Polska pisarka, z wykształcenia polonistka i filozofka, z zawodu nauczycielka. Bibliofilka i zagorzała cyklistka, matka jednej córki. Autorka blisko 20 poczytnych tytułów, w tym kochanych przez czytelniczki cykli powieściowych Plan Agaty i Jaśminowa saga. Chociaż popularnośc zawdzięcza przede wszystkim fabułom obyczajowym, w swoim dorobku ma również Anna Sakowicz książki dla młodych czytelników. Jej najnowsza publikacja, druga część Jaśminowej sagi zatytułowana Czas gniewu, do księgarń trafiła pod koniec marca 2021 r.
Anna Sakowicz na świat przyszła w 1972 r. w Szczecinie, jednak większość swojego życia (blisko 40 lat) spędziła w Stargardzie, gdzie dorastała i pracowała do 2012 r. Z wykształcenia jest humanistką, ukończyła filologię polską oraz filozofię na Uniwersytecie Szczecińskim, później zaś na Uniwersytecie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie studiowała edytorstwo. Anna Sakowicz książki kochała od dzieciństwa (zawsze na podorędziu czekała latarka, by dokończyć przerwaną przez rodziców wieczorną lekturę), co bez wątpienia znalazło swoje odzwierciedlenie w jej wyborach edukacyjnych, a także ostatecznie doprowadziło do spróbowania własnych sił w literaturze.
Zanim jednak w księgarniach pojawiły się jej pierwsze książki, Anna Sakowicz długie lata spełniała się na innych polach. Karierę, jeszcze w czasach studenckich, zaczynała od współpracy dziennikarskiej z szczecińska prasą lokalną, później zaś postanowiła rozwijać się jako pedagog. Uczyła w Zespole Szkół nr 1 w Stargardzie oraz gimnazjum w Reptowie, a także redagowała regionalny periodyk branżowy Wokół Szkolnych Spraw.
Jak przyznaje pisarka, droga do zawodowego pisania była dość długa i zajęła jej kilka dekad, a ostatecznie była wypadkową poważnego życiowego kryzysu. W 2012 r. , po rozwodzie i innych osobistych rewolucjach, przyszła autorka poczytnych powieści podjęła odważną decyzję o wyjeździe wraz z córką z rodzinnego miasta. Nowe życie zaczęła budować ze swoim obecnym mężem w Starogardzie Gdańskim, jednak szybko się okazało, że start w nowym miejscu jest trudniejszy niż przypuszczała. Dla zawsze aktywnej zawodowo 40-latki problemy ze znalezieniem pracy i zredukowanie do roli kury domowej okazało się dużym wyzwaniem emocjonalnym. Próbując odzyskać równowagę, w 2013 r. założyła Anna Sakowicz blog Kura Pazurem, który szybko zyskał popularność. Nowe cele: działalność na blogu i kontakt z czytelnikami, a wkrótce też pierwsze własne literackie próby, bardzo jej w tym momencie życia pomogły i jak przyznaje sama pisarka, najprawdopodobniej uratowały przed depresją.
Jako prozaiczka zadebiutowała na początku 2014 r. tomem opowiadań, głównie humoresek, pt. Żółta tabletka. W 2017 r., ukazało się jego drugie, rozszerzone, wydanie pt. Żółta tabletka plus, i jak na razie są to jedyne zbiory krótkich form w dorobku autorki.
Jeszcze w 2014 r. do księgarń trafiła Złodziejka marzeń, pierwsza powieść pisarki, otwierająca cykl zwany, od miejsca akcji, trylogią kociewską. Drugą odsłonę losów Joanny, czterdziestoletniej nauczycielki, która podobnie jak autorka zaczyna nowe życie w Starogardzie Gdańskim, pt. To się da! Anna Sakowicz w ręce czytelniczek oddała kilkanaście miesięcy później, a wiosną 2017 r. całość zamknęła tomem Już nie uciekam.
Dłuższe przerwy pomiędzy kolejnymi częściami cyklu nie oznaczały twórczej blokady. Wręcz przeciwnie, był to dla początkującej pisarki czas wytężonej i intensywnej pracy. Już w 2015 r. opublikowała Anna Sakowicz Szepty dzieciństwa, poruszającą opowieść o dysfunkcyjnej rodzinie, a w październiku Niedomówienia, swoją 5. powieść.
Chociaż większość jej dorobku dedykowana jest dorosłym, w swoim dorobku ma również Anna Sakowicz książki przeznaczone dla młodego czytelnika. Pierwsza z nich, Leniusiołki, ilustrowana historia małej bałaganiary Amelki, ukazała się pod koniec 2017 r. Półtora roku później premierę miała Wiewiórka Julia i magiczny orzeszek, a we wrześniu 2019 r. do księgarń trafiły, skierowane do nieco starszych dzieci i nagrodzone w konkursie na książkę roku lubimyczytać, Listy do A. Mieszka z nami Alzheimer.
Dużą popularność przyniosła pisarce jej najnowsza propozycja, szalenie popularny cykl gdański. Pierwszy tom serii Jaśminowa saga Anna Sakowicz w ręce czytelników oddała we wrześniu 2020 r. Stylowa, klasyczna narracja opowiadająca zaczynającą się na początku XX w. historię gdańskiej rodziny Jaśmińskich, a przede wszystkim trzech sióstr: Katarzyny, Stasi i Julii, z miejsca podbiła serca wszystkich wielbicielek obyczajowych tasiemców osadzonych na tle wielkiej historii. Jaśminowa saga zapewnia bowiem wszystko, czego można oczekiwać od tego typu literatury – całą masę wzruszeń, ciekawych, różnorodnych bohaterów, z którymi dzięki objętości fabuły łatwo się zżyć, dramatyzm i zwroty akcji. Drugą część cyklu, Czas gniewu, Anna Sakowicz opublikowała wiosną 2021 r. Akcja tomu obejmuje czasy II wojny światowej i trochę ponad dwie powojenne dekady.