Blisko 70 – letnia Nora Roberts w swym dorobku wydawniczym ma obecnie bez mała ok. 200 tytułów. Oczywiście, żaden z nich nie przyniósł jej literackiego Nobla, Bookera ani innej prestiżowej nagrody, ale też trudno oczekiwać, by powstające w takim tempie fabuły był to same wybitne dzieła. Pisząc książki Nora Roberts, raczej nie realizuje ambitnych literackich założeń, z kolei jej czytelnicy nie należą do koneserów sztuki wysokiej. Powieści Nory Roberts mają charakter popularny, czysto rozrywkowy i w tej kategorii twórczość autorki zajmuje warte uwagi miejsce. Przyniosła jej ona nie tylko grono wiernych, rozpoznawalność i niemały majątek. Za swoje książki Nora Roberts została również doceniona miejscem, jako pierwsza kobieta w historii w Romance Writers of America Hall of Fame.
Nierzadką praktyką wśród ludzi pióra jest ukrywanie się pod artystycznymi pseudonimami, dając im sposobność spróbowania swoich sił w zupełnie nowym gatunku, sprawdzenia pisarskich umiejętności a nawet zażartowania ze środowiska krytyków i ludzi związanych z szeroko pojętą branżą czytelniczą. Pod nie swoim nazwiskiem publikowała chociażby J.K. Rowling czy, z polskich autorów, Remigiusz Mróz. Pisząc swoje książki Nora Robrts również skorzystała z tej możliwości. Jednak, podobnie jak w przypadku produkowanych publikacji, również w kwestii swoich alter ego pisarka nie ograniczała się specjalnie. Nora Roberts książki wydaje, mianowicie, aż pod trzema różnymi pseudonimami. No cóż, prawdziwej gwieździe wolno więcej. Pod własnym nazwiskiem oraz jako Sarah Hardesty i Jill March autorka wydaje romanse, natomiast J.D. Robb to pseudonim zarezerwowany dla serii In Death.
Również w naszym kraju twórczość pisarki cieszy się dużą popularnością. Niejedno wydawnictwo ma lub miało w ofercie książki Nory Roberts, ponieważ ich poczytność praktycznie gwarantowała sukces finansowy. Praktycznie wszystkie jej powieści doczekały się, choć niekiedy ze sporym opóźnieniem, przekładu na język polski.
Jak większość pisarzy tak i Nora Roberts książki pisze w cyklach wydawniczych. Dyptyki, trylogie, tetralogie, ale i dłuższe serie – ma ich pisarka w swoim dorobku naprawdę wiele. Najdłużej powstawał cykl MacGregorowie (ok. 15 lat), na który składa się aż 11 tytułów. Inne rodowe sagi autorstwa Nory Roberts opowiadają dzieje Stanislawskich, Concannonów, Quinnów i in.
Jednak znakiem firmowym pisarki, a także prawdziwym fenomenem jest futurystycznych kryminałów, których akcja rozgrywa się w połowie XXI. Cykl InDeath Nora Roberts, jako J.D. Robb, publikuje już ponad dwie dekady. Liczy ona już ok. 60 tomów (pierwszy został wydany w 1995 r.) i ciągle powstają kolejne. Fabułę InDeath Nora Roberts konstruuje wokół kulis śledztw prowadzonych przez parę nowojorskich policjantów: Evę Dallas i jej męża Roarke’a.
Choć dorobek wydawniczy autorki wyrażony jest liczbą trzycyfrową, jeśli chodzi o ekranizacje jej dzieł, sytuacja przedstawia się o wiele skromniej. Dotychczas nie powstała żadna kinowa adaptacja książki Nory Roberts, a na mały ekran zostało przeniesionych tylko 5 tytułów. W 2007 nakręcono aż 4 produkcje telewizyjne na podstawie jej prozy. Najnowszą jest, powstała w 2009 r. Noc na Bagnach Luizjany.
Biorąc pod uwagę niezwykłą płodność autorki, wiele trudności nastręcza zdecydowanie, które książki Nory Roberts uznawane są za najlepsze? Jeśli jako kryterium potraktujemy oceny w serwisie Lubimyczytać.pl (z co najmniej 1 000 ocen) na miejscu 1. znajduje się Życie na sprzedaż, na drugim miejscu plasuje się Świadek, a na ostatnim stopniu podium mamy Niebo Montany. Wszystkie te tytuły otrzymały wysokie noty, ponad 7/10. A jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o poczytność ebooków? Na podstawie popularności poszczególnych pozycji pisarki w katalogu Legimi, najlepsze ebooki Nory Roberts to Obsesja, Święte grzechy i, docenione także na Lubimy Czytać, Życie na sprzedaż.