Klucz do rachunku sumienia -  - ebook

Klucz do rachunku sumienia ebook

4,7

Ebook dostępny jest w abonamencie za dodatkową opłatą ze względów licencyjnych. Uzyskujesz dostęp do książki wyłącznie na czas opłacania subskrypcji.

Zbieraj punkty w Klubie Mola Książkowego i kupuj ebooki, audiobooki oraz książki papierowe do 50% taniej.

Dowiedz się więcej.
Opis

W kolejce do konfesjonału nieraz ogarnia nas lęk. Drżymy nie tylko z zawstydzenia swoją grzesznością, ale także z obawy, że nie umieliśmy dobrze siebie ocenić. Im częściej się spowiadamy, tym większa rutyna. I gdzie tu miejsce na nawrócenie?

Zawarte w Kluczu do rachunku sumienia rozważania pomogą każdemu penitentowi, bo ich autorzy dzielą się z nami własnym doświadczeniem. Mamy zatem różne punkty widzenia, jakby zwierciadła, w których możemy obejrzeć siebie ze wszystkich stron. I nie jest to gabinet luster wykrzywiający nasze sylwetki. Wszak mamy siebie zobaczyć oczami Jezusa Zbawiciela.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi

Liczba stron: 97

Oceny
4,7 (3 oceny)
2
1
0
0
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.

Popularność




© Co­py­ri­ght for this edition by Wy­daw­nic­two W dro­dze, 2021

Re­dak­tor

Mał­go­rza­ta Dur­now­ska

Layout i ła­ma­nie kom­pu­te­ro­we

Sta­ni­sław Tuchoł­ka

Pro­jekt okład­ki i stron ty­tu­ło­wych

Ra­do­sław Kraw­czyk

Wszyst­kie cy­ta­ty bi­blij­ne po­cho­dzą z Bi­blii Ty­siąc­le­cia, wyd. IV, Pal­lot­ti­num, Po­znań 2003

Ni­hil ob­stat

Po­znań, 29 stycz­nia 2015 roku

Ks. dr. Adam Si­ko­ra, cen­zor

Im­pri­ma­tur

Po­znań, 30 stycz­nia 2015 roku

N. 465/2015

Bi­skup Da­mian Bry­ll, Wi­ka­riusz Ge­ne­ral­ny

ISBN 978-83-7906-568-4

Wy­daw­nic­two Pol­skiej Pro­win­cji Do­mi­ni­ka­nów W dro­dze sp. z o.o.

Wy­da­nie I, 2021

ul. Ko­ściusz­ki 99, 61-716 Po­znań

tel. 61 852 39 62, fax 61 850 17 82

www.wdro­dze.pl sprze­daz@wdro­dze.pl

Druk i opra­wa: Dru­kar­nia Know-How, Kra­ków

Wstęp od wy­daw­cy

„Co po­wie­dział­byś czło­wie­ko­wi ma­ją­ce­mu do Cie­bie za­ufa­nie, któ­ry pro­si o in­spi­ra­cję w przy­go­to­wa­niu do spo­wie­dzi?”– z taką proś­bą zwra­ca­li­śmy się do au­to­rów ni­niej­szej książ­ki, li­cząc na in­dy­wi­du­al­ny rys pro­jek­to­wa­nych tek­stów. Je­den z bra­ci do­mi­ni­ka­nów ma­ją­cych na­pi­sać o ra­chun­ku su­mie­nia za­py­tał jed­nak, co ozna­cza au­tor­skie po­dej­ście. By­łem wte­dy aku­rat w po­cią­gu re­la­cji Byd­goszcz–Prze­myśl, w dro­dze do jed­ne­go z do­mi­ni­kań­skich klasz­to­rów. Od­pi­sa­łem więc: „Do Ja­ro­sła­wia z Po­zna­nia moż­na je­chać PKP – bez­po­śred­nio – 13 go­dzin albo przez Wro­cław, z prze­siad­ką na Pol­ski Bus – 8 go­dzin lub przez War­sza­wę, z po­sto­jem u bra­ci – 9 go­dzin. Ostat­nio je­den z na­szych bra­ci prze­je­chał tę tra­sę sa­mo­cho­dem w 6 go­dzin”.

Ta róż­no­rod­ność spo­so­bów do­tar­cia na miej­sce jest ob­ra­zem na­szych in­dy­wi­du­al­nych spo­so­bów mó­wie­nia o ta­jem­ni­cy przy­go­to­wa­nia ra­chun­ku su­mie­nia. Nie ist­nie­je je­den jego mo­del, zde­fi­nio­wa­ny przez Ko­ściół. A prze­cież wszyst­kie ra­chun­ki su­mie­nia pro­wa­dzą do tego sa­me­go celu – po­wie­rzam się Bo­że­mu mi­ło­sier­dziu przez wy­zna­nie grze­chów w spo­wie­dzi. Tek­sty, któ­re skła­da­ją się na ni­niej­szą książ­kę są bar­dzo róż­no­rod­ne i to jest jej bo­gac­two. Po­wstał w ten spo­sób „klucz do ra­chun­ku su­mie­nia”. Prze­ka­zu­je­my go czy­tel­ni­kom, z my­ślą o twór­czym wy­ko­rzy­sta­niu w dro­dze do kon­fe­sjo­na­łu.

Wszyst­kie ele­men­ty Klu­cza do ra­chun­ku su­mie­nia po­wsta­wa­ły w kon­tek­ście du­cho­wo­ści do­mi­ni­kań­skiej. Mamy na­dzie­ję, że jed­nak nie owo­cu­je to ek­s­klu­zy­wi­zmem czy za­wę­że­niem do gro­na osób re­gu­lar­nie przy­by­wa­ją­cych do na­szych ko­ścio­łów. Do­mi­ni­kań­skość wią­że się dla nas z po­wszech­no­ścią Ko­ścio­ła. Od za­wsze tak wła­śnie zwy­kło się okre­ślać dar cha­ry­zma­tu świę­te­go Do­mi­ni­ka dla wszyst­kich wie­rzą­cych. To dla­te­go u nas, w Za­ko­nie, mówi się, że du­cho­wość ka­zno­dziei (za­kon ojca Do­mi­ni­ka na­zwa­no po ła­ci­nie Ordo Pra­edi­ca­to­rum – Za­ko­nem Ka­zno­dziej­skim) jest po pro­stu ewan­ge­licz­na i cho­dzi w niej o to, żeby jak naj­peł­niej żyć Do­brą No­wi­ną. Tym bar­dziej cie­szy więc, że wśród gło­sów bra­ci do­mi­ni­ka­nów po­ja­wił się też ra­chu­nek su­mie­nia, któ­re­go au­tor­ką jest ko­bie­ta. Mał­go­rza­ta Ma­zur, na co dzień za­nu­rzo­na w świec­kiej rze­czy­wi­sto­ści, zwią­za­na jest z ka­zno­dziej­ską du­cho­wo­ścią przez przy­na­leż­ność do jed­nej ze świec­kich Fra­ter­ni świę­te­go Do­mi­ni­ka.

Ży­czy­my bło­go­sła­wio­nych przy­go­to­wań do spo­wie­dzi.

Woj­ciech Prus OP