Uzyskaj dostęp do tej i ponad 250000 książek od 14,99 zł miesięcznie
W listopadzie 1978 roku świat obiegła wstrząsająca wiadomość: około dziewięciuset członków sekty zwanej Świątynią Ludu popełniło zbiorowe samobójstwo. Przez rozmieszczone w osadzie głośniki rozkazano członkom sekty wypić poncz zawierający cyjanek potasu. Tych, którzy stawiali opór, czekały nieprzyjemne konsekwencje…
Jest to drugi z dwóch odcinków poświęconych sekcie Świątynia Ludu i tragedii w Jonestown.
Seria „Potęga kultu” przybliża historię najosobliwszych i najbrutalniejszych sekt w historii. W poszczególnych odcinkach dowiecie się między innymi o religijnych wspólnotach wierzących w UFO czy dziwnych rytuałach okultystycznych. Niemniej, jedna rzecz pozostaje niezmienna: na czele każdego kultu stoi charyzmatyczny przewodnik, który potrafi przyciągać do siebie rzeszę wyznawców.
Kim byli ci przywódcy? Czym się kierowali? Jak to możliwe, że zawładnęli umysłami zwykłych ludzi?
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Liczba stron: 27
Audiobooka posłuchasz w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:
Czas: 0 godz. 39 min
Tytuł oryginału: Sektens magt – Folkets tempel, del 2
Przekład z języka duńskiego: Agata Lubowicka
Copyright © Kristoffer Lind, 2023
This edition: © Word Audio Publishing International/Gyldendal A/S, Copenhagen 2023
Projekt graficzny okładki: Simon Lilholt
Redakcja: Witold Kowalczyk
Korekta: Magdalena Mierzejewska
ISBN 978-91-8076-342-4
Konwersja i produkcja e-booka: www.monikaimarcin.com
Wszelkie podobieństwo do osób i zdarzeń jest przypadkowe.
Word Audio Publishing International/Gyldendal A/S
Klareboderne 3 | DK-1115 Copenhagen K
www.gyldendal.dk
www.wordaudio.se
Jest wczesny wieczór. W Jonestown panuje odświętna atmosfera. Przy długich stołach zastawionych smacznym jedzeniem siedzą ludzie wyglądający na zadowolonych. Od czasu do czasu ktoś zaczyna śpiewać albo wygłasza mowę. Przyjęcie wyprawiono na cześć amerykańskiego kongresmena Leo Ryana, który właśnie przybył do osady. Dostojnemu gościowi usługują najpiękniejsze kobiety spośród członkiń Świątyni Ludu, dbające też o to, żeby nie brakowało mu alkoholu. Jones jak mało kto umie sprawić dobre wrażenie – mieszkańcy wyglądają jak wielka, szczęśliwa rodzina, która pragnie tylko żyć na swój sposób, z dala od ciągłej gonitwy i stresu charakterystycznych dla społeczeństw zachodnich. Przywódca chwali Ryana, odnosi się do niego z wielkim szacunkiem, nazywa go swoim przyjacielem i sprzymierzeńcem. Trwa właśnie występ zespołu Świątyni Ludu z fenomenalnymi wokalistkami gospel. Przed sceną gromadzą się roześmiane dzieci, wesoło podskakują i tańczą. Niektóre z osób siedzących przy stołach także wstają z miejsc. Kołyszą się w takt muzyki i śpiewają razem z występującymi, tak jak Ryan, który – co zostało utrwalone na nagraniu telewizji NBC – bawi się w najlepsze, być może odrobinę onieśmielony tym, że to wielkie przyjęcie wyprawiono specjalnie na jego cześć.
Kongresmen niespodziewanie wstaje i wygłasza spontaniczną mowę, w której dziękuje organizatorom za tak wspaniałe, przyjazne powitanie. Przyznaje, że wysłano go tutaj, aby zbadał warunki panujące w Jonestown, po czym dodaje, że to, co zobaczył, zrobiło na nim ogromne wrażenie. Na podstawie rozmów przeprowadzonych z mieszkańcami i tego, co widzi na własne oczy, rozumie, że dla wszystkich tu obecnych bycie częścią tej wspólnoty jest najlepszym, co im się zdarzyło w życiu. Słychać oklaski. Ryan nie mówi nic więcej. Stoi z mikrofonem w ręce, uśmiecha się lekko onieśmielony, podczas gdy cały namiot wiwatuje przez kolejne półtorej minuty.
Po wystąpieniu gościa przyjęcie trwa dalej. Dzieci i dorośli tańczą, zespół śpiewa na scenie. Właśnie wtedy jeden z członków sekty stuka reportera NBC palcem w ramię i dyskretnie podaje mu kartkę. Dziennikarz omiata wzrokiem treść, po czym szybko przywołuje resztę kolegów i podaje im do przeczytania tych kilka niezwykle ważnych słów.
„Chcemy opuścić Jonestown”.
Z powodu tego krótkiego zdania sprawy przyjmą niespodziewany obrót.
Czytasz serię Potęga Kultu. Przybliża ona sylwetki budzących największą grozę przywódców grup wyznaniowych w historii. Kim byli? Czym się kierowali? Jak to możliwe, że zawładnęli umysłami zwykłych ludzi i byli w stanie ich nakłonićdo mordowania innych osób lub popełniania samobójstw? Spróbujemy zrozumieć człowieka kryjącego się za tymi potwornymi czynami.
Czytasz drugą część poświęconą Świątyni Ludu Uczniów Chrystusa i jej charyzmatycznemu przywódcy, Jimowi Jonesowi, twórcy osady Jonestown w gujańskiej dżungli, miejsca, które w ciągu zaledwie kilku miesięcy z raju na ziemi przeradza się w zbiorowy grób prawie wszystkich członków sekty – zarówno dorosłych, jak i dzieci. Początki tego ruchu religijnego są skromne, a jego założycielowi nie brak dobrych intencji, gdy tworzy wspólnotę, w której odnajdują się zwłaszcza czarni Amerykanie. Jones głosi idee miłości, równości i braterstwa, kierując się marzeniem o ustanowieniu socjalistycznego raju na ziemi.
Amerykański kongresmen Leo Ryan przybywa do Jonestown na prośbę stowarzyszenia Concerned Relatives zrzeszającego rodziny wyznawców Świątyni Ludu, które niepokoją się o losy swoich bliskich, obecnie żyjących na plantacji w Gujanie.