Niewygodni - Rigamonti Magdalena - ebook + książka

Niewygodni ebook

Rigamonti Magdalena

4,7

Opis

Porażające, uniwersalne w wymowie i odważne. Rozmowy z ludźmi, którzy przeszli przez piekło wojny i nie boją się mówić na głos tego, co bywa manipulowane lub niedopowiedziane. „Niewygodni” autorstwa Magdaleny Rigamonti – jednej z najbardziej znanych i nagradzanych polskich dziennikarek – to zapis szesnastu świadectw tych, którzy musieli zmierzyć się z powojennątraumą.

 

Żydówka ukrywana przez polską rodzinę. Polak niemieckiego pochodzenia, opowiadający o swojej fascynacji Hitlerem. Uratowani z Auschwitz na temat granic człowieczeństwa. Fotograf przyglądający się powstaniu przez swój obiektyw. Człowiek, który ujawnił prawdę o grobach katyńskich. Ukrywająca się przez dwa lata w norze o dziedziczonej traumie wojennej. Sybirak, który w akcie zemsty likwidował funkcjonariuszy NKWD. Uczestnik powstania warszawskiego o ciemnych stronach bohaterskiego zrywu.

 

Jak rozmawiać z ludźmi o przeżyciach wojennych i nie oceniać? Nie dostosowywać do swoich wyobrażeń o ofierze i wysłuchać choćby najbardziej trudnej do zrozumienia w czasach pokoju historii? W jaki sposób przyjąć czasem niewygodną prawdę o ludzkich losach oraz wyborach? Dziennikarka Magdalena Rigamonti od wielu lat przeprowadzała rozmowy z ludźmi, którzy przetrwali wojenną pożogę. Brali w niej czynny udział jako żołnierki i żołnierze lub ukrywali się przed oprawcami. Byli świadkami zbrodni, przetrwali obóz koncentracyjny bądź starali się po prostu przeżyć. Tak powstała książka „Niewygodni” – zapis szesnastu wstrząsających rozmów z tymi, którzy musieli zmierzyć się z powojenną traumą i prawdą o tym, co się wydarzyło.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 251

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
Oceny
4,7 (117 ocen)
82
30
5
0
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.
Sortuj według:
Szczeblewski

Nie oderwiesz się od lektury

Bardzo wartościowa rzecz.Konkretna i rzeczowa.Osobiste bezcenne relacje.W ostatnim momencie spisane.Próba odmitologizowania naszej smutnej i fałszywej wersji historii
20
edyta19701970

Dobrze spędzony czas

Porażające, uniwersalne w wymowie i odważne. Rozmowy z ludźmi, którzy przeszli przez piekło wojny i nie boją się mówić na głos tego, co bywa manipulowane lub niedopowiedziane. „Niewygodni” autorstwa Magdaleny Rigamonti – jednej z najbardziej znanych i nagradzanych polskich dziennikarek – to zapis szesnastu świadectw tych, którzy musieli zmierzyć się z powojenną traumą.
10
PatrycjaKasprzyk81

Dobrze spędzony czas

Dobrze napisana ale zostawia uczucie niedosytu.
00
AmeliaKotkowa

Nie oderwiesz się od lektury

Bardzo ciekawa i tragiczna.
00
BMLis

Nie oderwiesz się od lektury

Niezwykle poruszająca, ważna książka.
00

Popularność




He­len­ce i Bia­ni, moim cór­kom

Wszyst­kim

Że­by­śmy ni­g­dy nie do­świad­czy­li woj­ny

Sło­wo wstęp­ne

Oni od­cho­dzą. Jed­na po dru­giej, je­den po dru­gim. Tych, co pa­mi­ęta­ją woj­nę, jest co­raz mniej. Wal­czy­li, ucie­ka­li, byli wy­wo­że­ni, wi­ęzie­ni, tor­tu­ro­wa­ni, ukry­wa­li się. Ła­pię ich, roz­ma­wiam, żeby było czar­no na bia­łym, czym była dru­ga woj­na świa­to­wa, czym jest woj­na w ogó­le. I jesz­cze, żeby nikt nie ma­ni­pu­lo­wał hi­sto­rią i na­szym pa­trio­ty­zmem. 

Moje bab­cie i moi dziad­ko­wie prze­ży­li woj­nę. Nie zdąży­łam za­py­tać, co do­kład­nie prze­szli. Znam tyl­ko ja­kieś strzępy in­for­ma­cji. Pa­mi­ętam ich za­cho­wa­nia, ma­cha­nie ręką jed­ne­go dziad­ka, kie­dy py­ta­łam o ro­bo­ty w Niem­czech. O Wo­ły­niu jesz­cze wte­dy nic nie wie­dzia­łam. Wi­dzę dru­gie­go dziad­ka, jak sie­dzi za sto­łem i coś mówi o Sy­be­rii, a ja nie do­py­tu­ję, nie in­te­re­su­je mnie to. O jed­nej bab­ci wiem, że ciot­ka scho­wa­ła ją do łó­żka, kie­dy we­szli ru­scy. O dru­giej pra­wie nic. 

Może wła­śnie dla­te­go od lat zbie­ram wo­jen­ne prze­ży­cia in­nych. Py­tam, jak bar­dzo się bał pi­ęt­na­sto­let­ni chło­piec rzu­co­ny do wal­ki o Dwo­rzec Gda­ński w po­wsta­niu war­szaw­skim, a po­tem gdy był wi­ęzio­ny i dręczo­ny w nie­miec­kim obo­zie kon­cen­tra­cyj­nym Stut­thof. Słu­cham żo­łnier­ki, któ­ra nie chce być na­zy­wa­na żo­łnie­rzem wy­klętym. Pró­bu­ję zro­zu­mieć, dla­cze­go ktoś dał so­bie pra­wo do ze­msty na opraw­cach i me­to­dycz­nie ich mor­do­wał, a ktoś inny im wy­ba­czył. Chcę wie­dzieć, czym był ten przed­wo­jen­ny pa­trio­tyzm po zde­rze­niu z po­roz­szar­py­wa­ny­mi przez bom­by cia­ła­mi. Roz­ma­wiam o tym, co się dzie­je, kie­dy się nie pa­mi­ęta, kie­dy woj­na to bia­ła pla­ma albo kie­dy wo­jen­ne prze­ży­cia nie dają żyć i od­ci­ska­ją się na dzie­ciach, wnu­kach, a na­wet pra­wnu­kach. Na nas wszyst­kich się od­ci­ska­ją. Jesz­cze w nas sie­dzi tam­ta woj­na, a już obok w Ukra­inie trwa ko­lej­na. 

 War­sza­wa, li­piec 2022

Za­pra­sza­my do za­ku­pu pe­łnej wer­sji ksi­ążki

O au­tor­ce

Mag­da­le­na Ri­ga­mon­ti – jed­na z naj­bar­dziej zna­nych i bez­kom­pro­mi­so­wych pol­skich dzien­ni­ka­rek. Jej wy­wia­dy, któ­re uka­zy­wa­ły się w „Dzien­ni­ku Ga­ze­cie Praw­nej”, są często sze­ro­ko ko­men­to­wa­ne. Lau­re­at­ka naj­wa­żniej­szych pol­skich na­gród dzien­ni­kar­skich: Grand Press, Na­gro­dy im. Da­riu­sza Fi­ku­sa i Me­dia­to­ra. Au­tor­ka mi­ędzy in­ny­mi ksi­ążek: Bez znie­czu­le­nia. Jak po­wsta­je czło­wiek, Stra­ty. Żo­łnie­rze z Afga­ni­sta­nu, Do­ro­snąć do śmier­ci, a ta­kże Stos i Echo (czte­ry ostat­nie we wspó­łpra­cy z Mak­sy­mi­lia­nem Ri­ga­mon­tim) – na­gro­dzo­nej Pic­tu­res of the Year In­ter­na­tio­nal 2018. Na­le­ży do Press Club Pol­ska. 

Pro­jekt gra­ficz­ny okład­kiUla Pągow­ska
ZdjęciaMak­sy­mi­lian Ri­ga­mon­tiopróczs. 253 – fot. Ma­rek Za­wad­ka / NEW­SWE­EK POL­SKA / Re­por­ter
Re­dak­tor pro­wa­dzącaMo­ni­ka Koch
Re­dak­cjaAlek­san­dra Ku­bis Ka­cha Sza­niaw­ska
Ko­rek­taTe­re­sa Zie­li­ńska
Co­py­ri­ght © by Mag­da­le­na Ri­ga­mon­ti, 2022 Co­py­ri­ght © by Wiel­ka Li­te­ra Sp. z o.o., War­sza­wa 2022
ISBN 978-83-8032-774-0
Wiel­ka Li­te­ra Sp. z o.o. ul. Ko­sia­rzy 37/53 02-953 War­sza­wa
Kon­wer­sja: eLi­te­ra s.c.