Uzyskaj dostęp do tej i ponad 250000 książek od 14,99 zł miesięcznie
Charles Manson to zapewne najsłynniejszy przywódca sekty w historii. Z łatwością przychodziło mu uwodzenie młodych kobiet, faszerowanie ich narkotykami i wykorzystywanie seksualnie. Bez żadnych oporów nakłaniał swoich wyznawców do brutalnych czynów. Członkowie tego kultu zapisali się w zbiorowej pamięci przede wszystkim jako mordercy Sharon Tate, żony Romana Polańskiego.
Jest to pierwszy z dwóch odcinków poświęconych Rodzinie Mansona i popełnionym przez nią bestialskim morderstwom, które w latach 60. wstrząsnęły całym światem.
Seria „Potęga kultu” przybliża historię najosobliwszych i najbrutalniejszych sekt w historii. W poszczególnych odcinkach dowiecie się między innymi o religijnych wspólnotach wierzących w UFO czy dziwnych rytuałach okultystycznych. Niemniej, jedna rzecz pozostaje niezmienna: na czele każdego kultu stoi charyzmatyczny przewodnik, który potrafi przyciągać do siebie rzeszę wyznawców.
Kim byli ci przywódcy? Czym się kierowali? Jak to możliwe, że zawładnęli umysłami zwykłych ludzi?
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Liczba stron: 28
Audiobooka posłuchasz w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:
Czas: 0 godz. 43 min
Tytuł oryginału: Sektens magt – Mansonfamilien, del 1
Przekład z języka duńskiego: Agata Lubowicka
Copyright © Kristoffer Lind, 2023
This edition: © Word Audio Publishing International/Gyldendal A/S, Copenhagen 2023
Projekt graficzny okładki: Simon Lilholt
Redakcja: Witold Kowalczyk
Korekta: Magdalena Mierzejewska
ISBN 978-91-8076-161-1
Konwersja i produkcja e-booka: www.monikaimarcin.com
Wszelkie podobieństwo do osób i zdarzeń jest przypadkowe.
Word Audio Publishing International/Gyldendal A/S
Klareboderne 3 | DK-1115 Copenhagen K
www.gyldendal.dk
www.wordaudio.se
W obecności sztywnych osób w garniturach i z poważnymi minami Charles Manson zostaje wprowadzony na salę rozpraw przez dwóch postawnych funkcjonariuszy służby więziennej. Jego czarne włosy są długie, broda przystrzyżona, biała koszula rozchełstana pod szyją. Mężczyzna idzie tak jak zwykle, nieco chwiejnym krokiem, przez chwilę rozmawia z zebranymi dziennikarzami, śmieje się i żartuje, sprawiając wrażenie absolutnie niewzruszonego całą sytuacją. Po nim, ramię w ramię, nadchodzą trzy dwudziestokilkuletnie kobiety. Noszą obszerne sukienki w jaskrawych kolorach i wyglądają, jakby wybierały się na wesele, a nie na rozprawę w charakterze oskarżonych. Wszystkie trzy z uśmiechem śpiewają piosenkę, eskortowane do wejścia na salę rozpraw, jak najdalej od licznie zgromadzonych dziennikarzy i kamerzystów za wszelką usiłujących zrobić zdjęcie lub zdobyć jakąś wypowiedź.
Te trzy rozśpiewane i uśmiechnięte młode kobiety są oskarżone o popełnienie z rozkazu Mansona brutalnych, makabrycznych morderstw. Prasa ochrzciła je jego „aniołkami”. Teraz, idąc obok siebie z szerokim uśmiechem, z piosenką na ustach, wydają się pogrążone we własnym świecie. Nie widać po nich oznak żalu czy skruchy.
Prasa szczególnie interesuje się Susan Atkins. Podobno to z jej ręki zginęła aktorka Sharon Tate, będąca w ósmym miesiącu ciąży. Dziennikarze proszą kobietę, żeby nazwała swoje uczucia albo żeby zdradziła im coś o Mansonie – pytają o wszystko, począwszy od współudziału mężczyzny w morderstwach po jej uczucia względem niego. Atkins to jednak ignoruje. Odpowiada, że Manson, tak jak ona, czuje się dobrze, i z uśmiechem daje się odciągnąć funkcjonariuszom od tłoczących się wokół niej przedstawicieli prasy.
Czytasz serię Potęga Kultu. Przybliża ona sylwetki budzących największą grozę przywódców grup wyznaniowych w historii. Kim byli? Czym się kierowali? Jak to możliwe, że zawładnęli umysłami zwykłych ludzi i byli w stanie ich nakłonić do mordowania innych osób lub popełniania samobójstw? Spróbujemy zrozumieć człowieka kryjącego się za tymi potwornymi czynami.
Część ta opowiada o Charlesie Mansonie, zapewne najsłynniejszym przywódcy sekty w historii, i o jego fanatycznych zwolennikach zwanych Rodziną. Wśród nich są przede wszystkim kobiety – uwiedzione, wykorzystywane, faszerowane narkotykami i nakłaniane do okrutnych czynów. Jest to także opowieść o ruchu hippisowskim, który stracił niewinność, o Hollywood i wielkich gwiazdach tamtych lat.
W dość nieoczekiwany sposób ta historia będzie też dotyczyła Beatlesów, muzycznego fenomenu wszech czasów. Spróbujemy wejrzeć w psychotyczny umysł mężczyzny mającego tak dużą obsesję na punkcie brytyjskiego zespołu, że uważał ich wręcz za półbogów i proroków, tworzących specjalnie dla niego i w swoich piosenkach przekazujących mu zaszyfrowane proroctwa.
Oto Manson i jego aniołki – hippisowski sen, który zmienił się w jeden z najbardziej absurdalnych i mrocznych rozdziałów historii Stanów Zjednoczonych i który do dziś nie przestaje przerażać i fascynować.
Charles Manson przychodzi na świat w 1934 roku na sennych peryferiach stanu Ohio – w środowisku zdominowanym przez przemoc, narkotyki i alkohol. Jego matka ma wtedy tylko piętnaście lat. Biologiczny ojciec to alkoholik, z którym syn nigdy nie będzie miał styczności. Matka Mansona nie umie sprostać zadaniu wychowywania dziecka i oddaje je pod opiekę różnym osobom, podczas gdy sama znika z domu na całodniowe libacje razem ze swoim bratem Lutherem. W okresie, gdy Manson wciąż jest niemowlęciem, kobieta wychodzi za mąż, ale rozwodzi się w 1937 roku, gdy Charles ma trzy lata. Zaledwie dwa lata później ona i jej brat zostają zatrzymani za napaść oraz próbę kradzieży i skazani na odpowiednio pięć i dziesięć lat więzienia.