ciła.

– Pro­szę po­cze­kać! – Do­go­ni­łem ją i zła­pa­łem za ra­mię.

Bły­ska­wicz­nym ru­chem ścią­gnęła z sie­bie moją rękę i wy­krę­ciła ją bo­le­śnie.

– Ni­gdy... mnie... nie... do­ty­kaj – wy­ce­dziła.

– Do­brze, to się już nie po­wtó­rzy – obie­ca­łem, kiedy tylko mnie pu­ściła. – Na­zy­wam się Max O... Orzeł – skła­ma­łem. – Chcę pra­co­wać na twoim cmen­ta­rzu.

Li­via przyj­rzała mi się uważ­nie, póź­niej zer­k­nęła na Borda i znów na mnie.

– Nie. – Ru­szyła da­lej w swoją stronę.

– Mam do­świad­cze­nie! – Do­go­ni­łem ją. – By­łem rę­ko­daj­nym na cmen­ta­rzu po Gla­riu­sie Mu­er­to­nie! – Te­atral­nie splu­ną­łem na za­mar­z­niętą zie­mię.

– Gra­tu­luję – stwier­dziła i znów ru­szyła przed sie­bie.

– Mu­szę do­stać tę pracę!

Zdało mi się, jakby na skwer wy­le­gli pra­wie wszy­scy miesz­kańcy Po­kosu, żeby po­pa­trzeć na wi­do­wi­sko. Nie by­łem tylko pe­wien, czego ocze­ki­wali. Na­wet Bordo zo­stał w tyle.

– Nie wy­jadę stąd, do­póki mnie nie za­trud­nisz! – za­wo­ła­łem.

Li­via od­wró­ciła się do mnie i po­de­szła kilka kro­ków.

– Ni­gdy cię nie za­trud­nię – po­wie­działa spo­koj­nym to­nem. – Więc masz dwa wyj­ścia. Albo stąd wy­je­dziesz naj­bliż­szym po­cią­giem. Albo wio­sną od­naj­dziemy twoje za­mar­z­nięte zwłoki.

– Czy to groźba? – za­py­ta­łem jak idiota.

– Nie, obiet­nica – rzu­ciła. – Zi­mowa Pusz­cza po­żera ta­kich jak ty. – W jej gło­sie kryła się nutka po­gardy. Ale tylko jedna mała nutka, zu­peł­nie jakby na wię­cej nie było warto się wy­si­lać.

– Je­stem tward­szy, niż wy­glą­dam – za­pew­ni­łem.

Je­den ką­cik ust Li­vii uniósł się w kpią­cym uśmie­chu.

– Tak są­dzisz? – za­py­tała.

Na­wet nie wiem, jak to się stało. Wy­ko­nała ko­lejny krok w moją stronę, ob­rót i na­gle stała obok mnie, przy­kła­da­jąc mi nóż do gar­dła. Mój nóż, który jesz­cze przed se­kundą tkwił za pa­skiem. Czu­łem, jak po szyi spływa mi kro­pla krwi. Sku­bana szybka była. Ale ja też.

Od­chy­li­łem się, zbi­łem ręką jej dłoń i unik­ną­łem ostrza z po­wro­tem le­cą­cego na moją krtań. Przez uła­mek se­kundy zdało mi się, że Li­via ski­nęła głową z uzna­niem.

– Nie mam wol­nych eta­tów – stwier­dziła. – Poza tym ni­gdy nie za­trud­ni­ła­bym ko­goś, kogo nie znam, kto po­ja­wia się w Po­ko­sie z obitą twa­rzą i twier­dzi, że ma do­świad­cze­nie. Wy­jedź stąd, do­póki je­steś żywy. Póź­niej to już nie bę­dzie ta­kie pro­ste.

Ode­szła, a ja zo­sta­łem sam na środku skwerku. Za­wie­dziona wi­dow­nia za­częła się roz­cho­dzić. Od­wró­ci­łem się do Borda, który roz­ło­żył ręce.

– Pró­bo­wa­łem – stwier­dził. – Wię­cej ci nie po­mogę. Wra­caj do sie­bie. – Rów­nież od­szedł.

– Kiedy ja nie mogę wró­cić – rzu­ci­łem ci­cho, z ża­lem.

Zo­sta­łem na skwerku sam z torbą prze­wie­szoną przez ra­mię. Mróz szczy­pał mnie w uszy, po­czu­łem zimno wkra­da­jące się pod roz­piętą kurtkę. Tak za­wsze wy­glą­dało moje ży­cie – gdzie­kol­wiek się po­ja­wi­łem, mu­sia­łem udo­wad­niać wła­sną war­tość. Bez­wa­run­kowo wie­rzyli we mnie tylko ro­dzice. Ciotka, która się mną za­opie­ko­wała po ich śmierci, miała mnie to­tal­nie w po­wa­ża­niu i nie ob­cho­dziło jej, co ro­bi­łem ca­łymi dniami, by­le­bym jej tylko nie prze­szka­dzał. Kiedy i ona ode­szła, nie było ni­kogo, kto chciałby się mną za­opie­ko­wać. A ja nie za­mie­rza­łem tra­fić do sie­ro­cińca. Uwa­ża­łem, że po­ra­dzę so­bie na nie­przy­ja­znych uli­cach Ża­ro­pola. No i nie­źle mi szło, do­póki nie spró­bo­wa­łem okraść ko­goś, do kogo nie po­wi­nie­nem na­wet się zbli­żać. Na do­brą sprawę by­łem wtedy jesz­cze na tyle głupi, by nie roz­po­znać stra­cha wra­ca­ją­cego z włamu na cmen­tarz. Uda­łoby mi się zwiać z jego torbą pełną złota, gdy­bym nie wpadł na jego ko­le­gów z ka­sty. Ci z ko­lei za­pro­wa­dzili mnie przed ob­li­cze swo­jego szefa, Dio­ge­nesa. Nie wiem, co on wtedy we mnie zo­ba­czył, ale stwier­dził, że chyba je­stem coś wart albo cho­ciaż nadam się na mięso ar­mat­nie, gdy pod­ro­snę. Przez kilka lat pra­co­wa­łem dla niego jako ku­rier i gdy­bym był wy­star­cza­jąco lo­jalny, to może na­wet zo­stał­bym jego prawą ręką. Ale po­sta­no­wi­łem go okraść i tu znowu wpa­dłem w gówno po pa­chy. Cu­dem udało mi się zwiać i wła­śnie wtedy do­wie­dzia­łem się o spadku po Gla­riu­sie Mu­er­to­nie. W jego skład wcho­dził La­wen­dowy Dwo­rek wraz ze służbą, ka­wał ziemi i cmen­tarz oso­bli­wo­ści. Mia­łem do­sta­wać od pań­stwa pen­sję za pil­no­wa­nie, żeby nikt nie­po­wo­łany nie wlazł na ten cmen­tarz ani żeby nic się z niego nie wy­do­stało. W dworku nikt nie wie­rzył, że na­daję się na dzie­dzica, a mój za­rządca był kilka razy bli­ski po­rą­ba­nia mnie sie­kierą. Jed­nak w końcu udo­wod­ni­łem im, że nie dość, że się na­daję, to jesz­cze je­stem być może znacz­nie lep­szy niż moi po­przed­nicy.

Hi­sto­ria lubi się po­wta­rzać. Mia­łem wra­że­nie, że po trzech la­tach znów zna­la­złem się w ta­kim sa­mym miej­scu. Może nie je­stem tu mile wi­dziany, ale Max Opoka tak ła­two się nie pod­daje. Co­dzien­nie będę za­drę­czał Li­vię, żeby mnie za­trud­niła, aż w końcu wy­mięk­nie. A te­raz nad­szedł czas, że­bym jak naj­wię­cej do­wie­dział się o Po­ko­sie.

Ro­zej­rza­łem się wo­kół, ale za bar­dzo nie było tu na co pa­trzeć – szu­bie­nica na sa­mym środku skwerku i ni­skie ko­lo­rowe domy wszę­dzie wo­kół. Po jed­nej stro­nie stał bar, a po dru­giej sklep. Co dziwne, ża­den bu­dy­nek nie wy­glą­dał jak biuro no­ta­riu­sza. W każ­dym mie­ście, w każ­dej za­bi­tej de­chami wsi znaj­do­wało się biuro no­ta­riu­sza. Ci urzęd­nicy zaj­mo­wali się pak­tami, Spi­sem Po­wszech­nym i cho­wa­niem zmar­łych. Byli do­słow­nie wszę­dzie. Nie że­bym te­raz szcze­gól­nie szu­kał ta­kiego, bo za­zwy­czaj uni­ka­łem ich jak ognia i lu­bi­łem tylko jed­nego no­ta­riu­sza, który po­cho­dził z Po­go­rze­lisk, miał mięk­kie serce i po­ma­gał nam w na­szych dwor­ko­wych prze­krę­tach. Nic to, póź­niej się do­wiem, gdzie urzę­duje tu­tej­szy.

Za­bur­czało mi w brzu­chu, więc ru­szy­łem do sklepu. W po­ło­wie drogi się jed­nak za­trzy­ma­łem.

– A to co, u li­cha? – zdzi­wi­łem się, ku­ca­jąc przed za­mar­z­niętą ka­łużą.

Tuż obok niej w gę­stym bło­cie wid­niał od­ci­śnięty ślad bo­sej stopy. Po­mi­ja­jąc kwe­stię, że trzeba być świ­rem, żeby spa­ce­ro­wać bez bu­tów przy ta­kiej po­go­dzie, ktoś, kto zo­sta­wił taki od­cisk, był chyba ol­brzy­mem. Po­sta­wi­łem obok wła­sną stopę, co naj­mniej dwa razy mniej­szą. Po­krę­ci­łem głową. To nie mógł być czło­wiek. A skoro to nie był czło­wiek, po­zo­sta­wała tylko jedna opcja.

Zro­biło mi się go­rąco. Na­tych­miast pod­nio­słem głowę i zlu­stro­wa­łem oto­cze­nie. Nie za­uwa­ży­łem nic po­dej­rza­nego, ale du­sze, które wy­bra­łyby się na gi­ganta ze swo­jego cmen­ta­rza, na pewno za­cho­wa­łyby nie­wi­dzialną formę. Mo­głem za­cząć pa­ni­ko­wać, szu­kać Borda lub Li­vii, żeby spró­bo­wać ich ostrzec, że na­wiała im du­sza, albo też nie ro­bić nic. W końcu prze­cież jesz­cze dla nich nie pra­co­wa­łem. A jak stwór za­cznie broić albo na­wet spró­buje ko­goś za­bić, może uda mi się wy­ka­zać. Gdy­bym tylko zdo­łał bo­ha­ter­sko ko­goś ura­to­wać, na pewno do­stał­bym tę ro­botę. Co prawda ży­cie za­zwy­czaj nie było ta­kie pro­ste, ale i tak po­sta­no­wi­łem za­cho­wać wszelką czuj­ność.

Wsze­dłem w końcu do sklepu, gdzie było cie­pło i pach­niało świe­żym chle­bem. Prze­sze­dłem się mię­dzy re­ga­łami, oglą­da­jąc to­wary. Może lo­kalny sklep nie ofe­ro­wał zbyt sze­ro­kiego wy­boru, ale z po­dzi­wem za­uwa­ży­łem, że jest tu prak­tycz­nie wszystko. Od pie­czywa, po­przez ubra­nia, aż po środki che­miczne.

Sta­ną­łem przed ladą, za którą ni­kogo nie było, i od­chrząk­ną­łem gło­śno. Kilka much po­de­rwało się do lotu, ale już po trzech se­kun­dach znów wy­lą­do­wały na ka­wałku grubo lu­kro­wa­nego cia­sta.

– Dzień do­bry! – za­wo­ła­łem.

Nic się nie wy­da­rzyło.

– Dzień do­bry! – po­wtó­rzy­łem gło­śniej.

– Chwila! – od­krzyk­nął ktoś z dru­giego kąta sklepu. – Prze­cież nie mam osiem­nastki!

Usły­sza­łem zgrzyt krze­sła prze­su­wa­nego po pod­ło­dze i kilka głu­chych stęk­nięć, aż zza wie­szaka z ubra­niami wy­ło­niła się kor­pu­lentna ko­bieta. Po­sła­łem jej uśmiech, ale zmie­rzyła mnie po­dejrz­li­wym spoj­rze­niem.

– Chleb tak pięk­nie pach­nie, aż czuć go z dru­giego końca skwerku – za­ga­iłem. – Po­pro­szę cały bo­che­nek, ka­wa­łek szynki i ja­kąś kon­serwę. A, i coś słod­kiego też. Może być tamta cze­ko­lada i może jesz­cze...

– Nie – rzu­ciła krótko.

– Słu­cham? – zdzi­wi­łem się.

– Nie. – Skrzy­żo­wała ra­miona na ob­fi­tych pier­siach.

– Nie ma chleba? – chcia­łem się upew­nić. – Czy jest na spe­cjalne za­mó­wie­nie?

– Nie ma chleba, nie ma szynki, nie ma cze­ko­lady.

– Spo­koj­nie, za wszystko za­płacę. – Po­ło­ży­łem na la­dzie bank­not.

– Nie ma. Nic nie ma, niech schowa pie­nią­dze – wark­nęła.

– To może coś in­nego? – za­pro­po­no­wa­łem zu­peł­nie zbity z tropu. – Cia­sto? – Zer­k­ną­łem na ucztu­jące mu­chy, ale sprze­daw­czyni po­krę­ciła głową. – Ma­ka­ron? Chu­s­teczki? Rę­ka­wiczki? Pa­sta po­ler­ska? – za­py­ta­łem już bez więk­szych na­dziei, ale każde moje słowo spo­ty­kało się z prze­czą­cym ge­stem.

– Sprzeda mi pani co­kol­wiek? – jęk­ną­łem.

– Nie, pani Hil­dzia nic ci nie sprzeda.

– Dla­czego?

– Nie po­do­basz mi się.

I to by było na tyle. Tro­chę się we mnie za­go­to­wało, ale prze­cież ani nie po­biję ko­biety, ani jej nie okradnę, skoro mam zdo­być za­ufa­nie lo­kal­nej lud­no­ści.

– To może in­nym ra­zem. – Ski­ną­łem jej głową i wy­sze­dłem ze sklepu.

Do­brze, że cho­ciaż bar­man dał mi lo­kum na noc. Wró­ci­łem więc do knajpy na śnia­da­nie. O tej go­dzi­nie w sali sie­działo za­le­d­wie dwóch klien­tów. I to ta­kich lekko wczo­raj­szych. Chyba na­wet mnie nie za­uwa­żyli.

– Do­bry. – Ski­ną­łem głową Fa­bia­nowi wy­cho­dzą­cemu z kuchni. – Jest szansa na śnia­da­nie? – Usia­dłem za ba­rem i roz­pią­łem kurtkę.

Bar­man po­wiódł wo­kół spło­szo­nym wzro­kiem.

– Eee, nie ser­wu­jemy śnia­dań – rzu­cił szybko.

Wcią­gną­łem po­wie­trze do płuc.

– Je­śli tak nie pach­nie ja­jecz­nica, to ja już nic nie wiem – wes­tchną­łem, a na stole po­ło­ży­łem bank­not, któ­rego nie udało mi się wy­dać w skle­pie.

– No­ooo do­brze – oświad­czył prze­cią­gle.

Za­in­ka­so­wał pie­nią­dze i znik­nął w kuchni, ale już po chwili wró­cił z peł­nym ta­le­rzem.

– Tego mi było trzeba – mruk­ną­łem po pierw­szym kę­sie cie­płego jajka. Do tego jesz­cze świeży chleb z ma­słem. Pysz­no­ści. – Na mar­gi­ne­sie, jesz­cze dziś, ju­tro i pew­nie przez kilka naj­bliż­szych dni będę chciał wy­na­jąć ten po­kój.

Bar­man po­czer­wie­niał na twa­rzy. Wy­cią­gnął z kie­szonki grze­bień i za­czął roz­cze­sy­wać brodę ner­wo­wymi ru­chami.

– Nie da rady – za­czął się tłu­ma­czyć. – Po­kój już nie jest do­stępny. Ktoś inny go wy­na­jął...

By­łem tak samo roz­ba­wiony, jak wku­rzony.

– Nie wci­skaj mi, że w ciągu ostat­niej go­dziny tra­fił tu stru­dzony po­dróż­nik, który zdą­żył się już ulo­ko­wać – stwier­dzi­łem.

– Nie ma szans. – Krę­cił głową. – Re­mont.

W drzwiach pro­wa­dzą­cych od kuchni po­ja­wiła się twarz Za­jąca, który uśmiech­nął się, wy­wró­cił oczami i znów się scho­wał.

– A to nie cho­dzi cza­sem o to, że Li­via nie chciała mnie za­trud­nić? – za­py­ta­łem.

– Nie, ab­so­lut­nie...

– A je­śli nic jej nie po­wiemy? – za­su­ge­ro­wa­łem. – Je­śli za­cho­wam dys­kre­cję? I za­płacę dwa razy tyle, co wczo­raj?

– Nie. – W jego oczach po­ja­wiła się re­zy­gna­cja. Na­prawdę chciał za­ro­bić te pie­nią­dze.

– Aż tak się jej bo­isz? – za­py­ta­łem, je­dząc szyb­ciej, żeby się cza­sem nie roz­my­ślił i nie za­brał mi śnia­da­nia.

– Ni­kogo się nie boję! – żach­nął się. – A ty jej nie znasz – do­dał ci­szej, ma­cha­jąc mi przed no­sem grze­bie­niem, na któ­rego czubku po­wie­wał po­je­dyn­czy włos z brody.

– Sły­sza­łem plotki... – Zni­ży­łem głos. – To prawda, że za­mor­do­wała wła­snego ku­zyna, żeby do­stać cmen­tarz?

Fa­bian stał przez chwilę zu­peł­nie nie­ru­chomo, wresz­cie bar­dzo po­woli i le­d­wie za­uwa­żal­nie ski­nął głową.

Coś ta­kiego to nie była pierw­szy­zna. Na­wet w La­wen­do­wym Dworku zda­rzali się dzie­dzice idioci i mor­dercy. Cy­rus był ha­zar­dzi­stą i prze­pu­ścił cały ma­ją­tek. Za pa­no­wa­nia Abla znik­nęły we wsi co naj­mniej trzy osoby, a na jego roz­kaz w ra­mach ze­msty za nie­po­dzie­la­nie zda­nia dzie­dzica kilku ob­wiesi za­mor­do­wało żonę za­rządcy cmen­ta­rza. O Ka­li­ste­ro­nie, który miał tak wy­pa­czony umysł, że aż trudno to po­jąć, na­wet nie wspo­mnę. Ale ja przez pół ży­cia pra­co­wa­łem z okrut­nymi lub nie­bez­piecz­nymi ludźmi.

– Czy jest ja­kieś inne miej­sce, gdzie mogę za­trzy­mać się na noc­leg? – za­py­ta­łem kon­kret­nie.

– Nie ma szans. – Fa­bian roz­ło­żył ręce.

I pew­nie miał ra­cję. Nikt nie przyj­mie mnie pod swój dach. Eks­tra, a noce są prze­cież co­raz chłod­niej­sze.

– To daj mi cho­ciaż jesz­cze coś na wy­nos. – Skoń­czy­łem ja­jecz­nicę i po­da­łem mu ko­lejny bank­not.

Do­sta­łem za niego pół bo­chenka chleba, dwie kon­serwy, lekko obite jabłko i bu­telkę z wodą. Bo­go­wie mi świad­kami, że prze­pła­ci­łem, ale nie mia­łem in­nego wyj­ścia.

– Ale wy­pad z mo­jego baru i ani się waż ko­mu­kol­wiek po­wie­dzieć, że masz to ode mnie – za­strzegł Fa­bian, cho­wa­jąc grze­bień do kie­szonki.

Wy­sze­dłem po­now­nie na skwer. Tem­pe­ra­tura pod­nio­sła się nieco, za­mie­nia­jąc twarde bruzdy w roz­mię­kłą, śli­ską papkę. Spró­bo­wa­łem za­cze­pić kilku miej­sco­wych, do­wie­dzieć się od nich cze­goś o Li­vii i cmen­ta­rzu, ale nikt nie chciał ze mną roz­ma­wiać. Na­wet gdy pro­po­no­wa­łem im pie­nią­dze. Zresztą oni wszy­scy byli tu­taj ja­cyś tacy dziwni. Pa­trzyli na mnie wil­kiem, jak­bym był... nie wiem, po­ry­wa­czem dzieci czy coś. Jedna ko­bieta wrza­snęła na mój wi­dok i za­częła oka­dzać mnie ziel­skiem. Dzie­ciaki zaś ob­rzu­ciły mnie ku­lami z błota. Przed więk­szo­ścią zdo­ła­łem się uchy­lić, ale jedna tra­fiła mnie pro­sto w ucho. W ucho! Chyba przez ty­dzień będę wy­cią­gał z niego to błocko. Do tego ja­kaś sta­ruszka po­go­niła mnie z ta­sa­kiem w dłoni. Cudo nor­mal­nie. Po­wi­tali mnie tak cie­pło i ser­decz­nie, jakby ni­gdy nie wi­dy­wali żad­nych lu­dzi spoza tej swo­jej wio­chy.

Włó­czy­łem się więc po wą­skich bru­ko­wa­nych ulicz­kach, wciąż ma­jąc wra­że­nie, że ktoś mnie ob­ser­wuje. Raz na­wet zdało mi się, że zo­ba­czy­łem w jed­nym z okien za­ro­śniętą siwą twarz, ale ta na­tych­miast się scho­wała. Na­tra­fi­łem jesz­cze na kilka wiel­kich śla­dów bo­sych stóp, ale nie za­mie­rza­łem mó­wić o nich miej­sco­wym. Niech sami so­bie ra­dzą z tą prze­klętą du­szą.

Zsze­dłem Po­kos wzdłuż i wszerz. Nie było tu zbyt wielu atrak­cji: bru­ko­wane ulice po­kryte bło­tem i koń­skimi od­cho­dami, ni­skie drew­niane ko­lo­rowe chaty z da­chami po­ro­śnię­tymi mchem. No i jesz­cze ol­brzy­mia bu­dowla przy­wo­dząca na myśl spi­chlerz. Przez ja­kiś czas przy­pa­try­wa­łem się jej z da­leka. Mnó­stwo lu­dzi krę­ciło się w po­bliżu. Wcho­dzili i wy­cho­dzili przez wiel­kie drew­niane wrota. Fa­bryka łez – po­my­śla­łem od razu. W końcu gdzieś mu­sieli skła­do­wać i prze­twa­rzać łzy ze­brane na cmen­ta­rzu, w które za­opa­try­wali całą Ha­ta­rię. W moją stronę ru­szył bar­czy­sty fa­cet z wy­go­lo­nymi bo­kami głowy i dłu­gim do pasa, gru­bym war­ko­czem. Wy­glą­dem przy­po­mi­nał tro­chę jed­nego z tych mni­chów z da­le­kich krain, któ­rzy po­tra­fią się bić jak nikt inny. Bra­ko­wało mu tylko po­ma­rań­czo­wych por­tek. Pod pa­chą niósł duży wi­kli­nowy kosz.

– Ja bym się tu nie krę­cił – po­wie­dział.

– Dla­czego? – za­py­ta­łem, usi­łu­jąc zaj­rzeć, co ta­kiego miał w ko­szu. Do­strze­głem je­dy­nie ja­kieś śmieci, skrawki ko­lo­ro­wych szmat, pu­stą puszkę po kon­ser­wie i na­wet ka­wa­łek ko­ści.

Męż­czy­zna tylko po­trzą­snął głową i od­szedł ze swo­imi „skar­bami”.

Od­da­li­łem się więc od spi­chle­rza i znów go­dzi­nami włó­czy­łem się po za­bło­co­nych ulicz­kach. Moją uwagę zwró­cił po­kaźny bu­dy­nek sto­jący na wzgó­rzu poza wsią. Był tak oka­zały, że nie mia­łem wąt­pli­wo­ści, kto w nim mieszka. Opu­ści­łem więc osadę i ru­szy­łem pod górę za­ro­śniętą ścieżką. Kilka razy po­śli­zgną­łem się na bło­cie, wciąż roz­glą­da­jąc się za bosą ol­brzy­mią du­szą, która mo­głaby mieć na mnie chrapkę. Wkrótce sta­ną­łem na szczy­cie wznie­sie­nia. Był stąd na­prawdę piękny wi­dok na wieś upstrzoną ko­lo­ro­wymi dom­kami o spa­dzi­stych da­chach i przez se­kundę można na­wet było za­po­mnieć, jaka dzicz w niej mieszka.

Od­wró­ci­łem się do wiel­kiego domu z drew­nia­nymi ko­lu­mien­kami i bal­ko­nem ota­cza­ją­cym całe pierw­sze pię­tro. Bu­dy­nek czasy świet­no­ści na pewno miał dawno za sobą. Wszyst­kie szyby były całe, ale tak brudne, jakby nikt ich nie mył od kilku lat. Biała farba na ścia­nach łusz­czyła się miej­scami, jedna z błę­kit­nych okien­nic skrzy­piała ci­cho z każ­dym po­wie­wem wia­tru. Mech po­ra­stał gont na da­chu, z ry­nien wy­sta­wały drobne ga­łązki.

Uważ­nie przyj­rza­łem się wszyst­kim oknom, ale nie do­strze­głem w nich żad­nego świa­tła ani tym bar­dziej ru­chu. Wspią­łem się po prze­gni­łych schod­kach na ol­brzymi ga­nek. Od dawna nikt tu nie za­mia­tał, bo w każ­dym za­ło­mie znaj­do­wały się sterty li­ści, a miej­scami ze szcze­lin mię­dzy de­skami wy­ra­stały te­raz już su­che trawy.

La­wen­dowy Dwo­rek też pro­sił się o ge­ne­ralny re­mont, na który oczy­wi­ście nie było nas stać, ale jak tylko się na niego spoj­rzało, od razu było wia­domo, że jest za­miesz­kany.

Ude­rzy­łem pię­ścią w drzwi. Od­po­wie­działa mi ci­sza.

– Jest tu kto? – za­wo­ła­łem i za­pu­ka­łem po­now­nie.

Dał­bym głowę, że w tym domu nie­gdyś re­zy­do­wali dzie­dzice, ale ja­koś nie są­dzę, żeby Li­via te­raz go zaj­mo­wała. Może nie stać jej na ogrze­wa­nie? Może za­miesz­kała u ko­chanka we wsi? Cho­lera wie.

Bez więk­szych na­dziei na­ci­sną­łem klamkę, a drzwi same ustą­piły ze skrzyp­nię­ciem i sprawy bar­dziej się skom­pli­ko­wały. Gdyby były za­mknięte na klucz, pew­nie bym wró­cił do Po­kosu i bła­gał Fa­biana, żeby po kry­jomu mnie prze­no­co­wał, ale te­raz...

Obej­rza­łem się za sie­bie. Wie­czorna sza­rówka obej­mo­wała zim­nymi ra­mio­nami całą wieś. Mało kto krę­cił się już po uli­cach. Na ścieżce pro­wa­dzą­cej na wzgó­rze nie do­strze­głem ni­kogo.

By­łem dzie­dzi­cem, ale wcze­śniej ku­rie­rem ka­sty, który pod­kra­dał łzy swo­jemu sze­fowi, a po­tem sprze­da­wał je na Szan­tach i ni­gdy nie prze­pu­ścił otwar­tym drzwiom. Prze­cież to było jak ofi­cjalne za­pro­sze­nie!

Bez więk­szego wa­ha­nia wsze­dłem do ciem­nego wnę­trza. Ni­gdy nie spa­łem na ulicy (po­mi­ja­jąc krót­kie drzemki w ocze­ki­wa­niu na stra­cha z to­wa­rem). Za­wsze zna­lazł się ja­kiś zna­jomy z wol­nym ka­wał­kiem pod­łogi, opusz­czony bu­dy­nek, a cza­sem na­wet tra­fił się dom bo­ga­czy, któ­rzy wy­je­chali na urlop i mieli bar­dzo kiep­skie zamki. A gdzie­kol­wiek no­co­wa­łem, za­wsze zo­sta­wia­łem po so­bie po­rzą­dek, żeby nie znie­chę­cać na przy­szłość go­spo­da­rzy, na­wet tych mi­mo­wol­nych.

W sze­ro­kim przed­po­koju pach­niało wil­go­cią i stę­chli­zną. Na szafce na buty stała do­god­nie świeca. Bez pro­blemu za­pa­li­łem ją za­pałką z pu­dełka le­żą­cego obok. Choć za­padł zmierzch, było jesz­cze wcze­śnie, a ja nie mia­łem nic lep­szego do ro­boty, jak udać się na małe zwie­dza­nie. Naj­pierw tra­fi­łem do ja­dalni. Wielki stół był za­sta­wiony dla jed­nej osoby. Na ta­le­rzu znaj­do­wały się ja­kieś bure za­cieki, a w fi­li­żance kie­dyś za­lę­gła się pleśń, która zdą­żyła już zu­peł­nie za­schnąć. Prze­sze­dłem do kuchni, a spod mo­ich nóg ucie­kła szara mysz. Na stole znaj­do­wały się pu­ste łu­piny po orze­chach ewi­dent­nie wy­je­dzo­nych przez ma­łych miesz­kań­ców, któ­rzy po­chło­nęli wszystko, co się dało, a na pa­miątkę zo­sta­wili całą masę bob­ków na me­blach.

– Co tu się stało? – za­sta­no­wi­łem się.

Na ra­zie wy­glą­dało to tak, jakby miesz­kańcy domu pew­nego dnia po pro­stu wy­szli, nie za­bie­ra­jąc nic ze sobą, i ni­gdy już nie wró­cili.

Na par­te­rze znaj­do­wały się rów­nież ga­bi­net z wiel­kim drew­nia­nym biur­kiem i mała bi­blio­teczka. Na ścia­nie wi­siał por­tret praw­do­po­dob­nie mło­dego, uśmiech­nię­tego męż­czy­zny. Nie­stety wię­cej nie dało się zo­ba­czyć, bo ktoś cał­kiem sku­tecz­nie po­ciął płótno no­żem. Za biur­kiem zaś wi­siał nie­zbyt udany ob­raz przed­sta­wia­jący Pusz­czę zimą.

Na dy­wa­nie za­uwa­ży­łem wielką burą plamę. Kuc­ną­łem i przy­su­ną­łem do niej pło­mień świecy. Albo ktoś tu wy­lał cały dzba­nek kawy, albo się wy­krwa­wił. Na pod­ło­dze obok le­żała stłu­czona ka­rafka.

Ru­szy­łem na pię­tro i za­glą­da­łem po ko­lei do każ­dego po­miesz­cze­nia. W więk­szo­ści były to po pro­stu zwy­kłe sy­pial­nie. Ot, łóżko, ko­moda, sto­lik i szafa. W naj­więk­szym po­koju zna­la­złem wiel­kie łoże, ta­kie z ko­lu­mien­kami i za­ku­rzo­nym bal­da­chi­mem. Na krze­śle przy biurku na­dal wi­siały ubra­nia, jakby przy­go­to­wane, żeby za­raz je wło­żyć. Na szafce noc­nej le­żała książka z wy­sta­jącą z niej za­kładką.

Na­gle po­czu­łem na karku zimny po­wiew. Zu­peł­nie jakby ktoś na mnie dmuch­nął. Gwał­tow­nie się od­wró­ci­łem, jed­no­cze­śnie się­ga­jąc po nóż, ale by­łem w po­koju sam. Po­tar­łem dło­nią kark. W jed­nym miej­scu był ewi­dent­nie chłod­niej­szy, lecz tem­pe­ra­tura skóry szybko się wy­rów­nała. Tyle razy sły­sza­łem hi­sto­rie o sta­rych do­mach za­miesz­ka­nych przez mściwą du­szę. W Ża­ro­polu był taki je­den zruj­no­wany bu­dy­nek. Po­noć na­le­żał do ja­kie­goś bo­ga­tego fa­ceta, który spo­ty­kał się tam z ko­chan­kami. Jedna z nich go szan­ta­żo­wała, że po­wie o ich ro­man­sie jego żo­nie, no i ko­leś w przy­pły­wie wście­kło­ści ją za­mor­do­wał, a jej ciało za­mu­ro­wał w ścia­nie. Po śmierci ko­bieta stała się wła­śnie taką du­szą, która nie­mal przez cały czas znaj­do­wała się w sta­nie zewu krwi. Wej­ście do sta­rego domu rów­nało się śmierci. Do­piero lata póź­niej do­wie­dzia­łem się, że nie było żad­nego ro­mansu i za­bój­czej du­szy, tylko ka­sta, która uży­wała domu jako swo­jej dziu­pli, i to oni roz­pusz­czali po mie­ście wy­ssane z palca plotki.

Wró­ci­łem do sa­lonu i wciąż za­sta­na­wia­jąc się, czy po­byt tu­taj to do­bry po­mysł, roz­pa­li­łem w ko­minku wy­schnię­tym na wiór drew­nem, któ­rego za­pas le­żał ład­nie uło­żony tuż obok. Za­padł zmrok, nikt nie zo­ba­czy dymu ula­tu­ją­cego z ko­mina, je­śli zaś cho­dzi o pło­mie­nie, to ktoś mu­siałby zna­leźć się tuż pod do­mem, żeby się zo­rien­to­wać, że tu gosz­czę. A nie wy­glą­dało na to, żeby kto­kol­wiek za­pusz­czał się w oko­lice domu, co rów­nież da­wało mi do my­śle­nia. Wyj­rza­łem przez okno na wieś ukrytą w dole. Nie­spo­dzie­wa­nie lampy znaj­du­jące się na głów­nym skwerku zga­sły, a cała osada po­grą­żyła się w ciem­no­ściach. Albo z oszczęd­no­ści wy­łą­czali je na noc, albo po­winni zło­żyć skargę do Ha­ta­rii za prze­rwy w do­sta­wie prądu.

Na­gle zdało mi się, że do­strze­głem coś pod su­fi­tem. Na­tych­miast skie­ro­wa­łem tam spoj­rze­nie, ale to była chyba tylko gra świa­teł. Ele­gancki ży­ran­dol huś­tał się lekko, naj­wy­raź­niej po­ru­szony prze­cią­giem.

Mimo ogar­nia­ją­cego mnie nie­po­koju nie mia­łem ochoty na noc­leg na mro­zie, więc w końcu przy­cią­gną­łem bli­żej ognia wielki fo­tel i się w nim wy­god­nie uło­ży­łem. Otwo­rzy­łem kon­serwę i za­czą­łem no­żem wy­kra­jać z niej cien­kie ka­wałki. Za­gry­za­łem je świe­żym i cał­kiem nie­złym chle­bem od Fa­biana. Przy­mkną­łem oczy, na­słu­chu­jąc trza­sku pło­mieni i dźwię­ków domu, który na pierw­szy rzut oka spra­wiał wra­że­nie mar­twego, ale tak na­prawdę żył wła­snym ży­ciem, od­kąd opu­ścili go jego pra­wo­wici miesz­kańcy.

– Po­je­dziesz na pe­wien cmen­tarz – przy­po­mniały mi się słowa Bu­łata, prze­klę­tego mi­ni­stra prze­klę­tej kul­tury. – Zo­rien­tu­jesz się, jak tam wszystko wy­gląda. Może na­wet uda ci się im po­móc.

– A je­śli od­mó­wię? – za­py­ta­łem wtedy.

– Obaj wiemy, jak dużo mamy do stra­ce­nia – od­parł. – Może na­wet za­pro­szę w wa­sze progi Głów­nego No­ta­riu­sza? Od dawna z Ka­ju­sem się przy­jaź­nimy i za­łożę się, że chciałby was po­znać!

Drań je­den nie gro­ził otwar­cie. Nie, on w bar­dzo za­wo­alo­wany spo­sób obie­cy­wał, że stracę wszystko, je­śli nie wy­ko­nam jego po­le­ceń. Kilka dni po tej roz­mo­wie, kiedy już za­się­gną­łem ję­zyka i do­wie­dzia­łem się, o jaki kon­kret­nie cmen­tarz cho­dzi, my­śla­łem, że mnie szlag trafi.

Wpa­dłem do ja­dalni, ci­ska­jąc gromy. Chcia­łem udu­sić tego gru­bego fa­ceta go­łymi rę­koma. Sie­dział so­bie przy moim stole w moim domu i czy­tał ga­zetę. Tuż obok stała fi­li­żanka z go­rącą, mocną kawą.

– Ty dra­niu! – wy­ce­dzi­łem, opie­ra­jąc się pię­ściami o blat.

– Tak? – za­py­tał bez za­in­te­re­so­wa­nia, na­dal po­chło­nięty lek­turą.

– To nie jest zwy­kły cmen­tarz! – Wy­rwa­łem mu z rąk tę ga­zetę i rzu­ci­łem ją na zie­mię.

– Ża­den cmen­tarz oso­bli­wo­ści nie jest zwy­kły – od­parł spo­koj­nie, wyj­mu­jąc z ust tlące się cy­garo.

– Ale ten znaj­duje się w Zi­mo­wej Pusz­czy! W Bo­re­alii! Zu­peł­nie poza wa­szą ju­rys­dyk­cją!

– I od lat jest solą w oku pań­stwa – przy­znał.

– Co, boli was, że nie mo­że­cie po­ło­żyć swo­ich łap na ro­sną­cych tam łzach? – za­kpi­łem.

– Cóż, gdy­by­śmy mo­gli wy­bie­rać, to na pewno pod­pi­sa­li­by­śmy inne umowy na kupno tego to­waru, mniej krzyw­dzące dla nas.

– Aku­rat! – prych­ną­łem. – Chcie­li­by­ście po pro­stu wszystko zgar­nąć dla sie­bie i nic nie pła­cić tu­byl­com! A może ro­bisz to na wła­sną rękę? – Olśniło mnie.

Uważ­niej przyj­rza­łem się mi­ni­strowi. Jak zwy­kle miał na so­bie czarny, do­brze skro­jony gar­ni­tur, pod szyją tkwiła czer­wona mu­cha, a na krze­śle obok le­żał kre­tyń­ski me­lo­nik. Fa­cet miał nie­wiele wło­sów, więc za­cze­sy­wał je w głupi spo­sób, żeby nie było wi­dać jego ły­siny, a w na­la­nej gę­bie za­wsze tkwiło cy­garo. Ogó­łem wy­glą­dał jak stary wu­jek ka­wa­ler, który na we­se­lach pije na umór i usi­łuje pod­ry­wać wszyst­kie młode dziew­czyny nie­smacz­nymi żar­tami. I to mnie na po­czątku zmy­liło. Gdy sta­nął na na­szym progu, taki ser­deczny i jo­wialny, my­śla­łem, że to ko­lejny idiota, który do­stał po­sadę w mi­ni­ster­stwie tylko dzięki bo­ga­tej ro­dzi­nie, a Ofe­lia tro­chę prze­sa­dzała, gdy usi­ło­wała mnie przed nim ostrzec. Sta­ra­li­śmy się więc szcze­rze go ugo­ścić i jak naj­szyb­ciej wy­wa­lić za próg dworku, ale nie, on za­czął wę­szyć, wy­py­ty­wać, jego cwane, małe oczka wi­działy wszystko, a pod tą ły­siną krył się chłodny, ana­li­tyczny umysł.

Może i bym uwie­rzył w jego ga­da­nie o po­mocy na in­nym cmen­ta­rzu, gdyby wła­śnie nie cho­dziło o Zi­mową Pusz­czę. Nie mó­wiło się o niej za dużo. Mało kto co­kol­wiek o niej wie­dział poza tym, że stam­tąd Ha­ta­ria ku­puje łzy, z któ­rych póź­niej pro­du­kuje leki. Bo­re­alia była jak pań­stwo-mia­sto. Setki lat temu tam­tejsi miesz­kańcy (a kie­dyś było ich na­prawdę dużo i byli bar­dzo bitni) ogło­sili nie­pod­le­głość. Po kilku nie­uda­nych pró­bach od­zy­ska­nia utra­co­nych te­re­nów nasi władcy po­go­dzili się z nie­unik­nio­nym. Je­den z nich pod­pi­sał pakt, uzna­jąc cał­ko­witą au­to­no­mię Bo­re­alii. Zo­bo­wią­zał się rów­nież ją chro­nić przed ewen­tu­al­nymi na­jaz­dami państw są­sied­nich. Dziś za­tem pań­stwo zu­peł­nie nie ma wpływu na to, co dzieje się na pół­nocy, ale z chę­cią ku­puje stam­tąd łzy. Tak przy­naj­mniej było do­tąd, aż mi­ni­ster kul­tury ka­zał mi tam po­je­chać, żeby „po­móc” na lo­kal­nym cmen­ta­rzu i przy oka­zji do­wie­dzieć się wszyst­kiego, czego się da, o Zi­mo­wej Pusz­czy i jej dzie­dziczce.

No wła­śnie. Li­via Fu­ego.

– I ja­koś nie prze­szło ci przez myśl, żeby ostrzec mnie, że tamta dzie­dziczka jest wa­riatką?! – wście­ka­łem się, a Wil­helm Bu­łat spo­koj­nie py­kał so­bie cy­garo.

– To tylko plotki i po­mó­wie­nia – od­parł. – Nic pew­nego.

– Jak dla mnie cał­kiem pewne jest to, że jej wła­sny oj­ciec nie po­tra­fił nad nią za­pa­no­wać i wy­słał ją do pry­wat­nej szkoły na po­łu­dniu!

– Nie znamy prze­cież jego praw­dzi­wych in­ten­cji. – Mi­ni­ster osten­ta­cyj­nie wy­jął ze­ga­rek kie­szon­kowy i spoj­rzał na niego, jakby chciał dać mi do zro­zu­mie­nia, że­bym się stresz­czał z tym na­pa­dem wście­kło­ści.

– Ale nie za­prze­czysz, że jak tylko dziew­czyna skoń­czyła osiem­na­ście lat, rzu­ciła szkołę, wró­ciła do domu i za­mor­do­wała wła­snego ku­zyna, który po śmierci jej ojca spra­wo­wał wła­dzę w Bo­re­alii!

– Cóż, ofi­cjal­nie mówi się, że bie­dak miał za­wał.

Wzią­łem kilka głęb­szych wde­chów. Ręce bar­dzo mnie świerz­biły, żeby mu przy­ło­żyć, ale sku­bany miał haka na nas wszyst­kich i jed­nym ski­nie­niem palca mógłby nie tylko wy­wa­lić nas z dworku, ale i wsa­dzić do wię­zie­nia.

Nie­na­wi­dzi­łem tego ko­le­sia pra­wie tak bar­dzo, jak Dio­ge­nesa. Tylko że Dio­ge­nes był dur­niem z aspi­ra­cjami, a Bu­łat ge­niu­szem z wiel­kimi pla­nami. Prze­gra­łem z nim wiele po­ty­czek i jedną wielką bi­twę, w wy­niku któ­rej wy­lą­do­wa­łem tu­taj, w opusz­czo­nym domu Fu­egów, gło­wiąc się nad tym, co zro­bić, żeby Li­via za­trud­niła mnie na swoim cmen­ta­rzu.

Otwo­rzy­łem oczy i za­pa­trzy­łem się na pło­mie­nie. Bra­ko­wało mi mo­jej ro­dziny. Za­tę­sk­ni­łem za Almą i jej wy­pie­kami, za mo­imi kum­plami rę­ko­daj­nymi, na­wet za Ro­chem. Ile bym dał, żeby zo­ba­czyć na­iwny uśmiech Irys lub Pe­ne­lopę z małą Alą na rę­kach. Wy­pił­bym bim­ber z ogrod­ni­kiem Kon­ra­dem i za­tań­czył walca z Da­lią, na­szą na­dworną ar­tystką. By­łem tu dla nich. I bo­go­wie mi świad­kami, że do­wiem się wszyst­kiego o tym miej­scu oraz o tych lu­dziach i do­niosę o tym Bu­ła­towi. Pu­ścił­bym na­wet całą Pusz­czę z dy­mem, żeby tylko za­dbać o mo­ich lu­dzi. Tro­chę współ­czu­łem Li­vii. Na­wet nie zda­wała so­bie sprawy, że zy­skała ta­kiego wroga. Ale prze­cież sama też miała swoje na su­mie­niu.

– Za­wał! – prych­ną­łem te­raz z iro­nią na samo wspo­mnie­nie bru­nat­nej plamy na dy­wa­nie w ga­bi­ne­cie.

Na­pi­łem się wody z bu­telki i scho­wa­łem pu­stą już puszkę po kon­ser­wie do torby. Od­chy­li­łem opar­cie fo­tela i wy­god­nie się na nim uło­ży­łem.

„Mój szef jest słowny”, roz­brzmiały mi jesz­cze w gło­wie słowa Ofe­lii, asy­stentki Bu­łata. „Je­śli obie­cał, że zo­stawi was w spo­koju, tak bę­dzie”.

– Oby – wes­tchną­łem, za­nim za­pa­dłem w lekki sen.

W środku nocy obu­dzi­łem się zlany po­tem, a jed­no­cze­śnie okrop­nie zmar­z­nięty. Od lat nie mie­wa­łem kosz­ma­rów. Za dnia prze­ży­wa­łem ich tyle, że choć w nocy do­zna­wa­łem uko­je­nia. Ogień w ko­minku wy­gasł, po­zo­sta­wia­jąc tylko ża­rzące się drewno. Znów mia­łem wra­że­nie, że nie je­stem w tym domu sam. Zu­peł­nie jakby coś kryło się w jego ścia­nach, ob­ser­wo­wało i cze­kało. Wsta­łem z fo­tela i ro­zej­rza­łem się po po­koju. Było w nim mnó­stwo ciem­nych za­ka­mar­ków, w któ­rych coś mo­głoby się czaić. Czy to moż­liwe, że ja­kaś du­sza ucie­kła z cmen­ta­rza i tylko czyha na moje ży­cie? Po­trzą­sną­łem głową i pod­sze­dłem do okna, przez które wle­wała się de­li­katna łuna z ze­wnątrz. Do­piero stąd, z domu na wzgó­rzu, mia­łem do­bry wi­dok na Zi­mową Pusz­czę, która oka­zała się zu­peł­nie inna, niż to so­bie wy­obra­ża­łem.

Roz­dział 3

Wsta­łem ra­zem ze świ­tem, który na do­brą sprawę nie­źle się ocią­gał. Roz­gar­ną­łem za­le­d­wie tlące się wę­gliki w ko­minku, od­su­ną­łem fo­tel z po­wro­tem na jego miej­sce i za­mkną­łem za sobą drzwi. Zu­peł­nie jakby ni­gdy mnie tu nie było.

Zer­k­ną­łem w kie­runku za­le­sio­nych wzgórz, ale za dnia nie do­strze­głem ani śladu błę­kit­nego bla­sku. A może to wszystko mi się tylko przy­śniło? Prze­cież ten cmen­tarz nie może być aż tak wielki!

Ru­szy­łem dziar­skim kro­kiem ku bu­dzą­cej się wsi. Nikt się mną nie za­in­te­re­so­wał, nikt mnie nie wi­dział. Nikt – oprócz wiel­kiej wło­cha­tej du­szy.

– Cho­lera! – sap­ną­łem, przy­pa­da­jąc do ściany bu­dynku.

Wy­cią­gną­łem zza pa­ska nóż i trzy­ma­łem go przed sobą, a moje serce biło jak sza­lone. Du­sza mi­nęła mnie, a ja za­czą­łem mieć na­dzieję, że może miała kiep­ski wzrok. Za­czą­łem po­woli się wy­co­fy­wać, nie spusz­cza­jąc wzroku z ol­brzy­mich, umię­śnio­nych ple­ców od­cho­dzą­cej be­stii. Je­śli kie­dy­kol­wiek się za­sta­na­wia­łem, jak mógłby wy­glą­dać śnieżny po­twór, oto mia­łem go przed sobą. Miał ze trzy me­try wzro­stu, cho­dził wy­pro­sto­wany jak czło­wiek, ale miał bar­dzo dłu­gie przed­nie łapy. Był owło­siony, a jego białe fu­tro spra­wiało wra­że­nie mięk­kiego, ta­kiego, do któ­rego można by­łoby się wręcz przy­tu­lić. A wtedy czło­wiek zer­kał na tę zwie­rzęcą gębę, zęby wy­sta­jące z pasz­czy, bursz­ty­nowe oczy, które zda­wały się tylko roz­glą­dać za ofiarą, i za­krę­cone rogi. W ta­kiej chwili można by na­ro­bić w ga­cie i na­wet nie by­łoby bar­dzo wstyd. Te­raz już przy­naj­mniej wie­dzia­łem, co zo­sta­wiło wczo­raj ol­brzy­mie ślady stóp w bło­cie.

Wy­cho­dziło na to, że nie dość, że Li­via była wa­riatką, to jesz­cze nie pa­no­wała nad du­szami miesz­ka­ją­cymi na jej cmen­ta­rzu. Stwór szedł wła­śnie w stronę za­ła­do­wa­nego wozu. Koń za­rżał ner­wowo, naj­wy­raź­niej wy­czu­wa­jąc zbli­ża­jące się za­gro­że­nie. Tro­chę było mi go szkoda, ale wo­la­łem, żeby be­stia po­żarła jego, a nie mnie.

Do­ty­ka­jąc ra­mie­niem ściany bu­dynku, na­dal się wy­co­fy­wa­łem, nie spusz­cza­jąc du­szy z oczu. Do­tar­łem do rogu i się za nim schro­ni­łem. Coś jed­nak ka­zało mi się z po­wro­tem wy­chy­lić i zer­k­nąć na krwawą łaź­nię, jaką stwór urzą­dzi so­bie z ko­niem. Li­czy­łem na okropny wi­dok, ale to, co zo­ba­czy­łem, jesz­cze bar­dziej mnie zszo­ko­wało.

Du­sza po­de­szła do wozu, ale wcale nie tknęła ko­były, tylko się­gnęła po wielką drew­nianą skrzy­nię, za­rzu­ciła ją so­bie na ra­mię i ru­szyła z po­wro­tem. Gdy mnie mi­jała, spoj­rzała na mnie i par­sk­nęła lek­ce­wa­żąco.

Zu­peł­nie onie­miały ru­szy­łem za nią, w bez­piecz­nej od­le­gło­ści oczy­wi­ście. Wkrótce oka­zało się, że be­stia do­tarła do lo­kal­nego sklepu, po­sta­wiła skrzy­nię pod drzwiami za­ple­cza i po­wol­nym kro­kiem wró­ciła po na­stępną. W szoku ob­ser­wo­wa­łem, jak wy­ła­do­wała w ten spo­sób cały wóz.

Gdy wszyst­kie skrzy­nie zna­la­zły się pod skle­pem, stuk­nęła wiel­kimi pa­lu­chami w okno, a w drzwiach po­ja­wiła się kor­pu­lentna skle­powa.

– Dzięki, ko­chana – po­wie­działa, po czym rzu­ciła coś po­two­rowi, który zła­pał to w lo­cie i od­szedł nie­spiesz­nie.

Za­nim jed­nak znik­nął za ro­giem, rzu­cił mi jesz­cze jedno spoj­rze­nie, jakby chciał mieć pew­ność, że go wi­dzia­łem.

Ode­tchną­łem z ulgą do­piero wtedy, gdy jego wiel­kie rogi znik­nęły w od­dali. Ru­szy­łem pew­nym kro­kiem przed sie­bie. Skle­powa, gdy tylko mnie zo­ba­czyła, wy­pro­sto­wała się i skrzy­żo­wała ręce pod biu­stem.

– Do­bry! – przy­wi­ta­łem ją ra­do­śnie. – Jest szansa na świeże bu­łeczki?

Mruk­nęła pod no­sem ja­kieś prze­kleń­stwo.

– A może cho­ciaż na nie­świeże? – drą­ży­łem.

– Spier­da­laj spod mo­jego sklepu – po­wie­działa, tym ra­zem bar­dzo wy­raź­nie.

– Jak so­bie pani ży­czy. – Wy­ko­na­łem kur­tu­azyjny ukłon i od­sze­dłem z dumą.

Chcia­łem iść do baru i ubła­gać Fa­biana, żeby znów sprze­dał mi coś do je­dze­nia za nie­moż­li­wie wy­soką cenę, ale tym ra­zem się nie udało. W wej­ściu stał ja­kiś typ spod ciem­nej gwiazdy i ani my­ślał wpu­ścić mnie do środka.

– Re­ma­na­ment jest – rzu­cił.

– Ja tylko na chwilę. – Po­stą­pi­łem w stronę drzwi, ale za­gro­dził mi drogę i wark­nął zu­peł­nie jak zwie­rzę.

Gdy­bym bar­dzo się po­sta­rał, mógł­bym go po­wa­lić na zie­mię kil­koma nie­czy­stymi cio­sami. W końcu pra­cu­jąc dla ka­sty przez ka­wał ży­cia, mu­sia­łem so­bie z ta­kimi ra­dzić, ale co to by mi dało? Tylko wię­cej jemu po­dob­nych dzi­ku­sów by się zle­ciało i nici z cie­płego śnia­da­nia.

Ski­ną­łem mu więc głową, jak­by­śmy mieli uga­dany in­te­res, i za­czą­łem okrą­żać bar. Może Fa­bian wy­rzu­cił ja­kieś na­da­jące się do je­dze­nia resztki i nikt nie przy­ła­pie mnie na grze­ba­niu po śmie­ciach? Co prawda nie by­łem ja­koś szcze­gól­nie głodny, ale zbli­żała się zima, a na­stępny po­ciąg od­jeż­dżał stąd za pięć dni, wo­lał­bym więc mieć pe­łen żo­łą­dek.

– Ej, psst! – usły­sza­łem.

Zza ko­sza na śmieci wy­ło­nił się Za­jąc. Pod­sze­dłem do niego.

– Kcesz? – Wy­cią­gnął w moją stronę ka­napkę za­wi­niętą w pa­pier, która wy­glą­dała, jakby od ty­go­dnia le­żała w jego kie­szeni.

– Dzięki. – Przy­ją­łem pre­zent i już się­ga­łem po pie­nią­dze, ale po­krę­cił głową.

– Nikt inny ci nie da nic do je­dzy­nia – po­wie­dział dziw­nie no­so­wym gło­sem.

– A ty nie bo­isz się, że bę­dziesz miał przez to kło­poty? – za­gad­ną­łem.

– E tam, Li­via mnie lubi. – Wy­szcze­rzył zęby.

– Jak ją prze­ko­nać, żeby mnie przy­jęła do pracy? – Scho­wa­łem ka­napkę do ple­caka na póź­niej.

– Ni dy rydy. Prze­cze­kaj do na­stymp­nego po­ciągu i od­jedź, do­póki dy­chasz.

– Nie mogę – wes­tchną­łem, a Za­jąc po­kle­pał mnie po ło­patce.

Do czego to do­szło, żeby chło­pak ewi­dent­nie skrzyw­dzony przez ży­cie aż tak mi współ­czuł?

– Jak kcesz, to co rano mo­gem tu zo­sta­wić coś do je­dzy­nia – obie­cał. – A jak przyj­dzie wio­sna, śnieg stop­nieje i znaj­dom twoje zwłoki, to po­sta­ram siem za­ła­twić ci po­rządny po­chó­wek.

Z jego zie­lo­nych oczu biły ab­so­lutna szcze­rość i chęć po­mocy.

– Dzięki, to wiele dla mnie zna­czy – skła­ma­łem.

Za drzwiami roz­legł się ha­łas.

– Mu­szem le­cieć! – rzu­cił Za­jąc i znik­nął na za­ple­czu.

Od­sze­dłem, ko­piąc mały ka­myk. Kur­czę, mu­szę zdo­być przy­chyl­ność dzie­dziczki, bo ina­czej moje zwłoki rze­czy­wi­ście spo­czną so­bie pod śnie­giem aż do wio­sny.

W od­dali zo­ba­czy­łem szczu­płą syl­wetkę ko­biety w po­wy­cią­ga­nym roz­pi­na­nym swe­trze. Ja­kim cu­dem w nim nie mar­zła?

– Li­via! – za­wo­ła­łem.

Od­wró­ciła ku mnie blade ob­li­cze i te lo­do­wate oczy. Wiatr lekko mu­skał jej dłu­gie, pro­ste białe włosy zwią­zane w nie­dbały kok, które albo mi się zda­wało, albo po­bły­ski­wały błę­ki­tem.

– Jesz­cze ży­jesz – stwier­dziła z nie­ja­kim za­sko­cze­niem. – Gdzie no­co­wa­łeś?

Zmie­rzyła mnie wzro­kiem, jakby spraw­dzała, czy zo­ba­czy gdzieś na mo­jej no­gawce ka­wa­łek słomy świad­czący, że za­kra­dłem się do ja­kiejś sto­doły.

– Nie martw się – za­pew­ni­łem. – Nikt z miesz­kań­ców mi nie po­mógł. Sam so­bie do­sko­nale ra­dzę.

Ski­nęła głową, po czym ode­szła.

– Cze­kaj! – Do­go­ni­łem ją, ale na­wet nie pró­bo­wa­łem jej do­ty­kać. – Wła­śnie wi­dzia­łem coś nie­sa­mo­wi­tego! Du­sza wielka na trzy me­try, praw­dziwy śnie­gowy po­twór, i on roz­ła­do­wy­wał to­war dla skle­po­wej.

Li­via wciąż mi się przy­pa­try­wała, jakby nie miała po­ję­cia, do czego dążę.

– Cho­dzi o to, że ta du­sza ucie­kła z cmen­ta­rza i po­ma­gała ko­muś – za­czą­łem się tłu­ma­czyć.

– Ni­kogo tu nie wię­zimy – od­parła ko­bieta, na­dal trzy­ma­jąc ręce w kie­sze­niach.

Już so­bie wy­obra­zi­łem, jak bu­rzymy mur wo­kół mo­jego cmen­ta­rza i Ro­gacz hasa po łą­kach, bio­rąc na rogi każ­dego, kogo spo­tka.

– Jak na­mó­wi­li­ście tę du­szę, żeby wam po­ma­gała? – drą­ży­łem.

– Śnie­żynka lubi sło­dy­cze – od­parła Li­via, jakby to była naj­bar­dziej oczy­wi­sta rzecz na świe­cie.