Aum Shinrikyō. Najwyższa Prawda - Kristoffer Lind - ebook + audiobook

Aum Shinrikyō. Najwyższa Prawda ebook i audiobook

Kristoffer Lind

0,0

Ten tytuł dostępny jest jako synchrobook® (połączenie ebooka i audiobooka). Dzięki temu możesz naprzemiennie czytać i słuchać, kontynuując wciągającą lekturę niezależnie od okoliczności!
Opis

20 marca 1995 roku doszło do najbardziej śmiercionośnego zamachu w Japonii od czasów drugiej wojny światowej. Przeprowadzono go z wykorzystaniem sarinu, gazu bojowego atakującego system nerwowy. Terroryści należeli do sekty Najwyższa Prawda, której przewodził niewidomy, samozwańczy zbawiciel Shōkō Asahara. W wyniku ataku zginęło dwanaście osób, a ponad pięć tysięcy zostało rannych. Z czasem okazało się, że sekta odpowiadała także za inne zbrodnie… 

Seria „Potęga kultu” przybliża historię najosobliwszych i najbrutalniejszych sekt w historii. W poszczególnych odcinkach dowiecie się między innymi o religijnych wspólnotach wierzących w UFO czy dziwnych rytuałach okultystycznych. Niemniej, jedna rzecz pozostaje niezmienna: na czele każdego kultu stoi charyzmatyczny przewodnik, który potrafi przyciągać do siebie rzeszę wyznawców. 

Kim byli ci przywódcy? Czym się kierowali? Jak to możliwe, że zawładnęli umysłami zwykłych ludzi? 

 

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 26

Audiobooka posłuchasz w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS

Czas: 0 godz. 40 min

Oceny
0,0
0
0
0
0
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.



Ty­tuł ory­gi­nału: Sek­tens magt – Aum Shin­ri­kyō

Prze­kład z ję­zyka duń­skiego: Agata Lu­bo­wicka

Co­py­ri­ght © Kri­stof­fer Lind, 2023

This edi­tion: © Word Au­dio Pu­bli­shing In­ter­na­tio­nal/Gyl­den­dal A/S, Co­pen­ha­gen 2023

Pro­jekt gra­ficzny okładki: Si­mon Lil­holt

Re­dak­cja: Wi­told Ko­wal­czyk

Ko­rekta: Mag­da­lena Mie­rze­jew­ska

ISBN 978-91-8076-242-7

Kon­wer­sja i pro­duk­cja e-bo­oka: www.mo­ni­ka­imar­cin.com

Wszel­kie po­do­bień­stwo do osób i zda­rzeń jest przy­pad­kowe.

Word Au­dio Pu­bli­shing In­ter­na­tio­nal/Gyl­den­dal A/S

Kla­re­bo­derne 3 | DK-1115 Co­pen­ha­gen K

www.gyl­den­dal.dk

www.wor­dau­dio.se

Czarne włosy się­gają mu do ra­mion, broda jest długa i gę­sta, twarz ma pu­cu­ło­watą, chło­pięcą, oczy pół­przy­mknięte. Męż­czy­zna ma na so­bie wię­zienne ubra­nie, jego ręce i nogi są skrę­po­wane, na szyi wisi pę­tla. Stoi na za­padni, ma­jąc świa­do­mość, że klapa pod jego sto­pami za chwilę się otwo­rzy, a on za­wi­śnie na stryczku kilka me­trów nad zie­mią.

Dla Ja­poń­czy­ków Shōkō Asa­hara jest uoso­bie­niem zła. Jako przy­wódca sekty Naj­wyż­sza Prawda zo­stał ska­zany na karę śmierci za do­ko­na­nie dwóch naj­bar­dziej zbrod­ni­czych za­ma­chów ter­ro­ry­stycz­nych na ja­poń­skiej ziemi od cza­sów dru­giej wojny świa­to­wej. Wy­rok do­ty­czył także nie­le­gal­nego han­dlu, wy­twa­rza­nia broni che­micz­nej, ma­ni­pu­la­cji, pra­nia mó­zgu i li­kwi­da­cji po­nad dwu­dzie­stu swo­ich prze­ciw­ni­ków.

Eg­ze­ku­cja od­bywa się w 2018 roku. Od za­trzy­ma­nia Asa­hary i jego naj­bar­dziej za­ufa­nych uczniów tuż po ataku ga­zem bo­jo­wym – sa­ri­nem – w to­kij­skim me­trze w go­dzi­nach szczytu mi­nęły dwa­dzie­ścia trzy lata. Przez cały ten czas nad przy­wódcą sekty wisi widmo kary śmierci, ale zo­staje ona wy­ko­nana do­piero po du­żych na­ci­skach spo­łe­czeń­stwa.

Kilka dni przed za­ło­że­niem Asa­ha­rze pę­tli na szyję ja­poń­ski mi­ni­ster spra­wie­dli­wo­ści pod­pi­suje zgodę na eg­ze­ku­cję guru sekty i jej sze­ściu człon­ków. Mają zo­stać po­wie­szeni, i to w ciągu kilku naj­bliż­szych dni.

Wszystko prze­biega w ta­jem­nicy. Nie wie­dzą o tym bli­scy ska­za­nych ani opi­nia pu­bliczna, eg­ze­ku­cje wyjdą na jaw już po fak­cie. Żad­nego z sied­miu męż­czyzn nikt wcze­śniej nie in­for­muje, że czeka ich śmierć. Do­wie­dzą się o tym do­piero w dniu wy­ko­ny­wa­nia kary. Pra­cow­nicy wię­zie­nia od­wie­dzają ska­zań­ców w ce­lach z wia­do­mo­ścią, że nad­szedł ich czas. Od de­cy­zji nie można się od­wo­łać. Klamka za­pa­dła. Wy­rok śmierci zo­sta­nie wy­ko­nany w ciągu kilku go­dzin. Więź­nio­wie mają moż­li­wość spo­ży­cia ostat­niego po­siłku i po­roz­ma­wia­nia z osobą du­chowną. Na­stęp­nie pro­wa­dzi się ich z celi do su­ro­wego po­miesz­cze­nia, za­pro­jek­to­wa­nego spe­cjal­nie do eg­ze­ku­cji. Po skrę­po­wa­niu rąk i nóg oraz po na­ło­że­niu pę­tli na szyje zo­stają usta­wieni na ozna­czo­nej za­padni. W in­nym po­miesz­cze­niu stoi pię­ciu funk­cjo­na­riu­szy wię­zien­nych, go­to­wych do jed­no­cze­snego na­ci­śnię­cia gu­zi­ków. Nie wie­dzą, który z przy­ci­sków uru­chomi za­pad­nię, ale na pewno je­den z nich przy­nie­sie ska­za­nym śmierć.

Tak prze­bie­gają ostat­nie se­kundy ży­cia nie­mal nie­wi­do­mego od uro­dze­nia guru Shōkō Asa­hary – or­ga­ni­za­tora śmier­cio­no­śnych za­ma­chów na swo­ich ro­da­ków – który przy­szedł na świat w ubo­giej, wie­lo­dziet­nej ro­dzi­nie, a w wieku czter­dzie­stu lat stwo­rzył li­czącą po­nad dwa­dzie­ścia ty­sięcy człon­ków sektę na­le­żącą do naj­groź­niej­szych na świe­cie.

Czy­tasz se­rię Po­tęga Kultu. Przy­bliża ona syl­wetki bu­dzą­cych naj­więk­szą grozę przy­wód­ców grup wy­zna­nio­wych w hi­sto­rii. Kim byli? Czym się kie­ro­wali? Jak to moż­liwe, że za­wład­nęli umy­słami zwy­kłych lu­dzi i byli w sta­nie ich na­kło­nić do mor­do­wa­nia in­nych osób lub po­peł­nia­nia sa­mo­bójstw? Spró­bu­jemy zro­zu­mieć czło­wieka kry­ją­cego się za tymi po­twor­nymi czy­nami.

Część, którą czy­tasz, opo­wiada o ja­poń­skiej sek­cie Naj­wyż­sza Prawda i jej apo­dyk­tycz­nym przy­wódcy, Shōkō Asa­ha­rze – męż­czyź­nie, który z ulu­bieńca tłu­mów stał się naj­bar­dziej znie­na­wi­dzoną po­sta­cią w ca­łej Ja­po­nii. I który, gdyby jego wszyst­kie plany się po­wio­dły, miałby na su­mie­niu ty­siące, może na­wet mi­liony ist­nień ludz­kich.

Dla­czego tyle osób miało umrzeć? Co ta­kiego Asa­hara za­ofe­ro­wał mło­dym Ja­poń­czy­kom, że ci po­rzu­cili do­tych­cza­sowe ży­cie i ro­dziny, aby zo­stać jego uczniami?