Uzyskaj dostęp do ponad 250000 książek od 14,99 zł miesięcznie
W kolejce do konfesjonału nieraz ogarnia nas lęk. Drżymy nie tylko z zawstydzenia swoją grzesznością, ale także z obawy, że nie umieliśmy dobrze siebie ocenić. Im częściej się spowiadamy, tym większa rutyna. I gdzie tu miejsce na nawrócenie?
Zawarte w Kluczu do rachunku sumienia rozważania pomogą każdemu penitentowi, bo ich autorzy dzielą się z nami własnym doświadczeniem. Mamy zatem różne punkty widzenia, jakby zwierciadła, w których możemy obejrzeć siebie ze wszystkich stron. I nie jest to gabinet luster wykrzywiający nasze sylwetki. Wszak mamy siebie zobaczyć oczami Jezusa Zbawiciela.
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Liczba stron: 97
© Copyright for this edition by Wydawnictwo W drodze, 2021
Redaktor
Małgorzata Durnowska
Layout i łamanie komputerowe
Stanisław Tuchołka
Projekt okładki i stron tytułowych
Radosław Krawczyk
Wszystkie cytaty biblijne pochodzą z Biblii Tysiąclecia, wyd. IV, Pallottinum, Poznań 2003
Nihil obstat
Poznań, 29 stycznia 2015 roku
Ks. dr. Adam Sikora, cenzor
Imprimatur
Poznań, 30 stycznia 2015 roku
N. 465/2015
Biskup Damian Bryll, Wikariusz Generalny
ISBN 978-83-7906-568-4
Wydawnictwo Polskiej Prowincji Dominikanów W drodze sp. z o.o.
Wydanie I, 2021
ul. Kościuszki 99, 61-716 Poznań
tel. 61 852 39 62, fax 61 850 17 82
www.wdrodze.pl sprzedaz@wdrodze.pl
Druk i oprawa: Drukarnia Know-How, Kraków
Wstęp od wydawcy
„Co powiedziałbyś człowiekowi mającemu do Ciebie zaufanie, który prosi o inspirację w przygotowaniu do spowiedzi?”– z taką prośbą zwracaliśmy się do autorów niniejszej książki, licząc na indywidualny rys projektowanych tekstów. Jeden z braci dominikanów mających napisać o rachunku sumienia zapytał jednak, co oznacza autorskie podejście. Byłem wtedy akurat w pociągu relacji Bydgoszcz–Przemyśl, w drodze do jednego z dominikańskich klasztorów. Odpisałem więc: „Do Jarosławia z Poznania można jechać PKP – bezpośrednio – 13 godzin albo przez Wrocław, z przesiadką na Polski Bus – 8 godzin lub przez Warszawę, z postojem u braci – 9 godzin. Ostatnio jeden z naszych braci przejechał tę trasę samochodem w 6 godzin”.
Ta różnorodność sposobów dotarcia na miejsce jest obrazem naszych indywidualnych sposobów mówienia o tajemnicy przygotowania rachunku sumienia. Nie istnieje jeden jego model, zdefiniowany przez Kościół. A przecież wszystkie rachunki sumienia prowadzą do tego samego celu – powierzam się Bożemu miłosierdziu przez wyznanie grzechów w spowiedzi. Teksty, które składają się na niniejszą książkę są bardzo różnorodne i to jest jej bogactwo. Powstał w ten sposób „klucz do rachunku sumienia”. Przekazujemy go czytelnikom, z myślą o twórczym wykorzystaniu w drodze do konfesjonału.
Wszystkie elementy Klucza do rachunku sumienia powstawały w kontekście duchowości dominikańskiej. Mamy nadzieję, że jednak nie owocuje to ekskluzywizmem czy zawężeniem do grona osób regularnie przybywających do naszych kościołów. Dominikańskość wiąże się dla nas z powszechnością Kościoła. Od zawsze tak właśnie zwykło się określać dar charyzmatu świętego Dominika dla wszystkich wierzących. To dlatego u nas, w Zakonie, mówi się, że duchowość kaznodziei (zakon ojca Dominika nazwano po łacinie Ordo Praedicatorum – Zakonem Kaznodziejskim) jest po prostu ewangeliczna i chodzi w niej o to, żeby jak najpełniej żyć Dobrą Nowiną. Tym bardziej cieszy więc, że wśród głosów braci dominikanów pojawił się też rachunek sumienia, którego autorką jest kobieta. Małgorzata Mazur, na co dzień zanurzona w świeckiej rzeczywistości, związana jest z kaznodziejską duchowością przez przynależność do jednej ze świeckich Fraterni świętego Dominika.
Życzymy błogosławionych przygotowań do spowiedzi.
Wojciech Prus OP