Kuchnia grecka nazywana jest przez specjalistów od kulinariów kuchnią zdrową i prostą, zapewne ze względu na ilość jarzyn, owoców i ryb, które często surowe, goszczą na greckich stołach. Prosty sposób przyrządzania daje nam gwarancję, że potrawa uda się znakomicie, a jej smak nie będzie różnił się od tego poznanego w czasie wakacyjnych wypraw, a dla tych, którzy nie odwiedzili jeszcze kraju bogów i igrzysk, będzie zachętą do podróży. Życzymy Państwu niezapomnianych doznań kulinarnych - smacznego!
Książka z serii Kuchnie Świata. Zawiera ponad sto przepisów kulinarnych z cieołego i pięknego kraju jakim jest Grecja.
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Liczba stron: 84
Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:
Wstęp
Kilka słów o kuchni greckiej...
Grecja kojarzy się Polakom z wakacyjnym okresem niezwykłych podróży, ze słońcem, które świeci, niemal przez cały rok, nieco inaczej niż w naszym kraju, z ciepłym, błękitnym morzem, z odpoczynkiem, pięknymi górami i tradycją, która jest wspólna dla całej Europy. Wszystkie te pozakulinarne skojarzenia można odkryć zgłębiając tajniki narodowej kuchni greckiej.
Słońce sprawia, że bez względu na porę roku, w Grecji są świeże warzywa, ziola, owoce i jest ich niezliczone bogactwo. Dojrzałe pomidory, oliwki, papryka, figi, melony i pomarańcze są świeże i dojrzałe niemal cały rok. Warzywa, podawane zwykle na surowo i soczyste owoce zawierają wszystkie składniki mineralne i witaminy niezbędne do sprawnego funkcjonowania człowieka. W tym należy upatrywać tajemnicy energii, siły i długowieczności Greków. W silnym słońcu południa Europy dojrzewają różnorodne ziola: bazylia, rozmaryn, liść laurowy, tymianek. cząber i wiele, wiele innych, nadają one kuchni niezapomniany aromat i wzmagają apetyt. Są dodatkiem do wszelkich potraw, a poza tym są źródłem zdrowia i witalności.
Położenie Grecji nad morzem sprawia, że w kuchni często goszczą ryby. Najczęściej są to dorsze, barweny i halibuty oraz inne owoce morza - krewetki, ośmiornice czy małże. Wybrzeża dostarczają calemu krajowi niezliczonych i niezwykłych darów morza.
Grecja, szczególnie jej górzysta północ, jest krajem o silnych tradycjach pasterskich. Wizytówką kuchni jest feta, owczy ser o ostrym, słonym smaku, wykorzystywany zarówno do przyrządzania sosów do mięs, jak i do oryginalnych deserów czy sałatek. Mięsami, których Grecy używają najczęściej są baranina, mięso kozie i jagnięcina. Tradycyjnym sposobem ich przyrządzania, jest prastary pasterski zwyczaj opiekania dużych płatów mięsa nad paleniskiem. Dziś wysokogórskie ognisko zastąpił grill, ale fantastyczny smak pozostał niezmienny.
W krajobrazie Grecji szczególne miejsce zajmują gaje oliwne i winnice. Oliwa z oliwek używana jest niemal do wszystkich potraw, a dojrzewające w słońcu kraju bogów rodzynki słyną na całym świecie.
Siłą kuchni greckiej jest także tradycja, przepisy przekazywane są następnym pokoleniom już od starożytności. Sprawdzone, zdrowe i proste potrawy swoim smakiem i aromatem urzekają od wieków, a pochwałę wspaniałej kuchni można wyczytać już u wielkiego poety antyku, Horacego.
Jakie są najbardziej charakterystyczne dla tej kuchni potrawy? Żadna grecka biesiada nie odbędzie się bez dolmadhes, czyli mięsa z ryżem zawijanego w liście winorośli.
Obowiązkowo na stole znaleźć się muszą moussaka, zapiekanka z mięsem, ziemniakami i baklażanami oraz mięso gyros. Gyros jest to właściwie tylko mieszanka przypraw, a na jej niepowtarzalny aromat skladają są niemal wszystkie ziola: kminek, cynamon, chilli, oregano, kardamon i wiele, wiele innych. Połączone w odpowiednich proporcjach tworzą „zapach Grecji”. Mięso w przyprawie gyros, pierwotnie przygotowywane na specjalnym palenisku przez greckich pasterzy, jest podawane z najbardziej charakterystycznym dla narodowej kuchni sosem tzatziki, Na sos składają się z świeży ogórek, jogurt naturalny i duża ilość świeżo wyciśniętego czosnku, jest on niezwykle smaczny i orzeźwiający, co ma ogromne znaczenie w klimacie śródziemnomorskim.
Oprócz tych potraw na stole goszczą sałatki, specjalność kuchni, w których skład wchodzą najczęściej pomidory, ogórki, papryki i kolorowe oliwki wzbogacone aromatem.
Niezwykle popularnym składnikiem past, zapiekanek i sałatek jest fasolia, czyli różnokolorowe warzywa strączkowe, moczone przed przygotowaniem całą noc.
Kuchnia grecka jest częścią kuchni śródziemnomorskiej, z którą ma wiele cech wspólnych. Jedną z nich jest makaron, którego południowi Europejczycy, zwłaszcza Włosi, jedzą bardzo dużo. W wersji greckiej to pastisio, gruby makaron w gęstym sosie śmietanowym.
Greckie biesiadowanie nie odbyłoby się bez alkoholu. Tu królują dwa tradycyjne trunki: ouzo to wódka z odrobiną anyżu, najczęściej podawana jako aperitif oraz retsina, czyli wino z dodatkiem żywicy sosnowej, które występuje w trzech odmianach: różowej, białej i czerwonej. Ich smak i aromat słynie w całym świecie i zna go każdy, kto choć raz był w tym pięknym kraju. Należy zaznaczyć, że nie są to zbyt mocne alkohole, działają niezwykle odprężająco i orzeźwiająco, a sączyć je można bezkarnie całą noc.
Niemal każda potrawa przygotowywana w Grecji zawiera dodatek soku cytrynowego, może to być kilka kropel świeżego cytrusa wyciśniętego tuż przed podaniem na stół, albo gęsty, esencjonalny sos cytrynowy, tworzący oryginalny charakter potraw mięsnych.
Greckie desery są bardzo kaloryczne, królują w nich przyprawy korzenne, miód,
mleko oraz owoce. Ciasta i ciasteczka są niezwykle smaczne i zwykle nasączone różanym lub cytrynowym syropem.
W bardzo charakterystyczny sposób Grecy zaczynają przyjęcia, otóż wszystkie potrawy wystawiane są na stół już na początku, każdy z gości lub domowników, może zjeść tylko to, na co ma ochotę oraz tyle, ile zechce. Biesiadowanie po grecku trwa do samego rana, nikt nie przejmuje się, że następnego dnia idzie do pracy, dzieci biegają, wszyscy wspólnie śpiewają i beztrosko tańczą.
Kuchnia grecka nazywana jest przez specjalistów od kulinariów kuchnią zdrową i prostą, zapewne ze względu na ilość jarzyn, owoców i ryb, które często surowe, goszczą na greckich stołach. Prosty sposób przyrządzania daje nam gwarancję, że potrawa uda się znakomicie, a jej smak nie będzie różnił się od tego poznanego w czasie wakacyjnych wypraw, a dla tych, którzy nie odwiedzili jeszcze kraju bogów i igrzysk, będzie zachętą do podróży. Życzymy Państwu niezapomnianych doznań kulinarnych - smacznego!
Wydawca
Indeks potraw
Zupy
bakłażanowy zawrót głowy
cytrusowa zupa grecka
cytrynowa zupa z cukinią
fakes - zupa z soczewicy
mayeritsa - grecka tradycja
przysmak Posejdona
rosół awgolemono
zupa ziołowa
Dania z mięsa i drobiu
aromatyczny suflet z rozmarynem
bardzo smaczne roladki z bakłażanem
cielęcina z czarną fasolą
cielęcina z tawerny
filet z miętą
gołąbki mięsne w liściach winorośli
grecki cud
kotleciki keftedes
kotlet Zeusa
kurczak w ziołach
kurczę po ateńsku
kurczę po jońsku
kurczę zapiekane w cieście
mussaka w winie
mussaka znad Morza Egejskiego
niespodzianki w pergaminie
pastisio
pieczony udziec jagnięcy
pilaw po grecku
przysmak Zorby
rewelacyjna jagnięcina z ryżem
sofrito
suwlaki w chlebku pitta
wyśmienite kleftiko mięsne
znakomita plaka grecka
Dania z warzyw
bardzo smaczne placuszki z cukinią
ciastka ze szpinakiem
cukinia w cieście
dolmades - gołąbki w winoroślach
kalafior po grecku
nadziewane papryki i pomidory
pieczarki w sosie ziołowym
pilaw z Peloponezu
pory w sosie pomidorowym
spartańska fasolada
włoski koper po grecku
zapiekanka „powiew lata”
zapiekanka z fasolą
Dania z ryb i owoców morza
dar morza
kalmary w pomidorach
karmazynowa uczta
krewetki w sosie cytrusowym
krewetki w warzywach
mussaka z rybą
ryba po grecku
ryba w imbirze
ryba w piwie
rybny przysmak Greków
szaszłyki rybne
zapiekanka morska
Wszystko z fetą
bardzo smaczne pulpety
koreczki ateńskie
omlet z Peloponezu
paszteciki z fetą i szpinakiem
pierożki z fetą
przysmak Greków
radość jesieni
specjalność greckich wysp
szpinak w cieście fyllo
tradycyjna sałatka grecka
wyśmienita zapiekanka z cebulą
zapiekanka serowa w sosie beszamelowym
Salatki i przystawki
aromatyczna pasta z ziemniaków
bardzo zdrowa sałatka z botwiny
chlebki pitta
ciastka cebulowe
ciasto fyllo
cytrusowa sałatka ze szparagami
niezwykła sałatka z porów
oryginalna sałatka z boczniaków
orzechowa sałatka grecka
ostry sos miętowy
owocowe pucharki
„pachnąca wiosną” sałatka z kaparami
sałatka gyros
szpinakowa uczta
świetna pasta grecka
tzatziki
wiejska sałatka z bakłażanów
wiosenna sałatka po grecku
zielona sałatka z wysp
Ciasta i desery
banany w sosie cynamonowym
ciastka korzenne w syropie
deser dla dorosłych
deser pomarańczowy
figa z czekoladą
koulourakia - ciastka cynamonowe
mleczne ciasto greckie
noworoczne ciasto z wysp
orzechowe gwiazdki
przysmak bogów greckich
rogaliki z bakaliami
uśmiech Afrodyty
wyśmienite ciasteczka różane
znakomite ciasto jogurtowe
Rozdział I.
ZUPY
1.BAKŁAŻANOWY ZAWRÓT GŁOWY
• danie na 4 osoby • kaloryczność: 128 kcal (100 g) • czas przygotowania: 50 minut
• potrawa łatwa i tania
SKŁADNIKI: • 1 duży bakłażan • 4 pomidory • oliwa z oliwek • 2 ząbki czosnku • świeża bazylia • 1 kostka bulionu drobiowego
WYKONANIE:
Bakłażan obrać, oczyścić z pestek i pokrojonego w centymetrowe paski lekko przesmażyć na oliwie z oliwek. Dodać pokrojone pomidory, czosnek i świeżą bazylię. Po 10 minutach całość przełożyć do garnka. Kostkę bulionu rozpuścić wokoło półtora litra wody, wlać do warzyw i gotować mniej więcej 15 minut. Zupę podawać z grzankami z ciemnego pieczywa.
DOBRA RADA:
Najsmaczniejsze są małe bakłażany, warto więc kupić dwa niewielkie - pełnia smaku gwarantowana.
2.CYTRUSOWA ZUPA GRECKA
• danie na 4-6 osób • kaloryczność: 152 kcal (100 g) • czas przygotowania: 45 minut
• potrawa łatwa i tania
SKŁADNIKI: • 6-7 szklanek wywaru z warzyw i kurczaka • 1 szklanki drobniutkiego makaronu, najlepiej w kształcie ryżu lub gwiazdeczek • 3 jajka • sok z 2 cytryn • sól • zielony pieprz • kilka plasterków cytryny lub pomarańczy • świeża mięta
WYKONANIE:
Makaron ugotować w wywarze według zaleceń na opakowaniu, zdjąć z ognia. Jajka ubić i połączyć z sokiem z cytryny i łyżką zimniej wody. Do tak zrobionej mieszanki dodawać gorący wywar. Uwaga, należy to robić bardzo powoli, by uniknąć ścinania się jajek. Doprawić szczyptą soli i zielonego pieprzu, ozdobić plasterkami cytrusów i kilkoma listkami świeżej mięty. Zupę podawać zaraz po przygotowaniu.
DOBRA RADA:
Wyśmienita o każdej porze roku, zimą wzmacnia odporność, latem orzeźwia, a jej aromat przypomni wakacyjne popołudnie nawet w listopadowy wieczór.
3.CYTRYNOWA ZUPA Z CUKINIĄ
• danie na 4-6 osób • kaloryczność: 174 kcal (100 g) • czas przygotowania: 60 minut
• potrawa łatwa i średniodroga
SKŁADNIKI: • 3 niewielkie cukinie • 2 cytryny • 2 kostki bulionu drobiowego • 125 ml śmietany • 1 pomarańcza • kilka listków mięty • sól • pieprz ziołowy
WYKONANIE:
Cukinię umyć i pokroić w kostkę. Kostki rosołowe rozpuścić w 3 szklankach wody, zagotować i przełożyć cukinię. Otrzeć skórkę z obu cytryn, wsypać do garnka i wycisnąć sok. Gdy cukinie będą miękkie, zmiksować je w garnku. Śmietanę połączyć z sokiem pomarańczy i wlać do zupy. Przyprawić solą i pieprzem. Liście mięty skroić i wymieszać z zupą. Podawać z grzankami z jasnego pieczywa.
DOBRA RADA:
Można zrezygnować z pomarańczy, by zupa nie była zbyt słodka i by zaostrzyć jej smak można pokroić w kostkę kilka gram chudej kiełbasy, przesmażyć i wrzucić do zupy.
4.FAKES - ZUPA Z SOCZEWICY
• danie na 6-8 osób • kaloryczność: 280 kcal (100 g) • czas przygotowania: 90 minut
• potrawa łatwa i średniodroga