Uzyskaj dostęp do tej i ponad 250000 książek od 14,99 zł miesięcznie
Małgorzata Boryczka z powodzeniem podjęła grę z tradycją literacką, o czym świadczy już sam tytuł zbioru. Autorka – w przeciwieństwie do Andrzeja Bursy –nie wybrała gatunku reportażu, o którym mowa w znanym wierszu poety, ale sięgnęła po opowiadanie w pierwszej osobie i różne formy stylizacji językowej, by diagnozować mechanizmy życia w małym miasteczku. Okazują się one znacznie bardziej uniwersalne, niż chciałoby się sądzić. Czasem w sposób głęboko ironiczny, czasem ciepły, ale zawsze refleksyjny Boryczka uświadamia nam, że małomiasteczkowość jest w nas i wokół nas.
MAŁGORZATA BORYCZKA – ur. w 1989 r., absolwentka lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, tłumaczka języków germańskich. Finalistka 14. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu, laureatka konkursu na najlepszą pracę literacką napisaną w ramach studiów podyplomowych Szkoła Mistrzów na Wydziale Polonistyki UW w roku akademickim 2019/2020. Lubi koty i smutne filmy.
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Liczba stron: 146
Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:
Bratu
(...)
możliwe
że mógłbym użyć jej inaczej
np. napisać 4 reportaże
o perspektywach rozwoju małych miasteczek
ale
(...)
Andrzej Bursa
– Karel Gott umarł – mówi mama Iwonki. Głos ma altowy i brązowy jak październikowe liście.
Tata dwa kroki przed nią zastyga w niespełnionym marzeniu, wąs drga mu jak okoń, a on młodnieje. Już jest w Czechosłowacji, już rozbija się po praskich barach i wzrusza secesją, z której nic nie rozumie, ale którą wzruszać się należy, więc się wzrusza. Być może powinien wzruszać się gotykiem, ale w marzeniu padło na secesję i teraz nie ma odwrotu. W marzeniu i w rzeczywistości tata nie bardzo potrafi odróżnić jedno od drugiego.
Iwonka nie idzie już z rodzicami na spacer po czwartkowym obiedzie, ale w maleńkim kondukcie żałobnym niejakiego Gotta.
– Nie znam człowieka – mówi.
– Jak nie znasz? – zaperza się mama. – Karel Gott! Karel Gott! – powtarza coraz głośniej i nerwowo, wypluwając oba „t” na końcu. Unosi się, jakby mocą krzyku miała sprawić, że Iwonka nagle przypomni sobie chwile, gdy wieczorami słuchała z kasety barytonu Gotta, że nagle zestarzeje się o dwadzieścia lat z hakiem i wzruszy na wspomnienie jego występu w Sopocie. Tak, tak, Karel Gott, faktycznie. Zapomniałam zupełnie, bo nigdy o nim nie słyszałam, zupełnie był dla mnie nieistotny ten symbol czeskiej muzyki i obiekt wschodnioeuropejskiego kultu. Nie pamiętałam nic a nic, że taki z niego dobry śpiewak, ale teraz, gdy tak krzyczysz na mnie na ulicy, to jakby sobie przypominam.
W serii ukazały się dotychczas:
Jarek WestermarkOpowiadania, które napisałem2016
Zbigniew NaszkowskiPan B. zdziwił się nieco, ale nie widział powodów, by negować fakty2017
Szmuel Josef AgnonPrzypowieść o skrybie i inne opowiadania2017
Andrzej DybczakPan wszystkich krów2017
Mikołaj GrynbergRejwach2017
Rafał WojasińskiOlanda2018
Waldemar BawołekLa petite mort2018
Barbara SadurskaMapa2019
Joanna RudniańskaRuRu2019
Igor JarekHalny2020
fot. Danuta Deckert
Małgorzata Boryczka – ur. w 1989 r., absolwentka lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, tłumaczka języków germańskich, finalistka 14. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu, laureatka konkursu na najlepszą pracę literacką napisaną w ramach studiów podyplomowych Szkoła Mistrzów na Wydziale Polonistyki UW w roku akademickim 2019/2020. Lubi koty i smutne filmy.
Żaneta Nalewajk-Turecka
Tom opowiadań opublikowany jako zwycięska praca konkursowa w ramach studiów podyplomowych Szkoła Mistrzów. Studia technik pisarskich i prezentacji tekstu literackiego prowadzonych przy Instytucie Literatury Polskiej na Wydziale Polonistyki UW w roku akademickim 2019/2020